Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Испитување проодност на канали

Go down 
+47
saligrem
Vevi
Vale74
twins_
Bliznaci
delfinka
pepa
katerina81
lavce
dzi-dzi
Natasha
Oci
radost
Gocika
rosii
Sarah
Ana.b
nnatasa
petra26
margarita
KATIC
fibimk
Elizabeta82
nuc
sanja83
Damjana
Kinky
nale
jasmina i ace
Anjuska08
KAJA
hormonce
lila_mk
Nora76
Lili
Goca
Irena Trajkovska
vesna83
biljanag
radmila11
bobica
vedrana
daniela
Kiki
lola
Big Sister
natali
51 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29213
Registration date : 2008-05-28

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty21.06.08 21:38

irence fala na sovetot.tuku ne mi kazavte dali ima nekoi simptomi toa zapusuvanje na kanalite?
Вратете се на почетокот Go down
radmila11
Почетник
Почетник
radmila11


Female
Број на мислења : 40
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29130
Registration date : 2008-06-02

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty21.06.08 22:55

mislam deka nema Osven ako ima vrska toa sto jas pred operacijata imav mnogu bolki pred da dobijam za razlika od posle operacijata Inace kaj dr.Tolovski e mislam 3000den.moze da si proveris i tamu samo da ti kazm jas od tamu imam loso iskustvo zasto ne bila dobra snimkata pa on i dr.Stoevski kaj kogo se lecev zaklucile deka nemam ni matka ni jajnici zamisli pa jas uste im veruvav bez da razmislam kako moze da dobivam ako nisto nemam Sreka sto otidov vo sistina i se dobro se zavrsi Mi go skratija zivotot 100%posle mi idese toj Stoevski da go:glup:
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30328
Registration date : 2007-11-15

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty22.06.08 10:57

stojkoska liljana напиша:
a ima li nekakov simptom zapusuvanjeto na kanalite ili ne se sekava nisto.Na primer pri menstruacija se sekava li nesto?
bi mi preporacale li nekoj doktor za proverka na zapuseni kanali.naj
iskreno se plasam malku,a i neznam dali da pocekam veke dve godini kako
neuspevam da zabremenam,a piev i klomifen i pak nisto! :cry:

за тоа каде да се испита проодност на канали веќе пишувавме во темата- прочитај ги постовите и ќе ги постовите и ќе видиш каде се прави ова испитување.
но мене ме интересира за овие две години откако се обидуваш да забремениш, дали имаш правено некакви испитувања или пиеш само кломифен?
прво и најважно е дали твојот сопуг направил испитување за плодност - односно спермограм. затоа што ако кај него е проблемот потешко се средува.
потоа секако ти треба да направиш прво и основно - хормонални испитувања, па по ред све што ќе каже лекарот.
инаку од лично искуство ти кажувам - по една година редовен и незаштитен секс, ако не останеш бремена, лекарите тоа го третираат како стерилитет и се започнува со детални испитувања, па потоа се утврдува причината и се одредува соодветна терапија.
кломифен таблети помагаат само ако пости помал проблем, односно хормонален дисбаланс.
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29213
Registration date : 2008-05-28

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty22.06.08 12:31

Znam Ane se ubavo kako toa odi.Imavme eden problem sonego:imase bakterija so edvaj ja izleci,streptococus faekalis,mu gi ubivase spermatozoidite.no sega e se ok,ima super,odlicna podviznost.a bas i poradi hormonalnoto otstapuvanje mi gi dadoa klomifenot.Pa doktorkata rece deka ako nebiva za dva-tri meseci ke mi gi proveruvaat kanalite,pa zatoa se rasprasuvav za toa.
Вратете се на почетокот Go down
Irena Trajkovska
Прваче
Прваче
Irena Trajkovska


Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 29031
Registration date : 2008-06-20

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty22.06.08 12:31

stojkoska liljana напиша:
irence fala na sovetot.tuku ne mi kazavte dali ima nekoi simptomi toa zapusuvanje na kanalite?
Немав никакви симптоми освен пообилно крварење, иако не мора да значи дека тоа е резултат на запушени канали.Според д-р Лазаревски причината за запушените канали и хламидијата која иако беше на граница си го направила своето.Во целата несреќа најголема среќа е што истата е откриена на време преку редовен гинеколошки преглед(брис), а ако истата не се третира може да предизвика траен стерилитет.
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29213
Registration date : 2008-05-28

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty22.06.08 12:35

a od sto vsusnost se doaga do zapuseni kanali?Ili sami si se zapusuvaat?
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30328
Registration date : 2007-11-15

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty22.06.08 12:36

нема никакви симптоми. ако би постоеле симптоми како последица на запушени канали, нема да се прави снимањето.

инаку лилјана, ти ги испита хормоните, па ти дадоа кломифен?
уствари ако не ти е проблем пиши кои испитувања ги имаш направено.
Вратете се на почетокот Go down
Irena Trajkovska
Прваче
Прваче
Irena Trajkovska


Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 29031
Registration date : 2008-06-20

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty22.06.08 12:37

stojkoska liljana напиша:
a od sto vsusnost se doaga do zapuseni kanali?Ili sami si se zapusuvaat?
Мора да има некоја причина.Кај мене била хламидијата.
Вратете се на почетокот Go down
Nora76
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 53
Age : 48
Локација : od sekade po malku
Поени : 28991
Registration date : 2008-07-07

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty07.07.08 12:55

Зраво на сите!Јас сум нова меѓу вас.Се одлучив да правам лапароскопија и хистероскопија во Систина,кај др.Панчески,па сакав да прашам дали некој има искуство кај овој доктор и какво.
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29213
Registration date : 2008-05-28

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty11.07.08 9:24

Ane напиша:
нема никакви симптоми. ако би постоеле симптоми како последица на запушени канали, нема да се прави снимањето.

инаку лилјана, ти ги испита хормоните, па ти дадоа кломифен?
уствари ако не ти е проблем пиши кои испитувања ги имаш направено.
Malku kasnam ama..:-)pa papa testovi napravivme ok se,brisovi za mIkoplazma ,cervikus,antibiogram,kalamidija isto taka napraviv i tie site bea ok,pa hormonalni ispituvanja napraviv e tuka imav malku otstapuvanje na LH (so e toa ne znam)ama treba da e od 12-82,a mene mi e 8,7 i na FSH so treba da e od 7,5 do 20,a mene mi e 4,6.Ovie otstapuvanja se vo 13den.i tie vrednosti i gi sporeduvam.Piev klomifen i mi sledea ovulacija ,najprvo nemav pa posle imav folikuli dovolno golemi,ama pak nisto.i toa .dr ispituanja nemav.
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28891
Registration date : 2008-10-17

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty20.10.08 12:11

да се надоврзам на темата за ХСГ тое е тоа како болна постапка барем кај 90 % од жените што ја прават. може да не боли ако ти се 100 % проодни каналите и нема што да и прече на таа течност што продира низ каналите. така кога јас працев испитување едната страна ми беше 100 % проодна , и осетив ептем мала , мала болка која е сосема издржлива. кога ја испитуваа другата страна кој беше 50-60% проодна врискав на цел глас .тоа е огромна болка која јест да кратко трае околи 15- 20 сек али болиииии.....
совет до сите без разлика на болката ова е највредното нешто што треба да се направи.болката се издржува а резултатот ќе биде прекрасно бебце. затоа немојте да се плашите зошто вреди да се помине низ тоа бидејќи се отстранува пречката кој ја кочи спермата да пројде низ каналот и да ја оплоди јајце клетката.
со среќа на сите
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28891
Registration date : 2008-10-17

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty20.10.08 12:13

уште нешто да се надоврзам докторите викаат а и праксата покажала дека веќе 2 месец после ХСГ - то жените остануваат бремени.во мојот случај беше тоа после 4 месеци од ХСГ - то .резултат секако дека има
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29618
Registration date : 2008-05-15

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty20.10.08 14:33

kaj mene pomina 1,5 mesec posle HSG. Molam gospod naredniov period da se fati
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28858
Registration date : 2008-08-31

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty20.10.08 15:20

Јас пак напротив осетив поголема болка на проодниот канал,на десниот,а од ХСГ поминаа 4 години.
Убаво ти обаснија.Значи таа улица е еднонасочна и се оди на семафорот пред Државна болница лево по ул.Железничка,пред кафаната Љуц десно и одма од десна страна е во куќа.Нема да утнеш сигурно и среќно!!!
Вратете се на почетокот Go down
KAJA
Прваче
Прваче
KAJA


Female
Број на мислења : 224
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28832
Registration date : 2008-08-13

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty29.10.08 13:29

a od sto se zatnuvaat kanalite?
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28410
Registration date : 2008-11-29

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty02.12.08 18:58

HSG правев минатата година во месец мај, а забременив во септември. На снимакта се виде јасно она што се претпоставуваше: дека имам дворога матка. Самата постапка за мене лично беше многу болна, но тоа само додека траеше, јака е и поминува. Со време се заборава. Ја правев во воена болница иако многу не знаат дека може да се прави и таму и задоволна сум. Да не се откриеше на време и да немав соодветна терапија за време на бременоста сигурно ќе имав спонтан уште на почетокот. Со таа дијагноза некои доктори ми велеа дека ке треба да забременам неколку пати и да имам спонтани , па дури потоа да родам кога ке се прошири некој од роговите. Некои пак веднаш ме упатуваа на операција. Не се согласив и верував дека ќе успеам. Се измачив со лекарства цела бременост, но нема ништо поубаво од мометот кога ќе се роди бебето. Верувајте и не губете надеж. Зборувам од свое искуство.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina i ace
Полуматурант
Полуматурант
jasmina i ace


Female
Број на мислења : 558
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 28568
Registration date : 2008-10-17

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty02.12.08 19:02

kolku kosta na privatno HSG so rengenski snimki?
Вратете се на почетокот Go down
nale
Прваче
Прваче
nale


Female
Број на мислења : 103
Age : 48
Локација : Veles
Поени : 28240
Registration date : 2008-12-08

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty09.12.08 17:56

Имам правено ХСГ пред 3 год. Постапката беше ужасно болна , мислев дека ќе ми експлодираат сите органи во стомакот. Имав запушувања на јајоводите ,со контрастот се отпушија, па можеби за тоа беше толку болно. Многу жени полсе ХСГ останале бремени, но за жал јас не сум една од нив. И после 3 години сеуште ги немам видено тие фамозни II цртички
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29874
Registration date : 2008-08-26

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty13.12.08 19:42

Nale, ste pravele inseminacija?
Vi dijagnosticaraa nekakov problem ili ste idiopati?
Вратете се на почетокот Go down
nale
Прваче
Прваче
nale


Female
Број на мислења : 103
Age : 48
Локација : Veles
Поени : 28240
Registration date : 2008-12-08

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty13.12.08 22:09

Не сум правела инсеминација, планирам псоле нова година. Пеоблемот е кај мене имам ПЦОС и хормоните не ми се ок ЛХ ми е 3 пати повисок од ФСХ што укажува на типични полицистични јајници.Кај партнерот спермограмот е одличен
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29874
Registration date : 2008-08-26

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty14.12.08 9:11

Da, policisticnite jajnici znaat da bidat golem problem.
Kako se spravuvaat lekarite so niv, postoi li lek, makar i privremen dodeka zenata da zabemeni? Imam prijatelka so ista dijagnoza i ne znam veke sto ne probaa, i ivf napravija, i ne im uspea. Kako moze tolku mnogu da kocat policisticnite jajnici? Sto vi rekoa vas?
Ne moze li da se prima nekoja terapija za lh?
Вратете се на почетокот Go down
natali
Прваче
Прваче
natali


Female
Број на мислења : 454
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29391
Registration date : 2008-04-22

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty30.12.08 13:37

Sanja83 nema potreba od strav,jas pominav niz toa bolese no samo 1-2min,jas poveke se isplasiv od aparatot za snimanje.Se nadevam se ke bide vo red,mene uste vednas Tolovski mi kaza deka mi se proodni i deka se e vo red dodeka me snimase a potoa i doktorot mi go kaza istoto koga gi vide snimkite.Samo bidi opustena za vreme na snimanjeto nemoj da se stegas.Pozdrav i cekame ubavi vesti
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 28979
Registration date : 2008-12-07

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty30.12.08 16:09

natali напиша:
Sanja83 nema potreba od strav,jas pominav niz toa bolese no samo 1-2min,jas poveke se isplasiv od aparatot za snimanje.Se nadevam se ke bide vo red,mene uste vednas Tolovski mi kaza deka mi se proodni i deka se e vo red dodeka me snimase a potoa i doktorot mi go kaza istoto koga gi vide snimkite.Samo bidi opustena za vreme na snimanjeto nemoj da se stegas.Pozdrav i cekame ubavi vesti

Kako mislis Tolovski ti kaza? Toj sam ne snima ... mora i ginekolog da ima tamu. Toj ja vbrizguva tecnosta. Barem taka bese jas koga bev - bese i dr. Ivanovski od Sistina.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
jasmina i ace
Полуматурант
Полуматурант
jasmina i ace


Female
Број на мислења : 558
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 28568
Registration date : 2008-10-17

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty30.12.08 16:16

jas pred edna ned pravev HSG i toa vo drzavnata i nemav nikakvi bolki i lesno pominav do 5 min maksimum a zastrasuvacki e rengenot i gin raboti so sestra i rengenolog koj slika
Вратете се на почетокот Go down
natali
Прваче
Прваче
natali


Female
Број на мислења : 454
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29391
Registration date : 2008-04-22

Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty31.12.08 9:39

Da Damjana i mojot doktor bese so mene so toa sto mojot doktor mi ja vbrizga tecnosta a Tolovski snimase no dodeka snimase toj rece deka tecnosta pominala i proodni mi se kanalite a potoa doktorot i Tolovski gi gledaa snimkite i zapisaa deka formata i goleminata na tubite se vo red a isto i proodnosta
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Испитување проодност на канали - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Испитување проодност на канали
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: