Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Испитување проодност на канали

Go down 
+47
saligrem
Vevi
Vale74
twins_
Bliznaci
delfinka
pepa
katerina81
lavce
dzi-dzi
Natasha
Oci
radost
Gocika
rosii
Sarah
Ana.b
nnatasa
petra26
margarita
KATIC
fibimk
Elizabeta82
nuc
sanja83
Damjana
Kinky
nale
jasmina i ace
Anjuska08
KAJA
hormonce
lila_mk
Nora76
Lili
Goca
Irena Trajkovska
vesna83
biljanag
radmila11
bobica
vedrana
daniela
Kiki
lola
Big Sister
natali
51 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
natali
Прваче
Прваче
natali


Female
Број на мислења : 454
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29391
Registration date : 2008-04-22

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty13.05.08 14:06

Dali ke moze nekoj da mi kaze kako se ispituva proodnosta na kanalite,vcera bev na ginekolog neznam ovoj mnogu porazlicno pregleduva od prethodniot,mi zema brisevi(3)za na mikrobiologija i mi rece deka ako se e vo red so niv ke treba da mi proveri uste proodnost na kanalite inaku se drugo e vo red.A denes treba da odnesam sperma od maz mi ama mi rece da ne pomine poveke od 30 min.Lele daj boze samo se da e vo red so mojte i na maz mi rezultatite mnogu mi e strav.
i ke ve molam da mi pisete posle kolku vreme se gotovi rezultatite od ispituvanje na sperma.Umiram od strav samo da ne mi kazat nesto loso a prethodno kaj sto odev na ginekolog mi zema samo bris za pap me gledase na eho mi rece deka sum super nisto ne mi rece za na mikrobiologija.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30328
Registration date : 2007-11-15

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty13.05.08 14:30

Натали јас правев такво испитување за проодност на каналите. Инаку има две можности
HCG и HSS.
Разликата е во тоа што со првото добиваш рентгенска снимка на која се гледа проодноста на каналите. Односно пред да те снимаат вагинално ти вбризгуваат контраст и потоа тоа се гледа на снимката.
Второто се прави со внесување на т.н мало балонче и потоа се вбризгува контрастот низ него (а тоа се дуе). Со ова не се прави рентгенска снимка, само на ехо директно се гледа проодноста.

Ја го правев второто, приватно и да ти кажам право не е ни малку пријатно, но се издржува.
Првото (HCG) го правеа само во државна болница, а таму условите се ужас. Но предноста е што еднаш за секогаш имаш снимка. Кај кој и да одиш лекар имаш црно на бело доказ.

А за спермограмот не знам сум заборавила колку се чека, инаку многу е важно, доколку дома земате примерок - не смее да го направите тоа при однос, и откако ќе го имате примерокот за 30 минути да го однесете во лабораторија. Додека го носите мора да е кутијата со примерокот на топло - завиткана во пешкирче и ти можеш под пазува да го ставиш. Ова е многу важно бидејќи ако се излади спермата, угинуваат сперматозоидите и ќе имате погрешен резултат.
Вратете се на почетокот Go down
lola
Полуматурант
Полуматурант
lola


Female
Број на мислења : 856
Age : 49
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 30111
Registration date : 2007-11-14

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty13.05.08 15:55

Јас сум била на HSG приватно кај др.Толовски. Ординацијата му е на ул.Железничка (под Државна болница). Цената е мислам 3700 ден.
Ти држам среќа се да биде ок со резултатите flower
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29618
Registration date : 2008-05-15

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty18.05.08 20:54

zdravo Lola,
me interesira dali e bolna postapkata za HSG ? Nekade imam procitano deka HSG e bolna postapka i ja pravat vo lokalna anestezija. Dali kaj dr.Tolovski doagaat i doktorite od Sistina?Kolku dolgo trae samata postapka? dali ima potreba od odredena pauza posle samoto snimanje zaradi stetnosta od samite rendgen zraci vrz eventualnata idna brememenost?
Вратете се на почетокот Go down
lola
Полуматурант
Полуматурант
lola


Female
Број на мислења : 856
Age : 49
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 30111
Registration date : 2007-11-14

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty19.05.08 14:05

е па вака Кики - мене кога ми правеа HSG дојде доктор од Систина. Воопшто не ми беше болно, макар што имам читано дека кај многу жени се јавува неподнослива болка. Мене фала Богу, се ми беше ок со проодноста на каналите. Постапката трае околу 10-15 минути. А на ова последново прашање не знам да ти одговорам, затоа што мене не ми спомнаа докторите такво нешто :hmm
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29618
Registration date : 2008-05-15

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty19.05.08 22:28

Fala ti mnogu Lola, malku me ohrabri. Razgovarav so doktorot za HSG ama nekako kako se nablizuva momentot koga treba da go napravime ispituvanjeto, mene me faka strav
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30114
Registration date : 2007-11-20

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty21.05.08 22:55

ако се непроодни каналите тогаш мислам дека е болна постапката.инаку и мене ми правеа хсг во државна болница пред 9год, не болеше само малку крварев па земи си некоја улошка.
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29568
Registration date : 2008-03-06

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty29.05.08 8:38

Mene mi preporacaa HSG, samo neznam zosto koga veke 2pati ostanuvam trudna.Demek za da proverat dali e se vo red so matkata. Jas sum vo Sistina, dali tamu pravat HSG ili te preprakaat na dr. mesto. Denovove treba da se dogovoram so doktorot pa me interesira. Imam citano deka ne e bas prijatna procedura, ama sto da se pravi ako se mora i toa ke go izdrzime, nie zenite navikanti sme na se. :metam:
Вратете се на почетокот Go down
lola
Полуматурант
Полуматурант
lola


Female
Број на мислења : 856
Age : 49
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 30111
Registration date : 2007-11-14

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty29.05.08 9:42

Не го прават HSG-то во Систина, туку имаат договор со др.Толовски (рентген дијагностика) и таму доаѓа твојот доктор од Систина. Погоре имам напишано каде се наоѓа, да не се повторувам.
А инаку, мислам дека со оваа HSG постапка не се гледа само проодноста на каналите, туку и положба на матката, дали има матката прегради и сл.
Среќно Ведрана!!!
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30328
Registration date : 2007-11-15

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty30.05.08 10:54

информирај се кај твојот лекар ведрана. ќе ти каже дали прават или не во Систина.
мене ми правеше HSS д-р Лазаревски (од Систина) ама дојде кај мојата лекарка во ординација. Само тоа беше одамна и тој тогаш уште не работеше во оваа болница, па не знам дали таму правеа.
Вратете се на почетокот Go down
bobica
Прваче
Прваче
bobica


Female
Број на мислења : 139
Age : 39
Локација : makedonija
Расположение : nikakvo
Поени : 29099
Registration date : 2008-06-04

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty14.06.08 14:05

dali vo sistina go ima barem ednoto od ovie hss ili hgs ispituvanja ili pak gi nema i dvete?
sakam da mu recam na dr. da napravam proverka za proodnost na kanalite arno ama neznam dali ce saka dr.lazarevski zaradi toa sto vo oktomvri 2007 god bev na laparoskopija i histeroskopija i mi kaazaa deka kanalite mi bile 100% zapuseni megutoa mi pustile metilensko plavo i kanalite pocnale da propustaat i se odzatnale pa kako demek nema sega problem.no jas mislam deka imam problem pa sakam da napravam ispituvanje za proodnosta na kanalite.
Вратете се на почетокот Go down
radmila11
Почетник
Почетник
radmila11


Female
Број на мислења : 40
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29130
Registration date : 2008-06-02

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty18.06.08 20:08

Vo Sistina pravat laparoskopija i histeroskopija vo koja se proveruvaat i procistuvaat kanalite vo ovoj zafat se pravat 3 mali reza od koj edniot e na papakot
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30512
Registration date : 2008-01-27

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty19.06.08 9:34

негледам причина зошто братучетка ми би ме лажела!
и онака и беше во план да оди за русија да се види со своите тука беше три год

радмила фала за информацијата веројатно сега ке поверуваат
можеби има повеќе начини на прочистување како и да е се надевам ниедна од нас нема да има потреба од тоа!
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30328
Registration date : 2007-11-15

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty19.06.08 10:56

Не постојат повеќе начини за испитување проодност на канали, туку само еден и единствен.
Нема жената 100 вагинални отвори, за да може лекарот да бира начин на кој ќе го направи тоа.
biljanag напиша:
biljanag напиша:


радмила фала за информацијата веројатно сега ке поверуваат
можеби има повеќе начини на прочистување како и да е се надевам ниедна од нас нема да има потреба од тоа!

прочистување ане прочистување

Не треба да го болдираш и да ми назначиш за што зборуваш, Билјана. Јас 8 години се испитував по лекари и се лечев од стерилитет, така што можам да ти објаснам многу работи, меѓу кои и оваа:
ПРОЧИСТУВАЊЕ И ИСПИТУВАЊЕ ПРООДНОСТ НА КАНАЛИ Е ИСТО!

Кога се испитува проодноста на каналите се вбризгува контраст (течност) во матката и низ каналите. Освен што се гледа дали се проодни, со самото вбризгување на контрастот автоматски се прави и прочистување каналите. Но со ова само се прочистуваат ако постојат ситни проблеми. Ако се скроз запушени не може да се прочистат.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29115
Registration date : 2008-05-31

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty19.06.08 16:23

ane ne e tocno deka ne se pravi proodnost na kanali ako se skroz zapuseni.Se vlaga i histeroskopski i laparaskopski ako ima potreba i se vrsi mehanicko cistenje na kanalite kade sto so kontrast toa ne moze da se postigne
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30328
Registration date : 2007-11-15

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty19.06.08 16:53

Весна - Тоа веќе се смета за оперативен зафат - хистероскопија и лапароскопија.

И не се прави преку пупак, туку под пупакот неколку сантиметри се прават 2-4 мали дупчиња и се гледа надворешно градбата на матката, јајниците, јајоводите. Исто така се влегува во матката со посебна направа за таа намена.

Како и да е со оваа постапка се утврдува дали има некои проблеми во матката или јајоводите ( овде наречени канали). И само кога има мали проблеми можат да се средат. Обично станува збор за мали нерамнини, јазли кои предизвикуваат запушување на каналите. Се внесува гас CO2, кој овозможува т.н продувување, или ако има потреба хируршки се отстрануваат аномалии.
Инаку да се отпушат скроз затнати канали нема шанси. Ви гарантирам. Жени со ваков проблем автоматски ги праќаат на вештачко. Знам пошто сопруга на колега на мм имаше ваков проболем - запушени канали. Имаат близнаци со ИВФ.

Инаку сите процедури ги прават овде кај нас во Македонија во државна болница и во приватните гинеколошки болници. Не е точно дека не гарантираат
Барем така беше додека ја се лечев.
Вратете се на почетокот Go down
radmila11
Почетник
Почетник
radmila11


Female
Број на мислења : 40
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29130
Registration date : 2008-06-02

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty19.06.08 22:22

ane mene rezot mi e na papakot a operacijata traese 4 saati mi bese zapuse edniot po sto i sama mozes da zaklucis kolku kazuvam toa sto kazal doktor a i rezultatot posle toa e uspesen
biljanad tebe ne znam kako da ti objasnam deka ne te podrzuvam vo tvoeto mislenje jas ne znam da ti objasnam strtucno kako se pravi taa operacija samo ti kazuvam deka jas imam 3 reza i deka kaj mene imase zapusen kanal i toj problem e resen uspesno
moze bi ja sum imala golema sreka pa zatoa ti preporacuvam naj ubavo da si odite vo sistina i razgovarate so doktor
Вратете се на почетокот Go down
Irena Trajkovska
Прваче
Прваче
Irena Trajkovska


Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 29031
Registration date : 2008-06-20

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty20.06.08 15:06

Jas pravev laparoskopija pred eden mesec vo Sistina.Moite tubi bea izvijugirani i slabo propustaa tecnost.Intervencijata traese cas i polovina pod celosna anestezija i samo prvite dva dena ima slabi bolki koi se izdrzuvaat.Malku e problematicno dvizenjeto, boli ako se smees i sl.Inaku dodeka ne se napravi ovaa postapka doktorite ne znaat kakva e sostojbata.Kaj mene bese uspesna intervencijata i sega d-r Lazarevski mi rece deka obicno vo period od sest meseci pacientkite ostanuvaat bremeni.Inaku sekoj bilka e nevazna vo odnos na krajniot rezultat - BEBE.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30339
Registration date : 2007-11-16

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty20.06.08 15:14

Ирена , од срце ти посакувам крајниот резултат кај тебе да биде БЕБЕ,иначе само да споделам моја блиска пријателка одкако направи прочистување на каналите за еден месец остана бремена а предходно се обидуваа 7 години.....среќно.
Вратете се на почетокот Go down
radmila11
Почетник
Почетник
radmila11


Female
Број на мислења : 40
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29130
Registration date : 2008-06-02

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty20.06.08 23:32

Ирена јас останав бремена точно една година по операцијата но кај мене бесе поголем проблемот Се надевам дека ти ке останеш за многу брзо време Ти посакувам од се срце да бидеш мајка
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29213
Registration date : 2008-05-28

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty21.06.08 9:07

a ima li nekakov simptom zapusuvanjeto na kanalite ili ne se sekava nisto.Na primer pri menstruacija se sekava li nesto?

bi mi preporacale li nekoj doktor za proverka na zapuseni kanali.naj
iskreno se plasam malku,a i neznam dali da pocekam veke dve godini kako
neuspevam da zabremenam,a piev i klomifen i pak nisto! :cry:
Вратете се на почетокот Go down
natali
Прваче
Прваче
natali


Female
Број на мислења : 454
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29391
Registration date : 2008-04-22

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty21.06.08 9:53

Irena kazi mi koja cena e ispituvanjeto proodnost na kanali vo Sistina i kazi mi kako otkrija deka ti se zapuseni kanalite i kolku vreme se obiduvas da zabremenis.Jas 9 meseci se obiduvam i neznam dali sega ili da pocekam uste 5-6 meseci pa da napravam ispituvanje na kanalite kazi mi tvoe mislenje
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30512
Registration date : 2008-01-27

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty21.06.08 10:58

liljana i jas piev klomifen vtoriot pat otkako piev zabremeniv ne se otkazuvaj redovno pregled baraj da ti gi kaze dr plodnite denovi
srekno
Вратете се на почетокот Go down
bobica
Прваче
Прваче
bobica


Female
Број на мислења : 139
Age : 39
Локација : makedonija
Расположение : nikakvo
Поени : 29099
Registration date : 2008-06-04

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty21.06.08 15:52

zdravo zenski.super ste no sepak aj da vi kazam i zamene iako imam pisano vece no sepak nekoj i ne procital nesto.jas imav 100% zapuseni jajcevodi ili kanali slucajno mi otkrija koga bev da vadam cista koja se vikase endometrioza i vo toj laparoskopski i histeroskopsti zafat mi rekoa aj sekako ce se operira cistata daj da vidime i proodnost na kanalite. pa taka zaklucija deka se 100 % neproodni i sreca pustile tecnost koja se vika metilensko plavo koga na pocetokot ne propustala tecnosta no po 10 min pocnale da se otpusuvaat kanalite ili jajcevodite. inaku za da ne dojde posle operacija do povtorno zapusuvanje i pojava na cisti primav 6 meseci ZOLADEX 3.6 mg inekcii koi gi primav na sekoi 28 dena i koga zavrsija dobiv menstruacija i sega se e vo red se obiduvam eve dva meseca za bremenost. inaku operacijata mi ja pravese dr.timceva i lazarevski. vo sistina.
inaku dr.sakaa da gi napravat site ovie ispituvanja bidejci jas insistirav a im imav kazano deka se obiduvam edna godina da ostanam bremena no nisto.pa zatoa rekoa stom ce se odi na zafat neka bide i laparo i histeroskopija.
inaku vo sistina sum 6 godini pa bidejci me poznavaa kako pacient i znaea deka imav cisti koi bea vodni no sepak rekoa ajde ne zavisno sto mislime deka bile vodni aj da vidime kakov trag ostavile pri nivnoto pukanje ili povlecuvanje.

inaku zaboraviv da vi kazam za cena mene mi zedoa..... i toa so popust
od 20% bidejci se praveni dva zafata laparo i histeroskopija i bidejci
sum niven pacient podolgo vreme.
Вратете се на почетокот Go down
Irena Trajkovska
Прваче
Прваче
Irena Trajkovska


Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 29031
Registration date : 2008-06-20

Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty21.06.08 20:12

stojkoska liljana напиша:
a ima li nekakov simptom zapusuvanjeto na kanalite ili ne se sekava nisto.Na primer pri menstruacija se sekava li nesto?

bi mi preporacale li nekoj doktor za proverka na zapuseni kanali.naj
iskreno se plasam malku,a i neznam dali da pocekam veke dve godini kako
neuspevam da zabremenam,a piev i klomifen i pak nisto! :cry:
Voopsto ne e bolna postapkata.Jas bev kaj d-r Slobodan Lazarevski i sum prezadovolna.Za nego velat deka e eden od najdobrite vo Makedonija.Pred se doktorot e mnogu naroden znae da te oslobodi od stravot.Samo napred
natali напиша:
Irena kazi mi koja cena e ispituvanjeto proodnost na kanali vo Sistina i kazi mi kako otkrija deka ti se zapuseni kanalite i kolku vreme se obiduvas da zabremenis.Jas 9 meseci se obiduvam i neznam dali sega ili da pocekam uste 5-6 meseci pa da napravam ispituvanje na kanalite kazi mi tvoe mislenje
Pet godini se obiduvam da ostanam bremena.Prvata godina vo brakot imav spontan abortus i od togas nisto.Inaku vo Sistina pravev histeroskopija i laparoskopija a cenata se dvizi od 35000 do 60000 illjadi vo zavisnost od intervencijata a dokolku se napravat dve intervencii(kako kaj mene) ima popust 20%.Cenata zavisi od toa dali ne se pravi nekoj pogolem zafat tuku samo propustanje na Solvex tecnost vo tubite i odstranuvanje na izrastoci, a dokolku se vgraduva plastika ili vo najlos slucaj da se izvadat kanalite togas cenata e povisoka.Eden bolnicki den cini 6500 denari.Dokolku se izvadat tubite moze da se ostane bremena samo o vestacko oploduvanje.P.S Ne sum medicinsko lice ama makata me natera da doktoriram na ovaa problematika flower

Zapusuvanjeto na kanalite mi go otkrija po napraveno HSG koe voopsto ne e bolno.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Испитување проодност на канали Empty
ПишувањеПредмет: Re: Испитување проодност на канали   Испитување проодност на канали Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Испитување проодност на канали
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 7Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: