Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Самоубиство

Go down 
+16
Ves
KATIC
EckaGj
Misticia
kika
wisna
ZeleniCka
Zvezdicka
josifana
Mimi Petreska
Laura
adi
Vesnicka
vecki
Ilince
Rocka
20 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Самоубиство   Самоубиство Empty02.10.09 23:20

Самоубиството дозволено,
бидејќи лекарите стравуваа дека спасувањето на жената ќе биде напад.



Лекарите дозволиле една млада жена, Kerrie Wooltorton, да се убие себеси, бидејќи таа потпишала “living will”, тестамент, што значи дека тие би можеле да се гонат кривично, доколку интервенираат за да и го спасат нејзиниот живот.

Мис Wooltorton, 26, која страдала од депресија од нејзината неспособност да има дете, испи отров дома и повика брза помош. Сепак, таа останала свесна и предала на лекарите писмо велејќи дека сака само медицинскиот персонал за да се чуствува смирено, а не да се обидат да го спасат нејзиниот живот.
Лекарите рекле дека нејзината желби беа "многу јасна" и иако тоа било "ужасно нешто" немало друга алтернатива освен да ја остават да умре.


Самоубиство Wooltorton_1492788c

Тие стравувале дека ќе бидат обвинети за напад, ако тие ја третираат, бидејќи верувале дека таа сфаќа што прави и е ментално способна за одбивање на третман.

Ова се смета за прв пат некој да користи аков тестамет living will за да изврши самоубиство. Вакви документи често се поврзани со пациенти кои се смртно болеи и сакаат да одбијат третман.

Мис Wooltorton семејството оттогаш критикуваше доктори, велејќи дека тие требале да интервенираат за да ја спасат.

извор:

http://www.telegraph.co.uk/health/6248646/Suicide-woman-allowed-to-die-because-doctors-feared-saving-her-would-be-assault.html

______________________________________________________________





Го прочитав ова на нет и ми даде идеа за една нова тема.

Сте помислиле ли некогаш да се самоубиете?


Дали некогаш во животот сте се чуствувале толку многу доле, што единствениот излез од Вашата несреќа сте го побарале или сте помислиле да побарате во одземанјето на Вашиот живот?

Знам дека темава е доста тешка за некој од вас кој што имале вакво искуство.... извинете однапред ако ве вознемирив .
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty02.10.09 23:26

Nikogas dosega ne mi pominala takva misla niz glavata...imalo teski momenti ne da nemalo..ama togas si vikam kaj me rodi majko kaj me zakatani Very Happy za maki da trgam hhahah ...pobrzo si vikam bi izbrgala na pust ostrov otkolku bi izbegala vo samoubistvo....sega pred 1 nedela imase slucaj kaj nas koj mn me voznemiri dete 19 god se samoubi...si pukalo vo usta...ne znam sto mu pominuva niz glava koga se resavaat na takov cekor...ama kako vikaat narodski ...умот е срча
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty02.10.09 23:32

mnogu pati koga ke slusnam nekoj si go odzemal zivotot se cudam sto mu pominuvalo niz glava na toj covek da go napravi toj cekor.
ima teski momenti neznam kaj nekogo da nema ama da se ubijam neeee (poprvo bi ubila nekoj drug)ama sepak mislam deka toa se momenti na slabost
Вратете се на почетокот Go down
Vesnicka
Полуматурант
Полуматурант
Vesnicka


Female
Број на мислења : 1037
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 29132
Registration date : 2008-08-08

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty02.10.09 23:35

I jas ne sum pomisluvala na nesto takvo.Jas sekogas velam i najmizeren i najlos da e zivotot-EDEN E.Pa samoto toa e dovolno za da na niedna licnost pri zdrava svest ne i padne na pamet toj zbor.
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27231
Registration date : 2009-08-31

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 0:13

Neznam kakov treba da bide zivotot za da pomislis na takvo nesto,sepak zivotot nosi i losi i ubavi nesta....Sepak i jas koga ke slusnam za takvi koi si go odzemaat zivotot se prasuvam sto li gi nateralo,a posebno pa koga se raboti za mladi luge zosto vo mojot grad imase i slucai so mnogu mladi deca,da recam,neznam niv sto li gi nateralo koga edvaj pocnale da se probivaat niz zivotot.Sepak kako i da e jas ne sum pomislila na vakvo nesto,mozebi nekogas si pomisluvam "samo da me nema"ama sekako toa si go velam vo zolta minuta i sekako ne go mislam seriozno.
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28244
Registration date : 2008-12-25

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 0:14

Nikogas, nikogas ne bi pomislila na takvo nesto. Znaci ako cuete Laura se samoubila da znaete deka e namesteno. ;-)

Ozbilno, mislam deka suisajdal razmisluvanje se dolzi na depresija, a taa pak na hemijata sto se odviva vo glava. Veruvam deka ima spas, ama kako sto vikaat sitiot ne mu veruva na gladniot.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 9:49

Kako tinejdzerka pominav niz mnogu tezok period. Mnogu se ocekuvase od mene, mnogu trebase da postignam, namesto da se druzam so moite drugarki, namesto da izleguvam navecer kako i site od klas jas morav da gi zavrsam obvrskite koi moite gi imaa zacrtano za mene. Tamam ke pomislev deka odnosite megu mene i moite se podobrile, pak za nesto ke bev kazneta. Duri se sekavam edna Nova Godina tolku bev psihicki umorna od se (cela vecer placejki ja pominav), "se smiluvaa" vo 5 do 12 da me pustat da slavam nadvor od doma. Mislam deka ne samo ednas, nego sto i ednas mi preletalo na pamet veke da ne postojam, samo zatoa sto ke si gi skratam jas moite maki a mozebi i nivnite. Strasno los period pominav, i ne bi sakala ni toj sto mi misli loso da pomine niz takvo nesto. Smetam deka tinejdzerite treba ne da se pustat od race i da im se dade celata sloboda zatoa sto togas gubat kontrola, no isto taka smetam deka ne treba da gi fatis za vrat i gi gusis dodeka ne izgubat svest. so tinejdzerite treba da se bide 100% otvoren i iskren, preku razgovor da se dopre do nivnata dusa, zatoa sto toa e eden kompliciran period za niv. Nazalost, od moite gimnaziski godini seuste imam luzni vo dusata.
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27781
Registration date : 2009-04-20

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 9:55

Кога ќе ми е многу тешко и јас си велам кај сум се родила,ама кога ќе се сетам на зборовите дека Бог го дава животот Бог го зема ми се разбиструва главата,и си велам дека било само уште едно искушение во животот.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 10:30

Ne, nikogas! Smetam deka tie koi posegnuvat po svojot zivot se kukavici.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 10:32

Мислиш дека се кукавици? А што ако сме ние кукавици, а тие се храбри чим имаат толку храброст да посегнат по својот живот?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 10:37

Zelenicka, mislam deka se kukavici bidejki nemaat "muda" da se soocoat so svoite problemi pa baraat polesen nacin "out" !

Nema problem na ovoj svet koj ne oze da se resi.

Sto se odnesuva do tvoeto tvrdenje deka e mozebi hrabrost da se posegne po svojot zivot - moe mislenje e: nitu edna psihicki stabilna licnost ne bi go napravila toa bidejki covekot e prirodno inhibiran da se zastiti sebe si. Sekoe odklonuvanje vo taa smisla e poremetuvnje na hemiskiot balans vo mozokot i treba da se leci.

Site nie pominuvame niz takanarecena "crna" faza vo mladosta, koga eksperimentirame so misli i romantizirani idei za samoubistvoto. No toa e kratka faza i sostaven del od procesot na sozrevanje. Lugeto koi ostanuvaat vo ovaa faza podolgo pa i niz celito zivot imaat otreba od profesionalna pomos.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 10:42

Ма те сфаќам и јас мислам како тебе, но често ми се појавува мислата дека ако биле кукавици, немало да имаат храброст да посегнат по животот....
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 10:54

Sekoj si ima pravo na svoe mislenje, taka da toa e tvoe mislenje. A sto trebase jas da napravam na 16 godini? Da izbegam od doma za da si gi resam problemite koga bev maltretirana? Namesto da se skoncentriram na ucenjeto, jas trebase da se mislam dali ke jadam kjotek doma za bezveza, ili dali voopsto od doma ke izlezam ... i ne, ne bev psihicki stabilna vo toj period, priznavam! zatoa sto toa sto mu go pravis na deteto, dlaboko ke mu se odrazi. Eve i Zelenicka mi e svedok za se so mi se desavase. Mozebi, a i ne, se sekava kako placev na odmorite, dodeka site jadea i igraa nadvor, jas bev vo ucilnica i se mislev KOJ e mojot izlez od celata situacija. A deka sum bila kukavica sto sum najseriozno mislela deka toa mi e edinstven nacin nadov od celata situacija, mozebi i sum bila kukavica! No, eve zemete si za primer, site vie koi imate deca, sto mislite kako ke se osekaat ako ne najdat uteha doma, nego naprotiv koga doma ke se maltretirani i tepani. Ke se osekaat li psihicki stabilni, ke go obozavaat li zivotot onakov kakov sto ste im go dale? Ne veruvam. Taka da, bi rekla deka sum bila kukavica zatoa sto takov zivot ne mi se ziveese, zatoa sto kako 16 godisna, sakav da imam normalen i stabilen zivot, a go nemav, nitu mozev da najdam izlez od celata situacija na tie godini. Koj saka neka sudi, samo iskreno toj sto ne pominal niz takov period, ili da se izrazam poinaku, toj sto ne se nasol vo situacija da pomisli na samoubistvo, mislam deka ne treba da sudi.

P.s. najtesko mi bese navecer koga ke mi preletase misla vo glavata deka nikako nemozev da se zamislam sebesi eden den mazena, ne si ja gledav idninata. ne znaev sto JAS sakam ponataka vo zivotot, zatoa sto celo vreme mi bese kazuvano vaka i taka ke pravis. Jeste, ima buntovnici i se sprotivstavuvaat na roditelite koga ke im kazat pravi vaka, ali pak ke recam, ne treba da im se sudi na lugeto zatoa sto moite roditeli samo jas si gi poznavam najdobro. toa e toa.


Последната промена е направена од Mimi Petreska на 03.10.09 10:57. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
wisna
Полуматурант
Полуматурант
wisna


Female
Број на мислења : 612
Age : 35
Локација : Lost...
Поени : 29822
Registration date : 2008-02-08

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 10:55

Самоубиство... многупати до сега ми се одмилил животот, но досега немам посегнато по неговото одземање. Сум се осеќала изморено трчкајќи по неговите патеки, сум ја губела трагата на смислата на животот, но наместо да се самоубијам сум се обидувала да се одморам, да ја најдам трагата на смислата и да најдам начин како да ја зголемам неговата вредност. Оние кои ми зборуваат за самоубиство им посветувам поголемо внимание, за нив има шанси да се вратат на патот, они зборувјќи за тоа бараат помош, излез, а додека оние што молчат - е за нив нема спас... тие наумиле и на крај ќе не изненадат со јажето околу врат. :(
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 11:00

bas se soglasuvam so wisna... i bas na toa mislev. 100 pati nekako mi izbegal zivotot od kolosek, i mi se odmililo da se budam na sabajle, zatoa sto nemal smisol zivotot takov kakov sto bil togas. A postoi edna licnost koja vo toj period mi obrna vnimanie, i den denes sum i blagodarna zatoa sto sedna covecki da porazgovara so majka mi, i od srce da i upati deka nesto se slucuva so mene, deka sum tazna i depresivna i deka mi treba ljubov i uteha a ne maltretiranje. Ubavo kazano wisna! Smile
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 11:01

Мими, се сеќавам многу добро на безбројните ситуации од кои беше ти дел, ама сепак мислам дека со самоубиство ништо не се решават. Ниту ти ќе решеше нешто, ниту твоите ќе беа задоволни, ниту ништо. Еднаш - кога тогаш - доаѓа крај на проблемите.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 11:05

Pa fala bogu i dojde kraj na se. ne znam zosto voopsto se desavaa site raboti sto se izdesavaa, ali tolku mi bese tesko na dusata, nemav prosto so kogo da porazgovaram i nemav kako na moite da im ukazam deka mi e loso i tesko. Fala bogu zavrsi se.
Вратете се на почетокот Go down
wisna
Полуматурант
Полуматурант
wisna


Female
Број на мислења : 612
Age : 35
Локација : Lost...
Поени : 29822
Registration date : 2008-02-08

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 11:13

Јас познавам личност која велеше дека не сака повеќе да живее, ми ги имаше кажано плановите. Ептен бев потресена, исплашена... Не смеат да се занемарат тие работи. Може едно занемарено „не ми се живее повеќе" да чини многу = еден живот. Секогаш е корисно да се посвети внимание на ваквите изјави. Темава може сепак да биде со корисна цел - да се најде начин за превенција, а не да биде осуда. Да се обидеме да спречиме одземање на уште еден живот, а не да кутнеме некого уште толку долу...
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 11:25

Tocno wisna. Vo momentov mozebi i ne mozeme da se stavime vo kozata na taa licnost, i ne mozeme da svatime niz sto se pominuva. No ako vidime deka vistinski mu e tesko i deka nesto navistina ne e vo red, najpametno ke e da probame da mu pomognime, makar vo nasite zbor/dva da najdi uteha. Ponekogas samo toa e dovolno za pomos.
Вратете се на почетокот Go down
wisna
Полуматурант
Полуматурант
wisna


Female
Број на мислења : 612
Age : 35
Локација : Lost...
Поени : 29822
Registration date : 2008-02-08

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 11:39

Осаменоста е таа која го предизвикува овој нагон со поголем интензитет. Личностите кои се подложни на самоубиство се вовлекле ко полжав во својот свет и се дистанцираат, но можеме да ги извадиме од таму. Не мора тоа да биде огромен дијалог, некогаш е доволно само да им покажеме дека вредат, дека некому значат, да добијат прегратка. ТОа менува многу работи во ваквата состојба на човекот. Може нема даго спасиме, ама сме допринеле многу. Дајте им важност на овие луѓе..
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 12:56

Mimi ako ti e nekoja uteha moeto detstvo e mnogu slicno na tvoeto. Polno so traumi i maltretiranja no... mislam deka ne stanuva zbor ovde za takvi situacii.
Samoubistvo na izgradena zrela licnost e nesto sosema drugo od teskotiite koi gi nosi mladosta i okolinata vo toa vreme.
Nikoj od tebe ni ne ocekuva na 16 godini da gi resis site problemi na svetov i zatoa mislam deka situacijata ne e sporedliva tuka.

Wisna e vo pravo na takvite luge treba da im se pomogne i da im se izleze vopresret no pred se potrebna im e profesionalna pomos. A nie kako laici treba da gi usmerime i da im pomogneme.
Вратете се на почетокот Go down
kika
Прваче
Прваче
kika


Female
Број на мислења : 138
Age : 38
Локација : doma
Расположение : koga kako
Поени : 27610
Registration date : 2009-05-07

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 13:00

nikogas ne bi posegnal po zivotot.sepak za toa e potreben eden moment. jas imam komsivka koj pred 2 godini se frli od 4 sprat no ostana ziva,ne se srami od toa so go napravi i samo veli deka ne razmisluvala nikogas za toa ednostavno se sluci vo moment na nervoza vo afekt ne se ni sekava kako se frli niti sto mislela za toa vreme nisto ednostavno letna.Za toa ne treba ni hrabrost ni nisto samo da izdrzis na zdrav razum jas velam se ide i se pominuva samo razumot da ne drzi
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 13:02

Zatoa, ako poznavate licnost koja ima problem, ili ste primetile deka se distancira, probajte da im ukazete kolku vi znacat vam i na lugeto okolu vas. Bi im pomognalo mnogu poveke otkolku sto nie mislime. Ako nisto poveke, barem za moment ke razmislat deka navistina postoi nekoj sto gi saka i ceni.
Вратете се на почетокот Go down
wisna
Полуматурант
Полуматурант
wisna


Female
Број на мислења : 612
Age : 35
Локација : Lost...
Поени : 29822
Registration date : 2008-02-08

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 13:14

Ко што рече звездичка, потребна им е стручна помош, но таквите личности не бараат помош, особено не стручна,... затоа најпрвин сме оние ние лаиците кои излегуваат во пресрет... е сеа колку можеме - толку..
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty03.10.09 13:19

имав толку тежок живот, што нема таква темна тема за која немам искуство за жал

до скоро бев горда што и покрај сите маки никогаш не помислив на самоубиство, и како и други овде што читам секогаш самоубиството го сметав за кукавичлак (уште мислам дека е кукавичлак), зошто знам дека оној кој се убива поминува низ нешто полошо од смрт

мислам дека да не даде Бог пак да ми тргне лошо, мислам дека самоубиството не е решение
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Самоубиство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоубиство   Самоубиство Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Самоубиство
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: