Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Градинка - искуства

Go down 
+34
Pravnicka28
Annabel
winnie the pooh
Lili
mamicka
yarre
jasmina,mina
mamaAnita
Emi
baby24
nata
Sandra_Anja
Mimi
kalinche70
Happy 28
taci
lila_mk
Ostoun
BILE-ENA
Mama Ane
suzi_miet
Elicka
Pipolino
Rozetka
sonjamfk
emilija nestorova
kiki-riki
lakibebe
biljanag
Kat
Monika
Emilija
Vale74
Freya
38 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4
АвторПорака
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 26962
Registration date : 2009-09-17

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty04.12.09 11:37

Кај нас па до 3 спијат дечињата. Инаку не е страшно што ги спојуваат, па може и поинтересно му е со поголеми дечиња
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty04.12.09 11:38

Kaj Anja vo grupa ima edno devojce sto go nosat vo 6:30h i srcence toa spie koga doagjaat drugite decinja. Sto da pravi, koga toa vreme mora da go ostavaat.
Вратете се на почетокот Go down
Pravnicka28
Прваче
Прваче
Pravnicka28


Female
Број на мислења : 330
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 28393
Registration date : 2008-12-03

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty04.12.09 12:57

Незнам баш што се случува, изгледа понекогаш ако им останат едно-две дечиња горе во неговата група после 3 ги симнуваат долу во заедничката група, оти понекогаш си сретнувам учителките како си одат порано, а ми кажаа дека една од неговите учителки останува до 4.Некни маж ми отишол во 4 и излегла сосем нова учителка и му донесла друго дете, и после се правдала, "епа не ги знам јас децата јас сум во поголемата група, ми ги оставија мене."Незнам дали да ги прашам што се случува навистина, а кој знае и дали ќе ми кажат, а се си викам да си ќутам да не се замерувам, ама несакам детето да ми страда.
Ама тоа е што да се прави, децата ќе си растат, а ние мораме на работа само да се живи и здрави
Вратете се на почетокот Go down
Dzena
Прваче
Прваче
Dzena


Female
Број на мислења : 391
Age : 49
Локација : домче
Расположение : пааa, не баш добро:((
Поени : 27677
Registration date : 2009-04-26

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty04.12.09 13:07

Не, не правничка така им е редот. Барем кај нас во градинка ама верувам и во сите е така. До 4 се сите учителки или негувателки зависи која како смена е дента, една доаѓа порано си оди порано, а другата подоцна, меѓутоа во 16,00 им завршува работа и после тоа сите дечиња од цела градинка ги собираат доле со дежурната учителка за тој ден. Така да не се секирај така им е редот, а не дека останале малку.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty04.12.09 13:14

не е точно дека се сите до 16.00 часот!Онаа што е дежурна,во градинката конкретно каде што оди малото на Правничка28,доаѓа во 10.00 и работи до 17.00-17.30!Во 7.00часот доаѓаат учителките(воспитувачките) кои се на работа до 13.30 со пауза од 10.00-10.30!Негователките доаѓаат од 8.00ч а си одат во 15.30 ч,негователките работат по седум и пол работни саати со пола саат пауза од 9.00-9.30,освен дежурната која доаѓа од 10.00!Инаку горе има негователка до 15.30 а сите дечиња кои остануваат подоцна ги префрлаат доле!Вака беше,незнам дали има нешто сменето!Дури и ако дежурната е од вториот спрат и таа се симнува доле во сала за да ги прифати останатите поголемки од првиот спрат кои остануваат до кај 17.00!
Вратете се на почетокот Go down
Pravnicka28
Прваче
Прваче
Pravnicka28


Female
Број на мислења : 330
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 28393
Registration date : 2008-12-03

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty04.12.09 13:20

Епа тоа е Јасмина, Мина ги гледам дека си одат во 15,30 а кога прашав на почеток ми рекоа дека една од нив-негователките е до 16,00 ч горе а сега испаѓа дека од 15,30 до 16,00 ги гледа кој ќе стигне. Здосадив со муабетиве, ама сакав да знам дали и во другите градинки е така.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty04.12.09 13:24

јас како воспитувач порано си одев,но поради отсуство на негователката имав прилика да останам и да видам како се одвива и тој дел!Во секој случај немој да се грижиш или да имаш недоверба,верувај ми супер е цел персонал,посебно негователките! flower
Вратете се на почетокот Go down
Pravnicka28
Прваче
Прваче
Pravnicka28


Female
Број на мислења : 330
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 28393
Registration date : 2008-12-03

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty04.12.09 13:29

фала ти Јасмина, ти кажував веќе дека сум задоволна од негователките, само ова ме замисли инаку супер е, и Дамјан си ги сака учителките, ги гушка, ги бакнува убаво му е и сака да оди без проблем. Им пуштаат Супер звезда и кажуваат дека игра постојано, некни им дадов апарат да го сликаат, сакав да имаме слики со другарчињата....и гледам дека децата се задоволни.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty04.12.09 13:39

многу ми е мило што е така,јас незнам дете од јасли таму да плачеше да не сака да влезе!Јас само се пикав да ги гледам,да ги гушкам зошто сум невидена дечарка и ништо не ми тешко кога се во прашање тие,а ги сакам бидејќи Војдан ми беше на таа возраст па ми беа посебно слатки ,посебно интересниПа така наместо на пауза одев кај нив да ги видам и ме засакаа па насабајле на врата и кај мене се тегнеа да ги земам, не плачеа!Ај да не зборам зошто многу ми недостигаат!А негователките во јасли се интересени нон стоп си носат по некое на кук и си шетаат со нив hihiтие жени не одат на пауза,во занимална јадат,пијат кафе,не мрдаат од таму!Ама децата се многу приврзани со нив,премногу!
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27069
Registration date : 2009-09-27

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty04.12.09 13:41

А за која градинка зборувате?
Вратете се на почетокот Go down
Pravnicka28
Прваче
Прваче
Pravnicka28


Female
Број на мислења : 330
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 28393
Registration date : 2008-12-03

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty04.12.09 14:35

Annabel напиша:
А за која градинка зборувате?

Орце Николов-Карпош 4.
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Прваче
Прваче
Ostoun


Female
Број на мислења : 284
Age : 46
Локација : tetovo
Поени : 27005
Registration date : 2009-09-12

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty04.12.09 15:56

Nie veke 10 dena ne odime vo gradinka. Bese malku nastinata i pomina bez antibiotik ama ne znam dali da pocnam da ja nosam od ponedelnik ? Izgleda i mnogu deca ne odat od nejzinata grupa zaradi stravot od sg
Вратете се на почетокот Go down
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 26962
Registration date : 2009-09-17

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty04.12.09 16:45

jasmina,mina напиша:
многу ми е мило што е така,јас незнам дете од јасли таму да плачеше да не сака да влезе!Јас само се пикав да ги гледам,да ги гушкам зошто сум невидена дечарка и ништо не ми тешко кога се во прашање тие,а ги сакам бидејќи Војдан ми беше на таа возраст па ми беа посебно слатки ,посебно интересниПа така наместо на пауза одев кај нив да ги видам и ме засакаа па насабајле на врата и кај мене се тегнеа да ги земам, не плачеа!Ај да не зборам зошто многу ми недостигаат!А негователките во јасли се интересени нон стоп си носат по некое на кук и си шетаат со нив Градинка - искуства - Page 4 69779тие жени не одат на пауза,во занимална јадат,пијат кафе,не мрдаат од таму!Ама децата се многу приврзани со нив,премногу!

Тууу, да ти е ќеф да читаш вакво нешто. Инаку јас како дете сум одела во таа градинка, ама имам лоши спомени. Незнам зошто, ич не сум сакала да одам во градинка. Сигурно се промениле многу работи од тогаш
Вратете се на почетокот Go down
Dali
Прваче
Прваче
Dali


Female
Број на мислења : 224
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27605
Registration date : 2009-05-14

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty07.12.09 21:59

Ostoun напиша:
Nie veke 10 dena ne odime vo gradinka. Bese malku nastinata i pomina bez antibiotik ama ne znam dali da pocnam da ja nosam od ponedelnik ? Izgleda i mnogu deca ne odat od nejzinata grupa zaradi stravot od sg

Isto i jas ne go pushtam mojot sin vo gradinka poseldnive tri nedeli zradi sg.
I taka mislam deka e najdobro za nego.
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Полуматурант
Полуматурант
winnie the pooh


Female
Број на мислења : 783
Age : 41
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 29125
Registration date : 2008-08-24

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty07.12.09 22:02

ima nekoj iskustvo so gradinkata 13-ti noemvri mislam bese do beko policiskata vo centar,Andrej mi e zapisan tamu od januari
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty07.12.09 22:14

Dali напиша:
Ostoun напиша:
Nie veke 10 dena ne odime vo gradinka. Bese malku nastinata i pomina bez antibiotik ama ne znam dali da pocnam da ja nosam od ponedelnik ? Izgleda i mnogu deca ne odat od nejzinata grupa zaradi stravot od sg

Isto i jas ne go pushtam mojot sin vo gradinka poseldnive tri nedeli zradi sg.
I taka mislam deka e najdobro za nego.
И ние не одиме во градинка веќе цел месец ради с.г.Да морав да одам на работа ќе немав друго решение, ама вака дека мм ми е газда Smile останав дома..и едно прашање, до кога мислите да не ги носите? Мене ова страшно ме измачуваше дали правам добро или не, ама сега веќе не му ја мислам што сме дома, а до кога ќе видиме..како тргна работав, март не ни бега изгледа и после пошто сме прилично тазе со стаж, пак све Јово на ново ќе се свикнуваме..
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty09.12.09 11:38

winnie the pooh напиша:
ima nekoj iskustvo so gradinkata 13-ti noemvri mislam bese do beko policiskata vo centar,Andrej mi e zapisan tamu od januari

Jas ja nosam Anja, ama kaj Pestaloci. Inace, moja koleskatrite decinja gi nosi tamu i e zadovolna od se.
Andrej vo koja grupa e? Ednoto devojce na koleskata i e 3,5 godini, a bliznacinjata 1,5 godina.
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27069
Registration date : 2009-09-27

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty09.12.09 11:44

Има ли некој што го носи своето дете во градинката Кочо Рацин во Капиштец, зад старата дирекција на Жито Лукс?

Ме интересира, зашто имам еден предлог околу пристапот до градинката, па ако не има повеќе да се организираме.
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28926
Registration date : 2008-10-17

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty09.12.09 17:57

Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Полуматурант
Полуматурант
winnie the pooh


Female
Број на мислења : 783
Age : 41
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 29125
Registration date : 2008-08-24

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty09.12.09 21:59

Sandra_Anja напиша:
winnie the pooh напиша:
ima nekoj iskustvo so gradinkata 13-ti noemvri mislam bese do beko policiskata vo centar,Andrej mi e zapisan tamu od januari

Jas ja nosam Anja, ama kaj Pestaloci. Inace, moja koleskatrite decinja gi nosi tamu i e zadovolna od se.
Andrej vo koja grupa e? Ednoto devojce na koleskata i e 3,5 godini, a bliznacinjata 1,5 godina.
Pa Andrej ke ima 9 polni meseci koga ke trgne,stoznam valda vo najmala grupa vo jasli ke bide,neznam kako im e redot,uste ne sme otisle da se dogovorime za detali,a inaku i jas nemam nesto loso slusnato za ovaa gradinka pa ke vidime lele ic ne mi se dava volku mal.
Вратете се на почетокот Go down
Dali
Прваче
Прваче
Dali


Female
Број на мислења : 224
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27605
Registration date : 2009-05-14

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty10.12.09 2:05

bubamara напиша:
Dali напиша:
Ostoun напиша:
Nie veke 10 dena ne odime vo gradinka. Bese malku nastinata i pomina bez antibiotik ama ne znam dali da pocnam da ja nosam od ponedelnik ? Izgleda i mnogu deca ne odat od nejzinata grupa zaradi stravot od sg

Isto i jas ne go pushtam mojot sin vo gradinka poseldnive tri nedeli zradi sg.
I taka mislam deka e najdobro za nego.
И ние не одиме во градинка веќе цел месец ради с.г.Да морав да одам на работа ќе немав друго решение, ама вака дека мм ми е газда Smile останав дома..и едно прашање, до кога мислите да не ги носите? Мене ова страшно ме измачуваше дали правам добро или не, ама сега веќе не му ја мислам што сме дома, а до кога ќе видиме..како тргна работав, март не ни бега изгледа и после пошто сме прилично тазе со стаж, пак све Јово на ново ќе се свикнуваме..

Nema da go nosam duri ne stivne skroz ova so sg. Pregolem mi e rizikot. Sreka imam pomosh so baba i dedo.
pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27069
Registration date : 2009-09-27

Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty10.12.09 9:22

lila_mk напиша:
Annabel ke te podrzev ama uste ne sme trgale vo gradinka a inaku ke ideme tamu

lila_mk, Идејата ми е ако може да се отвори пристап до градинката од страната на ул.Васил Ѓоргов (зашто сега има само една дупка во оградата низ која се провираме сите родители со децата). Во спротивно треба да се кружи од кај Жито Лукс и Авицена.

Ајде почнете па ќе видите - ако одите од страната на Капиштец.

Инаку сме многу задоволни, особено од јаслите од Жане и Бубе. Мислам дека Ива ги сакаше исто како нас...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Градинка - искуства - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Градинка - искуства
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: