Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Градинка - искуства

Go down 
+34
Pravnicka28
Annabel
winnie the pooh
Lili
mamicka
yarre
jasmina,mina
mamaAnita
Emi
baby24
nata
Sandra_Anja
Mimi
kalinche70
Happy 28
taci
lila_mk
Ostoun
BILE-ENA
Mama Ane
suzi_miet
Elicka
Pipolino
Rozetka
sonjamfk
emilija nestorova
kiki-riki
lakibebe
biljanag
Kat
Monika
Emilija
Vale74
Freya
38 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29230
Registration date : 2008-06-06

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty17.09.09 12:05

Vale74 напиша:
Што се однесува за пиење вода, кај нас до лани пиеа од 2-3 чаши цела група, едно по едно дете во редица, додека сега ни кажаа секој да си донесе чашка од дома и таму им ги пишале имињата и секое дете си пие од својата чашка, и нормално дека ова ми се допадна.


toa sto site si imat casicki e super, mene voopsto ne mi se dopagja toa sto kaj nas site deca pijat od dve - tri casi, denska sum na roditelska i ke dadam predlog site da im kupime casi i sekoe dete da si ima posebna casicka. Ja prasav jas vospitackat dali moze da i donesam posebna casicka na ivana i mi rece deka moze ama ako odnesam samo jas pak nisto ne sum napravila, oti znam deka i drugite deca ke pijat od casta na ivana.
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty17.09.09 12:19

Добра ти е идејата, итака имате родителска предложи го тоа, сигурно дека на сите ке им се допадне. А за чашки ке се договорите, може и пластични за една употреба како што некој погоре имаше напишано или од поцврстиве чашки со капак и цевче како нас што ни побараа.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty17.09.09 12:27

Убаво е секое да си има своја чашка. Ама се надевам дека редовно ќе им ги мијат, а не само да ги проплакнуваат со водичка.
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty17.09.09 12:51

Баш тоа мислев и јас кога првите два дена им останаа чашките во градинка, но веке од третиот ден им ги даваат кога си одат дома, така да сега си ги миеме убаво ние и насабајле чашките во рака и во градинка Градинка - искуства Icon_smile
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty18.09.09 9:47

Мила откако тргна во градинка од понеделникот, попладне ми е многу поспана и некако омалаксана. И ај си викам дека е поради тоа што не спие доволно, а инаку си е спанка. Ама дома не можам да ја донапијам со вода. Инаку во градинка и праќам едно мало шише јана вода од 250мл и незиното од 200мл, зошто Мила не пие ни чај ни сок и им го нагласив тоа уште на почеток.Вчера гледам дека нејзиното шише стои целото непипнато. Па зарем детево за 8 саати има испиено само 250мл вода????(којзнае и тие дали и ги дале)???
И дома пак не можев да ја донапијам со вода. Во рок од 2 саати испи едно шише од 150 мл, 2 јогуртчиња од 100лм, и пред спиење цело шишенце од 150мл... Сабајлето пелената полна, протекла, она жива вода. Значи на детево бубрезите се утепале од работа цела ноќ, наместо преку ден. Детево значи секој ден дава знаци на дехидрираност. Полудев! Сабајлево и викам на дотичната воспитувачка, дека и праќам шише вода Јана од 500мл за да и става во чаша за да и биде полесно, а она ми вика дека редовно и даваат вода и тоа од нејзиното шише и зошто не сум и верувала. Како и викам од нејзиното шише кога ми го вративте непипнато?Си ја наведна главата и ја зема Мила. А јас сеуште не можам да се смирам. Градинка - искуства 412106
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27217
Registration date : 2009-08-04

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty18.09.09 23:54

И син ми одеше во градинка и таму не им даваа многу вода да пијат за да не мочкаат многу,така беше во јасли а потоа кога наголеми му даваа вода да пие колку сака. Имаше своја чаша и му стоеше во шкавчето и кога пиеше вода или нешто друго си ја земаше од таму.А кога си одевме ја земавме секој ден за миење зошто таму не му ги миеа баш најдобро.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty28.09.09 9:31

после две недели поради бронхитот иван денес го однесов во градинка и морам да кажам дека сум многу среќна со оглед на тоа што мм минатата недела викаше нема да оди никако
денес некако ќутливо со плус некој совет заедно го однесовме
ке го земеме во 10 па како поминуваат деновите така ке наголемуваме
а како сме поминале денес после ке видиме
Вратете се на почетокот Go down
lakibebe
Прваче
Прваче
lakibebe


Female
Број на мислења : 118
Age : 50
Локација : Skopje
Поени : 28958
Registration date : 2008-07-16

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty28.09.09 11:55

Стварно нешто не ми е јасно?
Броеви зашто оставаме во градинка? За нешто итно кога е или за секоја глупост?
Во четвртокот ми се јавија во 10,ајде стварно многу плачел...ама денес?
Го оставив во 8.30, а во 9.45 звони мобилниот...и учителката ми вика, ела земи си го, му се кака, неќе тука, сака дома да кака. Градинка - искуства 121539 Градинка - искуства 266477 Градинка - искуства 266477
Не ли е нивна работа да го прилагодат таму да врши нужда,да јаде,да се дружи? Башка што не е каснат ни едно залче од кога тргнавме, а еве трета недела оди во градинка. Градинка - искуства 121539
Или ме научија дека не одам на работа и најлесно им е да вртат, па макар било и за глупости. :hmm Градинка - искуства 863383
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty28.09.09 11:57

lakibebe напиша:
Или ме научија дека не одам на работа и најлесно им е да вртат, па макар било и за глупости. Градинка - искуства 662904 Градинка - искуства 863383

Ова ќе е. Следниот пат речи им дека си почнала со пракса во некоја фирма па види дали ќе ти се јават Wink
Вратете се на почетокот Go down
lakibebe
Прваче
Прваче
lakibebe


Female
Број на мислења : 118
Age : 50
Локација : Skopje
Поени : 28958
Registration date : 2008-07-16

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty28.09.09 11:59

Emilija напиша:
lakibebe напиша:
Или ме научија дека не одам на работа и најлесно им е да вртат, па макар било и за глупости. Градинка - искуства 662904 Градинка - искуства 863383

Ова ќе е. Следниот пат речи им дека си почнала со пракса во некоја фирма па види дали ќе ти се јават Wink

Да, си знам јас, ама кога го зимав им напоменав дека ова е последен пат што доаѓам и го зимам за глупости, следниот пат ако нема некоја посериозна причина да не ме бараат. Градинка - искуства 863383
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty01.10.09 19:09

ние да се пофалиме иван веќе два дена таму спие и почнал и секое јадење да го јаде
посакувам само здравје да ги служи мили мали слатки дечиња
за вода си останува исто штом го земеме пие по две шишенца сок и вода значи негде 400 гр а таму колку му даваат незнам и што дали бира па непие?

инаку едно детенце на почетокот со 300 сили го внесуваа на неколку минути и притоа урнебес внатре од плачење еднаш остана 2 саата и замислете за тоа време само лежел ни јадел ни пиел ни играл и им рекле превоспитајте го па ке го примиме вака не сега не иде и така е ке ги вознемири другите деца потешко ке се привикнат
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty01.10.09 21:27

од сево ова што го прочитав, јас само можам да ги пофалам вработените во нашата градинка,
меѓутоа ме интересира ваше мислење,
сега треба на ќерка ми да и славам трети роденден а почна во мала група сега во септември, уште не ги познавам ни децата ни родителите па се прашувам дали да ги поканам во игротека
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28855
Registration date : 2008-10-02

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty01.10.09 21:30

kiki-riki напиша:
од сево ова што го прочитав, јас само можам да ги пофалам вработените во нашата градинка,
меѓутоа ме интересира ваше мислење,
сега треба на ќерка ми да и славам трети роденден а почна во мала група сега во септември, уште не ги познавам ни децата ни родителите па се прашувам дали да ги поканам во игротека
Pa jas mislam deka treba da gi pokanis,iako ne gi poznavas,sepak tie ke bidat drugarcinja na kerka ti,mn biten del od nejziniot zivot.
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28855
Registration date : 2008-10-02

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty01.10.09 21:34

A eve i jas od denes imam iskustvo za vo gradinka.Mia ima godina i 4 mes i denes za prv pat otide vo gradinka.Vo nejzinata grupa ima 8 deca i toa se na nejzina vozrast.Za pocetok ne bese loso,tamu bese samo 2 casa i potoa pocnala da stoi na vratata i da vika:mama,tato,pa ni se javija da ja zememe dodeka ne pocnala da place.Inaku koga vleguvala so tatko i cao,cao i nisto fazla,ne placela,ama ke vidime ponatamu koga ke sfati...ke vidime kako ke se navikne.Od pocetok po nekolku casa samo ke ja pustam dodeka da se privikne.
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty01.10.09 21:34

фала и јас сум на ист мислење, сопругот се противи, полесно ми е кога имам истомисленик
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28855
Registration date : 2008-10-02

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty01.10.09 21:36

kiki-riki напиша:
фала и јас сум на ист мислење, сопругот се противи, полесно ми е кога имам истомисленик
Sopruzite se za toa da se protivat,oni sekogas mislat deka preteruvame i samo trosime.Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty06.10.09 9:17

еве ние денес ке имаме родителска па ке видиме за сефте за што ке се разговара
инаку утре ке идат на престава а денес дадовме и парички за денот на детето

денес ке прашам за млекото подетално да ни објаснат а исто така и за роденденот дали и што може да се носи
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty06.10.09 9:49

kiki-riki напиша:
од сево ова што го прочитав, јас само можам да ги пофалам вработените во нашата градинка,
меѓутоа ме интересира ваше мислење,
сега треба на ќерка ми да и славам трети роденден а почна во мала група сега во септември, уште не ги познавам ни децата ни родителите па се прашувам дали да ги поканам во игротека


i jas sakav da gi poknam decinjata od gradinka, marko samo mi zbori koj da viknam. ama da vi kazam deka vo septemvri edno devojcence pravese rodenden od grupata na marko i dobime pokana, jas presrekna, prva pokana i si vikam super , barem ke gi zaposnam decata i roditelite i taman ke gi viknam za nasiot rodenden. samo nie bevme od gradinkata, zalno, tolku mi bese krivo. inaku rodendenot bese super. marko se iznaigra i barase i negoviot rodenden da go salvime vo igrotekata. a kako da mu go slavam? ako ne dojde nikoj ?ke se razocara, a toj den treba da mu bide naj sreken i naj vesel.taka da resivme uste ovaa godina da ja preskokneme gradinkata, bidejki nema nikakva organizacija od strana na nas roditelite. treba pocesto da se sobirame i da kontaktirame, taka i decata ke si bidat pobliski i ke se druzaat poveke, i samite togas ke baaraat da odat na rodendeni i da se druzat megusebno.ostanuva samo da gi pocastime vo gradinkata , ako i toa go dozvoluvaat.
Вратете се на почетокот Go down
Rozetka
Полуматурант
Полуматурант
Rozetka


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 28250
Registration date : 2009-02-24

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty06.10.09 11:53

Da se nadovrzam na postot na Sonje deka i mene me maci istoto.Imeno i nie se spremame za rodendenot na Eva,taa sekoj den kazuva koi drugarcinja od gradinka saka da gi pokani ama makata e vo toa sto roditelite na tie decinja so koi taa najmnogu si igra se nekoi dignati ili neznam kako da gi narecam (nekulturni),sekoe sabajle skoro se srekjavame vo gradinka koga gi ostavame decata i tie ne znaat edno Dobro utro da kazat!!!! I neznam se mislam sto da pravam,a kako sto kaza Sonje i da gi pokanam neveruvam deka ke dojdat i taka mestata ke ni ostanat prazni a deteto ke se razocara.Ne znam sto da pravam ajde kazuvajte svoe mislenje.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty06.10.09 12:02

nie koga pravime rodenden a i drugite deca od gradinkata koga pravat rodenden gi vikaat site deca, znaci pokani se delat na site deca a ne samo na odbrani
Вратете се на почетокот Go down
Elicka
Прваче
Прваче
Elicka


Female
Број на мислења : 143
Age : 46
Локација : низ Македонија
Поени : 27593
Registration date : 2009-05-05

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty06.10.09 12:13

Кога ние правевме роденден ги поканивме само другарчињата што таа сакаше да дојдат. За среќа се знам со родителите, така што сите дојдоа. А ги викнавме и другарчињата од зграда, така да имаше полно дечиња, таа прездоволна, а и другите. Ве советувам да ги поканите оние дечиња чии родители ги знаете и сте сигурни дека ќе дојдат. Инаку детето сигурно ќе се разочара ако остане само на својот роденден.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty06.10.09 12:22

kako sreka da znam nekoj roditel. eve deneska ke imame roditelska , pa se nadevam deka ke se zapoznaam so roditelite i ke se druzime i ponatamu.imam slusnato deka vo nekoj gradinkai ednas mesecno se sobiraat roditelite so decata i se druzat. toa e super i za nas i za decata.
Вратете се на почетокот Go down
suzi_miet
Почетник
Почетник
suzi_miet


Female
Број на мислења : 37
Age : 63
Локација : Kumanovo
Расположение : Dobro
Поени : 26969
Registration date : 2009-08-19

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty06.10.09 15:34

Rozetka напиша:
Da se nadovrzam na postot na Sonje deka i mene me maci istoto.Imeno i nie se spremame za rodendenot na Eva,taa sekoj den kazuva koi drugarcinja od gradinka saka da gi pokani ama makata e vo toa sto roditelite na tie decinja so koi taa najmnogu si igra se nekoi dignati ili neznam kako da gi narecam (nekulturni),sekoe sabajle skoro se srekjavame vo gradinka koga gi ostavame decata i tie ne znaat edno Dobro utro da kazat!!!! I neznam se mislam sto da pravam,a kako sto kaza Sonje i da gi pokanam neveruvam deka ke dojdat i taka mestata ke ni ostanat prazni a deteto ke se razocara.Ne znam sto da pravam ajde kazuvajte svoe mislenje.

Abe zosto se dvoumis Rozetka,pa ti na kulturen nacin im kazi deka vasite decinja mnogu se druzat i deka Eva saka da gi pokani na rodenden ,deka ke vi bide milo da prisustvuvaat.Pa moze poubavo ke se zapoznaete pa ke izleze deka ne se tolku dignati.Za decinjata morame se da napravime,ke se cuvstvuva tazna Eva bas za rodendenot da nema mi edno drugarce.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty07.10.09 8:30

Ние конечно после месец ипол не плачеме веќе на оставање Smile Уф колку ми олесна денес Smile Инаку ние сите деца ќе ги поканиме па кој дојде е добредојден, кога сме во игротека малово освен играчките ништо друго не приметува па така да незнам дали ќе примети кои деца биле кои не Smile Плус многу пријатели имаме со негова возраст Smile
Вратете се на почетокот Go down
BILE-ENA
Прваче
Прваче
BILE-ENA


Female
Број на мислења : 395
Age : 52
Локација : skopje
Поени : 28512
Registration date : 2008-11-20

Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty07.10.09 9:10

Ena ja nosime veke 3 dena vo gradinka i zasega nemame problem.Duri deneska ja razbudiv malce porano i se utepa placejki zosto sme cekale doma koga site drugarcinja veke bile vo gradinka.Mnogu mi e smesna sto saka da odi vo gradinka.jas imam 38 godini i se uste imam averzija kon gradinkata.
Tuku dali se slozuvate vasite deca da pijat mleko so fluor?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Градинка - искуства Empty
ПишувањеПредмет: Re: Градинка - искуства   Градинка - искуства Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Градинка - искуства
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: