Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Одмор со дете и каде?

Go down 
+94
Mimi
Mila87
Dragana
yarre
emilija nestorova
beti.liz
Ilince
Lence
sunshine
naivnna
Kalinka
mamazako
macana
katica
magi
AIDA
Vale74
elena-taci
Deni
taci
sonjamfk
BubeM
OGNEN
Winki
Freya
Vesna Blazevska
X_Sandra
babymelani
Sandra
Dzena
sofidavid
Jovana's mom
Natalija
Elicka
beti 24
JaNiTa
Mimi22
nata
marina_daniel
najmila
jeca
Nate_David
Sestricka
verce
emilija poposka boshevska
kristina_b
babysara
Sanja_Ivana
sunset
Mama Vase
Tifani
Rozetka
jasmina,mina
Damjana
Monika
bella*
D-r Lidija Pazdrijan
Eni
MamaMaja
Juni08_Andrea
TINCE
Eva Marija
mama X
bubamara
Ance-J
Sandricka
sani-sandra
Pipolino
NatalijaS
lida
lela
delfin76
Mama Ane
Maja
mirecv
mama
Bela
sneze
Sandra_Anja
Kikic
Anika
danielaval
avanturistka
Emilija
aleksandra
vesna velkova
mamicka211
vecki
sashka26
Big Sister
Lana
STAR *
rich_bitch1
Emi
98 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 14 ... 28  Next
АвторПорака
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty08.05.08 0:05

Се двоумам дали да одиме ова лето на летовање со Милена, незнам како ќе се однесува, што се ќе трба да понесам со себе????

Сакам на море да ја однесемо во Црна Гора ама незнам, можеби само до Охрид ке ја прошетаме?
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty08.05.08 11:22

pa mozes prethodno da se konsultiras so pedijatarot,mada mislam deka nema da i nasteti,naprotiv ke i godi vodata,sonceto,ke si vnimavas da ne ja iznesuvas bas koga e najako sonceto,ke nosi sesirce,ima eden kup sretsva za mackanje bas za decinja da ne im izgori kozata.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty08.05.08 11:27

Еми мене минатата година ме советуваа да не го носам син ми на одмор , поготово па не толку далеку, зашто климата била поразлична и може да му претставува проблем , исто така и патувањето зашто не е баш блиску.
До Охрид можеш да ја однесеш што да не.

Оваа година Адријан ќе има веќе 17 месеци , и ќе одиме со кола, ќе застануваме почесто да го изнесуваме надвор малку на воздух, на плажа ќе го мачкам со крема со висок заштитен фактор и ќе седи што помалку на сонце, ќе биде малку мачно ама тоа е .
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty08.05.08 23:58

Jas bi ti preporacala da si odite vo Ohrid ,sepak mala e mnogu ,a i za nedaj boze tuka ste si doma na svoj teren.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty09.05.08 0:21

првата година, откако се роди никола, на одмор заминавме пред неговиот роденден. мене искрено ми беше страв да тргнам на долг пат (како на пример Црна Гора) со него. Дури не размислував ни за Грчка каде се стигнува за 5-6 часа. Друго е кога си дома во своја држава и можеш од секаде да си дојдеш до дома за 2часа. Затоа си бевме до Охрид.
Прво и најважно - пред да заминеме си бев кај педијатарот наш и го прашав што треба да си носам со себе во т.н кутија за прва помош. тој ми запиша и ние све си купивме во апотека - средства против алергии, убоди од инсекти, висока температура, за третирање на (не дај боже) рани и посекотини и др.
Секако климата таму не може да се спореди со морската, ама тоа е. На сонце никако не го вадев, а постојано го мачкав со крема со висок заштитен фактор и си седевме под сенка - си купив од веро шатор како полутопка кој е лесен за монтажа, одлично штити од сонце и ветер.
Малку ќе го брчкавме во водата, одма го преслекував и го бришев. За таму му имав купено многу памучни комплетчиња едноделни и дводелни, бели и во светли бои, со кратки ракавчиња и ногавички кои одлично ми завршија работа. Секако и летно шеширче на главчето.
На нозете си носеше сандалки од рајдер кои се многу лесни, а не го пуштав бос оти знаете какви ни се плаживе - само стакло.

Лани заминавме во Грчка. Бидејќи беше вонсезона - септември за 4 часа стигнавме. Пефкохори беше супер, плус сместувањето ни беше на самата плажа- прекрасно - да не се мачиме со километри да одиме пешки натоварени со мало дете и плус милион работи за на плажа.
секако пак си ја носев торбата со прва помош за Никола (исто пак по препорака од лекарот што и како да се земе). Постојано се мачкавме со млеко за тело со висок заштитен фактор, со капче на глава и под чадор. ама сепак не беше толку жешко и оваа годинаааааа се изнаужива во вода и на плажа.

Ете го мојот “краток“ извештај Embarassed
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty15.05.08 21:12

фала за советите сепак останува колку е можно поблиску да одиме.
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-14

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty17.05.08 11:40

Jas licno so tolku malo dete ne bi trgnala na podolg pat,od pricina sto ke go izmaltretiras maloto a i samata sebe,i odmorot ne bi bil odmor vo pravata smisla na zborot. Se slozuvam deka e ohrid kako opcija ti e najpovolna.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty20.05.08 1:26

ние ова лето сакаме да одиме до дојран најмногу поради алгите а и водата е потопла од охрид за подалеку здравје догодина
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29250
Registration date : 2008-05-12

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty28.05.08 23:13

ако веќе одите на одмор гледате кај што е потопла водата охрид е многу ладен за мали деца а и за бремени не се препорачува да се капат во охрид,за мене кога бев бремена ми забранија ,ладна е водата и може да си направиш компликација.каде и да одлучите да е што поблиску до дома.
Вратете се на почетокот Go down
vesna velkova
Полуматурант
Полуматурант
vesna velkova


Female
Број на мислења : 509
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 29021
Registration date : 2008-06-26

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty27.06.08 16:45

значи надвор од државава никако охрид ке ни биде доволно
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty27.06.08 17:32

Охрид како што рече мамичка е ладен за мало дете, најдобро би било Дојран на пример или Претор, а дефинитвно подалеку не , јас затоа лани не ни отидов никаде , штом не можев надвор од МК ондак тука не ми се ни иде кој знае колку, годинава само на некој викенд ќе тркнеме.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29215
Registration date : 2008-06-09

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty01.07.08 21:02

секое дете различно реагира симеон сакаше многу да патува и на година ипол направивне 2000 км бевне грција и патувавне 10 цаса бес престан а со тимотеј не би се нафатила на таков пат ич нејки да се вози па пресрејкна ке бидам ако издржиме 2 часа
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty07.11.08 14:32

ние утре здравје ке патуваме за штип со емили.со кола ке одиме се надевам добро ке заминеме малце страв ме факја
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty07.11.08 14:45

Не ми се верува дека не сум напишала ништо на темава... откако сме со деца не сме пропуштиле одмор.

Летово дури 2 пати бевме во Грција. Па и нив им годи промената не само нас. Потешко е единствено што треба пола куќа со себе да ја понесеш за кратко време ама пак задоволството од одморот е поголемо. Првата година и двајцата имаа по 4.5 месеци и не се бањаа ама пак затоа се шеткаа, дишеа морски воздух и се сончаа максимално.

Не ми е страв да ги носам некаде...додека се со мама и тато нема ништо страшно.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty07.11.08 14:49

se slozuvam so emilija
i jas od mala ja vodam mila so nas sme bile i na ezero i na planina,znaci prviot odmor i bese so nepolni 6 meseci,i da vi kazam poubavo pominav otkolku godinava koga bese pogolema.i od jetrvami deteto bese na odmor so nepolni 2 meseci ,i da vi kazam i da imam pomalo dete poveke ke se nafatam da odam otkolku so dete sto prooduva,e togas nema odmor tuku umor hihihihihihihi.
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Прваче
Прваче
danielaval


Female
Број на мислења : 369
Age : 40
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 28414
Registration date : 2008-11-21

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty03.12.08 21:12

Ние марија прв пат на одмор ја однесовме кога имаше 2години беше доста големка да го издржи патуването до халкидики претходно кога беше помала ја носевме за Дојран близу ни е и немаше никаков проблем оваа година не заминавме никаде зашто бев во 8 месец од бременоста па до година ке видиме каде би заминале ама по мое мислене пак изгледа Дојран бидејќи Ангела ќе биде малечка за некое подалечно патуване со бебчина мислам дека на домашен терен е најдобро
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty12.12.08 16:58

Јас летово Ева ја носев во Анталија со чартер лет од Скопје. Летот траеше околу 1 саат а пошто беше вечерен лет Ева си спиеше цело време и во авион и за време на трансферот од аеродром до хотел. Си ја легнав во креветчето во соба и си стана сабајле зачудена каде е. Иначе Ева имаше 15 месеци тогаш. Супер поминавме, се ваљаше по песокот а и го јадеше, малку и беше страв да се бања ама све на све супер поминавме а наредното лето планирам да ја носам во Шарм ел Шеик, здравје.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty12.12.08 17:04

Lele so moite deca da ti e merak da patuvas koga trgnuvame na pat najcesto trgnuvame rano.Koga odime za grcija trgnuvame vo tri saat sabajle i decata vo kola legnuvaat i zaspivaat nie na frisop ideme smestaj naogame kacuvame kuferi i gi budime.Srcinnja mi se .Koga beveme vo Crna Gora so decata gi izmaltretiravme 12 saati pat preku Albanija i pak super si pominavame.A za tuka niz Makedonija si kupuvam gumeni bomboni i nekoe malo igrace i mirna glava
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty12.12.08 17:09

Nie letovo so Anja bevme vo Crna Gora, imase osum meseci nie super pominavme. Cel pat spiese, a na plaza mnogu sakase da sedi i da se banja. I naredna godina ke odime pak na Jadransko, samo planirame da i zememe DVD player za vo kola, pa da se zanimava, sega se pomalku saka da se vozi, i mora da ima nekakva zanimacija
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty14.01.09 16:54

Сандра како издржа Ања во кола толкав пат? Јас не знам мојава, не би се нафатила на такво нешто. Многу е бесна, кај ќе седи толку многу саати во седиште, ќе збесне. Јас сум уште сега загрижена за летово, се мислам што ќе правиме во авион 3 саати со неа, како ќе ја натерам да седи мирна.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty14.01.09 17:01

ние лани кога Марко имаше 1,8 месеци бевме до Охрид .Колку тешко и уморно си поминавме немате поим . На враќање сите се разболевме со тој стомачниот вирус ама Марко само еднаш поврати и толку беше . Ние си го искркавме. Препорачувам со дете на одмор само ако детето е мирно а не ко моево со две моторчиња е во гзето, и ако е поголемко да разбира што му зборувате и да може да ви одговара. Дали му е топло , ладно му се спие, го боли нешто и сл.
Вратете се на почетокот Go down
Bela
Полуматурант
Полуматурант
Bela


Female
Број на мислења : 526
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28352
Registration date : 2008-11-28

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty14.01.09 17:05

Ние редовно патуваме скопје-струмица и покрај тоа што малата не е баш по возењето, во седиште повеке од 1,5 часа нема шанси. Летоска само што наполни 3месеци ја однесовме во охрид-пештани и супер си поминавме, за оваа лето сакам и на море да ја однесам па ке видиме.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty22.01.09 16:42

Anika напиша:
Сандра како издржа Ања во кола толкав пат? Јас не знам мојава, не би се нафатила на такво нешто. Многу е бесна, кај ќе седи толку многу саати во седиште, ќе збесне. Јас сум уште сега загрижена за летово, се мислам што ќе правиме во авион 3 саати со неа, како ќе ја натерам да седи мирна.

Navecer patuvavme, celo vreme spies, super pominavme i na idenje i na vrakanje. Ama, imavme eden kup igracki za sekoj slucaj i sega ke i zememe DVD Player za vo kola, pa ke si gleda Super zvezda i sl.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty22.01.09 17:35

emili nemase ni polni tri meseci koga zaminavme za belgrad i toa so kola.ne deka bese lesno po pat so malo dete ama ne bese ni strano.poveke spiese od sto bese budna a i bese i interesno da gleda se okolu nea i niz prozor kako i begaat kukite,drvjata.imavme i nie uspivacka melodija so nas i ete si se vrativme zivi i zdravi Smile
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty22.01.09 17:39

Планираме ова лето да одиме на одмор,ама ке видиме.Инаку за возење во кола немаме никаков проблем,си уживаме!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Одмор со дете и каде? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одмор со дете и каде?   Одмор со дете и каде? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Одмор со дете и каде?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 28Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 14 ... 28  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: