Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Предбрачен договор: Да или Не?

Go down 
+20
josifana
obicna
Zvezdicka
sani-sandra
Emilija
Ves
Ana.b
radost
Deni
Vesna Blazevska
Dara
biljanag
Misticia
EckaGj
lavce
makresanska
pepa
butterfly
lela
Mama Ane
24 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 13:57

lela напиша:
A dali vie imate predbracen dogovor?Dali ste napravile za da bidete osigurani i vie i vasite deca,ili samo taka razmisluvate deka bi trebalo da se napravi?

Lela vaka, nie nemame predbracen dogovor no imame .. da go narecam taka.. bracen dogovor. Kaj notar zavereni pisma od dvajcata vo koj po dogovor naveduvame sto ke se sluci so imotot (dvizen i nedvizen) vo slucaj da se desi edno od slednive raboti:
- Jas ili mm pocineme
- Se razvedeme

Vo prviot slucaj, dodeka edniot od nas e ziv a decata se pomladi od 21 godina, zivior bracen partner e dolzen da se grizi za imotot i decata do nivniot 21 rodenden posle koj tie nasleduvaat bezuslovno se podeleno na ednakvi delovi.

Vo vtoriot slucaj, celiot imot se preoga vo sopstvenost na decata. Staratelot ponataka prevzema uloga na upravuvanje na imotot dodeka decata ne napolnat 21. - Taka da koj saka da si odi, ke si odi so prazni race.

Nema da komentiram sto e pravilno a sto ne no moe mislenje e deka pred se treba da se zastiti semejstvoto. A lugeto se menuvaat kako sto minuva vremeto i nikoj ne moze da kaze so sigurnost sto ke se sluci ili nema da se sluci utre.
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27781
Registration date : 2009-04-20

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 14:00

Дефинитивно да.И не мислам дека би ја разнишало довербата,баш напротив.
Никој не знаеме што не чека и прво нас колку ќе не држи памет во иднина,па и нашите партнери.
hihi
Ние исто немаме,но во иднина мислам дека повеќе парови ќе прават вакви договори.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 14:02

Zvezdicka напиша:
lela напиша:
A dali vie imate predbracen dogovor?Dali ste napravile za da bidete osigurani i vie i vasite deca,ili samo taka razmisluvate deka bi trebalo da se napravi?


Nema da komentiram sto e pravilno a sto ne no moe mislenje e deka pred se treba da se zastiti semejstvoto. A lugeto se menuvaat kako sto minuva vremeto i nikoj ne moze da kaze so sigurnost sto ke se sluci ili nema da se sluci utre.

Nie nemame nikakov dogovor. Se soglasuvam so Zvezdicka za menuvanje na lugeto i nemoze nikad da se znae sto ne ceka. Za dogovor nekakov koj ke zemi televizorot, koj ke zeme spalnata ne me interesiralo zs ne mi znacat mnogu ovie raboti. Znam deka bez problem moze i novi i uste poubavi da si zemam da dojde do razvod. Dogovor ne mi bilo bitno, sve je moje je tvoje.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 14:37

Zvezdicka напиша:
lela напиша:
Normalno e deka kukata toj ja kupil i na nego e,kolata negova e na nego,mojata na mene(iako mi e poklon),za taka golemi raboti da.Ovde ne pisuvaat iminja ni na fakturi,ni na garancii,mozebi ke pisat ili bi pisale koga odis na popravka.
I znaete sto nedaj Boze da dojdi do razvod.

Lelic, greska si Smile na sekoja smetka za kupen mebel ili nesto pogolemo stoi ime prezime adresa i broj na bankovnata smetka od koja e plateno. Se se vodi i se zaveduva Smile
Na pomalite smetiki imas samo bankovna smetka ili broj na karticka, a od toa posle lesno se derivira koj sto platil. Smile

Nie imame ista bankovna smetka,i znaci cie ime ke go napisat po potreba ako treba?
Abe aj vi se molam,nisto ne mi znaci i nisto ne mi treba ako dojde do razvod,a da ziveam cel zivot so mislata deka sum napravila nekoj dogovor znaci deka uste nepocnat brakot jas mislam na razvod.
I drugo sto ako go kupis mebelot vo kes?Na sto ke ti pise?Pr.nie kupivme masa i stolici i pisuva fam...... i adresa i sega na kogo e toa?
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 14:40

Lela ako imate ista bankovna smetka samoto si kazuva deka e sve pola pola. Wink
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 14:43

Mime nedaj Boze da dojdi do razvod nisto negovo ne mi treba,ako im dade na decata vo red,jas sum dovolno sposobna da si obezbedam za zivot.


Zvezdicka напиша:


Vo vtoriot slucaj, celiot imot se preoga vo sopstvenost na decata. Staratelot ponataka prevzema uloga na upravuvanje na imotot dodeka decata ne napolnat 21. - Taka da koj saka da si odi, ke si odi so prazni race.

Uste ova ti se zaljubuvas i sakas da si odis,a deteto e bebe i logicki deka ke pripadne kaj tebe.Kazimi znaci ti si odis so polni race i po tvoja volja ili ke go ostavis bebeto kaj tm i ke si odis so prazni race?
Вратете се на почетокот Go down
maci
Прваче
Прваче
maci


Female
Број на мислења : 359
Age : 37
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 28426
Registration date : 2008-12-26

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 15:06

mislam deka nema potreba od toa sega koj kako saka svoe pravo si ima
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 15:56

lela напиша:
Mime nedaj Boze da dojdi do razvod nisto negovo ne mi treba,ako im dade na decata vo red,jas sum dovolno sposobna da si obezbedam za zivot.


Zvezdicka напиша:


Vo vtoriot slucaj, celiot imot se preoga vo sopstvenost na decata. Staratelot ponataka prevzema uloga na upravuvanje na imotot dodeka decata ne napolnat 21. - Taka da koj saka da si odi, ke si odi so prazni race.

Uste ova ti se zaljubuvas i sakas da si odis,a deteto e bebe i logicki deka ke pripadne kaj tebe.Kazimi znaci ti si odis so polni race i po tvoja volja ili ke go ostavis bebeto kaj tm i ke si odis so prazni race?

Ne se slagam deka bebeto logicki mi pripaga na mene. Toa e prvata predpostavka koja ja smetam za izb rzana. Jas ako sum se zaljubila vo nekoj drug i sakam da si odam od brakot togas toj ke se prekine po moja volja i vina. decata ostanuvaat so tato vo toj slucaj.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 15:59

Zvezdicka напиша:
lela напиша:
Mime nedaj Boze da dojdi do razvod nisto negovo ne mi treba,ako im dade na decata vo red,jas sum dovolno sposobna da si obezbedam za zivot.


Zvezdicka напиша:


Vo vtoriot slucaj, celiot imot se preoga vo sopstvenost na decata. Staratelot ponataka prevzema uloga na upravuvanje na imotot dodeka decata ne napolnat 21. - Taka da koj saka da si odi, ke si odi so prazni race.

Uste ova ti se zaljubuvas i sakas da si odis,a deteto e bebe i logicki deka ke pripadne kaj tebe.Kazimi znaci ti si odis so polni race i po tvoja volja ili ke go ostavis bebeto kaj tm i ke si odis so prazni race?

Ne se slagam deka bebeto logicki mi pripaga na mene. Toa e prvata predpostavka koja ja smetam za izb rzana. Jas ako sum se zaljubila vo nekoj drug i sakam da si odam od brakot togas toj ke se prekine po moja volja i vina. decata ostanuvaat so tato vo toj slucaj.

Tak vi stoi vo dogovorot?
Deca do odredena vozrast ostanuvaat so majkata,a posebno ako se bebinja.Ainaku mozat da se podelat.
Вратете се на почетокот Go down
Gabi*
Полуматурант
Полуматурант
Gabi*


Female
Број на мислења : 621
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Razocarano i nervozno :(
Поени : 28232
Registration date : 2009-03-13

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 16:10

Potpolno ja podrzuvam lela. Ma sto ke mi e dogovor ako veke se rastura brakot, togas nisto ne mi treba sto ke me potseka na nego. Nedaj boze samo da dojde do toa. A dogovorive na Zvezdicka navistina ne mi se jasni. Kako prvo ako umram. Kako mozam taka da razmisluvam. Ako bide nedaj boze ima zakon ostavinska postapka, nasledni redovi itn. Ne mi treba dogovor.
Ako se razveduva nekoja i ako ima bebe, koj mu go dava na tatkoto ako ona se zaljubila vo drug. Se znae deka mali deca pretezno pripakaat kaj majkite, osven vo ekstermni situacii
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28719
Registration date : 2009-01-02

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 16:18

Ma sto ke mi e dogovor ako veke se rastura brakot, togas nisto ne mi treba sto ke me potseka na nego.
Sto me potseka na nego ne mi treba tocno, no ako jas sum vlozila pari da kupime stan, ne sakam vo slucaj na ne daj Boze razvod da izlezam bez vlozeniot kapital, kade ke ziveam??? So makedonska plata ke si kupam pak stan ili ke si plakam sama i kirija i smetki i se... Ako pocneme da se vleckame po makedonskite sudovi za delenje na imot (sto obicno zane da potrae, ova e najcrno scenario) sto ke pravam vo medjuvreme??? Ludje, ne daj Boze samo da go osetime ova sto ovde go teoretizirame. Sum videla za zal sekakvi situacii, i vrz osnova na toa mislenjeto mi e vakvo.
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28271
Registration date : 2009-04-24

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 16:21

Ne stanuva zbor deka ljubovta e pred se i deka ako nema ljubov dzabe e se.............no..........vo slucaevi koga pr. treba da se gradi kuka, zemam kredit, go isplakame jas i maz mi a zemjisteto e na svekorot ime??????????? ako nema dogovor utre umira svekorot, pravo na kukata jas i mm sto sme ja gradele imaat i sestrite i brakata na mm kako pokolenija od svekor mi ................ i sto pravime vo taa situacija bez dogovor ?????? pak ke kazam ne stanuva zbor deka ljubovta e najvazna vo brakot, no ova mu doaga isto sto ke ti e da se osiguras, ako utre izgori kukata dzabe mi e se............i plus ako ne vleguvam so nishto vo brakot ne mi e ni bitno, no ako veke vlozuvam nesto ke sakam da se osiguram deka nema ne daj Boze da ostanam na ulica jas i decata


Последната промена е направена од lavce на 13.08.09 16:28. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 16:22

Toa e drugo lavce,logicki deka cim gradite tm treba da si ja prepise na vas ili na nego.
A ti pepa bi ziveela vo isti stan so tvojot eks maz dodeka ne resite da go prodadete ili da go isplati edniot na drugiot?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 16:29

Curki, jas ja iznesov mojatga situacija i prifakam fakt deka na nekoi od vas vi se ne svatlivi i ne vi se dopagaat.
Jas i mm sme se slozile toa da bide taka i nema ponatamu da go objasnuvam mojot izbor. Samo ke kazam deka decata stvoreni vo mojot brak se isto tolku moi kolku sto se i na mm - ednostavno ne gledam pricina zosto bi go lisila tatkoto od negovite sopstveni deca smo zatoa sto jas sum se zaljubila vo nekoj drug i sum odlucila da pocnam nov zivot.
Sekoja akcija ima i posledica.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 16:33

Zvezdicka напиша:
Curki, jas ja iznesov mojatga situacija i prifakam fakt deka na nekoi od vas vi se ne svatlivi i ne vi se dopagaat.
Jas i mm sme se slozile toa da bide taka i nema ponatamu da go objasnuvam mojot izbor. Samo ke kazam deka decata stvoreni vo mojot brak se isto tolku moi kolku sto se i na mm - ednostavno ne gledam pricina zosto bi go lisila tatkoto od negovite sopstveni deca smo zatoa sto jas sum se zaljubila vo nekoj drug i sum odlucila da pocnam nov zivot.
Sekoja akcija ima i posledica.

Valjda vo sekoj brak decata se na dvajcata roditeli,ne samo vo tvojot.Mene mi bese muabetot deka bebeto do odredena vozrast i pripaga na majkata spored zakon e sega ako taa saka da se otkazi i da go dade na mazot toa e drugo.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 16:37

jas kako sto znam deteto ostanuva so majkata do odredena vozrast, neznam koja tocno a posle toa deteto samo odlucuva kaj koj roditel saka da zivee
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 16:39

Lleic vo pravo si Smile
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty13.08.09 16:45

Imame nie prijateli od Nepal i toj porano bil zenet so germanka i ima 2 kerkicki.Decata se kaj majkata i toj pokraj alimentacija i plaka i nea sto gi cuva pa navodno zaradi toa ne mozi da raboti.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty14.08.09 10:16

Dobro Lela toa se sega veke zavrzlami i legalni dupki. Toj ako go ostavil semejstvoto a decata se so majkata mota da go podpomaga nivnoto izdrzuvanje. A ako zenata ne rabotale pred razvodot tuku se grizela za semejstvoto togas ne navodno tuku po zakon mora da i plaka i na nea.
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28271
Registration date : 2009-04-24

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty14.08.09 11:10

Znaci se bi bilo super, dokolku partnerite po razvodot ostanat razumni i si gi podelat bez raspravii obvrskite i imotot, si pomagaat vo odgleduvanjeto na decata itn, ili koga bi imalo jak zakon koj bi gi shtitel patrenrite i ne bi trebale da se zamaraat so toa odnapred. No shto dokolku so razvodot partnerite se olutat eden so drug, se zamrazat (pogotovo i prichinata za razvodot ako e bolna), a nemash jak zakon da te shtiti, shto pravime togash?????
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty14.08.09 11:15

Тогаш со сите сили и средства се бориме да го сочуваме мирот Smile
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty14.08.09 16:39

lavce напиша:
Ne stanuva zbor deka ljubovta e pred se i deka ako nema ljubov dzabe e se.............no..........vo slucaevi koga pr. treba da se gradi kuka, zemam kredit, go isplakame jas i maz mi a zemjisteto e na svekorot ime??????????? ako nema dogovor utre umira svekorot, pravo na kukata jas i mm sto sme ja gradele imaat i sestrite i brakata na mm kako pokolenija od svekor mi ................ i sto pravime vo taa situacija bez dogovor ?????? pak ke kazam ne stanuva zbor deka ljubovta e najvazna vo brakot, no ova mu doaga isto sto ke ti e da se osiguras, ako utre izgori kukata dzabe mi e se............i plus ako ne vleguvam so nishto vo brakot ne mi e ni bitno, no ako veke vlozuvam nesto ke sakam da se osiguram deka nema ne daj Boze da ostanam na ulica jas i decata

Оваа ситуација верувам дека ја има кај скоро половина население во земјава,барем во помалите градови. Лавче , и мене и мм не мачи понекогаш овој проблем , кај нас пак уште понезгодно сето зњемјиште , куќа , дуќани, сее на бабата на мм , а таа е пред умирање веќе и абер никој нема да се разрешат тие нешта , јас често спомнувам дека веќе во градење денар не вложуваме ( ни за скали ) од причина што може еден ден да ни се даде само една соба и толку , се бива кога се вмешани браќа , јатрви , братучеди , ама никој сериозно не го сваќа , исто е кај сите наши пријатели и роднини , или на татко или на дедо ,затоа и има кавги по фамилиите .
Вратете се на почетокот Go down
EckaGj
Полуматурант
Полуматурант
EckaGj


Female
Број на мислења : 928
Age : 43
Локација : Скопје
Поени : 27479
Registration date : 2009-06-29

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty14.08.09 17:27

Затоа јас барем верувам само на потпишан и завремен документ.Се со време се средува.Што на кого припаѓа.А вака гради а може утре нисто или една соба.Немојте така како верувате на збор.Уште големи фамилии.Брат си е брат,сестра сестра,а сопруг или сопруга е друго.Тогаш се караниците.Има случаи кога брачниот партнер бара тој да се бори за недвижнина да заборави на брат или сестра.
СТРАШНО
Има многу лоши случки што сум чула
Јас наследив па од вујко ми фрапантно се изненадив
.Барем сега знам кој е кој
Со памет
Вратете се на почетокот Go down
Sun_shine
Прваче
Прваче
Sun_shine


Female
Број на мислења : 355
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 28304
Registration date : 2008-12-30

Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty12.10.09 2:25

od dosegasno iskustvo sum za dogovor..lugje ne znaete kolku se razocarav cim go pisuvam ova...
go znaes , se sakate, se zimate do togas se e ok i odednas nemoze kaj mama, decata mozat dvete babi da gi sakaat podednakvo no samo svekrvata treba da cuva i sl. ne sum vo brak no go iskusiv ova pred vreme..duri iskusiv i toj da krene raka na sopstvenata majka haos
znam deka temata ne e bas za ova ali revoltirana sum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Предбрачен договор: Да или Не?
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: