Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Предбрачен договор: Да или Не?

Go down 
+20
josifana
obicna
Zvezdicka
sani-sandra
Emilija
Ves
Ana.b
radost
Deni
Vesna Blazevska
Dara
biljanag
Misticia
EckaGj
lavce
makresanska
pepa
butterfly
lela
Mama Ane
24 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 10:07

Во последниве години тема актуелизирана и на нашиов простор. Кои се вашите ставови во врска со ова? Дали го сметате како чин на сигурност или како глупост? Ајде да слушнеме мислења Smile

ПС. Мислам дека нема ваква тема, а ако има нека се спои..
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 10:09

Mene licno toa mi e glupost.Jas sum mazena od ljubov(valjda site se mazime od ljubov) i ako nesto ne stima so brakot i ako morame da se razvedeme ne mi treba nisto od nego a najmalku pari ili imoti,dovolno sum sposobna da si obezbedam sebe za zivot.
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 10:21

Јас сум за предбрачен договор,ако недај боже дојде до развод да не останам на улица зошто да ми земе нешто што е мое?Не знае никој што ќе му донесе животот,незначи дека ако сега ми цветаат рози во бракот така ќе биде секогаш.Пример куќава во која што живееме ја направија моите родители и утре да се оставиме и ја да му речам ништо не сакам ти се задржи за тебе па да донесе друга жена да живее тука........?Нема шанси јас знам како ми ја прават куќата моите.....за некому да му пружам задоволство.Можеби е себично од моја страна ама јас си имам дете и морам да мислам на него ако некој друг престане да го прави тоа
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 10:23

butterfly напиша:
Јас сум за предбрачен договор,ако недај боже дојде до развод да не останам на улица зошто да ми земе нешто што е мое?Не знае никој што ќе му донесе животот,незначи дека ако сега ми цветаат рози во бракот така ќе биде секогаш.Пример куќава во која што живееме ја направија моите родители и утре да се оставиме и ја да му речам ништо не сакам ти се задржи за тебе па да донесе друга жена да живее тука........?Нема шанси јас знам како ми ја прават куќата моите.....за некому да му пружам задоволство.Можеби е себично од моја страна ама јас си имам дете и морам да мислам на него ако некој друг престане да го прави тоа

Cim tvoite ja pravele kukata logicki e da glasi na tebe ili na deteto?Valjda imas nekoj dokaz deka tvoite ja pravele?Vo takva situacija kukata se deli na pola posto i toj bil prisuten vo toa vreme,znaci ste bile vo brak.
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 10:33

Епа тоа е глупаво куќата по пола а тој не мрднал со малиот прст ни финансиски ни со работа.И јас да живеам на едниот спрат а тој со друга на другиот спрат? (да се караме која скалите да ги чисти )А ако има предбрачен договор уште пред време ќе си поставиш правила кои тебе ти одговараат па ако прифати арно ако не значи тој од корис е со тебе нели? Smile
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28719
Registration date : 2009-01-02

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 10:36

Jas sum za predbracen dogovor, tocno e, poveketo se mazime od ljubov, a znam i eden kup isklucoci od ova, jas se omaziv samo i samo od ljubov, ama toa ne znaci deka cel zivot ke bide taka, lugeto za zal se menuvaat. Do pred samo godina dena i jas ke go napisev istoto sto i lela, ama otkako vo najblisko semejstvo imav slucaj da moja rodnina se razvede posle 20 god perfekten brak (zasto lugeto se menuvaat i posle 20 godini, toa go nauciv od nejze) i da ostane bukvalno od odlicno situirana bez nisto, si go smeniv stavot. Zenava imase stan uste pred da se zemat, za sreka uste od vremeto ostanal na ime na tatko i, ne napravile prenos od nemarnost i toa ja spasi da ne ostane i bez pokriv na glava. Se drugo i zede sto imaa zaednicko. Ne mozam da go prepozanm covekot. Ama vo realnosta ima i vakvi primeri taka da jas glasam za predbracen dogovor, pogotovo ako edniot od partnerite vo brakot vleze so mnogu kapital.
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29145
Registration date : 2009-02-05

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 10:39

I jas sum za predbracen dogovor neznam zosto ama ubava rabota.
A ima edna visitna zenata samo sto se zemala so mazot i mu vika slusaj sega od sega nataka stoe moe si e moe a sto e tvoe e nase.
I ova e ubava idea a ...
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28271
Registration date : 2009-04-24

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 10:39

Luge, mislam deka zakonot te stiti vo takov sluchaj, ako e na tvoe ime kukata sega, znachi tvoite ti ja poklonile, a poklon vo brak e samo tvoj ne se deli na pola, e se shto ste kupile vo brak iako e na tvoe ime pr. se deli na pola. Ovie predbrachni dogovori dojdoa od zapad i kaj nas se aktuelni vo pravo e mama Ane, no mislam deka razlichni se zakonite tamu i vamu, i mislam deka se sto e steknato vo brak se deli , a ne pred brak i poklonite vo brak
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28719
Registration date : 2009-01-02

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 10:44

Lavce duso, vo nasa drzava podelbata na imotot i deca vo slucaj na razvod (osven ako ne se dogovorat partnerite) se vrsi zavisno od toa kakvi advokati imas i koj sudija go imas potplateno. Sekoja cest na isklucoci, ama kolku sto gledam jas se e korumpirano...
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 10:49

Сите се зимаме од љубов, ама како што спомна некој погоре луѓето се менуваат. Јас сум за, тоа што е внесено во брак да си остане на тој што е, ама тоа што е стекнато заедно да се подели на пола, секако и двајцата имаме удел.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 10:58

Dobro ete site ste za predbracen dogovor(izgleda samo jas sum izuzetak Smile ) ,a imate nekoj napraveno?????

jas nesum za dogovor zatoa sto mm e ovde 19 god.i toj sto si gi specalil parite da dojdi do razvod jas da mu zemam pola,koja e logikata?Ili kukava ja kupil pred da se zemime i da ja delime,ako mu dade nesto na decata vo red,odnosno toa i zakonski go sleduva,a vaka ne?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 11:02

Јас немам класичен договор (не ни знам како изгледа тоа) ама имам нешто потпишано, чисто превентивно Smile
И го потпишав за да потврдам дека не сум со некого за стан за куќа за пари.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 11:04

Mama Ane напиша:
Јас немам класичен договор (не ни знам како изгледа тоа) ама имам нешто потпишано, чисто превентивно Smile
И го потпишав за да потврдам дека не сум со некого за стан за куќа за пари.

Ne te razbiram?????Vo dogovorot stoi deka ne sakas ni kuka,ni stan ni pari samo ona sto ti si go donesla ili????????
Вратете се на почетокот Go down
EckaGj
Полуматурант
Полуматурант
EckaGj


Female
Број на мислења : 928
Age : 43
Локација : Скопје
Поени : 27479
Registration date : 2009-06-29

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 11:06

Точно се што е стекнато во брак се дели.Јас велам ДА за пребрачен договор,доколку се поседува капитал но тој ако е наследен законски никој неможе да ти го оспори.Во спротивно нема што да се напише во тој договор.Ако идниот сопруг дојде да живее кај мене во стан кој како наследство останува на мене и братми,нормално тој е мој нема да се дели во развод (недај боже).А да има сешто во животот мислам дека во денешно време не сите ја имаат таа среќа да се омажат или оженат од љубов,или тоа е едно страно.Но во животот се е можно.
Така што кој има за што треба да потпише
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 11:09

lela напиша:
Mama Ane напиша:
Јас немам класичен договор (не ни знам како изгледа тоа) ама имам нешто потпишано, чисто превентивно Smile
И го потпишав за да потврдам дека не сум со некого за стан за куќа за пари.

Ne te razbiram?????Vo dogovorot stoi deka ne sakas ni kuka,ni stan ni pari samo ona sto ti si go donesla ili????????
Па така некако Предбрачен договор: Да или Не? 592735
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 11:12

јас не сум за предбрачен договор зошто ако се нема доверба подобро да нема ни брак

а за тоа дали се зема пола после развод - мислам дека и без договор се зема и мислам дека има причина за тоа
бракот и децата не се мала работа без разлика што еден (маж или жена) ја купил куќата ти си вложила пола живот во тоа и тоа не е нешто што можеш да го избришеш со разводот

инаку јас немам предбрачен договор
немаме своја куќа ни кола
имаме многу взаемна доверба и веруваме дека се ќе створиме заедно
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 11:14

Mama Ane напиша:
lela напиша:
Mama Ane напиша:
Јас немам класичен договор (не ни знам како изгледа тоа) ама имам нешто потпишано, чисто превентивно Smile
И го потпишав за да потврдам дека не сум со некого за стан за куќа за пари.

Ne te razbiram?????Vo dogovorot stoi deka ne sakas ni kuka,ni stan ni pari samo ona sto ti si go donesla ili????????
Па така некако Предбрачен договор: Да или Не? 592735

e ova e dogovor,moeto moe,tvoeto tvoe,a ne moeto moe a tvoeto nase Smile
Вратете се на почетокот Go down
EckaGj
Полуматурант
Полуматурант
EckaGj


Female
Број на мислења : 928
Age : 43
Локација : Скопје
Поени : 27479
Registration date : 2009-06-29

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 11:15

Ни куќа,ни стан,ни пари.Незнам дали така се заштитени децата,дали законски ќе им следува.Тоа треба да се праша адвокат.
Пак ќе речам има сешто,но ако ништо не им остави таткото.Јас би барала тие заслужувааат,зошто прашање е дали ќе плаќа и алиментација.Тоа е вистинска борба во нашава држава,но тоа е друга тема.
Ако знае некој точно нешто за предбрачниот договор го молам нека пише
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 11:25

Ami sega da pravis dogovor nema da bide predbracen?Toa si trebala porano da go napravis.Eve nesto za predbracni dogovor
Pred-bračni ugovori *


Предбрачен договор: Да или Не? Forn24l
Da li ste nekada razmišljali o pred-bračnim ugovorima? Kako biste reagovali da osoba sa kojom želite da provedete ceo život vam predloži zaključenje istog? Da li bi vi predložili vašem budućem partneru da zaključite ovakav ugovor?
Ja, po pravilu, kad god u Srbiji pomenem pred-bračni ugovor ljudi reaguju negativno. Obično se ističu argumenti da su takvi ugovori suprotni samoj ideji braka kao zajednice koja treba da traje ceo život i tako ti argumenti.
Ipak, ja ću pisati u korist pred-bračnih ugovora. I kad govorim o pred-bračnim ugovorima uopšte nemam na umu brak koji neće trajati. Pred-bračni ugovor može biti koristan i za brakove koji su zaista trajali dok ih smrt nije prekinula. Krenimo redom.
Pred-bračni ugovori imaju velike prednosti
Предбрачен договор: Да или Не? Cwln630l
Osim ove ilustrovane, prednost pred-bračnog ugovora je upravo u onome što je cilj ovog ugovora – odstupanje od zakonskih pravila o zajedničkoj imovini i njenoj podeli, u korist podele te imovine na način prilagođen željama i potrebama svakog bračnog para. Treba imati u vidu da sama činjenica da vaš budući partner želi da zaključite pred-bračni ugovor ne mora da znači da ćete biti na bilo koji način oštećeni ako stvari krenu naopako. U takvim situacijama je najvažnija, ključna, stvar imati dobrog advokata
Предбрачен договор: Да или Не? Pdr0112l
Šta konkretno možete da uradite predbračnim ugovorom?
Možete se dogovoriti kako ćete upravljati i raspolagati sa kojim delom vaše zajedničke imovine, pa ako ste vi recimo arhitekta, a vaš supružnik investicioni savetnik, sporazumete se da ćete vi sami moći da upravljate i raspolažete nepokretnom imovinom (vi se kao bolje razumete u kretanje cena na tržištu nekretnina), a vaš supružnik će moći da upravlja hartijama od vrednosti u portfoliju stvorenom od novca koji spada u zajedničku imovinu (on se kao bolje razume u kretanje cena hartija od vrednosti).
Dalje, možete se dogovoriti sa vašim partnerom da umesto da 100% vaših plata bude smatrano zajedničkom imovinom, određeni manji procenat bude zajednička imovina, a ostatak da bude posebna imovina svakog supružnika (recimo dogovorite se da 70% zarade bude posebna imovina, a 30% da bude zajednička). To vam može biti značajno ukoliko imate neku decu «sa strane». Naime, redovno vas nasleđuju supružnik i deca. Ako imate samo zajedničku decu nebitno je koliko deo vaše plate je zajednička imovina a koliki vaša posebna. Sve što vaš supružnik dobije prilikom deobe zajedničke imovine prilikom vaše smrti će opet naslediti ta deca, u trenutku kada i supružnik umre. Ali, šta ako imate i decu koja nisu deca i vašeg supružnika? Tada bi vaša imovina za nasleđivanje, ako je srazmera kako sam stavio gore u zagradi, iznosila 70% svega što ste zaradili radom u toku svog života plus 15% onoga što je bilo smatrano zajedničkom imovinom (svaki supružnik dobija po pola zajedničke imovine) – znači više nego 50% ukupnih plata. Naravno, za tačnu računicu je bitno i koliko je plata svakog od supružnika.
Najzad, možete se unapred dogovoriti o principima kako ćete podeliti zajedničku imovinu ako nešto ipak krene naopako.
Предбрачен договор: Да или Не? Shu0236l
Šta vi mislite o pred-bračnim ugovorima?

P.S. Termin upotrebljen u našem Porodičnom zakonu je bračni ugovor, odomaćeni izraz pred-bračni dolazi iz američkog prava, kao prevod termina pre-nuptial agreement.
prezemeno od net
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28271
Registration date : 2009-04-24

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 11:52

Samiot brak koga se sklucuva vo matichnite knigi, nosi odgovornosti i prava, postoi i zakon za brak i semejstvo, vo koj se regulirani tie prava i obvrski. mozam da svatam dogovor za podelba na imotot, koj kolku donel vo brakot i da odnese, no nemozam da prifatam da se dogovaram koj ke upravuva so akciite koj so nedviznostite, premnogu navlaganje vo detali, reguliranje so dogovor na sekoj segment od brakot mi ja gubi smislata na brakot.........no od druga strana ovie dogovori proizlegle od iskustvoto i makata na lugeto, mozam da gi svatam.
Вратете се на почетокот Go down
EckaGj
Полуматурант
Полуматурант
EckaGj


Female
Број на мислења : 928
Age : 43
Локација : Скопје
Поени : 27479
Registration date : 2009-06-29

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 12:30

Фала ти Леле.Ако мислеше на мене јас сеуште не сум мажена,но планираме многу наскоро.Ќе ѕирнам и во законот.Не дека имам некаков капитал,но да видам кои се можностите,иако нема да имаме.Ме заинтригира
Најважна е довербата,но никогаш невели никогаш
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 12:39

се што е стекнато за време на бракот се дели на пола по закон
јас сум против договор предбрачен мислев
тоа ми изгледа како да однапред му кажувам нема да бидеме засекогаш заедно...........
одиме да цицаме друг пат ке допишам
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27588
Registration date : 2009-06-26

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 13:40

Vo princip ne sum za predbracen dogovor.Licno za mene e dobar i postoeckiot zakon.Ako nedaj boze dojde to toa jas od brak izleguvam so toa sto sum go imala kako svoe i plus pola od ona sto e steknato vo bracnata zaednica.E sega malku e "trudna"rabotata ako nisto nemate na svoe ime.Na pr.Kupuvate spalna ili dnevna kako "ceiz"i na smetkata kako plakac e vasiot soprug(a parite gi davate vie)togas i toa ke se deli na dva dela, a moze da bide samo vase pri razvod( pak velam ne daj boze) ako mesto negovoto ime stoi na pr. nekoj od vasite roditeli.Ili pak tie sto ziveat vo kuka kaj mazot no taa se vodi na ime na negoviot roditel isto taka tesko ke zemat del.Osven ako prilozat dokument deka dodeka ste bile vo brak nesto se renoviralo,dograduvalo i dr.Togas postoi moznost(sigurno)i vas da ve sleduva del.No ako sepak dojde do toa mislam deka nema da bide vazno nisto zosto sepak gubite na emocii koi tesko so nesto mozat da bidat ublazeni.Znaci ne sum za predbracen dogovor no sum za mudro "igranje"Kolku poveke dokumenti na vase ime tolku podobro. Smile
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 13:44

Dara напиша:
Vo princip ne sum za predbracen dogovor.Licno za mene e dobar i postoeckiot zakon.Ako nedaj boze dojde to toa jas od brak izleguvam so toa sto sum go imala kako svoe i plus pola od ona sto e steknato vo bracnata zaednica.E sega malku e "trudna"rabotata ako nisto nemate na svoe ime.Na pr.Kupuvate spalna ili dnevna kako "ceiz"i na smetkata kako plakac e vasiot soprug(a parite gi davate vie)togas i toa ke se deli na dva dela, a moze da bide samo vase pri razvod( pak velam ne daj boze) ako mesto negovoto ime stoi na pr. nekoj od vasite roditeli.Ili pak tie sto ziveat vo kuka kaj mazot no taa se vodi na ime na negoviot roditel isto taka tesko ke zemat del.Osven ako prilozat dokument deka dodeka ste bile vo brak nesto se renoviralo.Togas postoi moznost(sigurno)i vas da ve sleduva del.No ako sepak dojde do toa mislam deka nema da bide vazno nisto zosto sepak gubite na emocii koi tesko so nesto mozat da bidat ublazeni.Znaci ne sum za predbracen dogovor no sum za mudro "igranje"Kolku poveke dokumenti na vase ime tolku podobro. Smile

A kade e tuka doverbata megu partnerite ako ima mudro igranje?
I ne sum znaela deka koga kupuvas nesto na racunot moze da stoi necie ime i prezime?Toa ne mi e svatlivo i ne sum videla do sega takov dokument,pa ako mozes da mi kazes kade ima toa takvi dokumenti?Ovde koga odis da kupuvas ti davaat racun no nigde ne stoi nicie ime.
A ne se sejcavam ni deka imalo dodeka bev vo Mk.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty11.08.09 13:52

Mislam deka pomudro od predbracen dogovor nema, cista smetka dolga ljubov. Poznavam edna zena, postara, 5 god se prepucavaa na sud so mazot i bivsi, po pravilo kukjata trebase da ja delat na pola, od nervozi zenata mu ja dade, aj sto mu ja dade, tuku i od stanot i zema pola, pa zenata mu plakja kirija sega...a imaat 3 deca od koi samo kerkata e omazena, sinovite tuka so majkata...i mu plakjaat kirija na tatkoto......i ne znam kolku e mudro da se igra mudro ili da se potpise dogovor. Jas bi potpisala.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Предбрачен договор: Да или Не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предбрачен договор: Да или Не?   Предбрачен договор: Да или Не? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Предбрачен договор: Да или Не?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: