Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Како да се подобри апетитот кај децата?

Go down 
+25
macush
eva31
moon
Luna
moja Ina
ladypp
Anika
svetle s
Sandra_Anja
Marta
Kikic
Lidija Angelevska
tanja_simon
Misticia
vesna83
Ilince
mamalina
sonjamfk
Emilija
mamicka Ana
Goca
sunshine
vecki
Emi
STAR *
29 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Marta
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28195
Registration date : 2008-12-10

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty22.12.08 17:23

Gresno e upatstvoto na Sanostolot-moze da se dava i pod tri godini, mnogue dobro za podobruvanje na krvnata slima, ima zelzo ima i vitamini. No i ova e lek i ne treba da se preteruva. jas ima kerka sto mnogu slabo jade, i postojano i e slabo zelezoto. Seuste ja dojam iako ke ima uste malku 2 godini, no do sega fala bogu, nikogas ne mi se razbolela. Ja ranam so molbi, se mora da e mirno, omileniot crtan pred nea, sum probala i sama da pobara- nikogas ne se slucilo sama da pobara. za da i go odrzam vitaminot B i davam B kompleks vo garnuli, za zelezoto i davam Feroglobin, (se dava dva pati na den po edna mala lazicka 2.5ml) i toa 30min pred jadenje za da se vpie zelzoto podorbo so vit C. Sanostolot ne mi pomogna vo apetitot, nitu pak ova ne pomaga koga e vo prasnje slab apetit, neznam kakao e posle bolest oti ne se razbolela,veruvam deka i togas decata slabo jadat, no znam deka koga rastat zabi -kako vo nasiot slucaj znae da odbiva po celi oborozi, moze cel den nisto da ne jade- togas e uzasno site sme nervozni!!! iako i koga ne i rastat zabi ona jade malku. Koga zboram malku toa e 7 lazici supeni da kasne kasha.. Slaba e no zdrava, no apetitot nikogas ne i bil jaka strana.. Moram da ja nosam redovno na kotroli za proverka na tezinata i na 1.5 mesec ja bockaat da i ja proveruvam krvta..
Za onie koi slabo jadat i se slabicki, preporacuvam poveke puter vo jadenjata, mleko- najhranlivo e adaptirano, koe mozete pokvaliteteno da si go dozvolite, vi preopracuvam redovno ovosje dva pati na den so snegulki, i redvona propverka na pedijatar i krvna slika
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty22.12.08 18:03

Koga bevme na rutinska kontrola, megju drugoto go prasav doktorot zosto Anja slabo mi jade, a toj mu se vrti na mm i mu vika, ne se sekiraj, majkite sekogas si umilsuvaat deka ne im jadat decata, toa e normalno. Pa mi vika mene, e dobro be, ako ne jade, togas kako porasnalo tolku i normalno napreduva? I svativ deka navistina e taka. Mozebi nie (konkretno jas) sekogas mislime deka ne e nenajadeno. I se dodeka mi napreduva kako sto treba deteto, raspolozeno e i stolicata mu e vo red, ne se optovaruvam. Nekogas poveke, nekogas pomalku, ama pa zdravo se hrani. Se uste ne i davam cokoladi, cokolino, kravjo mleko (pie Nestle Junior) i dr.
Вратете се на почетокот Go down
svetle s
Прваче
Прваче
svetle s


Female
Број на мислења : 240
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : euforicno
Поени : 28255
Registration date : 2008-12-17

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty22.12.08 19:12

порано многу се нервирав кога Кристијан несакаше да јаде ама со тек на време самиот си доби апетит и сега фала богу нормално јаде без молење и трчење за разлика од порано.Му дававме и мултивитамински сирупи и ништо од тоа не помогна-ззатоа не се оптоварувајте секој ден имаат различни потреби во исхраната!
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty22.12.08 19:31

Мојата Ева јаде овошје многу. Оброкот наутро и го правам обавезно со банана, јабука, бисквити и некогаш ставам морков или цвекло. Кашичката ја тамани во еден здив. Ама за ручек не сака никако да јаде манџичка, изгледа не и се свиѓаат солени јадења, едвај успевам да и пикнам нешто во уста, со лажење а некогаш и на сила. Има 18 месеци, тројките само што и искочија а апетитот не и се врати. Прво си мислев дека и е од запчињата ама еве пак не јаде. Хемоглобинот и е под нормала.
Вратете се на почетокот Go down
ladypp
Почетник
Почетник
ladypp


Female
Број на мислења : 53
Age : 40
Локација : prilep
Поени : 28117
Registration date : 2009-01-04

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: zdravo davaj mu kinderimun od dr.volz   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty04.01.09 21:46

STAR * напиша:
Devojki ajde dajte nekoj sovet sto da mu davam na ova moe dete za apetitot , osven ovoj sirup na Dr Theiss koj mislam deka veke ne mu pomaga ima li nesto drugo sto bi mozela da mu davam za da mu go pojacam apetitot , nekoe vase iskustvo , sto vie koristite ? Posle onie dve razboluvanja na razmak od 2 nedeli ne sum bas zadovolna od toa kako jade. Pred da i dosagam na Dr.Hristova sakam vas da ve prasam prvo.
Вратете се на почетокот Go down
ladypp
Почетник
Почетник
ladypp


Female
Број на мислења : 53
Age : 40
Локација : prilep
Поени : 28117
Registration date : 2009-01-04

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty04.01.09 21:51

za kinderimunot slucajno razbrav a potoa se konsultirav so doktorkata na mojata kerka i rece deka e odlicen pa eve i go davam veke 3 meseci i mnogu sum zadovolna a pred da pocne da pie od nego sekoja nedela bevme samo so sirupi.sega ima pojacan imunitet i poveke mi jade inaku samo se molevme i nisto ne sakase da jade osven mleko i sok.
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29644
Registration date : 2008-02-24

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty09.01.09 12:48

И јас имам страшен проблем со апетитот на керка ми. Секој оброк ни е со лажење, еден куп играчки расфрлани околу столчето за хранење и што уште не. Во последно време актуелни и се новчаници и ги вади парите и ги враќа назад. Додека е зафатена со игра успевам нешто да и ставам во уста. Сега почнав да и давам Мултивитамол од Др.Таис, ама откако и го давам наутро несака да касне ништо. Оброкот утрински и е поместен дури кај 12 часот, што претходно тој период го користев за ужина, и затоа сега и давам овошје Ручекот генерално го јаде (месо обавезно со зеленчук) и навечер млечна кашичка. Има 13 месеци а тешка е 8кг.Има редовна столица, некој ден дури и по двапати знае да се искака. Слаба е , ама пак се нема разболено
Вратете се на почетокот Go down
Luna
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 15
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 28056
Registration date : 2009-01-08

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty09.01.09 17:07

Moja Ina i kerka mi ima 13 meseci i istoto go pravi kako tvojata, kasno doruckuva , ( i toa so mnogu molenje).
Ruckase dobro i vecerase, ama momentalno eve nedela dena mnogu slabo jade, ja macat zabi , a nikade gi nema da izlezat.Mnogu se nerviram nisto da ne stavi vio usta cel den osven cicanje.

I mene mi vikaat da i dadam Pikovit ili sirupot na dr. Theiss, ama neznam sto da pravam, sve e sintetika mi vika pedijatarot i individualno bilo podobruvanjeto.

E sega edna prijatelka mi rece deka na sinceto mu davala po malku grozdov slad na Vitalija pomesan so voda, sok i imal podobruvanje na apetitot. Dali nekoj znae nesto za ova i dali go upotrebuval?
Vo Vitalija mi rekoa deka bil dobar za imunitet .
Вратете се на почетокот Go down
moon
Почетник
Почетник
moon


Female
Број на мислења : 16
Age : 43
Локација : skopje
Расположение : cool
Поени : 27266
Registration date : 2009-06-17

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty02.07.09 17:08

pikovit za deca,a za da se potikne apetitot kaj malite deca jas na pr ja dekoriram cinijata mu pravam formi ili pak na stapce za raznic redam praska,banana i dinja,ovosje vo boi Luka si go vika i so slast si go jade,sendvicinja so ocinja,kosicka,lepceto za rucek go seckam na kocki i go redime kako vovce-preku igra si se ranime.,i veruvajte na nas ni uspeva
Вратете се на почетокот Go down
eva31
Прваче
Прваче
eva31


Female
Број на мислења : 246
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : super letno
Поени : 27562
Registration date : 2009-05-11

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty20.10.09 15:55

nezna veke sto ne sum dala i pak ista pesna sega posledno piese sanostol i od toa nema fajde jade samo so molenje i lazenje no i togas mnogu malku a veke ima 1 god i 9 mes nema ni 10 kilogrami a zgora na toa i imunitetot i e mnogu slab ve molam pomagajte
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-06

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty20.10.09 16:07

eva31 напиша:
nezna veke sto ne sum dala i pak ista pesna sega posledno piese sanostol i od toa nema fajde jade samo so molenje i lazenje no i togas mnogu malku a veke ima 1 god i 9 mes nema ni 10 kilogrami a zgora na toa i imunitetot i e mnogu slab ve molam pomagajte
Istiot problem go imam i jas so Luka (ima 1g i 8mes.),imunitetot slab,apetitot isto taka.Ke kasne dve tri zalcinja i posle treba da go brkam po soba so tanjirot i da go molam. Edno vreme piese Feroglobin (zatoa sto togas i krvta mu bese slaba) i pocna da jade super imunitetot mu zajakna no od sirupot prednite zapcinja mu pozoltea,t.e fatija zolt karies.A letovo bevme cel mesec na gosti kaj majka mi,deteto se utepuvase od jadenje,za toj mesec kaci kilo ipol,i taman si rekov fala bogu pocna da jade,se vrativme i pak ista pesna :(.Sega pocnav da mu davam multivitaminol od dr.Theiss pa ke vidam kako ke se odvivaat rabotite.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty20.10.09 16:53

Ne ja iscitav cela tema, ke pisam kratko, ste probale li so fitoterapija?
D-r Lidija na forumov mnogu gi preporacuva proizvodite na Erba Vita, italjanski, od bilki i ovosje. Energy baby i Imuno baby. Vo prviot ima maticen mlec, med, pivski kvasec i trevki a vo drugiot ehinacea i drugi trevki - sirupi so vitamini dobieni od bilki i ovosje, silni imunostimulatori se i ubavi za pienje, blagicki. Na prirodna osnova, ne se sinteticki vitamini kako Pikovit, Baby Vit, dr. Leo i drugi sirupi.
Isto i grozdoviot slad madzun na Vitalija sto go spomna Luna pogore e odlicen, dava kalorii, vitamini i plus gi zasladuva kasickite, mlekoto, sokot, cajot... Jas i za sebe go koristam madzunot a i na Alek mu go davam i nego i Energy baby sirupceto.
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty20.10.09 17:41

дали гроздов слад е онаа смеса (незнам како да формулирам) што се издвојува од ширата(благо вино)?
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28262
Registration date : 2009-04-14

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty20.10.09 21:24

Da,mislam,nie go imame domasno,i mnogu pomaga za krvnata slika,a pred se za podobruvanje na zelezoto
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty21.10.09 0:26

Kinky напиша:
Ne ja iscitav cela tema, ke pisam kratko, ste probale li so fitoterapija?
D-r Lidija na forumov mnogu gi preporacuva proizvodite na Erba Vita, italjanski, od bilki i ovosje. Energy baby i Imuno baby. Vo prviot ima maticen mlec, med, pivski kvasec i trevki a vo drugiot ehinacea i drugi trevki - sirupi so vitamini dobieni od bilki i ovosje, silni imunostimulatori se i ubavi za pienje, blagicki. Na prirodna osnova, ne se sinteticki vitamini kako Pikovit, Baby Vit, dr. Leo i drugi sirupi.
Isto i grozdoviot slad madzun na Vitalija sto go spomna Luna pogore e odlicen, dava kalorii, vitamini i plus gi zasladuva kasickite, mlekoto, sokot, cajot... Jas i za sebe go koristam madzunot a i na Alek mu go davam i nego i Energy baby sirupceto.

gooolem potpis za ova.mada jas ne sum bas kompetentna da pisuvam vo temava,zosto decata mi se jadaci.(da cuknam vo drvo)ama proizvodite za koi Lide stalno pisuva se top.edni od retkite koi se od organsko poteklo.neda izgubi 500gr.za 4 dena dodeka bevme bolni ama posle stavi 1kg za dve ned.sto e mnogu.a i davav imunobaby so integrababy.
bravo za lide flower
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty21.10.09 17:28

I Aleksej e jadac (cuk cuk), samo morav da pisam za Erba Vita proizvodite zatoa sto ne se sinteticki a po temava citam deka pretezno so sirupi se pokusava da se podobri apetitot. Iskreno, ne znam kolku tie vlijaat na apetitot, osven sto ke ja podobrat opstata sostojba na deteto pa so toa (mozda) i zelbata za jadenje. Nekoi deca ne jadat kolicinski mnogu, zatoa e vazno da se vnimava na kvalitetot na i toa malku sto go vnesuvaat. Vazno e da se zdravi, da se iskluci organska pricina za nejadenjeto (anemija, krajnici, bolest...) pa kolicinata i ne e tolku vazna.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Како да се подобри апетитот кај децата?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: