Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Како да се подобри апетитот кај децата?

Go down 
+25
macush
eva31
moon
Luna
moja Ina
ladypp
Anika
svetle s
Sandra_Anja
Marta
Kikic
Lidija Angelevska
tanja_simon
Misticia
vesna83
Ilince
mamalina
sonjamfk
Emilija
mamicka Ana
Goca
sunshine
vecki
Emi
STAR *
29 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty05.05.08 13:38

Devojki ajde dajte nekoj sovet sto da mu davam na ova moe dete za apetitot , osven ovoj sirup na Dr Theiss koj mislam deka veke ne mu pomaga ima li nesto drugo sto bi mozela da mu davam za da mu go pojacam apetitot , nekoe vase iskustvo , sto vie koristite ? Posle onie dve razboluvanja na razmak od 2 nedeli ne sum bas zadovolna od toa kako jade. Pred da i dosagam na Dr.Hristova sakam vas da ve prasam prvo.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty06.05.08 0:24

Apetitot i kaj nas iako sme pomali e mnogu promenliv, ima denovi nemoze ni pola kasicka da ja izede, a od koga e taka Star, pocekaj, pa zar ti si sekoj den isto gladna??
Jas na Milena seuste ne i davam nisto, kako vitamini ili nesto za apetit, ama se sekavam deka jas kako mala piev ribini zrnca-neznam kako im e nazivot tocno, toa se sitni portokalovi zrnca i mnogu gadni na vkus, se pijat so mnogu voda. Mene mi pomognaa.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty06.05.08 8:52

Emi vo pravo si deka apetitot e promenliv kaj site ama jas se mislam deka posle dvete nastinki sto gi imase na mal razmak se poremeti so jadenjeto.
Sto se odnesuva do ribinoto maslo za mali deca ribini zrnca ne se preporacuvaat, ima sirup so miris na banana, jagoda itn. jas takov veke mu zemav ama po konsultacija so pedijatar koga e toplo ne se dava , samo zinmo vreme i preporaclivo e vigantol kapki da se davaat zimno vreme do 3 god.
Me nervira toa deka do pred da se razboli jadese na stolce so igracki pred nego i nemav problem so ranenje, ama sega treba da go brkam niz kukja ili da se simneme vo dvor pa da ja pustime Astra od boks i taka da go lazam za da jade. Posledna finta sto ja praktikuvam e da go sednam vo kujna kaj sadoperot i on da si igra so lazici i tanjircinja a jas da go ranam i ako pak zeza mu go zatnuvam nosot za da otvori usta i da mu piknam jadenje. Najmirna sum koga znam deka e najaden kako sto treba.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty06.05.08 15:00

mojte deca se na vozdrast od 8 ,6, i 1.4meseci osven b kompleks i vitamin c drugo ne im davam no posle nastinka mu treba vreme na organizmot da se oporavi ne se sekiraj
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty06.05.08 16:48

se soglasuvam so vecki, cekaj ke mu se vrati apetitot, zajce nase malecko!
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29634
Registration date : 2008-03-25

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty07.05.08 13:57

I jas mislam deka treba malku vreme i se kje si bide kako porano. Adrijan brzo kje se vrati vo starata forma. A i ako ja prasas doktorkata mislam deka nema da ti dade nisto plus. Jas ja imam prasano za vitamini i sekogas mi vika ovosje i zelencuk se najdobri i dovolni vitamini za nego.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty07.05.08 14:02

А со овошје и зеленчук што да правам кога зеленчук јаде само во некоја манџа зготвен, свеж неќе ни да чуе , овошје цеден портокал , а кога пробав му исецкам ситно банана, киви, портокал и така да јаде неќеше, исто пробав да му дадам рендано јаболко со малку шеќер и тоа 2-3 лажички и слабо.
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29634
Registration date : 2008-03-25

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty09.05.08 11:28

А да пробаш цедени сокови можеби така ќе сака. Сега имаш сеуште портокали, мандарини, цитрони........Ако ги сака како сок одлично.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty09.05.08 14:15

Eve i nie imame problem so apetitot,Janicka vo posledno mnogu mi zafrkava so jadenjevo poveke e na mlekce i voda ama se tesam deka pak ke pocne da jade sega gledam i izlagaat dolu zabcinja,cetvorkite,obicno sekogas go gubi apetitot koga vadi zapcinja.......Star da ne i kaj vas toa vo prasanje?
I nasata doktorka ne preporacuva mnogu dodatni vitamini posebno ne ribini zrnca,veli deka treba trpelivost i ako deteto ne e mlitavo,bolnicavo apetitot ke se vrati .
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty09.05.08 14:45

Може и кај нас да е тоа и време му е да вади други запчиња , до сега има 8 запчиња , ај па да не паничам толку , не дека е нешто ептен слабо детево и сигурно ќе му се врати апетитот.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28860
Registration date : 2008-07-30

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty05.08.08 10:57

Marko od sekogas mandzite super gi jade, zelencuk obraboten, zzitarici, meso, od svezzo samo patlidzan. ama ovosje nejke ni da cue, i najgladen koga e sok ke ispie litar od razlicno ovosje, ama samoto ovosje nikako, site mi predlozija deka so deca ke se izlazze i ke proba, ama ne saka. doktorkata vika deka ne e problem zatoa sto pie sokovi i konecno ne e ic slab, ama vitamini kako da vneseme???
pieme dr.theiss vitamini, ama na sekoi 3 nedeli nesto se razboluva. mora prirodni vitamini. sto da pravam?!?
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty05.08.08 11:14

Исецкај му на ситни парченца праска и понуди го сам да јаде или пак лубеница и диња, син ми е луд по овие работи, и најинтересно му е кога сам од неговото тањирче си ручка. Пробај така може ќе се прелаже некако.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty07.08.08 10:31

Ние успеавме да ја прелажеме Јана со компот. Има конзерви со компот од мешано овошје исецкано на коцки. Тој го сака, потврдо е овошјето и демек гумени бомбони јаде. Малку компот и во тоа ќе и додаме свежа праска, кајсија .. се што сакаме да изеде. И дури бара уште, да не ти се верува...
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty27.08.08 9:12

svezo ovosje se davi nema nesto sto ne saka. ama rucecite nekeko pocna da gi zabusava . mandzicka si jadese ubavo ama sega dali od gorestinite neke. supata ke si ja izede, a mandzata neke .vodime borba da ja jadea ama nisto. posle ke si kasne nesto drugo ama mandza ne. neznam sto da pravam ne moze da bide samo na suva hrana , pa posle ima problem so stolicata.
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28876
Registration date : 2008-08-22

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty27.08.08 11:24

pa gotvi mu supa ako jade ,toa e dobro i moite ne se tolku po mandzite im gotvam domasna supa i vo ne stavam sve.A ovosje pogolemoto jade mnogu,a na pomaloto mu davam surup pikovit i vitamin c.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty27.08.08 11:28

supa jade i to stavam se od zelencuk i obavezno meso , no dali e dovolno samo toa.
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28876
Registration date : 2008-08-22

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty27.08.08 11:47

pa smenuvaj nekogas stavaj sitno iseckan kompir,nekogas grasok,napravimu domasno fide,meso magdonos morkov obavezno,razmatkano jajce.mislam deka e dovolno ima sve sto ima vo mandza.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty27.08.08 12:09

Eve moj sovet:Valentin jadi mnogu dobro sekogas ima apetit no vo eden period apetitot naednas mu opadna i bev zagrizena.Maticniot lekar prvo sto mi rece da proverime krvna slika i mu bese na granica hemoglobinot mu bese 118.Lekarot mi rece deka e dovolno 1 mesec da popija sirup za zelezo deka ke bide se vo red.Ispi edno sisence Sanostol ili Sanosvit ne znam tocno koj bese zbogaten so zelezo i bese znacitelno podobro.Dali nekogas si mu proverila krvna slika?Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29150
Registration date : 2008-05-31

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty28.08.08 13:09

krvnata slika ne igra mnogu uloga vo apetitot zemi b-complex drazei i stavaj mu vo mleko isto e dobar i sanosvitot ke mu se podobri apetitot i vit.-c ke pomine apetitot e promenliv na periodi
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty08.09.08 21:05

дечки имам едно комшивче сега има 2 години и 4 месеци јаде кога во друштво со симона, комшивката вика на шала само тука ќе го носам за ручек

може ако го ставите во друштво со друго дете што јаде самото ќе се полакоми

морфиеви закони: може и другото ќе престане да јаде покрај него
Вратете се на почетокот Go down
tanja_simon
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 204
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : e sega me pogodi...
Поени : 28418
Registration date : 2008-11-09

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty16.11.08 21:02

i mojot simon koga jade koga ne jade.i na nas sekoj den ne ni se jade mnogu,a kamoli na ovie mali djudjinja.pozdravce hahahaha
Вратете се на почетокот Go down
Lidija Angelevska
Прваче
Прваче
Lidija Angelevska


Female
Број на мислења : 103
Age : 44
Локација : skopje
Поени : 28399
Registration date : 2008-10-29

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty03.12.08 21:55

jas nemam takov problem,jadat dvajcata se.ima periodi koga ne im se jade i gi ostavam neka ne jadat neka pijat togas.imam do mene bliski osobi sto trcaat so tanjirot,jas toa ne go pravam i decata cekam sami da mi pobaraat.im davam vitamin c,b-kompleks,cedevita.i ovosje ako nesakaat svezo vo sok a zelencuk vo mandza najcesto ili obaren so puter i sol
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty03.12.08 23:48

Милена имаше апетит, ама овие болести ја газат плус сега сипаница, па плус и долните тројки денес јадење ич, по неколку лажици од се, дури и сокот не го испи цел, со молење со изведување и тој пола
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty03.12.08 23:50

Emi se ke pomine se e toa sostaven del na sipanicata.
Jas sega im davam Sanostol vit.C B-complex granuli i ribini srnca se komplet
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty04.12.08 0:05

мене за саностол ми рекоа над три години, во упатството така пишувало
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Како да се подобри апетитот кај децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се подобри апетитот кај децата?   Како да се подобри апетитот кај децата? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Како да се подобри апетитот кај децата?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: