Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Редовни контроли во бременоста

Go down 
+36
eva79
kviki
Dragana
xxx
ripce
ZeleniCka
eva31
kara
pepa
bile
avanturistka
Sara
Rozetka
MamaAnce
makresanska
Mama Vase
BaMbYnA
jasmina,mina
Goca
Biljana
Janaxxxx
Mimi Petreska
ronce
Mirka
Zvezdicka
winnie the pooh
natali
Snegulka
Emilija
Христина
obicna
lela
baby24
NONE-BT
mina32
bile2
40 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28037
Registration date : 2009-04-14

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty30.07.09 17:56

Znaes li sto moze do 20ta nedela da se sluci? 20ta nedela e 5ti mesec! Redovni kontroli se pravat na 3/4 nedeli, i toa zboruvam za eho, da go vidis bebeto. A da ne pravam muabet za brisevi, infekcii, mokraca, krv.... seto toa da bides na cisto. Posto nedaj boze nesto da imas bakterija, sto ke mu se desi na bebeto tvoe?
Plus, na 12ta nedela se pravi eho, za pregled na fetalni anomalii. Toa se pocetnite stadiumi ako se otkrie deka deteto strada od Daunov sindrom, ili nedaj boze nesto drugo ne mu e dobro razvieno. Jas sum sega 20ta nedela i do sega se e vo red so bebeto. No mi rekoa deka plodovata voda e dosta namalena. Sto ako ti se desi takvo nesto tebe do togas, a ti pojma nemas ustvari sto ti se desilo? Nedaj boze od iks pricini go zagubis bebeto, cel zivot ke se kaes i ke se prasuvas ZOSTO, od koja pricina? moj sovet, e da ne cekas tolku. Ne go zboruvam ova od sto nemam sto popametno da pravam, nego najiskreno od sto sakam da postapis pravilno i da ispadne se vo najdobar red za tebe. najvazno od se e zdravjeto na tvoeto dete! svati go ova sto ti go zboruvam seriozno, i razmisli kako vozrasen, posto situacujata ne e za zafrkavanje. Pozdrav golem od mene i se nadevam deka ke odlucis pravilno.
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 28763
Registration date : 2008-11-02

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty30.07.09 21:19

obicna напиша:
Snegulka za u Svedska taka idat kontrolite so normalna bremenost u bolnica, no ako sakas povejke kontroli mozes sama da si platis da odis na povejke i na 4d. Ima razlika, nekoj praat 3-5. Zavisi od zena do zena, bremenost do bremenost.
I ovde vo Germaniha e isto taka 3 kontroli ti se plateni od osiguranje drugoto se sam si plakas ako sakas i mozes da odis koga sakas! A za matini kletki ima i te prasuvaat pred da se porodis ( barem edna prijatelka taka mi ima kazano) okolu 1700 evra e ama ne e ic aktuelno kako kaj nas u Mk!
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28183
Registration date : 2009-05-04

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty30.07.09 22:12

mene na site redovni kontroli mi rekoa deka e se vo red denes vo 33 nedela deka ne e dobro i mora pod itno da re provocira raganje
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29811
Registration date : 2008-08-29

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty30.07.09 23:16

Biljana vo sto e problemot? Se nadevam deka si OK
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30339
Registration date : 2007-11-16

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty30.07.09 23:59

Билјана сега читам,што се случи?....пиши кога ќе бидеш во можност
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27265
Registration date : 2009-07-22

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 1:56

ronce напиша:
bile gledam deka si mala i od malo mesto moze i ne si mazena ama bebetoe pred se drugo najdi vreme ako ne kaj tebe odi vo drug grad ke ti pomogne nekoja drugarka neznam dali cekas da pomine 20 nedela za da ne mozes da abortirasama odi sto e mozno porano ne mora nikoj da znae
ronce znaci ne sum mala imam 19 godini i znam sto pravam so sebesi a i ne sum od malo mesto tuku ziveam u germanija i toa sprecenost bese do sega ali sega u ponedelnik ke odam na kontrola pa ke vidime dali ke bide se vo red se nadevam na najdobro Very Happy sepak fala na sovetot
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27265
Registration date : 2009-07-22

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 1:57

Goca напиша:
Билјана сега читам,што се случи?....пиши кога ќе бидеш во можност
goce imav nekoi pricini posto nemozev da odam na kontroli ali sega se ke bide vo red se nadevam Wink
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30119
Registration date : 2008-07-29

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 2:08

не сакам ни да пишувам колку се битни контролите,за тоа и не треба да пишувам биле2,јас одев редовно дури и прередовно hihi ако не бееа тие контроли немаше да видат дек аВојдан на крај на осми месец е замотан два пати со папочна врвца,дека не напредува,дека е со лакт на ,,излез,, и дека ќе се вади на почеток на девети.Тоа е само еден од приимерите зошто не треба да се избегнува гениколог,мајка ми ми викаше а и свекрва ми,,де бре Јасмина што е тоа секој месец на ехо аман веќе,па ние ни по еднаш не сме оделе,до крај сме ве носеле без прегледи такви п ашто ви фали,,ее ама тоа било друго време тогаш а сега е друго во поглед на се,почнувајќи од тоа што внесуваме како храна па завршувајќи до тоа што воздух дишеме,какво Сонце не грее итн.............
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29331
Registration date : 2008-05-04

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 3:39

Snegulka напиша:
Eve da vi kazam primer za Svedska sum se chudela koga mi kazuvaa...se pravat samo 3 kontroli ,prva da se utvrdi bremenosta,vtora posle 20 nedela, i treta pred da se vleze vo 9-ti mesec i tolku . nema sekoj mesec proverka pa krvni sliki, kardiolozi ne znam uste so...i na porogjaj ima samo babici nema doktor. Sega se porodi so vtoro edna prijatelka sto zivee vo svedska,i i vikam a maticni kletki izvadivte , se chudeshe shto e toa. Takvo nesto voopsto ne e aktuelno tamu

Dusicke i kaj nas e taka vo avstralia
jas imam poveke kontroli deka imav krvarenje vo bremenosta i sama barav exo i sl ..
posle toa ovde site sto prokrvarile dobivaat nekoi tableti ili inekcii jas ko spomnav me napravija nenormalna rekoa ako bilo pisano da go izgubam bebeto toa taka trebalo da ne se sprecuva
za brisevi sama idam i baram ke procitam tuka i me grize sovesta da proveram taka da jas sama si trckaram na eden vid sama doktor si se pravam
osven sto sega mi zakazaa za skriena seker da mi pravat krvna slika i mi rekoa posle toa ke imam pregledi na 4 nedeli ......... taka da jas poveke sama idam i baram exo i sl ednostavno ko ke go vidam bebeto se smiruvam Smile posle sum povesela Smile
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30119
Registration date : 2008-07-29

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 3:46

да Снегулка ме изнасмеа,ова со Шведска е жива вистина.Тетка моја се чудеше кога ја прашав за матичните клетки дали ќе ги сочува.Живее во Гетеборг,не ми е јасно како не е упатена а доктор на науки е женава,нема област што не ја интересира
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30649
Registration date : 2008-07-19

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 3:46

Ke moze nekoj da mi objasni sto e toa kletki??? Za sto se isputuva toa??? Eh stvarno nisam odavde. Smile
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31512
Registration date : 2008-09-14

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 8:43

Inace Mime toa se zema od papocnata vrvca i nedaj Boze ako deteto ima nekoja strasna bolest toa moze da mu pomogne(na pr.leukemija).
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28949
Registration date : 2009-03-17

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 10:28

BaMbYnA напиша:
Snegulka напиша:
Eve da vi kazam primer za Svedska sum se chudela koga mi kazuvaa...se pravat samo 3 kontroli ,prva da se utvrdi bremenosta,vtora posle 20 nedela, i treta pred da se vleze vo 9-ti mesec i tolku . nema sekoj mesec proverka pa krvni sliki, kardiolozi ne znam uste so...i na porogjaj ima samo babici nema doktor. Sega se porodi so vtoro edna prijatelka sto zivee vo svedska,i i vikam a maticni kletki izvadivte , se chudeshe shto e toa. Takvo nesto voopsto ne e aktuelno tamu

Dusicke i kaj nas e taka vo avstralia
jas imam poveke kontroli deka imav krvarenje vo bremenosta i sama barav exo i sl ..
posle toa ovde site sto prokrvarile dobivaat nekoi tableti ili inekcii jas ko spomnav me napravija nenormalna rekoa ako bilo pisano da go izgubam bebeto toa taka trebalo da ne se sprecuva
za brisevi sama idam i baram ke procitam tuka i me grize sovesta da proveram taka da jas sama si trckaram na eden vid sama doktor si se pravam
osven sto sega mi zakazaa za skriena seker da mi pravat krvna slika i mi rekoa posle toa ke imam pregledi na 4 nedeli ......... taka da jas poveke sama idam i baram exo i sl ednostavno ko ke go vidam bebeto se smiruvam Smile posle sum povesela Smile

i kaj nas stapkata na smrtnost na novorodencinja e pogolema vo odnos na ovie zemji.a se ubivame od kontroli i pregledi.e kako moze?
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29110
Registration date : 2009-02-05

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 11:37

Biljana od Palanka izgleda e veke vo bolnica se molam za nea i za bebeto
Вратете се на почетокот Go down
MamaAnce
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 7
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 27040
Registration date : 2009-07-24

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 11:42

Moze li nekoj da mi kaze nesto pokonkretno ( iskustvo ) ili sl. za epiduralno poroduvanje?
Imav golemi problemi pri prvoto raganje, pa sega ne znam kako, a se blizi denot i...znaete kako e toa,
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29110
Registration date : 2009-02-05

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 11:44

Вратете се на почетокот Go down
Rozetka
Полуматурант
Полуматурант
Rozetka


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 28215
Registration date : 2009-02-24

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 11:44

Daj boze Редовни контроли во бременоста - Page 2 506937 se da bide vo red so nea i bebenceto i da si se olesni.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31512
Registration date : 2008-09-14

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 11:59

bile2 напиша:
ronce znaci ne sum mala imam 19 godini i znam sto pravam so sebesi a i ne sum od malo mesto tuku ziveam u germanija i toa sprecenost bese do sega ali sega u ponedelnik ke odam na kontrola pa ke vidime dali ke bide se vo red se nadevam na najdobro Very Happy sepak fala na sovetot

jas ne te razbiram,sprecenost ti e sto zivees vo Germanija pa ne mozes da pojdis na kontrola?Aj molimte ,pa i jas zivea vo Germanija ovde se problem terminite mozes da cekas podolgo vreme a toa deka ne mozes da pojdis na drug kazuvajmu.
Ti cim ne si mala treba sama da znaes deka ne e vo red tolku vreme da ne se odi na kontrola.
Ti posakuvam se najdobro,da e se vo red i so tebe i so bebeto i molimte pamet vo glava ako ne zaradi tebe togas zaradi toa sto go nosis vo sebe.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 12:25

Да не ја обвинуваме Биле, сигурно после сите постови сфати колку се битни прегледите во бременоста, особено во првите месеци, а и сигурно имала добра причина зошто не отишла до сега.
Јас сакав да ве прашам колку често треба да се прават прегледи во 9 месец, односно дали треба да се оди на ехо еднаш неделно, од која недела се оди на цтг и претпоставувам дека сите овие прегледи веќе се прават во болницата каде ќе се пораѓам, или тоа е индивидуално односно зависи од случај до случај?
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29185
Registration date : 2008-10-02

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 12:27

Сара напиша:
Да не ја обвинуваме Биле, сигурно после сите постови сфати колку се битни прегледите во бременоста, особено во првите месеци, а и сигурно имала добра причина зошто не отишла до сега.
Јас сакав да ве прашам колку често треба да се прават прегледи во 9 месец, односно дали треба да се оди на ехо еднаш неделно, од која недела се оди на цтг и претпоставувам дека сите овие прегледи веќе се прават во болницата каде ќе се пораѓам, или тоа е индивидуално односно зависи од случај до случај?
zapregledi kolku treba ,ke ti kaze dr.sto te vodi (zboram za vo 9 mesec)jas licno imav potreba od pocesti pregledi vo 9 (poradi namalena plodova voda)a ctg isto ke ti pravat tamu kaj so ke se poragas.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty31.07.09 12:30

На влез во 38 недела се оди во болницата каде ќе се пораѓаш на првото ЦТГ. Е следните контроли зависи како таму ќе ти ги закажуваат. Ехо ретко се прави може уште највеќе 2 пати, зависи од случај до случај. А ЦТГ како ти се ближи терминот и од наодот од претходното се почесто и почесто се прави. Ако го поминеш крајниот термин еднаш до 2 пати дневно се прави ЦТГ, а ако не еднаш на 2-3 дена. Сето ова е ако немаш проблеми ниту болки.
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28266
Registration date : 2009-01-26

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty01.08.09 20:35

Se nadevam deka se ke se sredi i deka ke se olesni Biljana,drzam sreka se da pomine vo najdobar red.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30649
Registration date : 2008-07-19

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty02.08.09 8:27

U vrska so kletkite se zapravivme muabet so komsikata sto se porodi pred godina i pol i vika deka toa go pravele i tuka, samo prasuvat zenata/roditelite dali sakat ili ne... Znaci moze i tuka. Smile
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31512
Registration date : 2008-09-14

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty02.08.09 8:56

Da Mime prasuvaat,ama ne e tolku zastapeno kako vo Mk,mislam deka tamu site skoro i ostavaat kletki po bankite.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30649
Registration date : 2008-07-19

Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty02.08.09 12:33

MK moze e obicaj, a tuka se prasuva roditelite/zenata dali saka, znaci ne e do strucnjacite da odlucat.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Редовни контроли во бременоста
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: