Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Редовни контроли во бременоста

Go down 
+36
eva79
kviki
Dragana
xxx
ripce
ZeleniCka
eva31
kara
pepa
bile
avanturistka
Sara
Rozetka
MamaAnce
makresanska
Mama Vase
BaMbYnA
jasmina,mina
Goca
Biljana
Janaxxxx
Mimi Petreska
ronce
Mirka
Zvezdicka
winnie the pooh
natali
Snegulka
Emilija
Христина
obicna
lela
baby24
NONE-BT
mina32
bile2
40 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
АвторПорака
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27265
Registration date : 2009-07-22

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty17.08.09 10:13

Uffff...se vrativ pak jas Very Happy ali morav da pisam da vi kazam deka veke ne me boli koga odam da mokram i sum presreknaaaa(veke 2 dena) !!! :Dznaci ako ima nekoj vakov problem kako mene samo neka pie vitamin c i sok od brusnica li nezz kako se vikase vo mk i 100 poato ke vi pomogne pozdravcinja ve guskam Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30649
Registration date : 2008-07-19

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty17.08.09 10:59

Bile2, sokot mnogu brzo pomaga. Milo mi e sto nemora da go pies povejke i sve si e u red. Sea uzivaj.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29811
Registration date : 2008-08-29

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty17.08.09 11:55

bile2 bas mi e drago sto se sredilo toa Smile

Jas sum blizu do Frankfurt:) na pp imas moj broj na telefon ako ti treba nesto slobodno javi se Smile
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30649
Registration date : 2008-07-19

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty01.09.09 13:17

Hmmm, antenatal se vika mislam kaj sto ke odam za sledenje bremenosta. Za prv pregled ke ideme na 23:ti septemvri. Samo pred ova izgleda ke ideme za na eho u bolnica drugata nedela. Zaradi krvarenjeto.
Вратете се на почетокот Go down
kviki
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 3
Age : 43
Локација : veles
Поени : 26485
Registration date : 2009-11-11

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty15.11.09 17:47

jas odev kaj d-r organdjiski imam samo pofalni zborovi za nego epten dobar doktor e plus toa ima 4d eho i se se gleda na nego,mene mi davase sliki od ehoto za cd ne znam ama verojatno moze i toa ako pobaras,e sega malce skapicko e cini 2.500 ama vredi sekoj denar,mozes da duri da procenis na kogo lici bebeto tolku jasno se gleda se Редовни контроли во бременоста - Page 6 Icon_wink
Вратете се на почетокот Go down
eva79
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 50
Age : 44
Локација : mk
Поени : 26447
Registration date : 2009-11-26

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty13.12.09 21:19

kolku cesto se odi na eho prvite tri meseci? mene mi ide sekoja nedela da si otidam na pregled posto porano macninite mi bea pocesti i povrakav sekoj vtor den, sega ic ne povrakam ne mi se gadi tolku pa odma mi e strav da ne nesto ne e vo red. i gradive veke ne me bolat tolku a tek sum treti mesec. mnooogu golem panicar sum znam Редовни контроли во бременоста - Page 6 73775
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Полуматурант
Полуматурант
saligrem


Female
Број на мислења : 715
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27024
Registration date : 2009-10-30

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty14.12.09 7:29

eva79 ne si sama i jas sum takva Редовни контроли во бременоста - Page 6 Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
angelce
Прваче
Прваче
angelce


Female
Број на мислења : 114
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28048
Registration date : 2009-01-04

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty14.12.09 16:23

eva 79 isto i kaj mene ne me bolat sega mnogu gradite a i pomalku mi se losi dodusa ne povrakav jas ama imav macnini jas treba da odam dr nedela ne uz inaku bev samo ednas na 6 nedela i sega ova vtor pat mi e sto ke odam ... a ti zosto sekoja nedela odis...
Вратете се на почетокот Go down
eva79
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 50
Age : 44
Локација : mk
Поени : 26447
Registration date : 2009-11-26

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty14.12.09 18:37

ne angelce ne odam jas sekoja nedela tuku rekov deka taka bi odela koga bi mozelo Smile. Inaku bev vo 6 nedela koga mi ja otkrija bremenosta, pa bev 8 a sega treba da odam na 12 nedela. Ama jas mislev deka istite macnini treba da gi imam celo vreme do kaj 12-13 nedela i zatoa se isplasiv zosto sega ne mi se so takov intenzitet kako vo 7-8 nedela togas epten mi se gadese od se. Ama dobro sega malku se podsmiriv ti koga rece deka isto ne ti se losi tolku sega. A koi ispituvanja gi imas praveno ti dosega? krvna slika, za glikemija, urina ili i nesto drugo?
Вратете се на почетокот Go down
angelce
Прваче
Прваче
angelce


Female
Број на мислења : 114
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28048
Registration date : 2009-01-04

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty15.12.09 13:53

jas treba vo ponedelnik da odam togas ke mi zima brisevi za sto kako neznam ke vidam i krv ke mi zemat po konkretno ke ti kazam togas za sto ke mi pravat ispituvanja a do sega nemam nikakvi ispituvanja napraveno... bev samo koga bev 6 nedeli i 5 dena togas doktorot mi potvrdi deka sum bremena mi kaza deka ima srceva akcija bebceto i mi rece po 5 nedeli na kontrolaznaci 12 nedela ke bidam jas koga ke otidam
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Полуматурант
Полуматурант
saligrem


Female
Број на мислења : 715
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27024
Registration date : 2009-10-30

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty15.12.09 15:55

a koga vi rekoa da ispitate hormoni vo koja nedela
na mene mi rece sega
Вратете се на почетокот Go down
angelce
Прваче
Прваче
angelce


Female
Број на мислења : 114
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28048
Registration date : 2009-01-04

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty15.12.09 16:17

jas pred da ostanam bremena ispituvav hormoni a za sega ne mi rekle ako mi kazat ke ti pisam
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28037
Registration date : 2009-04-14

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty15.12.09 19:59

Posle 2 nedeli sedenje doma i cekanje, konecno vecerva ke odime na pregled posto doktorot ni bil do 9:30 na rabota. Da vidime kako napreduvame i do kade sme!!! Ova malovo nejke da izlezi, pa da vidime dali e normalno seto toa ili ne. Plus denovive imam iscedok, pa i toa me maci. Drzete mi sreka, se nadevam deka ke me izraduvaat so pozitivni odgovori. Ili DAJ BOZE da me zadrzat na porodilno!!! Smile)))
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29618
Registration date : 2008-05-15

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty15.12.09 20:01

Mimi mi mirisa nesto na bebence:) aj so lesno, pa utre veke da imame slavenje na forumcevo
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28037
Registration date : 2009-04-14

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty15.12.09 20:23

Cul te Gospod Kiki!!! Редовни контроли во бременоста - Page 6 69779
Вратете се на почетокот Go down
eva79
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 50
Age : 44
Локација : mk
Поени : 26447
Registration date : 2009-11-26

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty17.12.09 12:48

Zdravo Marija, jas sum 10 nedela i me interesira koi tocno ispituvanja gi pravese vo 12 nedela? I dali se odi na skrining ili 4d ili na obicno eho samo???
Вратете се на почетокот Go down
gvendolin
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 38
Age : 44
Локација : skopje
Поени : 26917
Registration date : 2009-08-24

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty17.12.09 13:07

se pravi skrining vo 12 nedela i brisevi se zemaat, mene vo 15 mi zemaa pa sega vo 20 ke mi pravat pak skrinig i taka
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Полуматурант
Полуматурант
saligrem


Female
Број на мислења : 715
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27024
Registration date : 2009-10-30

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty17.12.09 13:10

sto e toa skrining Редовни контроли во бременоста - Page 6 Icon_neutral
Вратете се на почетокот Go down
eva79
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 50
Age : 44
Локација : mk
Поени : 26447
Registration date : 2009-11-26

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty17.12.09 13:42

saligrem напиша:
a koga vi rekoa da ispitate hormoni vo koja nedela
na mene mi rece sega


isto i jas pred da ostanam bremena ispituvav hormoni, sega ne mi spomnaa za toa
Вратете се на почетокот Go down
eva79
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 50
Age : 44
Локација : mk
Поени : 26447
Registration date : 2009-11-26

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty17.12.09 13:44

saligrem напиша:
sto e toa skrining Редовни контроли во бременоста - Page 6 Icon_neutral


saligrem, iskreno i jas veke ne znam sto e skrining, sto e eho, sto e 3d, 4d? se mi e izmesano. Ako moze nekoja od poiskusnite trudnici da ni objasni...
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28684
Registration date : 2009-01-02

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty18.12.09 0:09

eva79 напиша:
saligrem напиша:
sto e toa skrining Редовни контроли во бременоста - Page 6 Icon_neutral


saligrem, iskreno i jas veke ne znam sto e skrining, sto e eho, sto e 3d, 4d? se mi e izmesano. Ako moze nekoja od poiskusnite trudnici da ni objasni...
Vo periodot medju 11-13 nedela se odi na eho (najdobro na 4d iako mislam deka i 3d bi zavrsilo rabota) i se meri goleminata na nuhalniot nabor (zdebeluvanje na brazdata na vratot), nosnata koska, biparietalniot dijametar (obem na glavce) i ne sum sigurna moze uste nekoj parametar. Vakviot eho pregled na koj se izveduvaat ovie merenja se narekuva prv skrining. Vrz baza na merenjata kako i rezulatot od priska test (test preku krv, ako voopsto bide preporacan od strana na ginekologot) se procenuva rizikot bebeto da ima Down syndrom ili nekoi drugi anomalii. Ako rizikot e golem se preporacuva amniocenteza. Vtroiot skrining se izveduva medju 20-22 nedela i se vrsi merenje na poveke parametri na bebeto (lateralni konori, biparietalen dijametar, dolzina na femur i dr), se gleda razvojot na site organi i so dopler se gleda krvotokot. Vo ovaa nedela veke so pogolema sigurnost moze da se proceni dali e se vo red so razvojot na organite na bebeto ili ima ne daj Boze nekoj problem. Znaci vakvite detalni pregledi na eho se vikaat skrininzi. A ako poveke te interesira za detali za prviot skrining (nuhalen nabor, priska, amniocenteza ako se preporaca) ima celi temi na forumov. Pozdrav!
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Полуматурант
Полуматурант
saligrem


Female
Број на мислења : 715
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27024
Registration date : 2009-10-30

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty18.12.09 8:27

pepa fala mnogu za odgovorot
Вратете се на почетокот Go down
eva79
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 50
Age : 44
Локација : mk
Поени : 26447
Registration date : 2009-11-26

Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty18.12.09 9:14

pepa fala ti Редовни контроли во бременоста - Page 6 565128
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Редовни контроли во бременоста   Редовни контроли во бременоста - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Редовни контроли во бременоста
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: