Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Посвоени деца

Go down 
+39
kiki-riki
kalinche70
Misticia
overloadlord
Emi
adi
jovan1305
MamaMaja
jasmina,mina
lavce
sonja 35
Betka
KATIC
Pipolino
Kalinka
Vesna Blazevska
Kikic
Kat
rich_bitch1
Mila87
paola
Vale74
Dara
bisera
Marija
avon
radost
Kinky
sunshine
delfin76
lela
Lana
Mama Ane
BiljanaM
nova
macana
danielaval
bibip
Lence
43 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
Lence
Прваче
Прваче
Lence


Female
Број на мислења : 125
Age : 52
Локација : ne kazuvam
Расположение : odlicno
Поени : 29267
Registration date : 2008-05-13

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty09.07.09 11:21

Mila87 напиша:
Мој школски другар е посвоен, и човекот е оден на иста дата како мене во ист град. Е сега мене мајка ми ми има кажувано дека кога сум се родила јас никој друг не се родил истиот ден(на Митровден сум родена), па кога дојдовме прва година гимназија и нели запознавање ова-она, и детево кажува кога, како, каде е родено,и јас му викам нема шанси да си овде роден, никој друг не е роден тој ден освен мене(пусто незрелост :( ), и јас дома целата изнервирана на мајка ми, така и така е работата, па потоа жената ми кажуваше дека детето е посвоено Посвоени деца - Page 2 163602 Тој до ден денес не знае, а мене ми беше многу незгодно , само среќа се заборави работата Посвоени деца - Page 2 269760

A nema druga bolnica tamu. Moze e vo druga bolnica rodeno.
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28404
Registration date : 2009-02-16

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty09.07.09 11:35

Не не, во Гевгелија е само една, ама кога ги посвојувале децата можело да се напише место по желба на старателот
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30303
Registration date : 2007-12-29

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty09.07.09 11:49

imav i ja drugarka koja bese posvoena.isto i na nea decata i vikaa ti si posvoena..nejze dosta kasno i kazaa megjutoa ona dobro prifati.a edna komsivka nemozese deca da ima i posvoia bebence.ama dur ziveev tamu deteto neznaese nisto mada i malo bese 4godinki,dali denes mu imaat kazano neznam.sto porano toa podobro.
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27157
Registration date : 2009-08-04

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 1:45

кај комшиите има едно посвоено дете тоа има 9 год неговите родители се однесуваат со него нај убаво што можат но пред некое време се случило многу непријатна работа.Некои од другите комшии му кажувале на своте деца дека тоа дете е посвоено.И децата на улица потоа му кажале на тоа дете па настанале 300 компликации .Јас мислам дека единствено родителите го имаат тоа право дали ќе им кажат на своите деца или не дека се посвоени и тоа кога ќе бидат на возраст за да го разберат тоа како што треба ,никој друг го нема тоа право.А што се однесува додругите комшии што им кажувале на своите деца за посвоеното дете ,а и тие се на возраст од 8-9 год тоа што го направиле не е воопшто убаво и е за осуда сепак тие не разбираат дека тоа не се кажува и му направиле на кутрото дете траума да се мисли цело време дали тие родители му се вистински.Се на се кога разбрав многу се вознемирив и ми беше многу жал
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29055
Registration date : 2008-09-29

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 1:48

lele i kaj nas vo zgrada si posvoile edni luge detence dve godinki Luka se vika.
Kolku se samo srekni go cekale dolgo vreme celite blikaat od sreka kolku mi e merak
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28335
Registration date : 2009-04-28

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 8:56

Ima edna slucka pred mnogu godini.Roditelite posvoile devojce i uste od malo majka i i kazuvala prikazna kako dosla na svet. prikaznata bila deka si bilo edno mnogu ubavo devojce, najpametno, najmilo, a majkata sto ja rodilo bila mnogu bolna i ne mozela da ja cuva. zatoa ste devojceto bilo mnogu ubavo, pametno i milo, go zele nekoi drugi luge da go cuvaat. toa devojce i tie luge....prikaznata zavrsuvala tuka, majkata koja go posvoila devojceto ni ednas vo site tie godini dodeka bila mala devojkata, ne mozela da ja doraskaze prikaznata, ne mozela da mu kaze na devojceto deka tie luge se vsusnost majkata i tatkoto, a devojceto e samata taa. Pominale godini, doslo vreme devojkata da se mazi. Resila da vadi izvod i sama da odi do bitola, no taka mozela i da ja otkrie vistinata, deka e prisvoena...majkata (od strav deka ke gi bara vistinskite roditeli) ja sednala i ja pocnala istata prikazna da i ja raskazuva..."se sekjavas li na taa prikaznata sto ti ja raskazuvav koga bese mala? si bilo edno mnogu ubavo devojce, najpametno, najmilo, a majkata sto ja rodilo bila mnogu bolna i ne mozela da ja cuva. zatoa sto devojceto bilo mnogu ubavo, pametno i milo, go zele nekoi drugi luge da go cuvaat. toa devojce i tie luge..." Pak zastanala na istoto mesto, no devojkata ja prodolzila prikaznata - tie luge ste ti i tato, a devojceto sum jas. I kazala deka znae site ovie godini, uste odkako e mala i stanalo jasno deka e prisvoena. Nikogas ne gi pobarala vistinskite majka i tatko
na decata koi se prisvoeni im se kazuva dodeka se mali, ne na 18 ne koga ke se zenat, zamislete i vas da ve drzi nekoj vo zabluda 20 god???
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27710
Registration date : 2009-06-16

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 11:17

Ама се наежив читајќи го постов Арма. Многу убаво... :cry:
Вратете се на почетокот Go down
Kalinka
Почетник
Почетник
Kalinka


Female
Број на мислења : 66
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 27351
Registration date : 2009-05-26

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 11:50

Имам роднина која пред 15-тина години посвои мало девојче, бебе. За жал, по некоја година маж и почина. Она остана сама со 2 годишно дете. Успеа од бебе да израсне прекрасна и воспитана девојка. Девојчето сеуште ништо не знае. Се обидуваме да и воочиме дека прашање на време е кога некој од околината ке му каже на детето дека е посвоено и дека е подобро сама тоа да го направи. Одбива, се плаши да не ја загуби.... :(
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28699
Registration date : 2009-02-01

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 11:53

majka mi e posvoena (slucajno doznav burickajki niz dokumentite), so nea nemam zboruvano nisto za toa , ama ednas si napraviv muabet so tatko mi i mi potvrdi, mislam deka ne gi ima pobarano vistinskite roditeli i neznam malkumi e nezgodno da i ja nacnuvam taa tema da doznaam kako doznala koj i kazal i red drugi raboti
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28889
Registration date : 2009-02-16

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 12:25

Kalinka напиша:
Имам роднина која пред 15-тина години посвои мало девојче, бебе. За жал, по некоја година маж и почина. Она остана сама со 2 годишно дете. Успеа од бебе да израсне прекрасна и воспитана девојка. Девојчето сеуште ништо не знае. Се обидуваме да и воочиме дека прашање на време е кога некој од околината ке му каже на детето дека е посвоено и дека е подобро сама тоа да го направи. Одбива, се плаши да не ја загуби.... :(

ako tetka ti "napravila" vospitana devojka, sigurno ke bide svatena... barem taka pretpostavuvam
Mene prasanjeto mi e drugo, zosto posvoenite deca otkako ke razberat deka se posvoeni pocnuvaat da se odnesuvaat poinaku? Tie deca treba da bidat posrekni od site onie sto ziveat so roditelite. Zosto? Zatoa sto tie veke bile ostaveni od vistinskite roditeli, a ako ne bile posvoeni, ke ostanele da ziveat vo dom za siracinja, i nema da imaat uslovi za zivot kako sto gi ima na mestoto kade sto se posvoeni.
Zatoa nekoi luge koga ke posvojat dete i koga toa ke doznae deka e posvoeno, ke pocne da se odnesuva so lugeto sto go posvoile, i sto go sakale, i sto se grizele za nego od malecko, kako so luge sto mu pravat najloso, zastanuvaat na zdravi noze, i mu kazuvaat na deteto deka ke go odnesat tamu od kade sto go zele(domot za siracinja) za da vidi kako e i da napravi sporedba so domot kade sto zivee sega, i uslovite sto gi ima vo nego.... Znaci ne e vazno dali roditelite sto te odgledale ti se bioloski ili te posvoile, tuku mnogu e vazna grizata sto ja imale za tebe i ljubovta sto ti ja dale, i se sto ti trebalo drugo...

Zatoa e preporaclivo na ovie deca da im kazat "roditelite" za da ne doznaat od drugi i da go svatat toa mnogu tragicno, zatoa sto lugeto sto ke im go kazat toa nema da go napravat toa dobronamerno. Na TV gledav eden psiholog, zboruvase na ovaa tema, i kaza deka lugeto treba da mu kazat ne deteto, deka tie ne ne go rodile, no deka od mnogu malecko go imaat kaj niv i mnogu go sakaat, i deka tie mu se roditeli....

Koga so majka mi razgovaram za vakvi deca, i velam deka ako jas doznaam deka sum posvoena (ZNAM DEKA NE SUM ama samo da pretpostavam, ) jas uste poveke bi gi sakala lugeto sto me izasnale.... zatoa sto nemaat obvrska tie luge da me sakaat i da mi udovoluvaat se vo zivotot..... Ako nekoj ne se slozuva za ova neka mi kaze...]
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27242
Registration date : 2009-07-01

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 12:35

Катич сосема си во право за чувствата на посвоените деца спрема посвоителите. Ама мислам дека не им е лесно кога ќе дознаат дека биолошкото потекло им е од друга страна. Па одма се поставуваат прашања за гените, наследството, карактерите, евентуални болести и плус на тоа милион емоции од типот - зошто ме отфрлиле, какви ми се вистинските родители, па можеби сега патат, немале избор па сакаат да ме видат и тн...
Замисли ситуација да имаш по светот и родители и блиски роднини кои никогаш нема да ги знаеш ниту да те знаат....

Во секој случај секоја чест на паровите кои посвојуваат деца. Тоа е најблагородното нешто што може да се направи. Да имавме подобар стандард и јас би посвоила иако имам и мои родени :baby:
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 29088
Registration date : 2008-07-18

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 12:41

Јас се сложувам со тебе Катич flower
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28335
Registration date : 2009-04-28

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 12:52

jas poznavav edna devojka, prisvoena, ja prisvoile kako bebence,mnogu mala, 2-3 meseca. Tatkoto pocinal koga imala 10 god, ostanala majka i da ja vospituva, no zenata ocigledno nikogas ne se pomirila deka nema svoe dete i ne se zamarala mnogu so devojkava. Na 9 god doznala od drugarcinjata vo skolo deka e prisvoena i deka vsusnost e najdena vo kontenjer za gjubre u mesec januar vo najgolem stud, odvaj pokazuvala znaci na zivot. Tocna data na raganje ne i se znaese, devojkata bese preterano ubava, kako da imase izmesani nasi geni so skandinavci. Bila mn povrzana so tatko i, no koga pocinal, zivotot so majka i ne bil bas za masala, zapostaveno dete. Pocnala da pie i pusi na 14 god, ne dovrsila sredno, se omazila na 19 rodila na 20, se razvela na 22...a na 34 pocina od ciroza, bese tezok alkoholicar. Kerkata sega zivee so tatkoto nekade vo stranstvo. a decata treba vistinska griza i ljubov, ne e vazno dali e bioloski roditel ili ne, ljubovta e ona sto na decata najvekje im treba.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28335
Registration date : 2009-04-28

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 12:57

Цитат :
Koga so majka mi razgovaram za vakvi deca, i velam deka ako jas doznaam deka sum posvoena (ZNAM DEKA NE SUM ama samo da pretpostavam, ) jas uste poveke bi gi sakala lugeto sto me izasnale.... zatoa sto nemaat obvrska tie luge da me sakaat i da mi udovoluvaat se vo zivotot..... Ako nekoj ne se slozuva za ova neka mi kaze...]
Lugeto sto prisvojuvaat deca IMAAT OBVRSKA da gi sakaat i da im udovoluvaat, nikoj ne gi fatil za vrat da prisvojat dete, neli?
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27157
Registration date : 2009-08-04

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 14:11

odgovor na vale .snaci sepak nejzinite roditeli samo i navestuvale, a navistina i kazale deka e posvoena koga porasnala i mozela da svati deka e posvoena
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28211
Registration date : 2009-04-24

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 14:28

Posvojuvanjeto treba da se napravi taka ne tabu, taka normalno neshto vo toa semejstvo, shto ushte od bebe, bukvalno od bebe treba da mu se kazuva na deteto jas sum ti majka, jas te sakam najveke na svet i se ke napravam za tebe, ama jas ne te rodiv te rodi druga zena, koja poradi x prichini (bolest, siromashtija, glupost, nemarnost, umre) nemozese i nesakashe da te cuva, pak i pak i pak, jas sum ti majka, jas te sakam najvekena na svet, jas sum ti mama, vistinska mama no ne bioloska mama.............da stane tolku normalno toa, shto dteto nema da misli deka posvojuvanjeto e uf neshto strashno........ne gledam prichina zasto da e tajna, mama nemashe decinja, no gi sakase najveke na svet, sakashe poveke od se da si ima detence i posto ne si rodi, taa te zema teme da te saka, da te cuva, da ti go posveti siot zivot..............i ponatamu da skaka da ja zapoznae bioloshkata majka, toa ne bi trebalo da e problem, ako e normalno vospitano , ke ja saka i ceni poveke vistinskata majka, koj bi ostavil vistinska majka koja te saka i cuva, poradi nekoja koja te rodila i ostavila??? ovaa tema ne treba da e tabu, mnogu normalno e da se posvoi detence i da se stane majka i na toj nacin, niti deteto e krivo shto e ostaveno od svoite drug da moze da go zeeme, nitu majkata i tatkovo se krivi sto nemozat da si rodat svoe, toa e Bozja rabota koja ja pravat golemi luge, so ogromni srca, siroko otvoreni misli i um, shto znachi deka ne bi trebalo da ne mozat da se spravat so sekoj problem na toj pat.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30094
Registration date : 2008-07-29

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 14:47

благословени се луѓето,брачните парови кои посвојуваат деца!Имам еден пример од едни познаници луѓево немаа деца повеќе од 12 години,посвоија машко дете кое имаше 40 дена и по два месеци женава забременила случајно роди ќерка.Сега синот ина 26 години а ќерката 25.За жал таткото им почина а мајкава ги сака двајцата како врсници се ама во машкото се колне,,умира,, по посвоеново.Невидена работа колку му е посветена на синчево.И ќерката ја сака секако но вели ,,синот ми е душата,, flower
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30094
Registration date : 2008-07-29

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 14:56

Ми се плаче на самата помисла за децата што се во домовите :cry: и си викам зошто Господе па толку луѓе се мачат да добијат свои деца а не можат!кога се породив во државна случајно шетајќи низ ходник влегова кај бебињата и го барам као да го видам Војдан кај спие,гледам загледувам и кога забележувам бебиња доста покрупни од останатиете тукуштородени.Бројам 4 такви,си викам ,,што ќе е работава?,,ама беа преубави сите нанкаа,кога ја прашав една болничарка таа ми одговори,,е тоа се миленичињата наши.тоа се оставени бебиња,здрави,прави се ама мајките ги родија не се ни потпишаа кои се што се и си отидоа,а ние и имиња им ставивме и си ги чуваме а на 4 месеци ќе ги земат во Битола ги носат во домот социјалните работници.кога ги земаат сме како болни како утепани сите ние плачеме со денови,,кога сум земала и јас да плачам еве и сега солзи ми капат :cry: :cry: да ги видевте колку беа само убавки невини онака си нанкаа со полунасмевка,,си реков,,Господе прати ги овиде деца во вистински семејства,, Посвоени деца - Page 2 506937
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28889
Registration date : 2009-02-16

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty14.08.09 15:04

Arma напиша:
Цитат :
Koga so majka mi razgovaram za vakvi deca, i velam deka ako jas doznaam deka sum posvoena (ZNAM DEKA NE SUM ama samo da pretpostavam, ) jas uste poveke bi gi sakala lugeto sto me izasnale.... zatoa sto nemaat obvrska tie luge da me sakaat i da mi udovoluvaat se vo zivotot..... Ako nekoj ne se slozuva za ova neka mi kaze...]
Lugeto sto prisvojuvaat deca IMAAT OBVRSKA da gi sakaat i da im udovoluvaat, nikoj ne gi fatil za vrat da prisvojat dete, neli?


Nikoj nema OBVRSKA da SAKA nkogo... ljubovta en moze da bide obvrska... imaat obvrska da se grizat za nego , a posto nie vo nasava drzava nemame zakoni, t.e. imame no ne gi pocituvame, sekoj sto ima posvoeno dete, ima maka dodeka go posvoi, posle koj znae dali nekoj se grizi kako ziveat tie deca... dodusa kolku sto sum slusnala 99% od slucaite , roditelite se grizat mnogu za tie deca...


Jasmina, mina - mnogu slucai ima vaka, da posvojat dete a potoa da dojde do bremenost, togas ovie luge velat deka posvoenoto dete im donelo sreka, i premnogu go sakaat
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28404
Registration date : 2009-01-27

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty15.08.09 17:04

KATIC напиша:


Mene prasanjeto mi e drugo, zosto posvoenite deca otkako ke razberat deka se posvoeni pocnuvaat da se odnesuvaat poinaku? Tie deca treba da bidat posrekni od site onie sto ziveat so roditelite. Zosto?

Одговорот лежи во довербата.
Дали тебе би ти било пријатно некој, не било кој, родителите, да те лажат 15, 20 години?
Замисли кога некому ќе му се сруши сиот свет, се во што верувал?

KATIC напиша:
Zatoa sto tie veke bile ostaveni od vistinskite roditeli, a ako ne bile posvoeni, ke ostanele da ziveat vo dom za siracinja, i nema da imaat uslovi za zivot kako sto gi ima na mestoto kade sto se posvoeni.

Ова не е вистина. Ниедно дете што има потпишани документи не седи во дом за деца.
Редици има за посвојување, децата на прсти се бројат и одма наоѓаат дом.

KATIC напиша:
Zatoa nekoi luge koga ke posvojat dete i koga toa ke doznae deka e posvoeno, ke pocne da se odnesuva so lugeto sto go posvoile, i sto go sakale, i sto se grizele za nego od malecko, kako so luge sto mu pravat najloso, zastanuvaat na zdravi noze, i mu kazuvaat na deteto deka ke go odnesat tamu od kade sto go zele(domot za siracinja) za da vidi kako e i da napravi sporedba so domot kade sto zivee sega, i uslovite sto gi ima vo nego.... Znaci ne e vazno dali roditelite sto te odgledale ti se bioloski ili te posvoile, tuku mnogu e vazna grizata sto ja imale za tebe i ljubovta sto ti ja dale, i se sto ti trebalo drugo...

Ќе се сложиме, се надевам, дека однесувањето на децата не зависи од тоа дали се биолошки, или посвоени деца, туку првенствено од тоа какви се.
Еве седни и размисли за децата од твојата околина. Деца само условно, нечии деца.
Се кладам дека ќе најдеш стотици деца (и возрасни деца) што лошо се однесуваат со своите родители.

KATIC напиша:
Zatoa e preporaclivo na ovie deca da im kazat "roditelite" za da ne doznaat od drugi i da go svatat toa mnogu tragicno, zatoa sto lugeto sto ke im go kazat toa nema da go napravat toa dobronamerno. Na TV gledav eden psiholog, zboruvase na ovaa tema, i kaza deka lugeto treba da mu kazat ne deteto, deka tie ne ne go rodile, no deka od mnogu malecko go imaat kaj niv i mnogu go sakaat, i deka tie mu se roditeli....

На детето не треба да му се каже. Детето треба да порасне со тоа. Како што се расте
со тоа дека денот е ден, а ноќта ноќ. Една моја пријателка на синот секојдневно (од бебе)
му раскажува дека они долго време го барале, и дека некоја жена го родила за нив, и
дека биле најсреќни на светот кога го препознале. Дека некои деца се раѓаат од стомакот,
а некои во срцето, и дека он е такво дете.
Он има 5 години и сосема нормално го прифати тоа, среќно и весело дете, кое никогаш
нема да прави проблем, зошто никогаш не бил лажен!

KATIC напиша:
Koga so majka mi razgovaram za vakvi deca, i velam deka ako jas doznaam deka sum posvoena (ZNAM DEKA NE SUM ama samo da pretpostavam, ) jas uste poveke bi gi sakala lugeto sto me izasnale.... zatoa sto nemaat obvrska tie luge da me sakaat i da mi udovoluvaat se vo zivotot..... Ako nekoj ne se slozuva za ova neka mi kaze...]

Е гледаш целата оваа фраза паѓа во вода токму поради болдираното.
Да не си сигурна во тоа, се би било многу, многу поинаку!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28335
Registration date : 2009-04-28

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty16.08.09 0:21

Цитат :
Nikoj nema OBVRSKA da SAKA nkogo... ljubovta en moze da bide obvrska... imaat obvrska da se grizat za nego , a posto nie vo nasava drzava nemame zakoni, t.e. imame no ne gi pocituvame, sekoj sto ima posvoeno dete, ima maka dodeka go posvoi, posle koj znae dali nekoj se grizi kako ziveat tie deca... dodusa kolku sto sum slusnala 99% od slucaite , roditelite se grizat mnogu za tie deca...
Izvini ama ne e samo zemi ili rodi dete i zivotot kosmar napravi mu go, ako go sakas i ke se grizis na nego, IMAS OBVRSKA da go pravis toa, inace zasto bi zel ili rodil dete???? Zasto taka treba? zasto site imaat deca pa aj i nie? Jas ne zboram vo nasava drzava kako e zboram opsto za roditelstvoto, koga nekoj odlucil da ima dete, ima i obvrska da se grizi za nego, pa i da go saka, ljubovta kon decata se izrazuva peku grizata, vnimanieto, poddrskata, toa e roditelska ljubov. Vo Anglija na pr mal somnez i samo edna modrica da vidat na deteto, odma ja vikaat majkata na razgovor vo socijalno, a za toa vreme deteto sedi so soc rabotnici, zakonot tamu funkcionira i ako ne si kadar roditel ke ti go zemat deteto i ic oko nema da im trepne. roditelskata ljubov e obvrska kon decata - si gi rodil, ima da gi isteras na prav pat, ke im posvetuvas vnimanie, ke gi poddrzuvas, upatuvas, guskas, galis. Mislam...strasno neodgovorno i nezrelo e da rodis ili prisvois dete pa posle da kazes - NEMAM OBVRSKA DA GO SAKAM, DA S EGRIZAM ZA NEGO, DA MU POSVETUVAM VNIMANIE, VREME, PODDRSKA DA MU DADAM....I prisvoenive deca treba da se vinovni sto prviot roditel gi ostavil vo dom, a tie sto go posvoile ne osekjale obvrska da go sakaat? Koj ima muka, zema i prisvojuva i iskreno da ti kazam, tie luge imaat ogromni srca i cuvstvuvaat obvrska da go sakaat prisvoenoto dete duri uste koga ne go zapoznale.
Вратете се на почетокот Go down
jovan1305
Почетник
Почетник
jovan1305


Female
Број на мислења : 3
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 26859
Registration date : 2009-08-23

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty23.08.09 13:49

dali nekoj ja znae procedurata za posvojuvanje deca i kolku vreme trae. soprugot ima bratucetka koja nemoze da ima deca i sakaat da posvojat dete (mozno e kako precka da e toa sto soprugot ne e makedonec tuku francuzin).pa dokolku nekoj e zapoznaen so procedurata go molam da mi kaze.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28335
Registration date : 2009-04-28

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty31.08.09 9:39

Toa najdobro vo centar za soc raboti da se prasa, a ako e stranec mislam deka nema nikakov prpblem, znam deka vo vesnik imam citano deka slovenci doagaat da posvojuvaat dete kaj nas, znaci ne bi imalo problem.
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27171
Registration date : 2009-08-31

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty04.11.09 23:40

Za voshit se lugeto koi posvojuvaat deca i gi izrasnuvaat so ljubov vo vospitani vozrasni licnosti.I kaj nas vo zgrada ima posvoeno edno detence,go posvoija kako bebe a sega veke odi vo gradinka,ama tolku da licese na roditelite koi go posvoija ne e za veruvanje.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty05.11.09 10:07

jas samo znam deka se ceka i toa mnogu, sigurno dve godini osven ako ne ponudis dobra suma na pari, posto zalna i bolna vistina e deka decata se prodavaat kaj nas
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Посвоени деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Посвоени деца
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: