Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Посвоени деца

Go down 
+39
kiki-riki
kalinche70
Misticia
overloadlord
Emi
adi
jovan1305
MamaMaja
jasmina,mina
lavce
sonja 35
Betka
KATIC
Pipolino
Kalinka
Vesna Blazevska
Kikic
Kat
rich_bitch1
Mila87
paola
Vale74
Dara
bisera
Marija
avon
radost
Kinky
sunshine
delfin76
lela
Lana
Mama Ane
BiljanaM
nova
macana
danielaval
bibip
Lence
43 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Lence
Прваче
Прваче
Lence


Female
Број на мислења : 125
Age : 52
Локација : ne kazuvam
Расположение : odlicno
Поени : 29267
Registration date : 2008-05-13

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Посвоени деца   Посвоени деца Empty05.07.09 21:48

Barav nekoja slicna tema ama ne najdov. Posvoeni deca, dali znaete deka nekoj vo vasata blizina sto e posvoen. Mozebi imate bratucetka ili bratucet, ili komsisko dete, bez razlika. Kako se odnesuvaat roditelite, komsiite, rodninite sprema toa dete. Dali mu kazuvaat roditelite deka e posvoeno ili ostavaat toj sam da doznae. I koga doznava kako reagira deteto. Ja pocnuvam ovaa tema zosto imam i jas vo familija nasa posvoeno devojce i roditelite ne i kazuvaa deka e posvoena a i do den deneska nesakat da i kazat. Devojceto (ima sega 20 god.) drugi i kazuvaat i postanuvat golemi zbrki vo familija. Jas mislam deka roditelite treba samite da ja sednat i kazat, ama tie nesakt zosto se plasat od nekoi posledici. Kako razmisluvate vie na ovaa tema.
Вратете се на почетокот Go down
bibip
Прваче
Прваче
bibip


Female
Број на мислења : 297
Age : 39
Локација : под климата... :)
Расположение : весело!!!
Поени : 28165
Registration date : 2009-01-13

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty05.07.09 21:58

Ние во фамилија имаме прв братучед од мајка ми посвоен ама него му кажале на 15год.родителите баш од тие причини ,сега има 30 и до сега немало никаков сите го обожаваме а и тој има супер однос со сите и голема почит кон родителите.
Вратете се на почетокот Go down
http://biba-dora.webs.com
danielaval
Прваче
Прваче
danielaval


Female
Број на мислења : 369
Age : 40
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 28354
Registration date : 2008-11-21

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty05.07.09 22:11

во фамилијата немаме посвоени деца но во комшии има три семејства што си посвоиа дечиња тие се сеуште мали едните се близначиња на возраст од 4 години а друѓите две се девојчиња едната има 3 години а другата сега пред некој ден наполни 1 годинка чудно ми е тоа што многу си личат со сегашните родителиимав исто така другарка што беше посвоена таа знаеше и почна да си ѓи бара вистинските родители и ѓи пронајде
Вратете се на почетокот Go down
macana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 76
Age : 43
Локација : bitola
Расположение : одлично
Поени : 27609
Registration date : 2009-04-09

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty05.07.09 22:13

da ti kazam iskreno deka do 20 god. devojceto da ne znae nisto ne mi se veruva-a deka sum za da se kazi sum ama na nekoja vozrast koga barem malku ke mozi da razbere sto se slucilo zasto kako i da e toa e teska rabota za deteto i moze da rezultira so nesakani raboti- samo vreme i porostor i ke e vo red.
Вратете се на почетокот Go down
Lence
Прваче
Прваче
Lence


Female
Број на мислења : 125
Age : 52
Локација : ne kazuvam
Расположение : odlicno
Поени : 29267
Registration date : 2008-05-13

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty05.07.09 22:23

Devojceto veke znae, poveke imat i kazano. Drugarki nejzini sto slusale od roditelite i kazale, nekoja stara baba rodnina nekoja i taa i kazala ona znae, i vika sto ne mi kazat i mama i tato tuku me lazat. Tie mi se roditeli i tie ke mi ostanat i vo pravo e ona. Jas bas na tetka mi i vikav sto ne i kazite podobro vie da i kazite. Ona nesaka ni da cue. Vika sto da i kazam, posle da odi da si ja bara majkata sto ja rodila i ako ni izbega sto ke pravime nie. Nie sme ja izrasnale i taa e nasa sto ima da ja bara drugata majka. Da bev jas na nivno mesto ke i kazav. Bratucetka mi i mene me prasuvase ama jas ne mozev da i kazam. Da ne ispadnam pak jas kriva a mi bese stvarno nogo zal. I rekov samo toa treba so majkati i tatkoti da razgovars. Jas te znam kako bebe vo nasa familija (taa bese 3 nedeli koga dojde vo nasa familija. I kako da i kazam. Tesko e stvarno.
Вратете се на почетокот Go down
macana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 76
Age : 43
Локација : bitola
Расположение : одлично
Поени : 27609
Registration date : 2009-04-09

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty05.07.09 22:28

e pa ako znaela prasanje e na vreme koga ke saka da gi najde bioloskite roditeli a na tetkati mozi da i kazis deka koga veke znae devojceto moze so nejzinoto molcenje samo kontra efekt da dobie taa barem so nejzinite 20 god mozi da gi svati i ednite -zosto ja ostavile-ama i ovie koi i dale se vo zivotot
Вратете се на почетокот Go down
nova
Прваче
Прваче
nova


Female
Број на мислења : 107
Age : 45
Локација : doma
Поени : 27638
Registration date : 2009-04-10

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty05.07.09 22:59

Да и јас имам колеска пред една година не полна го зеде ,момиче е и супер се однесуваме сите ,а и таа спрема него како таа да го има родено .Се мацесе годиниии за да земи ,а вика Битола е преполно деца грев да ти е да ги гледаш ,ова со го зедов ми рече само со отидов Битола и ми се залепи и ми легна на срце ,одесе Битола да се запознае да се врзи детето со неа и кога ке си одев вика таа плацесе по мене абе луге со немам зборови со се ми има казувано да ти се плачи .Деца има ,а не ги даваат.
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Полуматурант
Полуматурант
BiljanaM


Female
Број на мислења : 727
Age : 37
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 28443
Registration date : 2009-01-02

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty05.07.09 23:03

Доколку сакате да прочитате повеќе за историјата на посвојувањето еве ви една страна на википедија мој превод од англиски на македонски, едвај ја овјавив....http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B2%D0%BE%D1%98%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty06.07.09 9:06

Ние немаме во фамилија посвоено дете, ама познавам пријатели кои имаат.. Најдобро е да му се каже на детето, искреноста е нешто најбитно во такви случаеви и тоа да се дознае од родителите а не од баби и од рекла казала муабети. Според мене најубаво да се каже кога ќе поминат лудите години.. И на крај краева најбитно е кој се грижел за него. Ниедно дете не е криво за глупостите на возрасните.
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29768
Registration date : 2008-03-01

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty06.07.09 13:25

Uste od koga e malo na deteto treba da mu se kazuva deka majka mu ne go rodila ,ama deka mu e majka i deka go saka na cel svet. Imame prijateli tuka koj sto uste od malo mu zborea : Ja te sine nisam rodila ,ali to nije ni vazno ,vazno je da te volim najvise na svetu i da si ti moje dete . Zato sto si bio poseban oni su te meni dali da te ja cuvam i pazim i budem najbolja mama na svetu ...

Mislam deka vakviot nacin e najdobar ,a ne kako grom od vedro nebo ,pa za deteto toa da bide najgolem stres i deka cel zivot ziveelo vo nekoja tajna koja sto imalo pravo da ja znae .. kolku kako pomalo mu se kazuva i zbori pocesto, tolku poveke ke bide zastiteto od okolinata i neumesnite dofrluvanja od strana ... Koga doma ke go dobie ona sto mu treba i ke bide sigurno vo svoite roditeli se od strana potanamu ke bide mnogu manje vazno ...
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31487
Registration date : 2008-09-14

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty06.07.09 13:36

Potpolno se soglasuvam so mislenjeto na Lana,toa e stvarno najdobar nacin da mu se soopsti na deteto za deteto da znae uste od malo.Vo mojata fam.nema posvoeno,no se sekavam na od vujnami sestra imaa posvoeno devojce,go gledaa kako kapka voda na dlan,se i dozvoluvaa i ovozmozuvaa,i eden den taa doznala od nekoi komsii(se zakarala so komsivkata za glasna muzika i ovaa vo kavgata i rekla kopile,i sto znam jas drugo).Devojcevo imase 20,21 god.doma vojna bukvalno,kavgi,raspravii,pobegna od doma,.....i na kraj se se smiri no toa stvarno bea golemi traumi.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty06.07.09 13:48

Моите имаат пријатели кои со тешки маки си посвоија бебувче. Кога тргна малата во школо почнаа да зборат дека не само што е посвоена туку и најверојатно е и од друга националност (неможам да поверувам до каде иде малограѓанштината). Си ги собраа парталите и си заминаа во странство. Сега е голема девојка, мажена..
Јас негледам на тоа како проблем кога да се каже, за мене е тоа нормално, битно е дека некој го сака неизмерно...
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29768
Registration date : 2008-03-01

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty06.07.09 13:51

ajdeeeeeee .... aman be ,kolku li e teska zemjata so prosti luge .. ufff ..

Ane ,normalno e deka e sosema normalno za "normalni " luge ... no bas poradi vakvite kreteni mislam deka treba sto e pomalo da mu se zboruva bidejki jadno dete, toa za nisto ne e krivo utre da dozivuva stresovi ili pak i roditelite cel zivot da se mislat dali nekoj ke mu kaze ili ne ... Tie samite si pravat problem koj sto vsusnost i ne postoi ... vistinata kako i da e ke se doznae na bilo koj nacin ,no mora da se kaze i napravi po najbezbolen pat za site niv ...
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29030
Registration date : 2009-02-13

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty06.07.09 13:55

da , treba kako sto vika lana , otvoreno kon deteto da se nastapi i da se kaze zasto nema da boli koga nekoj od okolinata ke saka da pika nos kaj sto ne mu e rabota
ima sekakvi luge , ne znaes nikogas na kogo ke naletas
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29574
Registration date : 2008-03-25

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty06.07.09 16:14

Nie imame takov slucaj na bliski lugje koi seuste nemaat kazano na deteto neznam od koja pricina, pretpostavuvam deka se plasat od reakcijata. Sepak smetam deka treba toa da se kaze, a sigurno e polesno porano otkolku podocna. Sepak sekoj vo svojata familija najdobro moze da oceni koga e vreme treba ednostavno site da se spremni na takov cekor i tie sto treba da kazat i deteto sto treba da go doznae toa.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29849
Registration date : 2008-08-26

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty06.07.09 16:56

Уште еден потпис за Лана.
Сум читала дека на посвоените деца најдобро е да им се каже уште кога се малечки, така осеќаат дека се посебни, дека мама и тато баш него/неа ја одбрале за да се мазат, пазат, чуваат и сакаат. Така и многу полесно ќе се одбранат од злонамерните коментари подоцна.
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28592
Registration date : 2008-10-11

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty08.07.09 9:29

Da definitivno treba da im se kazhe koga se mali i postapono bash kako shto napishaa Lana i Kinky. Togash toa na deteto ke mu izgleda poprirodno i ke go prifati toa kako normalno.
Вратете се на почетокот Go down
avon
Прваче
Прваче
avon


Female
Број на мислења : 134
Age : 50
Локација : mk
Расположение : super
Поени : 27253
Registration date : 2009-06-24

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty08.07.09 13:40

treba da mu se kazi na deteto deka e posvoeno koga ke bidi polnoletnio ili koga se mazi ili zeni ,togs poinaku gi svaka rabotite .Koga e pomalo ili vo pubertet da ne se kazuva nikako bidejki ke dozivee traumi.Jas imam tetka so posvoeno dete ,toj ima 17 god. i uste ne znae, a tatko mu pocina pred edna godina .I sega se sami so majka mu .Deteto razbiralo od drugi i mnogu tesko toa go dozivuvalo pa zatoa majka mu ne ke nikako da mu kazi za vistinata,a neznam i dali i ke mu kazi .
Вратете се на почетокот Go down
Marija
Прваче
Прваче
Marija


Female
Број на мислења : 384
Age : 34
Локација : на месечината
Расположение : :)
Поени : 27932
Registration date : 2009-02-16

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty08.07.09 13:52

јас имав другарка која беше посвоена ,леле колку беше тешко сите знаевме само она не .
деца ко деца од некој разбрала и им рекла на своите ако е вистина ке ги напушти и дека нема да се врати.
има право авон најдобро е кога ке се полнолетни кога ке разбираат, а ми се допадна и постот на Лана,убав начин како да му кажеш на детето.
Вратете се на почетокот Go down
bisera
Почетник
Почетник
bisera


Female
Број на мислења : 51
Age : 36
Локација : kumanovo
Расположение : dobro
Поени : 27315
Registration date : 2009-06-01

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty08.07.09 14:00

i jas se soglasuvam so toa deka dodeka e malo treba da mu se kaze no mislam deka moze sekoj da rodi no mnogu e tesko da se cuvaat decata i ne bitno e dali tie roditeli mu se bioloski ako go sakaat i mu pruzaat na deteto ljubov razbiranje i site drugi raboti koi si gi nosi roditelstvoto i ako tie go cuvstvuvaat kako svoe deteto i koga ke doznae nema da mu bide tolku tesko pozz do site
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29849
Registration date : 2008-08-26

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty08.07.09 14:59

avon напиша:
treba da mu se kazi na deteto deka e posvoeno koga ke bidi polnoletnio ili koga se mazi ili zeni ,togs poinaku gi svaka rabotite .Koga e pomalo ili vo pubertet da ne se kazuva nikako bidejki ke dozivee traumi.Jas imam tetka so posvoeno dete ,toj ima 17 god. i uste ne znae, a tatko mu pocina pred edna godina .I sega se sami so majka mu .Deteto razbiralo od drugi i mnogu tesko toa go dozivuvalo pa zatoa majka mu ne ke nikako da mu kazi za vistinata,a neznam i dali i ke mu kazi .
Znaci deteto znae deka e posvoeno, samo doznalo na poteskiot nacin za nego - ne od roditelite tuku od komsii/prijateli/poznanici. Glupavo e vo vakva situacija de se glumi koga veke i samoto e svesno deka majka mu go laze.
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27528
Registration date : 2009-06-26

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty09.07.09 0:08

Mislam deka na deteto treba popoleka da mu se kaze uste od najmala vozrast.Na pr.niz igra roditelite da mozat da mu objasnat deka tie pred se najmnogu go sakaat.Da go zapoznaat so vistinskite vrednosti na edno semejstvo.Site nie majki znaeme sto vsusnost ne prai toa.Sekojdnevnata griza,neprospienite noki,prvite zapcinja.prvite cekori bolkata sto ja cuvstvuvame koga nesto ne e vo red....Mojata svekrva e posvoena. Imame razgovarano vo vrska so toa i ja imam oseteno deka i e tesko.Taa toa ne go priznava, a jas se pravam deka ne primetuvam.Dodeka drugarka mi znae uste od 1oddelenie i sosema normalno go prifakase toa.Kako mala znaese da kaze:"Jas sum se rodila za moite mama i tato! Tie dolgo me cekale i na krajot si dojdov doma"-zamislete!Sigurno roditelite i kazale na vistinskiot nacin. flower
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27710
Registration date : 2009-06-16

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty09.07.09 1:07

Познавам и јас посвоени деца. едното е во комшии кај моите и сега има околу 20 год. Не ја знае вистината, а мислам дека неговите никогаш нема да му кажат, посебно не мајкаму.
Другиот е другар на мм, од мало. Има веке 40 год. и своја фамилија. Тој знае веке неколку години уназад, мислам дека мајка му му кажала дури откако се ожени. Татко му е починат уште кога имал 7 год. и мајкава сама го има исчувано, школувано. Почна да ги бара и ги најде. Живееле во друг град, сакаше да оди кај нив, посака да ги види, да ги запознае ама не отиде никогаш. Најверојатно се помири со тоа, се секавам дека рече јас имам мајка која ја сакам, ме исчувала од бебе, се грижела за мене цел живот и ми овозможила све... и од тогаш никогаш веке не ги спомна.
И јас мислам дека на тие деца треба од мали да им се кажува, за да како растат го сфатат тоа као нормално, да нема после последици и проблеми. Баш една пријателка одамна ми кажа за нејзина пријателка која си посвоила девојче, и дека веке на 2-3 годишна возраст почнала да и збори ,,тебе мама не те роди, ама мама те сака најмногу на свет,,
Вратете се на почетокот Go down
paola
Почетник
Почетник
paola


Female
Број на мислења : 24
Age : 43
Локација : rabota-doma
Расположение : vo glavno super
Поени : 27177
Registration date : 2009-06-25

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty09.07.09 2:37

ja imam u familijata,na bratuceda dete.tolku milo i vospitano dete ja ne sum videla.site go sakame u familijata.a i si lice so roditelite.teret e na roditelite koga da mu kazat, sekako moze da ima posledici.sega decata se mnogu otvoreni i se znaat,pa da doznae ne e tesko.
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28404
Registration date : 2009-02-16

Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty09.07.09 3:04

Мој школски другар е посвоен, и човекот е оден на иста дата како мене во ист град. Е сега мене мајка ми ми има кажувано дека кога сум се родила јас никој друг не се родил истиот ден(на Митровден сум родена), па кога дојдовме прва година гимназија и нели запознавање ова-она, и детево кажува кога, како, каде е родено,и јас му викам нема шанси да си овде роден, никој друг не е роден тој ден освен мене(пусто незрелост :( ), и јас дома целата изнервирана на мајка ми, така и така е работата, па потоа жената ми кажуваше дека детето е посвоено Посвоени деца 163602 Тој до ден денес не знае, а мене ми беше многу незгодно , само среќа се заборави работата Посвоени деца 269760
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Посвоени деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Посвоени деца   Посвоени деца Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Посвоени деца
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: