Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Вреди ли да се проба пак?

Go down 
+26
Janaxxxx
avon
bubamara***
Biljana
milena p
jasmina,mina
mina32
D-r Lidija Pazdrijan
nata
Jovana's mom
Misticia
jasmina i ace
Daniela.Ilijoska
silvana
mackica
Rocka
Mama Ane
Vesna Blazevska
KATIC
obicna
Ilince
Mimi22
makresanska
Damjana
Dali
nnatasa
30 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty11.06.09 10:16

Gore dolu, site znaete vo kakva kasa bev/ sum od koga se pojaviv na forumot.

Bi sakala da slusnam sto mislite za slednava rabota:

Bioloskiot se pojavi vo osmi mesec. Megjuvreme, imam i uste imam dilemi sto i kako da napravam deka periodov na trudnuvanje si go napravi svoeto, me promeni, ne mislam samo na sebe, ami pred se na deteto koe ke go rodam za edno mesec dena. Vredi da spomenam deka ne samo sto doagjanjeto na moeto dete ona beliot svet, tuku svativ deka i covekot ne go poznavav dovolno. Realno, nie se znaevme dva meseci i napravivme bebe... covecki e da priznaam: uste eden dokaz deka zrelost ne doagjala so godinite... Od ovaa perspektiva, duri mu vidov i nekoi covecki doblesti ... taa negova infantilnost, nedozreanost i naogjanje smisol na zabava vo se i sesto, bi mozela da dade zabaven i nasmean roditel... a mozebi i gresam, sepak, priznavam deka seuste ne go poznavam.

Toj zvuci smiren i razumen, se vrabotil ... veli deka mu bilo jasno deka ne se raboti za nas dvajcata ami deka se raboti za novoto covece sozdadeno od nas, bez razlika dali sme, se ili nekogas ke se sakame ili ke najdeme resenie za razumen odnos... taka e barem na zica...

Sto mislite, moze li deteto, da ne promeni ? Trgnuvajki od sebe, DA! no edno e majkite a drugo se mazite...
Вратете се на почетокот Go down
Dali
Прваче
Прваче
Dali


Female
Број на мислења : 224
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27605
Registration date : 2009-05-14

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty11.06.09 10:25

Natasha vo delikatna situacija si od tvojot zivot, i realni se tvoite grizi.
No, vredi zaradi bebceto shto ke se rodi da bidesh stabilna i cista vo glavata. Znaci gfledaj da ne razmisluvash mnogu dali e toj idealniot ili ne. Zarem postoi ideal na svetov. Ete trebalo vie dvajca da se soedinite za da se stvori prekrasno bebence.
Znci ne se sekiraj mnogu zoshto zivotot sekogash nosi novo i novo, se se menuva, se e relativno. Najvazen e momentot na ziveenjeto, bez ogled dali si sama, so bebe, so maz so bilo koj. I ne treba da se razmilsuva na idninata ili na minatoto zoshto tie realno ne postojat. Postoi samo MOMENTOT. SEGA, TUKA, SO SVESTA VO SEGASHNOSTA NA NASHETO ZIVEENJE. zoshto samo sega sme zivi, ne preeska ne vo idnina.
Bidi srekna i vesela, trudnica.
pozdrvace
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty11.06.09 11:07

I jas mislam deka ne treba nisto da otfrlas ili prifakas 100%. Ostavi gi rabotite neka se odvivaat ... ti teraj si ja tvojata problematika sega. Ne e moment koga treba da se udovoluvaat necii baranja i zelbi. Ima vreme, ako ima prostor ponatamu ke se dogovorite. Neka zavrsi se kako sto treba, pa ako odnosot e prifatliv, zosto deteto da nema tatko? Ama ne izbrzuvaj ... mozebi ke zgresis ako odlucis vednas (sto i da odlucis)
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29145
Registration date : 2009-02-05

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty11.06.09 11:40

nnatasa koga otvoriv da procitam sto e ova "vredi li da se proba pak " i koga pocnav da citam (znaejki gi tvoite postovi prethodno) na moment mi dojde edna sreka na dusata neznam kako da ti opisam ama koga pocnav da citam podole vo tvojot post ostanav bez zborovi i neznaev sto da napisam.Znaci milicka ako ima dovolno ljubov vo vas dvajca t.e. od tebe kon nego probaj pak ama ostavi sve da tece spontano nisto ne brzaj , sakav samo da ti kazam ako mozes da uspees da doznaes dali on bi sakal da se smiri samo poradi deteto ili najmnogu poradi tebe???? Mec so dve ostrici ???? izigraj ja pravata karta 100 pati premeri ednas iseci..........................
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28600
Registration date : 2009-01-04

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty11.06.09 11:48

Moe mislenje e da ostav is vremeto da pokaze sto ponatamu nemoj da presekuvas odma.Pa i samata kaza deka ste bile zaedno samo 2 meseci a toa e sepak mnogu mal period za da zapoznaes nekogo kakov e.Mazite se plasat i mozei vesta za bebeto mu dosla kako sok.Ne go otfrluvaj postavi edna granica vo vasiot odnos i vidi dali zasluzuva vtora sansa.Nikogas ne se znae a deteto sepak ke bide najsrekno so dvajca roditeli
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty11.06.09 12:04

Jasno.
Ako e vistinski vrazumen zosto da ne... najvazno e da go saka bebeto. No ako dojde so lista na baranja... kazal ustvari deka nema veze...
si pisuvam i si se smeam sama na sebe... si velam e koj te terase de...??? ko onie na klinika... arno ti bese dodeka go praese...

toa e toa. ne go poznavam dobro, ke kaze sam.

abe ne sum ni jas trup Smile koj ne saka malku ubavo, malku ljubovce, malku sreka... Smile
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty11.06.09 13:09

Koga go procitav naslovov na temava znaev deka se raboti za tebe....
Jas da ti kazam od moja gledna tocka mozebi sum mn pomala od tebe no toa e moe mislenje ...ima momenti vo brakot koga seriozno sum pomisluvala da zaminam i da nema nazad ne bilo se taka rozovo...ama toa e za mene ...no odma pomisluvam sto ke bide so decata i niv mu treba tatko kako sto mene nikogas ne mi dostasuvala ljubovta od tatko mi i sekogas mi e potrebna negovata poddrska i vnimanie taka i na moite deca ne sakam da im ja uskratam....si imame nie vozrasnite problemi za koi tie ne treba ni da znaat ni da gi snosat posledicite....e sega preku nekoi raboti ne smee da se premine no dali e taka i kaj tebe....zatoa jas mislam VREDI ....samo za primer da ti kazam ...koga se rodi Ivona odime so decava kaj majka mi posle 6 nedeli da posedime nekolku dena... i mm ne ispraka i Valentin mi veli mamo jas go sakam tatko mi ....ne sakam dedo (za mojot tatko) da mi bidi i dedo i tato....od nigde -nikade.......
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty11.06.09 13:32

prirodno e odma da znaes za kogo se raboti Ilince Smile samo jas ovde sum bez mas Smile

Isto taka, i godinite ne se merodavni, eve jas sum ziv primer, deka ni so 38 ne si dovolno zrel za raboti koi ne si gi iskusil porano.

Znam. se sto kaza drzi voda, kako i site pogore sto kazaa... Isto kolku sto stojat i losite momenti i kako se se zavrsi uste pred da svatam deka sum trudna. Mozebi sum isplasena od los brak... mozebi zatoa i tolku burno reagirav na pocetokot. Ama togas neznaev deka ke rodam. Sega e se poinaku.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty11.06.09 13:34

nnatasa kako i drugite sum te citala prethodno a i ovie sovetite sto ti pisale se super sto nemam mnogu da dodadam.. I samata dobro znaes po redovite sto si napisala. I stvarno nema "idealen" covek, site sme so maani, no covecki e da se priznaj. Gresime, i se ucime dodeka ziveeme. A mazite vikat se nanazad 3 god u zrelnosta. Wink taka da i za bremenost sigurno deka zenite sto so bremeni pobrzo prifajkat i osejkat nekoi raboti nego mazite sto mozebi mu treba podolgo vreme. Ne sumljam deka ke odberis najdobroto za tebe i tvoeto bebce, vi posakuvam cela sreka na svetot sto i da se odlucis. Вреди ли да се проба пак? 610361
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty11.06.09 13:59

prirodno e odma da znaes za kogo se raboti Ilince Smile samo jas ovde sum bez mas Smile

ne nemoj taka da me sfatis bez maz....ne mislev taka mislev deka ti si vo takva teska situacija
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty11.06.09 14:04

Ilince, nema nikakov problem Smile Najseriozno! uzivaj si Smile

Ubavo sto se potsetiv na idealnosta... pa stravot od brakot... pa stravot od losiot brak pogotovo... abe Smile

ke vidime Smile prvo neka se rodi zivo i zdravo bebce pa posle ke terame sprema okolnostite...
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty11.06.09 14:06

ete taka na prvo mesto e bebenceto pa posle se ke bide pozd
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty11.06.09 17:41

lele celata se namovnav od tvoive postovi nnatasa... VREDI... toa ke ti kazam.... samo poleka i so rezerva.... vistina e deka mazite podocna sozrevat i podocna go dobivaat tatkovskoto cuvstvo vo sporedba so zenite... moze tipot navistina svatil i deka te saka i deka saka ostatokot od zivotot da go pomine so tebe.... moze sega e poinakov ili ne ti dal da imas ubava pretstava za nego.... vi posakuvam MNOOOOGU SREKA da rodis preubavo bebence i toa da zivee vo harmonicno semejstvo so dvajca roditeli...
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty12.06.09 8:28

Cel post napisav i me isfrli forumot :(
ajde da reproduciram sega
Vredi da mu dades sansa i na nego i na sebe i na svoeto dete. ti i onaka bese spremna da go gledas deteto sama, ova moze da ti bide samo kec na desetka. Sepak, golema sansa e da go zapoznaes, da gi vidis site negovi kvaliteti, koi sekako gi ima, cim nesto si pocnala so nego, imalo nesto sto te privleklo kaj nego, i 2 meseci se mal period da zapoznaes nekogo. toj e svesen za tvojata hrabrost i spremnost da go ledas deteto sama i mislam deka e svesen deka ne e sega vo pozicija da manipulira, da bara spisoci itn itn. Mislam deka i on iskreno bara sansa. E sega...ne odma pred maticar...dodeka se porodis odete nakafe, iskacajte, druzete se, sledi si ja intuicijata, bidi iskrena i baraj iskrenost, baraj da ti se dokazuva i kako maz i kako licnost i kako soprug, a ponatamu i kako tatko. daj mu test period, dokolku vo toj test period se pokaze i ti se dopaga toa sto go gledas od nego, mozes da odis cekor ponatamu...zaednicki zivot pr....pa pak nekoj test period...pa brak zdravje boze...poleka samo, ne brzaj. Ti posakuvam i ponatamu da bides vaka hrabra kako do sega, jas prosto ti se voshituvam i veruvam deka i sega ke doneses pravilna odluka i ke si dades sansa i sebe i na kerkickata i na nego....site gresime, covecki e da se oprosti....Vredi, i toa mnogu vredi
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty12.06.09 8:36

И јас ќе кажам дека вреди и во целост ќе го потпишам постот на Арма, зашто во секој поглед се сложувам со се.. Нате со лесно за секоја донесена одлука...
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty12.06.09 11:41

"Tajnata na srekniot brak se uste ostanuva tajna"

Stara angliska pogovorka. Ednostavno, sovrshen brak ne postoi. No, moze da se zivee ubavo i vo brak od interes, nekakov prijatelski sporazumen brak, Brak radi decata, brak zaradi stanuvanjeto, zaradi stravot od osamenost ... ma ima stotici primeri kade sto moze da se zivee zaedno.
Toa ne znachi deka ke bides vo losh brak, ako te pravi srekna da si mazena i da ti e "dobro" ne mora da baras premnogu od zivotot.

Ljubov? Neli, toa beshe za tinejdzeri Smile



Dali se promenil?

Hm....

Prvo velish deka ti i ne go poznavash dovolno, znaci, ne moze ni da znaes sto sve ima vo nego. Vo osnova, sekoj covek sekogas ostanuva edno isto, srzta na bitieto, ona JAS nikogas ne se menuva. Ako go poznavas negovoto JAS i mislish deka moze da zivees so toa, togas se drugo bi mozelo da bide OK. AKo vo svoeto JAS toj e dobar i grrizliv covek, ne veruvam deka toa nekogash ke se smeni.

Druga rabota e karakterot, navikite ...
Kolku e covek postar, potesko se menuvaat. Sepak, nitu bogatsvo nitu nemashtija ni ..... bilo sto ne moze da go smeni covek kako ljubovta sto moze.
Ljubov veruvam deka postoi kaj vas. Ako ne eden kon drug, sekako deka postoi ljubov kon maloto detence sto treba da go iznesete na ovoj svet, na koe sto mu trebate dvajcata. Taa ljubov e sosema dovolna za pocetok. Smirete se, oladete gi glavite, dozvolete si poddrshka eden od drug... and lets see what hapens next Smile


sega si ti popopustliva i ponezna kako doaga denot za poroduvanje, toj malku se podrazmislil sto pravi vo zivotot, svatil deka ke ima dete .. koj znae, sve biduva.

Sepak imaj na um edna rabota:

Podobro e deteto da zivee srekno so eden roditel odkolku nesrekno so dvajca koj postojano se karaat . Zatoa ne vleguvaj vo povtorna vrska po sekoja cena, ubavo veli Arma, ne se brzaj nikade, poleka... Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty12.06.09 12:34

Цитат :
Sto mislite, moze li deteto, da ne promeni ? Trgnuvajki od sebe, DA! no edno e majkite a drugo se mazite...
Uste ova, go pisav preeska no me isfrli forumot - deteto samo po sebe ne moze da ve promeni, moze da se promenite vie - svesno i namerno, so cel - da bidete edno ubavo malo semejstvo. majkite se poemotivni, pogrizlivi, no koga deteto ke podporasne i ke pocne da komunicira, ni tatkovcite ne ostanuvaat bezgrizni. Od sekogas sum mislela za da uspee eden brak ili vrska, potrebno e dvajcata da vlozuvaat vo toj brak, eden den edniot, drugiot den drugiot, i se taka...dodeka dvajcata pravat nesto, brakot opstanuva, brakot si bara vlozuvanje od dvajcata, ne samo od edniot, koga edniot ke prestane da dava, drugiot ke se izmori od davanje i ke nastane katanga u domot. Jas sum vo vtor brak, ona sto me drzi opustena i relaksirana e toa sto znam deka brakot NE MORA da trae ZASEKOGAS. Taka i ti nato, ne brzaj, popoleka neka ide sve cekor po cekor, smisleno i namerno....i da zgresis, ne e nisto strasno, BRAKOT NE MORA DA TRAE DO SMRT, postoi razvod, no ne i repriza na zivotot....zatoa e dobro covek vaka hrabro ko tebe da nastapuva, daj si shansa pred se na sebe, nemas sto da izgubis.
Вратете се на почетокот Go down
mackica
Почетник
Почетник
mackica


Female
Број на мислења : 4
Age : 36
Локација : *LJUBAV*
Расположение : koga kako....
Поени : 27519
Registration date : 2009-04-25

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty12.06.09 13:02

Golem pozdrav do tebe Natasa Smile Mozebi ne sum bas najkompetentna licnost da se mesam vo "vozrasni muabeti" so ogled deka imam samo 21 god (priblizno 22), ama sepak ke se obidam da bidam od korist Smile

Pred se sakam da kazam deka od moeto sturo zivotno iskustvo nauciv deka se se slucuva so nekoja pricina: sekoja pojava si ima svoja pricina, nesto sto predizvikalo nastanuvanje na nestoto, pricinsko - posledicna vrska....Mislam deka toa se slucilo so tebe i so licnosta so koja ste stvorile nesto prekrasno, nesto najubavo, malo bebce koe kaj i da e treba da dojde na svet....Se se slucilo na brzina, no ne mora se taka da zavrsi, zasto imate nesto sto ve svrzuva, edna neotkinliva niska koja ke ve napravi podobri luge od vcera, koja veke vi go promenila zivotot i na tebe i na nego.....zasluzuva uste edna sansa, zasto za bilo koj vesta e sokantna, a od druga strana mozebi seta taa novonastanata situacija, predizvikala strav isto kako sto velis deka se plasis od los brak...site se plasime, no morame da se soocime so stravot....kako sto imaa pisano pogore mozebi razmislil, se soocil so samiot sebe, pred se, pa posle i so samata situacija, so samiot fakt deka stanuva TATKO i deka od nego proizleglo nesto ubavo i nesto malo tolku nevino....Znam deka tako mi bil prestrasen koga doznal deka majka mi ostanala bremena so mene, iako bile 4 godini vo vrska i imale vo plan da se zemat Very Happy

Dajte si vreme, dajte si sansa, dozvoli mu da bide pokraj tebe, da ti pomogne, da go pominuvate vremeto zaedno, dozvoli mu da se grizi i za tebe i za maloto....se soglasuvam so toa za na kafe, za setanje i sie ostanato prethodno kazano, no odete zaedno i na prvite prgledi, neka bide toj onoj koj ke te zeme od bolnica, da go vidi toa malo zgbce, pa da mu prirasne pri srce uste poveke Smile no ne brzajte, toa bebce seuste nema da bide svesno za situacijata vo koja se naogate, a vie ke imate dovolno vreme da se zapoznaete, da svatite sto i kako e, kako fuinkcioniraat rebotite megu vas.....ednostavno mislam deka stom se uozbilil i stom nasol rabota i go menuva svoeto glediste za svetot, iskreno mislam deka mu stalo do tebe i do miloto Smile

Ti i taa koja odlucuva za ponatamosnata sudbina, no sepak bidi svesna deka odlucuvas za dvajca, a jas ti posakuvam mnogu srekja, mnogu ljubov, mnogu zdravje i se najubavo Smile
[/img]
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty12.06.09 13:24

Jas ke ti napisam edno sosema sprotivno mislenje od site pogore. Mene mi se cini deka tipov samo vleguva vo tvojot zivot da te voznemiruva. Prvo vi se raspadna vrskata uste pred da doznaes deka si trudna i koga mu kaza toj ne nastapi kako tatko tuku gledase sto moze da iskoristi od situacijata i ti go otpisa od listata na luge, a kamoli tatkovci. Mu dade sansa da bide del od zivotot na bebeto ne ja prifati i za toa mu trebase vreme. I sekoj na svoja strana svoj zivot, ti si ja terasse i si ja teras bremenosta bez negova podrska, svesna deka cel zivot deteto ke te ima samo tebe kako roditel, si gi smiri strastite, ljutinata, besot, site cuvstva sto toj gi predizvika kaj tebe. I sega eve go tipov pak te voznemiruva i ti predizvikuva stres so zelbata od nikade da povtorno vleze vo tvojot zivot. Razbiram jas da saka da e del od zivotot na deteto, ama pak vrska, ljubov megu vas, toa mi e nekako labavo. Aj da bevte dolgo zaedno da imavte nekoja istorija pa da vi se slucese nekoja kriza i nekako, ama vaka po 2 meseci iscezni i posle sest pak pojavise so bajki za deca toa ne mi deluva na stabilna licnost.
A toa deka decata gi menuvale lugeto, ni toa ne e tocno. Da deteto te ispolnuva so edna posebna ljubov, so cuvstva i sreka koi nikoj drug nemoze da ti gi dari, budi vo tebe grizlivost i socuvstvo sto mozebi porano ne bile vidlivi, no vo sustina ostanuvas istiot covek, so istite pogledi, mislenja, zelbi, sonista, mani i doblesti. Toa sto covekot doniral sperma, slucajno ili namerno, ne go pravi podobra licnost, samo po sebe. Da bideme realni ima na svetov mnogu mazi i zeni koi ne se dobri roditeli i nikogas toa nema da bidat, bez ogled na toa kolku deca imaat.
Moj sovet ti e da go prasas tipov taka od vedro nebo zosto da go primis ti nazad vo tvojot zivot i vednas da ti odgovori, da ne se razmisluva. I da ti dade dobri pricini za toa koi vredat da go primis nazad, a da ne bide toa deteto, zosto toj mu e tatko na deteto i vaka i onaka, nemora da bide so tebe za da bide tatko.
Tolku od mene. Ti posakuvam se najdobro i lesno poroduvanje.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty12.06.09 13:35

Silvana....mnogu paranoicen post, izvini vaka sto ke konstatiram, no nekogas VREDI da se proba, ako ne go otvorime srceto i zivotot za ostanatite, nema ni za nas nikoj srce da otvori. Sekoj zasluzuva vtora sansa, pred se nnatasa zasluzuva DA PROBA...i jas iskreno, ne ja doziveav deka e voznemirena od negovoto javuvanje. A tipot, koga vekje ima dete so nea, zasekogas ke bide del od nejziniot zivot, sakala ona ili ne, tatko e na toa dete, drug ne moze da mu bide tatko, sega se raboti za negovo aktivno ucestvo vo nejziniot zivot....mislam deka ubavo napisav pogore sto mislam, ne treba da se odi vo niedna krajnost - ne vo brak vednas, ne da se otfrli vednas.....poleka, smisleno i so cel...pa ako ne ide boze mili, ne izgubila nisto, ako sega go otfrli moze eden den da si go postavi ona prasanje "sto ako mu dadev sansa"...baska i devojceto ko ke porasne moze ke go pobara, posebno vo tinejdzerski godini, ova od iskustvo od drugarka go kazuvam, pod drvo i pod kamen go najde tatko i (vo druga drzava) i toa bez da znae majka i....sekoe leto odi kaj nego po 1 mesec...krvta voda ne biva.
Вратете се на почетокот Go down
Daniela.Ilijoska
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 36
Age : 43
Локација : Скопје
Поени : 27925
Registration date : 2009-02-07

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty12.06.09 14:03

Мој совет е да пробаш да се смириш. Несфатлива е психата на човекот. Некогаш мали нешта прават коренити промени кај луѓето. Затоа дај му шанса, не само нему, туку и себе си.... дај му шанса на детето да живее меѓу двајца родители... Никогаш нема да дознаеш дали ќе ти биде добро, ако не се смириш.
Затоа не го губи времето почни да си го средуваш односот со човекот, бидејќи потоа ќе имаш поголеми обврски и не ќе можеш се' да постигнеш во врска со вашиот однос. Штом се вратил значи ОК е. Не е доцна!
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty12.06.09 14:22

Ne, nemam namera da ja povtoram greskata i pak da go zemam doma pod isti krov, dvajca kompletni stranci... ednas bese i dobiv dete Smile koj znae sledno sto ke bide Smile se salam Smile

Ne ne mislam da se mazam. Jas i navodniot strav i navodniot sram od lubopitnite i pakosnite... i celata nova situacija, sto znaci prvata trudnoka ja minev i ja minam so drugi lugje a ne so nego... Navecer koga mi mrda stomakov te, kerka mi dodeka "istrazuva" se rastazuvam sto ne mozam glasno da kazam: dojdi tato da vidis kako inkubirame mlad naucnik i red drugi emotivni gluposti... si gi pominav sama. Veruvam deka trudnokata na poveketo od vas, i zeni i eden maz ( Smile ), Ve priblizile uste poveke so poarterot. Jas sum edno obicno covece, priznavam, mnogu mi falese neznosta seto ova vreme, samav i toa mnogu sakav da mu go pokazam stomakot na toj sto go napravil, da vidam radost... nisto od toa ne vidov. Ne se zalam, da ne se razbereme pogresno, samo sakam da kazam deka ne e be najlesno. Ne davam vidliva slabost, ama ne e najlesno i se pravam hrabra i navodno go "ignoriram" vrtenjeto na glavite na site sto ne mi ja odobruvaat sostojbata. Samo se mislam... ednostavno se mislam... mozno li e da se nadopolni taa dupka?

Prasuvam dali da probam pak. toa prasanje proizleguva od mojata pusta zelba moeto dete da ne se razlikuva od drugite deca i da nemora uste malo, da "razbira" problemi napraveni od vozrasni... Sakam, ne samo da znae koj i e tatko, sakam da i obezbedam najdobar tatko... Sakam da vidi sto znaci funkcionalna zaednica... neli site toa sakame? Neli, na najdobro da gi naucime preku licniot primer...

So samata konstatacija deka neznam so kogo sum "sadela krastavici" veke sum omeknata po stavot toj dali e los ili e ok.

Se zamisluvam na banalnite situacii, koga ne sakase da "pretrca" ulica so mene... "trcaj ti, tebe neka te zgazat..." ili imate li sokovnik doma? - imame ama mnogu e bucen... sto bi go prevela kako: "koj te vrti... kupi si" ?? od tuka doagja VREDI LI? Toj i toa sto go imase, ne ni pomisluvase da go podeli... sto bi se smenilo sega?

Ke se javese li vo osmi, ako ne rabotev i zarabotuvav tolku kolku sto zarabotuvam ili ke se javese li ako trebase toj mene da me zeme i preseli kaj nego?

Kaj bese, ajde ne osum, ami eve 7 meseci? nesakase da vidi kako izgleda trudnicki "negov" priozvod.. ama ic ic ic....???

Zatoa prasanjeto e vredi li?

Kako nekoj moze da go saka moeto dete ako mene ne me videl i ne me saka??? Pa prijatelite cekaat da rodam, drzat stomak i cuvstvivaat kako kerka mi ispituva... debatiraat, trpat hormonalni ispadi, se raduvaat, pomagaat... dremat po hodnici i pred ordinacii bolnici... prijatelite imaat poveke vrska so moeto dete otkolku toj...

Sepak, mislam da si dadam sansa sebesi i da naucam so kogo sum fatila rabota. ako go bide arno, ako ne go bide... pak arno, ke bideme dvocleno semejstvo, sto ustvari celo vreme sme...

Sori do site, zabegav...
Вратете се на почетокот Go down
Daniela.Ilijoska
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 36
Age : 43
Локација : Скопје
Поени : 27925
Registration date : 2009-02-07

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty12.06.09 15:24

Наташа, извини лично не те познавам, но ми изгледаш голем индивидуалец (сфати го ова позитивно). Сакам да ти кажам дека си треба друштво во животот со кого ќе ги поминеш деновите и ноќите, без разлика кој и колку заработува. Не е секогаш се' во парите (мада има нешто и во кредитните картички :-) ). Не гледај дека можеби се враќа од материјална корист....

Меѓутоа ти си ги знаеш најдобро работите и најдобро можеш да одлучиш, а на прашањето „Вреди ли?" мојот одговор е: „Вреди и тоа како!".

Поздрав!
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty12.06.09 16:26

E tek sega ne mi e nisto jasno mene Smile Aj poleka ... prvo za kakva sansa zboruvas? sakas bracna/vonbracna zaednica zaradi deteto, sakas da go pises za bioloski tatko, sakas samo cesti kontakti, a pak da si ziveete posebno? Ili i ti ne si sigurna so sakas Smile Mislam deka prvo treba ova da se resi, pa posle nego ke go resavame Smile
Ti si znaes kakov e ... koga ste bile zaedno ako se odnesuval taka, sto ocekuvas sega? Deka ke se grizi poveke za tebe? Soberi gi site kocki, pa odgovorot ke stigne sam.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty13.06.09 9:57

[
Цитат :
quote="nnatasa"]
Prasuvam dali da probam pak. toa prasanje proizleguva od mojata pusta zelba moeto dete da ne se razlikuva od drugite deca i da nemora uste malo, da "razbira" problemi napraveni od vozrasni... Sakam, ne samo da znae koj i e tatko, sakam da i obezbedam najdobar tatko... Sakam da vidi sto znaci funkcionalna zaednica... neli site toa sakame? Neli, na najdobro da gi naucime preku licniot primer...
Ova ne e pusta zelba, tuku zelba na sekoj roditel i za da se postigne toa vredi se da se napravi, NO....

Цитат :
Ke se javese li vo osmi, ako ne rabotev i zarabotuvav tolku kolku sto zarabotuvam ili ke se javese li ako trebase toj mene da me zeme i preseli kaj nego?

I pak ke kazam NO kako moze covek da gradi nesto takvo tolku vozviseno koga ne postoi edna klucna rabota koja e temel na bilo koj odnos, a toa e doverbata. Kako da veruvas deka e toj najdobriot tatko na svetot i deka ste sozdale funkcionalna zaednica koga dlaboko vo tebe te kopka, ko crv te jade pomislata deka toj ne e iskren i deka e tuka pokraj tebe samo poradi nekoi zadni nameri, dobro promisleni i presmetani.

Doverbata e nesto sto se gradi i ti si mu ja dala sansata da ti se dokaze no toj ja izneveril tvojata doverba i tuka nema vrakanje nazad, se skrsila casata. Mozes da ja zalepis casata i da ja koristis so godini takva, mozno e, deteto sto go nosis vredi i toa da go napravis za nego, no samo ti znaes dali toa go mozes, zosto samo ti ke se budis i ke legnuvas navecer a pred oci ke ti bidat raspukotinite i tebe ke ti precat ili nema.......

Mozebi sum paranoicna, no sum za ist tretman i za mazite i za zenite. Zosto na mazite da im se prostuva nivnata nezrelost i nesposobnost da odgovorat na obvrskite sto proizleguvaat od zivotot? Zamislete da besse natasa taa koja nema pari, dojdena od provincija, da mu se vselese na tipot vo stan, da ostanese trudna i da rodese dete i potoa od pricina sto ne dobila bas toa sto sakala da si zaminela i da mu go ostavela deteto. Ke ja primi nazad toj posle X meseci koga ke i se posaka da se vrati? Togas ke si se povika tipot na maska gordost, na toa deka e ona nepodobna majka sto si go napustila deteto.
A za okolinata da ne zborime site ke mavaat po nejze i nejzinite majcinski instinkti so drva i kamenja, retko koj ke rece togas da i se dade vtora sansa, da i se prosti, zgresila, bila nespremna, nezrela pa posle sozreala. Taa sega koga se bori sama za deteto, za negoviot zivot, za najdobro pa e osuduvana pa vo obratna situacija.

Natasa znam deka ne ti e lesno sama, no i vo brak a pak sama da si e uste potesko. Mnogu pretpazlivo so covekov, nemozes da mu zabranis da si go gleda deteto i da bide del od negoviot zivot, a za se ostanato sto pati, iljada pati meri, ednas seci. Zivotot e kratok i ednas sse zivee, steta e da si go potrosis na prazna nadez i pusti sonista koi ne veruvas deka ke se ispolnat.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Вреди ли да се проба пак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вреди ли да се проба пак?   Вреди ли да се проба пак? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Вреди ли да се проба пак?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: