Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Врзување при шетање

Go down 
+24
delfin76
Deni
moja Ina
Beti_d
marina_daniel
Sandra_Anja
Sun
Big Sister
mirecv
mina32
Goca
Kitty
butterfly
Jovana's mom
vecki
verce
Mama Vase
Mimi22
Mila87
Mama Ane
Nate_David
Damjana
Pipolino
Jasminka
28 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Jasminka
Прваче
Прваче
Jasminka


Female
Број на мислења : 336
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 28356
Registration date : 2008-12-19

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty05.06.09 19:15

Не виов да постои ваква тема мегутоа вчера сретнав еден родител кој вака го шеташе своето дете
Врзување при шетање 3672 и морав да ве прашам

дали некогаш би го шетале вашето дете со ова?

ако ја има темава извинете.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty05.06.09 19:18

jas mnogu sakav da kupam vakvo nesto koga filip prooduvase
neznam ni zosto ne kupiv
na nekoi im izgleda kako da setaat kuce
medjutoa mene mi izgleda bas ok
polesno i za deteto i za roditelot

sekako ako ne se protivi deteto na vakvo nesto
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty05.06.09 19:47

HAHAHAHA, ova ke izleze kako muabetot na svekrva mi. Ednas mi vika - ima 1 kaivcinja so gi vrzuvaat decata za da ne im begaat na starite. hihi Ne mozele da gi fatat Smile
I objasnuvav deka se za prooduvanje, da ne se navednuvas ... ama dzabe - taa e ubedena deka se za vrzuvanje hihi
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29174
Registration date : 2008-07-10

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty05.06.09 20:20

Interesna rabota e ova sum razmisluvala i jas za vakvo nesto ama ne sum sretnala kade se prodava i ne sum zela. Sto duri da trcas po nego barem ke znajs deka pri raka ke ti bidi baska uste poubavo ako si vo drugo mesto nadvor od gradot..!
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty05.06.09 21:01

мене најискрено ваквите каиши ми изгледаат како да шеташ куче, јас не сум ги користела никогаш
Вратете се на почетокот Go down
Jasminka
Прваче
Прваче
Jasminka


Female
Број на мислења : 336
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 28356
Registration date : 2008-12-19

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty05.06.09 21:13

ne sme tuka da osuduvame megutoa jas nikogas ne bi go odobrila ova.
i baska to jas koga go vidov ova ne se rabotese za bebe za poddrzuvanje tuku deteto sigurno imase nekoj 2 ipol 3 godini
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28464
Registration date : 2009-02-16

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty05.06.09 23:55

Леле и јас пред една недела видов една баба си го шеташе внучето со вакво, и многу ми беше жал за детето :(
Јас лично никогаш не би користела вакво нешто, ептен лошо ми изгледа, како детето да се мачи :(
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28600
Registration date : 2009-01-04

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 0:14

Jas imam ponekogas doma mu go stavam ama nekako ne mi e zgodno pa i ne go koristam a na ulica ne bi go setala so toa
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 0:20

lele sto citam.mnogu ste bre hard core vo mislenjeto.nikogas,kuce,osuduvam.dobro sekoj ima pravo na svoe mislenje ama jas kolku lesnotija vidov so kaisot,vie nemate pojma.nozete da mu gi bacam na toj sto go izmislil.
jana prooduvase vo zima,nemavme potreba zosto bevme vnatre pogolem del od denot.ama za neda 100% go iskoristiv.ona proode vo avgust i normalno celo vreme bevme nadvor.si pagase ubavo na gazot,ama znaese i nanapred na racete.a posle racete kumur crni.e tuka mi pomogna kaisot.pred da dopre do zemja jas ja potkrevav.racete i bea celo vreme vo usta,pa nemozes stalno da ja brises.a na treva i doma pustena sama.taka da mene mnogu,mnogu mi se najde.
a da ja drzis pod miska i za raka nema sansi.ne davase,demek sama ke odela.vaka so kaisot racete i teloto slobodni i na 9m. i 5 dena proode sama,stabilno,veke na 10 mes. trcase.
i zosto ne na ulica? demek sramota e? pa ako imame i dvete korist od kaisot,pogotovo sto se raboti za prooduvanje negledam pricina za ne.


Последната промена е направена од Jovanovska Vaska на 06.06.09 0:22. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 0:22

Nikogas ne bi kupila ili koristela aloooooooo pa toa e dete a ne kuce.Ma ne bile od chiko ili neznam koj marka potvrdeno e dali e anatomski prilagodeno za deteto ?.Mi lici mene kako da se maci deteto a ne da mu olesniva pi produvanje rbetot bas ne mi e vo prirodna polozba.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 0:25

verce напиша:
Nikogas ne bi kupila ili koristela aloooooooo pa toa e dete a ne kuce.Ma ne bile od chiko ili neznam koj marka potvrdeno e dali e anatomski prilagodeno za deteto ?.Mi lici mene kako da se maci deteto a ne da mu olesniva pi produvanje rbetot bas ne mi e vo prirodna polozba.

aloooo,jas sum majka na dve deca,od koe edno proodelo na kais.citaj pogore.mislis deka jas mislam za moeto dete deka e kuce???lele vo koj vek ziveeme.pa toa ne e nisto novo,cel svet go koristi.i dr. vidoevski go odobri megu drugoto.ne mi se veruva sto citam...
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 0:38

ne sum vrzuvala ni edno dete mene mi izgleda smesno koga ke gi vidam taka vrzani jasno mi e deka e golemo olesnuvanje posebno za majkata ama mene site mi proodea so drzenje za racinja
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29095
Registration date : 2008-07-02

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 1:09

И јас сум видела низ град како шетаат деца вака врзани, ама не знам дали би употребила јас , мислам дека „природно си е природно“!
Немојте повеќе да пишувате постови во кои омаловажувате некого или нечие мислење, секој си има право на свое мислење, спротивно на твоето, затоа сме тука!
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 1:15

Mnogu e tesko dodeka deteto proodi,nie sega sme vo taa faza,abe grbov me boli sto da vi kazuvam.Nemozam da kazam deka nikogas ne bi koristela,mozebi ako imam drugo dete po nekolku godini toa nema da mi izgleda taka neubavo i bi go prifatila ama za ova dete kolku i da mi e maka ne bi go vrzala.Jas duri sum i protiv kengur ama aj sega da ne zabeguvam od temava.........
Вратете се на почетокот Go down
Jasminka
Прваче
Прваче
Jasminka


Female
Број на мислења : 336
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 28356
Registration date : 2008-12-19

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 1:25

kako sto i jas sum pagala i sum pikala valkani race vo usta i sum bila celata rani kako sto majka mi trcala po mene taka i za moeto dete daj boze koga ke go imam ke trcam i jas po nego. Kolku i prakticno da izgleda sepak se znae so se vrzuva.(bez navredi ova e moe licno mislenje)
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 1:35

eh,me nasmea za kengurot.
mene nikogas ne mi bilo maka da go patkam.a kako moze koga se raboti za moe dete?ama ete sum imala sreka da nesakaat da se patkaat,a vo takov slucaj kaisot mnogu pomognal.sum trebala so sila da gi patkam i drzam za raka?sekoj obid da ja fatam zavrsuval so placenje.a kaisot go sakala.dr.vidoevski ubavo kaza.prirodno prooduvanje e relativna rabota t.e individualno.se sto ne e stetno po zdravjeto na deteto,moze da se koristi.a kaisot e za toa izmislen.e sega moze smesno izgleda,ama vrsi rabota.
vo kontekst na ova,jas voopsto ne go opravduvam dubakot,ama nikogas nema da si dozvolam da plukam i vregam po tie majki sto go koristele.a uste pomalku asocijacii na kuce i sl.ako tebe ti bil korisen bas mi e milo.

verce напиша:
Koga go pisuvam mojot post Vaska tvojot go nemav procitano zosto i ne bese isparten pa toa ne se odnesuva na tvoeto dete nitu na bilo koe drugo

vo tvojot post go imas upotrebeno zborot-dete,deca.na koi deca mislese,malku si mi kontradiktorna?te molam objasni mi.
Вратете се на почетокот Go down
Kitty
Почетник
Почетник
Kitty


Female
Број на мислења : 85
Age : 43
Локација : doma
Поени : 27985
Registration date : 2009-01-22

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 11:21

jas se soglasuvam so vaska.malku se cudam od nekoi izjavi,,,kako kuce ke bidele,dali bile prilagodeni za deca,,,ke se macelo deteto sto se nema da slusnes,bez navreda.xxx
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 11:32

I jas ne mislam deka e sramota ili neubavo ili neznam sto da se koristat kaisi za prooduvanje. Pomaga mnogu i na vozrasnite i na deteto. I tie dusicki mora se da trpat, da gi vleceme pod miska, za racinja .. da se tegnat. A mozda so kaisite poudobno ke im e? Pomisluvate deka toa e povazno od ona - so ke recat lugjeto???
Nie seuste ne patkame, ama razmisluvav koga ke ima potreba da probam dali ke ni odgovara. Ako se buni deteto, nema da koristam, ama ako saka ic ne mi e gajle koj so ke kaze!
I taka pravam za se' vo zivotot. Neka mi e deteto srekno i zadovolno, a muabetite nikogas ne zavrsuvaat, pa makar i svetec da si ....
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 11:48

Моја блиска пријателка го користеше па ми го нудеше ама не го сакав,никогаш не би го користела,најмалку поради тоа што ќе речат луѓето а најповеќе ради самата себе си едноставно тоа не ми оди в глава,везување,каивче... поврзувам со нешто друго а не со проодување на моето дете,не осудувам никој а и не се сметам себе си за старомодна или „кратковидна“ туку тоа сум јас во врска со ова прашање.
Иначе беше одамна кога гледав на Опра низ Америка како шетаат родители со своите дечиња врзани со вакви каивчиња но беа далеку повозрасни тие ги врзуваа оти многу му биле немирни,растрчувале по супермаркети и сл scratch ...си нашле луѓето алтернатива.. scratch
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28152
Registration date : 2009-02-26

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 12:06

na pocetokot koga dojdov vo avstralija mnogu cudno mi bese sto gi gledav site deca vrzani so takvi kaivcinja i setaat so roditelite niz grad,ama sega vise mi e normalno,i gledam dosta olesnitelno im e na roditelite na raat da setaat ,a ne da trcaat niz cel trgovski da gi brkaat decata
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 12:40

Da, ima razlika:
kaisi za prooduvanje ili kaisi za vrzuvanje ... so vtorovo ne se soglasuvam.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28152
Registration date : 2009-02-26

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 14:35

pa i od dvete i za prooduvanje i za deca sto se proodeni a se sepak mali 2-3godinki
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty06.06.09 14:37

Јас го имав каишот за проодување(незнаев дека имало и за врзување????)искрено мнооогу ми се најде,кога Миа проодуваше јас бев со ,,стомак до заби,,и не можев да замислам да ја паткам за рачина,сметам дека со таквиот нашин побрзо детето се ослободува одошто држење под мишки или за рачина,вака стекнува поголема стабилност и рамнотежа,е сега дали е до каишот или до децата проодеа на 10-11 месеци,за првиот роденден ептен стабилно одеа,трчкаа.....и ниту во еден момент не помислив да го користам како контролно средство,да ги врзувам да не бегаат???откако проодеа не го ни употребувавме
А за тоа што ќе речел народот воопшто не обрнував внимание.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty07.06.09 16:55

Цитат :
Da, ima razlika:
kaisi za prooduvanje ili kaisi za vrzuvanje ...
Nema razlika....
od ednostavna pricina - tie se edni i edinstveni kaisi koi mozat da se koristat. KOga ke odite da gi kupite sto i da kazete dali za prooduvanje ili za vrzuvanje tie ke vi gi dadat.
Edinstveno vie mozete da gi upotrebuvate razlicno - dali za prooduvanje ili za setanje.
Jas gi kupiv i ne sum zadovolna od niv. Isto taka bea od chicco (nekoj gi imase spomnato) od ednostavna pricina- nameneti se (t.e napraveni ) za pogolemi deca 2-3 godisni, deca koi VEKE ODAT.
Gi kupiv so taa namera - da proodi i da ne ni bide demek na nas tesko...Vrska nemaat . Deteto pocuva da prooduva posle 10 - 11 meseci. Toa ne e tolku stabilno da moze da stoi kako deteto na slikata. Negovoto telo ne e stabilno. Koga ke gi stavite toa celoto kako da visi, se klati- kako marioneta na konci vrzana.
Vtoro siroki se mnogu...I do kraj da gi stegnete ne stojat na maloto telce taka zategnati kako na slikata...

Sega da i zemam i da mu gi vrzam na Nikola ke mu bidat tocni. Ama Nikola ima veke skoro 4 godini.

Ednostavno - izum na nekoj koj imal problem so deteto koga setaat i za da ne mu bega - kaisot...

Taka sto moj sovet- NE GI FRLAJTE PARITE ZA DZABE.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty07.06.09 18:41

Znam deka se istite, komentarot mi bese za namenata. Ne bi vrzala 2-3 godisno dete so kais Smile a bi "vrzala" 11-12 mesecno nestabilno dete za da ne padne nadvor koga ke seta ...
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Sponsored content





Врзување при шетање Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување при шетање   Врзување при шетање Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Врзување при шетање
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: