Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?

Go down 
+34
winnie the pooh
lila_mk
beltaseva
danielaval
Zvezdicka
baby24
Dragana
Misticia
bubamara***
bordan
Ananastasija
obicna
macush
Diana
kiki22
magi
Eni
mirecv
Emilija
okce
Gabi*
mama
Mila87
Violeta13
vecki
makresanska
Mimi22
kavadarcanka
butterfly
KATIC
marina****
Mama Ane
nata
nnatasa
38 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29178
Registration date : 2009-01-14

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Сте слушнале ли за "влакна во грбот"?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 11:41

Neznam kako da ja opisam ovaa sostojba uste pomalku kakov naslov da i stavam... Mozebi ima ime i ovaa sostojba, pa ve molam koj znae da napise i slobodno neka se izbrise ovaa tema ako veke postoi pod drug naslov.

Imeno, mene licno kako bebe mi "vadele" vlakna od grbot mnogu mala - bebe.

znaci sostojbava e slednata: Bebe place ne se smiruva, lek nema posto se raboti ne se raboti za bolest ami za nespecificna sostojba. Vo eden moment celoto telce na bebeto go zafakja grc se stvrdnuva kako kamen i pomodruva. porano postoele "babi" koi go "masirale bebeto i od grpceto vadele vlakna" mene licno, mi se vadeni takvi vlakna, spored majka mi, crni bile i dolgi 5-6 sm.

Znaci, dali ima nekoj slusnata za ova, dali znaete dali postojat seuste "babi" koi go znaat toa "trienje"?

Ovaa sostojba moze da zavrsi fatalno za bepceto ako ne se reagiralo na vreme. Znaci ne pisuvam nesto sto sum slusnala ami za nesto sto stvarno se slucilo.

Sto mislite ?


Последната промена е направена од Kinky на 28.05.09 15:01. Мислењето е променето 4 пати.
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27765
Registration date : 2009-05-15

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 12:03

Незнам Ннаташа стварно ме замисли, неможе ли тоа по медицински пат да се направи?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30651
Registration date : 2008-11-06

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 12:07

Искрено и јас сум слушнала, свекрвата стално збори за некое дете што му ваделе влакна, бла бла... Малата на јатрвами плачеше премногу, ама немаше грч како што опишуваш ти. Фино лепо си ја однесоа на дежурен на педијатрија. Им направија целосна крвна слика и се беше ок.. Мора да постои медицински одговор на ваков случај.. Не ми е верно ова со влакнава
Вратете се на почетокот Go down
marina****
Прваче
Прваче
marina****


Female
Број на мислења : 304
Age : 35
Локација : Germanija
Поени : 27610
Registration date : 2009-04-27

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 12:13

jas sum slusala za toa,na moja bratucetka bebeto imase takvo nesto,ne znam tocno dali se vlakna,ama go nosea po nekoi babi sigurno,pa go triele so katran nekolku pati i gotovo...pomina
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28884
Registration date : 2009-02-16

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 12:16

[b]ova vo prilep go pravat... vazi za nesto mnogu strasno, se vadat so bricenje i se vika BOKMADZA, mene mi go pravele koga sum bila bebe.... ama od doktor ne se priznava.... ako ne se izvadi mozelo bebeto da se zagusi zasto se sirelo i vo vnatresnosta na teloto.... se dobivalo od nastinka na bebeto dodeka e vo majkata... zatoa trudnici OBLEKUVAJTE SE


Последната промена е направена од KATIC на 28.05.09 12:29. Мислењето е променето 3 пати.
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28038
Registration date : 2009-04-12

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 12:16

Nie seto toa go preziveavme ,licno jas ne veruvav mnogu po "babi"ama makata na se ke te natera.Matej mnogu placese i kako sto vikas celiot naednas pomodruvase i se zdrvuvase skroz bev mnogu isplasena a pred toa imav slusnato deka na decata im isleguvaat vlakna.Go odnesovme kaj edna baba go triese na grpceto ,lele luge kakvi vlakna izlegoa crni i ostri kako trncinja nemozev da im poveruvam na ocive .Posle toa kupivme bikce i go izbricivme deteto na mestata kade sto mu bea vlaknata i se bese dobro,sega grpceto mu e cisto nema nisto posto mene mi bese strav koga ke go izbricime posle dane mu rasnat vlaknenca ama nisto nema
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29332
Registration date : 2008-07-07

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 12:21

И мене ми ваделе како бебе, мајка ми не верувала во такво нешто ама кога баба ми ме однела кај некоја жена се зачудила кога ги видела влакната еве и сега кога мене ми има кажано не ми се верува чудно ми е и викам да не ме зезаш ама ете имало вистина и во тоа
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27765
Registration date : 2009-05-15

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 12:33

Добро кога тие физички постојат и можеш да ги видиш па дури и да ги избричиш како може медицината да не ги признава или како што медицински се третираат
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29332
Registration date : 2008-07-07

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 12:38

Колку што знам не се гледале со туку со триењето излегувале и после се бричеле
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28535
Registration date : 2009-01-04

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 12:42

I jas se cudev koga mi kazuvase starosvatot ama nego babamu so plunka mu triela na teloto i izleguvale vlakna i posle mu gi izbricile.I on kazuvase deka bile crni i ostri kako iglicki.Ne sum videla nemozam da recam nisto ama mozno e da ima nesto.
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29178
Registration date : 2009-01-14

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 12:48

E taka. na site sto ne im se veruva - da im se veruva! I jas i uste nekoi pogore go preziveale toa.

Nemam pricina da ne i veruvam na majka mi i nie uste od sega se rasprasuvame kade ima zeni .. babi sto go pravat "trienjeto". Za sekoj slucaj da si znaes na koja vrata da tropnes, oti ako go nosis po doktori - oficijalno nema klinicka slika prema toa nema bolest a ishodot moze da bide epten seriozen.

Zatoa Ako slusnete, napisete kade ste cule za tie zeni sto ke mozat da pomognat. Ke napisam i jas za bilo kakva informacija.
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29080
Registration date : 2009-02-05

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 12:56

Inace za takvi zeni sakam i jas da vi kazam mm kako mal mnogu placel i imal maka so usinjata i toa traelo dolgo vreme bel den nevidele od nego i go odnela svekrva mi kaj nekoja baba vo Tetovo (zort ke te natera segde) i so neznam sto vo usinjata mu burickala i svekrva mi kazuva koga pocnaa crvcinja da izlagaat od vnatre ne mozevme da si poveruvame na ocite vika svekrvami zavrsilo toa tamu od togas mm nemal nikakva maka.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30705
Registration date : 2008-05-05

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 12:58

kaj nas go vikaat bokmaze jas im imam sama vadeno so alkohol na dlanka i se trie vlaknencata izleguvaat i se pominuvat so bikce marija nemase a pamela i kristina imaa ama malce nekoj babi go pravat toa i vo banjanje so pepel
Вратете се на почетокот Go down
Violeta13
Почетник
Почетник
Violeta13


Female
Број на мислења : 35
Age : 42
Локација : Pehcevo
Расположение : ponaspiena
Поени : 27416
Registration date : 2009-05-10

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 13:15

Vecki aj ako sakas opisi kako gi vadese vlaknencata so alkohol. Kaj nas edna zena gi vadese so trienje na grpceto so izmet od krva. Za sin mi Momir doagase tri veceri go triese pred banjanje. Ne se sekavam dali vidov vlaknenca. Toj mnogu place i ic ne spiese. Posle dali od toa dali od sto potporasna (koga doagase zenata moze nemase ni dva meseci) prestana da place. Sega Maksim ne place tuku denje noke saka da spie samo vorace. Zenata pocina da bese ziva ke ja viknevme. Nema zijan!
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28399
Registration date : 2009-02-16

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 14:56

Јас се сеќавам како мала неколку пати ми вадеа такви влакненца, кај нас се вика САКМАЏА, е сега не се сеќавам дали ме болеше нешто, ама знам дека дојде една комшика и и покажа на мајка ми како да ми ги вади со брич.
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29405
Registration date : 2008-06-14

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 15:09

Јас знам за вадење на влакна со пепел.Ама не се остри и не се бричи потоа бебето.
Треба да се исее пепелот низ сито и со тој пепел(за време на бањањето) се трие телото на бебето.Потоа се процедува водата во која се бањало бебето.Пепелот се става во крпче и се става близу до бебето да преспие со него.Потоа кога ке се отвори крпчето во него има влакна.Демек излегле од бебето.
Ние му правевме така на Леон еднаш.Навистина имаше во крпчето влакна.Ама јас оти не верував дека се од него,земав пепел го натопив и го ставив во крпче.Потоа го отворив и немаше влакна.Значи сепак и старите баби знаат по нешто....
Вратете се на почетокот Go down
Gabi*
Полуматурант
Полуматурант
Gabi*


Female
Број на мислења : 621
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Razocarano i nervozno :(
Поени : 28167
Registration date : 2009-03-13

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 15:52

vecki напиша:
kaj nas go vikaat bokmaze jas im imam sama vadeno so alkohol na dlanka i se trie vlaknencata izleguvaat i se pominuvat so bikce marija nemase a pamela i kristina imaa ama malce nekoj babi go pravat toa i vo banjanje so pepel

Neznam kako se vika ama tokmu taka se pravi. Brat mi koga bil bebe tatko mi licno sam go ima trieno so rakija na grbceto i prvo se scrvenilo mestoto, a potoa pocnale poleka da niknuvaat vlakna golemi, crni i mnogu ostri. Tatko mi potoa sam go izbricil i so toa brat mi prestanal da place i polesno mozele da go zaspijat. Inaku ova im go ima kazano edna baba od Singelic - Skopje, no mislam deka veke ne e ziva.
Otposle mi kazuvale deka tatko mi probal i na mene da vidi dali nesto ke izleze, jas togas sum imala 4 godini, ama nisto kaj mene nemalo vlakna.
Taka da znaete deka makata na sve moze da te natera i vo sve da poveruvas
Вратете се на почетокот Go down
okce
Прваче
Прваче
okce


Female
Број на мислења : 232
Age : 48
Локација : Strumica
Расположение : ekstra
Поени : 30072
Registration date : 2007-11-26

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 17:14

Mojata majka na vnukite im vadese gi triese so pepel i potoa tatkoto e toj sto gi brice.Isto taka i na bliski nasi ja vikaat kaj decata.Decata placat i se trlat na grbceto i placat kako da imat nesto na nego.Kaj nas ja vikat bulmadza.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29684
Registration date : 2008-07-11

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 17:44

Матичниот го прашав за ова уште на времето. Ми објасни дека е можна појава на ураснати влакна под кожата ама тоа се случува уште во матката, нели создаваат заштитен слој, е па се случува да се враснат во кожата
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29424
Registration date : 2008-08-02

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 20:20

Јас првпат слушам за вакво нешто Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? 121539
Се гледаат на кожичката?или на невидено се масира?Тоа се случува само на бебиња или и на поголемки деца?
Леле јас избомбардирав со прашања,ама искрено ова ми е мнооогу чудно??????
Вратете се на почетокот Go down
Eni
Прваче
Прваче
Eni


Female
Број на мислења : 171
Age : 38
Локација : Macedonia
Поени : 28216
Registration date : 2008-12-08

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 21:56

И јас првпат слушам, и се чудам, мора да има некое медицинско објаснување за ова.
И кога се прави оваа процедура?
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28884
Registration date : 2009-02-16

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 22:14

jas kolku sto sum slusala, se pravi na mali bebinja, spijat po cel den ne se budat i ne mozat da cicaat zasto im se vklestuva ustata..... strasno.... vlaknencata ne se gledale ku se cuvstvuvale so trienje na opredeleni mesta od teloto so alkohol ili kako sto go pravele porano babite so plunka .... ne znam zosto mnogu lekari ne go priznavaat ova, dodusa vo prilep i lekarite ponekogas upatuvale na "bricenje"..... ne znamsto poveke da vi kazam
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28888
Registration date : 2008-08-12

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty28.05.09 23:09

Jas navistina prvpat slusam za vakvo nesto i mnoguuuu mi e cudno.
Вратете се на почетокот Go down
kiki22
Прваче
Прваче
kiki22


Female
Број на мислења : 173
Age : 37
Локација : tamu nekade
Поени : 28018
Registration date : 2009-01-07

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty29.05.09 0:26

I jas prv pat slusam navistina zvuci jezivo kutrite bebenca
Вратете се на почетокот Go down
Diana
Полуматурант
Полуматурант
Diana


Female
Број на мислења : 691
Age : 39
Локација : Bitola
Расположение : Замрзнато...
Поени : 28338
Registration date : 2009-02-15

Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty29.05.09 0:48

За ова прв пат слушам леле кутри бебенца??И од што така им се појавува??Такво нешто немам видено ама јас кога сум се родила сум имала влакна на ушите долги hihi како мајмунче сум била и со долги веги и коса црна виткана.хаха па по некое време ми паднале.....Сепак имаме некое животинско потекло хахахаха hihi
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?   Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Сте слушнале ли за "влакна во грбот" ?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бебиња-
Отиди до: