Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Постпородилно крварење

Go down 
+19
Sanja ss
stefimama
natali
maci
vasidora
kara
avanturistka
Kinky
Biljana
Zvezdicka
Sara
Emilija
beti 24
Ananastasija
Maja
lila_mk
Mama Ane
butterfly
Mande
23 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
maci
Прваче
Прваче
maci


Female
Број на мислења : 359
Age : 37
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 28396
Registration date : 2008-12-26

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty21.10.09 22:11

kara uzivaj si vo ovoj period rabotrite ke si tecat po red i se ke bide bez problemm
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29184
Registration date : 2008-09-01

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty22.10.09 9:50

vasidora напиша:
Kara, ti se spremas za carski ili onaka samp prasuvas (posto mislam na edno mesto procitav deka karlicno si go nosela bebeto)?
Moj sovet, ne se misli tolku mnogu, uzivaj oti za kratko vreme ke si go drziz bebceto vo race.
Backi do tebe
Па, Васидора, на последната контрола ми рекоа дека имам намалена плодова вода и дека најверојатно 99% ќе се пораѓам царски рез. Затоа и си прашувам, психички да се подготвам за тоа што следува.
Вратете се на почетокот Go down
natali
Прваче
Прваче
natali


Female
Број на мислења : 454
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29396
Registration date : 2008-04-22

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty29.10.09 10:28

Jas na pocetokot krvarev bas crvena krv potoa se zatemni i sega imam nekoj zolt iscedok a od poragajot ima pominato 1mesec i 5dena taka sto se nadevam deka uste malku se ke se iscisti i ke mozam da odam na ginekolog da vidam dali se e vo red so matkata a ranata seuste me boli ne jaki bolki no sepak odvreme na vreme me zaboluva no najverojatno zosto vnatresno sum em siena 4konci i nadvoresno 8konci no veke gi zaboraviv bolkite sto gi pominav taka sto se se izdrzuva za edno soncence pokraj sebe
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29164
Registration date : 2008-11-10

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty30.10.09 22:56

Mene pred nekolku nedeli mi prestana krvarenjeto ama sega od vcera imam pak po nekoja kapka kafeava krv ama mnogu malku,mozno li e toa da znaci deka ke dobijam naskoro?
Вратете се на почетокот Go down
stefimama
Почетник
Почетник
stefimama


Female
Број на мислења : 58
Age : 46
Локација : tamsi vamsi
Расположение : o.k.
Поени : 26619
Registration date : 2009-10-27

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty30.10.09 23:05

Sara jas posle carskiot otkako se procistiv 1mesec ,pa nemav nekolku dena i posle dobiv ciklus,pa zavrsi,pa pak se procistuvav se taka edno 2 meseca,pa mi izostana ciklusot 2meseca,jas mislev lele pak li sum bremena i posle se normalizira i sega e o.k.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29164
Registration date : 2008-11-10

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty31.10.09 15:04

Ама мене само кафеаво ми тече ептен како прљавштини така ли беше првиот циклус, само со секојдневна улошка сум - значи по малце тече?
Вратете се на почетокот Go down
stefimama
Почетник
Почетник
stefimama


Female
Број на мислења : 58
Age : 46
Локација : tamsi vamsi
Расположение : o.k.
Поени : 26619
Registration date : 2009-10-27

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty31.10.09 22:57

Da taka kafeno i po malce kolku da ne si raat,moze i posle 40 dena da imas
Вратете се на почетокот Go down
Sanja ss
Прваче
Прваче
Sanja ss


Female
Број на мислења : 127
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Mi bilo i podobro
Поени : 27767
Registration date : 2009-03-26

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty07.11.09 18:24

So carski sum i mi tecese 33 dena na pocetok bese poobilno i postepeno namaluvase koga mi zavrsi pravev operacija slepo crevo i sega se pominati 6 dena i pak pocnuvam da krvaram kako nekoj temno crven gust iscedok, ne tece mnogu i ne znam dali e menzis, pred operacija pravev gin. pregled bese se vo red i mi kazaa deka se sozdal veke folikul vo matkata sto e dobro.
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29062
Registration date : 2008-07-16

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty07.11.09 23:58

jas posteno si iskrvariv tocno 39 dena na 40 den mi sekna odednas....inaku na nekolku pati mi seknuvase i utredenta pak se pojavuvase ama na 39 den konecno prestana veke i sledniot mesec si dobiv
Вратете се на почетокот Go down
karolina
Прваче
Прваче
karolina


Female
Број на мислења : 296
Age : 44
Локација : doma so sonceto moe
Расположение : srekno najsrekno
Поени : 28378
Registration date : 2008-12-21

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty08.11.09 20:35

bica напиша:
jas posteno si iskrvariv tocno 39 dena na 40 den mi sekna odednas....inaku na nekolku pati mi seknuvase i utredenta pak se pojavuvase ama na 39 den konecno prestana veke i sledniot mesec si dobiv
istata prikazna i so mene Bica
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29164
Registration date : 2008-11-10

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty09.11.09 13:57

Sara напиша:
Ама мене само кафеаво ми тече ептен како прљавштини така ли беше првиот циклус, само со секојдневна улошка сум - значи по малце тече?
Еве после 1 недела ми прекина и тоа кафеавото што истече, значи била менструација, ама јас на првиот преглед после 40 дена не ме гледаше д-р на ехо, само вагинално и ми зема брис за пап, дали треба да одам сега повторно на гинеколог или нема потреба да паничам?
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28271
Registration date : 2009-01-26

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty09.11.09 17:43

Jas imav tocno 40 dena i od drugiot den dobiv odma ne mi e obemno ali imam se gleda deka e dobieno ne e kafeno,ne sum bila na kontrola na ginekolog za pregled samo za ranata bev zosto od sto me rabotel dobar doktor mi zagnoi i za gradite ledase dali imam grutki mi bese strav,ali pregled vaginalen ne sumpravela dali vie bevte na pregled.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29190
Registration date : 2008-10-02

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty24.11.09 16:42

so mila samo 11 ili 12 dena krvarev (ne se sekavam tocno)
a sega posle samo 5 dena nemam voopsto krvarenje.
Вратете се на почетокот Go down
Arnaudova Milena
Прваче
Прваче
Arnaudova Milena


Female
Број на мислења : 113
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28267
Registration date : 2008-12-03

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty24.11.09 17:51

Jas se porodiv prirodno i krvarev 35 dena obilno,potoa naednas mi prestana,pa posle 10 dena dobiv i toa mnogu obilno,ama se bese dobro.Megutoa jas imav mnogu bolki od ranata.Stalno kazuvam deka bi rodila uste 100 deca bez problem ama sienjeto i zarasnuvanjeto kaj mene odea malku pobolno od predporodilnite bolki i samoto poroduvanje.Sepak toa e individualno.E sega posle samo 6 meseci od poragajot,jas mozam da se setam samo na ocinjata na moeto since,kako me gleda koga go izvadija od mene i mi go stavija na stomak.SE DRUGO E VEKE ZABORAVENO!!!
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29184
Registration date : 2008-09-01

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty16.12.09 10:33

Јас еве веќе две недели цели како имам само кафено некако како исцедок. До кога ќе ми тече којзнае, ама не ми е важно.
Друг проблем имам јас. Веќе трет ден како неможам да одам во вц. Се живо пробав, и праски и вишни и компот од црни сливи и пак ништо. Сега се напив Дулколакс таблетки што го даваат за прочистување пред операција и уште никаков ефект. Помагајте, мислам дека ќе пукнам, а ми е страв да напнам силно поради раната, да не ми се искине некој конец внатрешно на стомакот. Дајте некој совет, оти повеќе не знам што да правам, а вака не се издржува.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29719
Registration date : 2008-07-11

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty16.12.09 11:05

Чепчиња глицерински за возрасни земи.
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29623
Registration date : 2008-04-14

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty16.12.09 11:10

Немој да пиеш ништо зашто доиш!!! Пробај со храна да го решиш проблемот... пробај со суви сливи (не компот), овесни снегулки со јогурт, вода многу, супи, чајчиња....стрпливо, ќе се среди...
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29164
Registration date : 2008-11-10

Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty16.12.09 11:17

Таков исцедок кафеав јас имав долго долго, може до 2 месеци, ама битно е да немаш крварење т.е. веќе после 40 дена може и да добиеш.
И јади суво овошје -суво грозје суви смокви суви сливи урми, јас пак после пораѓај имам многу редовна столица за живо чудо.
Ми текна една смешка додека бев во болница и негде таму 3-4 ден мајка ми на мобилен ме прашува дали сум била во вц по голема нужда, јас викам како да одам кога прво неможам да седам т.е. да клечам на шоља од раната а и ништо конкретно не сум јадела, само сок вода и супа, а она ми вика немој да си одиш од болница додека не излезеш во вц вика тоа е многу битно,дека ми проработеле цревата да се види, јас викам абе не ме зезај утре дома ќе си одам, она не - док не излезеш во вц нема одење хаха. И среќа мм ми имаше пратено торта од дома и каснав и ми се пријде во вц накај 3 часот наутро, ми идеше да и се јавам жими се, ете отидов во вц, сега може да си одам?! хахаха
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Постпородилно крварење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Постпородилно крварење
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: