Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Постпородилно крварење

Go down 
+19
Sanja ss
stefimama
natali
maci
vasidora
kara
avanturistka
Kinky
Biljana
Zvezdicka
Sara
Emilija
beti 24
Ananastasija
Maja
lila_mk
Mama Ane
butterfly
Mande
23 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Mande
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 33
Age : 44
Локација : asdf
Поени : 28168
Registration date : 2008-12-13

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty12.05.09 14:53

Колку дена имавте крварење после породувањето? мене и после 7 недели од царскиот рез ми излегува нешто темно црвено-кафеаво на забришување :( а мислам дека би требало до сега да е поминато или барем жолто.....
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28068
Registration date : 2009-04-12

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty12.05.09 14:59

Jas imav tocno 40 dena,taka po malku i jas bev carski.Ako nemas otideno na kontrola da si otides obavezno moze ne e nisto ama da si se smiris.Obavezno se odi na kontrola posle 40 dena
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30681
Registration date : 2008-11-06

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty12.05.09 14:59

А беше на 6 недели на гинеколошки преглед?
Вратете се на почетокот Go down
Mande
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 33
Age : 44
Локација : asdf
Поени : 28168
Registration date : 2008-12-13

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty12.05.09 18:34

не сум била сеуште, никако да најдам време. а и цело време си мислам дека ќе помине, кога, утредента пак изненадување. ќе мора да отидам деновиве. а каков е прегледот после 6 недели? ехо или вагинален?или и двете?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30681
Registration date : 2008-11-06

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty13.05.09 8:08

Мора да отидеш тој преглед е задолжителен за да се види дали е се во ред со матката, недај боже да не има нешто останато од постелката, некои компликации. Мене ме гледаше и на ехо и вагинално. И не мисли дека ќе помине туку закажи на доктор. И да немаш крварење треба да се прегледаш. Поздрав Smile
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28891
Registration date : 2008-10-17

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty13.05.09 13:19

jas stavam sekojdnevni vloski, ne e krv tuku pomalku nekoja sluz bleda.inaku na ispis od bolnica ni pravea eho i ni ja gledaa matkata na site .dali e sobrana i pisuva naod ureden. ako ve gledale pri ispis mislam deka nema potreba da se idi , ili cisto samoinicijativno .
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29618
Registration date : 2008-04-14

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty13.05.09 13:38

Јас имав пообилно крварење околу 40 дена, а следните 40 ептен по малку. Бев кај матичната, ми даде инекции но и покрај тоа не ми престана. Бев и кај гинекологот што ме породи, рече дека нема ништо од постелката, само од себе ќе помине.. Така и се случи. Како и да е, се мачев 2 месеци... Постпородилно крварење 163602
Вратете се на почетокот Go down
Ananastasija
Прваче
Прваче
Ananastasija


Female
Број на мислења : 214
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 28167
Registration date : 2009-01-16

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty15.05.09 12:45

Јас крварев 42 дена, до душа не беше крварење туку по малку ама доволно за да морам да ставам улошки. Е сега знаши после 9 недели од породувањето имам по неколку капки крв посебно кога се бришам се забележува свежа крв. Незнам што да правам, смачено ми е од идење по доктори... Постпородилно крварење 412106
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29053
Registration date : 2008-07-07

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty15.05.09 16:33

lila_mk напиша:
jas stavam sekojdnevni vloski, ne e krv tuku pomalku nekoja sluz bleda.inaku na ispis od bolnica ni pravea eho i ni ja gledaa matkata na site .dali e sobrana i pisuva naod ureden. ako ve gledale pri ispis mislam deka nema potreba da se idi , ili cisto samoinicijativno .
и мене на исписот ме гледаа на ехо и рекоа дека е се во ред
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty15.05.09 17:08

lila_mk напиша:
jas stavam sekojdnevni vloski, ne e krv tuku pomalku nekoja sluz bleda.inaku na ispis od bolnica ni pravea eho i ni ja gledaa matkata na site .dali e sobrana i pisuva naod ureden. ako ve gledale pri ispis mislam deka nema potreba da se idi , ili cisto samoinicijativno .

Подобро да идеш...не дека нема потреба или самоиницијативно, туку се случуваат пропусти. Гледаат абдоминално, а ти крвариш, што и колку ќе видат а? Онака чисто рутински го прават тоа, а и обавезно е веќе да го направат. Затоа мора да направиш контрола на 1 месец.
Вратете се на почетокот Go down
Mande
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 33
Age : 44
Локација : asdf
Поени : 28168
Registration date : 2008-12-13

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty16.05.09 16:01

Анастасија напиша:
Јас крварев 42 дена, до душа не беше крварење туку по малку ама доволно за да морам да ставам улошки. Е сега знаши после 9 недели од породувањето имам по неколку капки крв посебно кога се бришам се забележува свежа крв. Незнам што да правам, смачено ми е од идење по доктори... Постпородилно крварење 412106

a sto vikaat doktorite? kako se porodi?
Вратете се на почетокот Go down
Ananastasija
Прваче
Прваче
Ananastasija


Female
Број на мислења : 214
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 28167
Registration date : 2009-01-16

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty16.05.09 16:30

Mande напиша:
Анастасија напиша:
Јас крварев 42 дена, до душа не беше крварење туку по малку ама доволно за да морам да ставам улошки. Е сега знаши после 9 недели од породувањето имам по неколку капки крв посебно кога се бришам се забележува свежа крв. Незнам што да правам, смачено ми е од идење по доктори... Постпородилно крварење 412106

a sto vikaat doktorite? kako se porodi?


Се породив нормално, ама имав тежок пораѓај. Грлото на матката ми било целото распукано ми рекоа дека внатрешно сум шиена и ќе требало време сето тоа да помине односно да зарасне....
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty18.09.09 15:02

Јас првите недела дена имав црвен исцедок како свежа крв, а сега веќе потемнува ама си носам секојдневни влошки.Инаку вака не ми тече крв туку имам како лигавица исцедок со боја на крв, значи само на бришење со тоалет хартија, и онака долги лигави крвави исцедоци, незнам дали е нормално, ама бидејќи бев со царски можеби се чисти грлото на матката,мене баш ми е чудно.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29811
Registration date : 2008-08-29

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty08.10.09 18:54

Dvojki da ve prasam.. kakvo e cuvstvoto posle porodot pod predpostavka deka vi e napravena epizotomija i ste dobile nekolku konci?
Mene nikako ne mi e jasno kako se zastituva ranata od urinata i kako se obavuvat fizioloskite potrebi vo toa vreme?

Ova niti eden doktor ne mi go objasnil do sega a mene mnogu mi e strav od toa...

Fala vi odnapred.
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28183
Registration date : 2009-05-04

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty08.10.09 19:01

Zvezdicka najnormalno si odis i si gi izvrsuvas potrebite. Zatoa e dobro pred poroduvanje da se napravat detalni analizi i dokolku ima nekoja bakterija vo urinata da se otstrani na vreme.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29811
Registration date : 2008-08-29

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty08.10.09 19:39

Biljana fala na odgovorot.. nalaizite pred porodot se podrazbiraat no zar ne te boli ranata? sepak e toa rana!?


Последната промена е направена од Zvezdicka на 08.10.09 19:44. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty08.10.09 19:42

Дали при крај крварењето има жолта боја?
Кај мене е така и сега веќе е бледо жолта боја, и баш на интернет прочитав тоа се викало лохии и на крај преминувало во бело-жолта боја?!
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29874
Registration date : 2008-08-26

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty08.10.09 19:54

Zvezdo, urinata e sterilna koga izleguva od teloto neli:) porano starite sto pravele ko ke se povredele/isekle po planinite?Постпородилно крварење Icon_smile Urinirale na ranata za da ne se inficira.
Posle obavena nuzda se mies so voda, menuvas vloska i ne se sekiras za infekcija. I jas se plasev od toj moment prviot pat koga otidov i po mala a boga mi i po golema nuzda zatoa sto bev baegi secena a i mi se napravija golemi hematomi od naponite, ama za cudo nemav nikakov problem. Nisto ne me bolese, bas nisto. Na vloskata prskav Aloe First i Acidi borici.
Ranata boli zavisno od toa kolkava e i kolku stegnato e sosiena, ama koga stanuvas/sednuvas inaku ne, i boli mnogu kratko. Mene so tolkavo raniste mi traese 4-5 dena maximum. Koga se vrativme od bolnica posle 9 dena sednuvav i stavav noze pod gas na stolot kako nikogas da ne sum rodila:).

Edit: a zavisi i od pragot na tvojata tolerancija na bolka:). Nekoi zeni placat, drugi za istata rana ni grimasa nema da napravat:).
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29811
Registration date : 2008-08-29

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty08.10.09 19:59

E ova sakav da cujam..nekako mi se cinese deka tie post porodilni situacii se nekoja misticna tajna i nikoj ne saka da mi gi odkrie Smile
Doktorot stalno vika... rano e na toa da mislis... a majka mi voopsto ne se prima na razgovor na taa tema Smile

Fala curki Smile
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29874
Registration date : 2008-08-26

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty08.10.09 20:09

Nema nisto misticno, osven mestoto na koe ke se naogja ranata Постпородилно крварење 550889 .
Ni mene ne sakaa da mi kazuvaat pa barav na internet i razgovarav so zeni koi ne mi se rodnini:), bliskite po nekoe nepisano pravilo ne sakaat da gi voznemiruvaat trudnicite. Cela bremenost ja pominav so stavot deka bebeto kako sto vleglo taka treba i da izleze. Vo momentot koga doznav za bremenosta na mm mu rekov: "There's only one way out now" Постпородилно крварење 71486 iako potajno se nadevav deka ke se porodam so carski Постпородилно крварење 550889 . Informiraj se, bidi spremna na site vozmozni i nevozmozni situacii, treba da znaes sekoj moment sto ti se slucuva so i vo teloto za da ne panicis. Neznaenjeto i neinformiranosta ustvari go sozdavaat stravot.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29185
Registration date : 2008-10-02

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty08.10.09 20:10

Zvezdicka напиша:
E ova sakav da cujam..nekako mi se cinese deka tie post porodilni situacii se nekoja misticna tajna i nikoj ne saka da mi gi odkrie Постпородилно крварење Icon_smile
Doktorot stalno vika... rano e na toa da mislis... a majka mi voopsto ne se prima na razgovor na taa tema Постпородилно крварење Icon_smile

Fala curki Постпородилно крварење Icon_smile
a majkami (koga bev za mila bremena),tolku opisno mi gi kaza ovie raboti,sto sestrami se uplasi ,i mi veli tesko tebe ti sto ke se poragas ,jas sega za sega nemam namera Постпородилно крварење 69779 Постпородилно крварење 69779 ali mn.lesno pominav(izgleda lesna raka imase dr.)pa prviot pat koga bev vo wc duri i mi bese strav....ali nisto ne osetiv,ni peckanje ama bukvalno nisto.moj sovet ,neslusaj nikogo(ja so prvoto bev poisplasena slusajki razni iskustva)duri dr.se seguvase so mene,deka tolku dobro me sosil,sto ke sum mozela na plaza da idam i da brkam deckovci Постпородилно крварење 69779
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29179
Registration date : 2008-09-01

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty08.10.09 20:15

луѓе дали е ужасно болно самото породување? многу се плашам и веќе почнувам за сето тоа да размислувам... како и што ќе биде... што ако не можам да дадам доволно силен напон за да излезе бебето... и боли ли тоа кога те сечат со скалпер и кога те шијат отпосле?
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty08.10.09 21:17

Jas sum porodena so carski rez i mislam deka go izbrav najbezbolniot nacin,edno sto mi bese strav,drugo so trista problemi,pa bebeto bilo golemo...iskreno im se voshituvam na tie sto se porodeni vaginalno,dodeka bev vo bolnica koga gi slusav kako vristat si vikav jas barem ova ne go projdov i neznam dali nekogas bi mozela.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29179
Registration date : 2008-09-01

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty21.10.09 20:02

Дали после направен царски рез, многу ви течеше крв или помалку, за разлика од кај нормалното породување?
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27314
Registration date : 2009-09-17

Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty21.10.09 21:10

Kara, ti se spremas za carski ili onaka samp prasuvas (posto mislam na edno mesto procitav deka karlicno si go nosela bebeto)?
Moj sovet, ne se misli tolku mnogu, uzivaj oti za kratko vreme ke si go drziz bebceto vo race.
Backi do tebe
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Постпородилно крварење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Постпородилно крварење   Постпородилно крварење Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Постпородилно крварење
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: