Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Неговото величество - ГРАВ

Go down 
+37
adi
Elisaveta
twins_
Vesnicka
Biljana
kateee
LiMan
anu6ka
biljanag
Barbie
BILE-ENA
Ilince
marina_m
fibimk
beti 24
Mila87
Tifani
Lana
butterfly
KATIC
ivi
bani
macush
anetapp
verce
Sun
mamalina
daniela
aleksandra
marina_daniel
delfin76
NatalijaS
vecki
bella*
Mama Ane
sonjamfk
Rocka
41 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28177
Registration date : 2009-04-14

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty07.05.09 13:26

Nie site jademe grav,go sakame zdravo e,posebno vo Anglija mnogu se ceni.Ednas nedelno obavezno.Obicno pravam corba,zaradi sin mi,taka go saka.Stavam morkov,kromid,piperka,bez meso ,bez kolbasi ,bez zaprski
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28379
Registration date : 2009-02-16

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty07.05.09 13:30

Oбожавам бел грав(без запршка) со праз во него..... ммммм..... a денес тоа е на мени Smile
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29003
Registration date : 2008-07-07

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty07.05.09 13:36

гравот ми е омилено јадење го јадиме секој петок обавезно, е тоа јадење е единствено што не го готвам дека одиме во петок кај свекрва ми на ручек,а го обожавам кога е чорба, тавче послабо но го јадам и така, и мажот ми го обожава, но сега здравје со бебето со доење ке треба да го избегавам
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29014
Registration date : 2009-02-25

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty07.05.09 17:09

Nie grav jadime ednas nedelno obavezno....vo petok.Go pravime ili tavce ili tecen.Prvata voda ja frlam iako mislam deka nema vrska so gasovite.Imeno imam primeteno deka i posle frlenata voda se javuvaat gasovi..bar kaj mene..mozda 2 dena se osekam poduena!..Kolku sto znam toa zaviselo od zemjata kade e posaden gravot.Ako zemjata e povodena pomalku gasovi se stvaraat i obratno.
Inaku obicno go zakisnuvam gravot,mu redam kromid i suva piperka.Go varam.Gi cistam piperkite i mesoto od niv go vrakam nazad.Nastrana zaprzuvam malku kromid i luk...turam crven piper i to e sve.Samo vo grav redam sol...vegeta nikogas...i crn biber vo zrni ili melen.Ne stavam zaprska tuku nekogas ako e potecen ili ke istavam od vodata ili ke zgmecam malku od zrnata!
Ako pravam tavce togas zrnata ne gi varam skroz....tuku koga se pri kraj gi stavam vo zemjena tava... redam przen luk i kromid,stavam crven piper i od vodata za da se dovari.Zgora pred kraj redam seckan magdonos.
Ne go sakam nitu so kolbasi nitu so rebra...taka posen,so maslo,a moze i bel.....
Za recepti ne sum cula deka ima mnogu za grav.....jas nekogas pravam grav so makaroni ima uste plus nekoi drugi raboti i se vika italijansko minestrone.
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29667
Registration date : 2008-09-03

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty26.05.09 15:43

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Image003


Moeto deneshno delo Неговото величество - ГРАВ - Page 2 0186

So slaninki, nane i majchina duhichka mmmmmmmmm kako mirisaaaaa Smile Smile Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28769
Registration date : 2008-10-30

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty26.05.09 16:39

bravo rocka alal da i ena zena ti sto si nasla vakov maz mojot ne znae ni jajca da isprzi. ova stvarno vkusno izgleda sigurno nisto ne ti ostanalo
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29358
Registration date : 2008-07-16

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty10.06.09 13:23

Obavezno stavam vo varenjeto eden morkov koj posle go pasiram i domat ili presen ili domata od sise i plus standarnite sostojki
Вратете се на почетокот Go down
BILE-ENA
Прваче
Прваче
BILE-ENA


Female
Број на мислења : 395
Age : 52
Локација : skopje
Поени : 28427
Registration date : 2008-11-20

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty25.06.09 23:26

Jas go pravam gravot ko fibi so go napisa,samo vo varenjeto stavam i eden pomal patlidzani nego go rastrivam so piperkata.Brasno nikako,od zacini samo sol,vegeta-tuzot i sl.mu go unistuvaat vkusot na gravot.I gravot treba da se razvaruva na tivko,ne da pliva vo voda i odvreme navreme da se dotura topla voda.Finta sto go pravi gravot povkusen i ne se pravat tolku gasovi - jas go varam so mineralna negazirana voda.Probajte taka.
P.S. omileno jadenje mi e gravot
Вратете се на почетокот Go down
Barbie
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 567
Локација : Skopje
Поени : 27442
Registration date : 2009-06-12

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty30.07.09 3:23

Jas jadam bel grav,a obozavam tavce-gravce.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 44
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30462
Registration date : 2008-01-27

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty04.09.09 14:35

сте правеле со пилешко? ми рекоа било многу вкусно
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28379
Registration date : 2009-02-16

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty04.09.09 15:07

Ееее морам да пишам, сега се вратив од Зелено пазарче. До сега немав прашано колку е гравот на пазар, но денес решив да купам кога веќе бев таму. И така видов на неколку места и прашувам колку е , мим вика 160ден. а го гледам еден никаков, исушен, катастрофа, си се свртев и уште не ми се верува цената. Неговото величество - ГРАВ - Page 2 121539
Вратете се на почетокот Go down
anu6ka
Почетник
Почетник
anu6ka


Female
Број на мислења : 47
Age : 43
Локација : дома си е дома
Расположение : Тоа што нема да ме убие, ќе ме зајакне!
Поени : 27452
Registration date : 2009-04-28

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty04.09.09 15:09

Тавче-гравче со суви пиперки везенки, лукче и нане е најубаво за мене.
Вратете се на почетокот Go down
http://[url=http://ticker.7910.org/eng][img]http://ticker.7910.o
LiMan
Почетник
Почетник
LiMan


Female
Број на мислења : 69
Age : 45
Локација : MK
Поени : 26889
Registration date : 2009-08-25

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty05.09.09 23:23

Јас до сега не сум правела гравче, ама баш му се спремам деновиве...
Инаку го гледав скоро на ТВ оној нутриционистон Душан Матиќ, некој го праша како треба да се спрема и он рече дека гравчето треба да се вари во вода 3 минути, да се тргне од оган и да се остави да стои така половина час. Потоа таа вода да се фрли и да му се стави нова врела вода и да се продолжи со варење... Се ставало и една цела главица кромид, морков, пиперка, т.е. кој што си сака и варење доволно било 1 час. Потоа се загрева малку масло, се вади кромидот и морковот од гравот и се гмечи во маслото ( е тука не сум сигурна дали требаше да се стави и црвен пипер) и сето тоа да се стави во гравчето.. Тука на крајот да се стави и ким и мајчина душичка, и дека така подготвен не би требало да прави гасови... Значи рече дека не треба да се прави запршка на начинот кој што вообичаено ја прават домакинките бидејќи било многу нездраво, а и рече дека Вегетата и сличните такви зачини се многу штетни и треба што подалеку да ги фрлиме Smile
Како го објаснив, уште да го направам Smile
Вратете се на почетокот Go down
kateee
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 95
Age : 42
Локација : sk
Расположение : 5
Поени : 27776
Registration date : 2009-03-04

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty05.09.09 23:48

lele ama ic ne go sakam a ne go ni pravam.mm mnogu saka tavce gravce pa uste malku ke pocnat slavite pa ke si kasne.
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28133
Registration date : 2009-05-04

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty05.09.09 23:50

Jas obavezno ednas nedelno gotvam gravce za rucek i site si go sakame.
Вратете се на почетокот Go down
Vesnicka
Полуматурант
Полуматурант
Vesnicka


Female
Број на мислења : 1037
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 29047
Registration date : 2008-08-08

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty05.09.09 23:58

Uuu kolku sakam gravce mmmmmmmm, ama od koga ne sum jadela.
Вратете се на почетокот Go down
twins_
Полуматурант
Полуматурант
twins_


Female
Број на мислења : 1046
Age : 47
Локација : Дембелија:-))))
Расположение : променливо:-)
Поени : 27328
Registration date : 2009-07-17

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty06.09.09 0:56

Го јадам и го сакам секако ама некако најубав ми е густ чисто бел само со сол и нане и сирење успат :-)))))
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28018
Registration date : 2009-04-12

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty06.09.09 1:01

Си сакам тавче гравче.Кога се породив па се до пред еден месец нејадев грав. 11 месеци немав каснато гравче ама сега почнав пак да си јадам и гледам дека на Матеј не му смета.Сега морам да надокнадам за толку време нејдење Smile
Вратете се на почетокот Go down
Elisaveta
Прваче
Прваче
Elisaveta


Female
Број на мислења : 341
Age : 40
Локација : mkd
Поени : 27812
Registration date : 2009-04-03

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty06.09.09 1:30

I jas si sakam gravce i si jadev uste od pocetok otkako se porodiv, voopsto ne bese problem uste i poveke mleko imav, mozebi zaradi kromidot vo gravot.
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27146
Registration date : 2009-08-31

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty09.11.09 0:15

I nie isto taka gotvime gravce ednas nedelno,obicno vo petok.Jas go varam vo ekspres,stavam poveke kromid,mnogu morkov,luk,suva piperka,obavezno biber,crven piper,vo zimskiot period stavam lutenica (2-3lazici),go polnam ekspresot so voda i veke ne dosipuvam nikako, tuku ja cekam sakanata gustina ,a go sakam pogusto i sekogas na krajot stavam sol,nane i vegeta.Jas go obozavam i posno no pravam i so kolbavcinja,slaninka,so rebra.......
Вратете се на почетокот Go down
stefimama
Почетник
Почетник
stefimama


Female
Број на мислења : 58
Age : 45
Локација : tamsi vamsi
Расположение : o.k.
Поени : 26564
Registration date : 2009-10-27

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty09.11.09 1:05

Jas go pravam gravceto vaka-od navecer go stavam gravceto so voda da povrie edno 5 min.go poklopuvam i go ostavam vo taa voda do sabajle(ubavo ke mu nababri zrnoto).Potoa ja frlam taa voda,go mijam so ladna voda stavam kromid ,morkov i go stavam da se vari.Koga ke pocne da vrie mu stavam kapka zejtin vo vrienjeto i na kraj koga e gotovo mu stavam zacini(sol,biber,vegeta-malce)zejtin,pravam tenka zaprska,obavezno poveke lukce i magdanos.Vrie uste malku so zaprskata i posle krkame.Zavisno stavam rebro ili kolbasi.
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Полуматурант
Полуматурант
saligrem


Female
Број на мислења : 715
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 26974
Registration date : 2009-10-30

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty10.11.09 10:29

Jas voopsto ne go sakam gravot a mm mnogu go saka . Pravam za vikend koga e toj tuka ednas vo 2 meseca Smile
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29563
Registration date : 2008-03-17

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty10.11.09 14:03

I jas ne sakam grav ama koga imame toa za rucek (petok) jadam. Poveke sakam tavce gravce otkolku corbicka
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27264
Registration date : 2009-09-17

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty10.11.09 14:22

Jas vo dve godini brakmdali 5 pati imam napraveno grav i toa isklucivo crn - saren grav. Od tie pet pati, 2 pati e za badnik. Sakam da go jadam ama mi e teko posle nego i go izbegavam.
Inaku go prava cisto samo grav, voda i zacini, i na kraj zaprska so malku brasno.
Znam deka zaprskata e stetna ama lugje niedna mandza ne mi e ubava bez nea, retka e kako supa, i se cudam sto da pravam so zaprskive, kako da si ja napravam mandzata pogusta bez brasno i crven piper da zaprzuvam????
Eve za denes mandza telesko so kompir pravev od sinokja stoi samo zaprska da i stavam koga ke se vratam od rabota i toa ti e toa.
Dajte nekoj sovet ako imate....
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28769
Registration date : 2008-10-30

Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty10.11.09 15:09

vasidora напиша:
Jas vo dve godini brakmdali 5 pati imam napraveno grav i toa isklucivo crn - saren grav. Od tie pet pati, 2 pati e za badnik. Sakam da go jadam ama mi e teko posle nego i go izbegavam.
Inaku go prava cisto samo grav, voda i zacini, i na kraj zaprska so malku brasno.
Znam deka zaprskata e stetna ama lugje niedna mandza ne mi e ubava bez nea, retka e kako supa, i se cudam sto da pravam so zaprskive, kako da si ja napravam mandzata pogusta bez brasno i crven piper da zaprzuvam????
Eve za denes mandza telesko so kompir pravev od sinokja stoi samo zaprska da i stavam koga ke se vratam od rabota i toa ti e toa.
Dajte nekoj sovet ako imate....
pa mozes namesto zaprska da zgmecis nekolku od kompirite kako pire i pak da gi vratis nazad taka ke ti s ezgusne mangata
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Неговото величество - ГРАВ
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: