Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Неговото величество - ГРАВ

Go down 
+37
adi
Elisaveta
twins_
Vesnicka
Biljana
kateee
LiMan
anu6ka
biljanag
Barbie
BILE-ENA
Ilince
marina_m
fibimk
beti 24
Mila87
Tifani
Lana
butterfly
KATIC
ivi
bani
macush
anetapp
verce
Sun
mamalina
daniela
aleksandra
marina_daniel
delfin76
NatalijaS
vecki
bella*
Mama Ane
sonjamfk
Rocka
41 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29667
Registration date : 2008-09-03

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty06.05.09 13:11

Postojat mnogu recepti za pravenje jadenja so grav, tolku mnogu, sto mislam deka zasluzuva posebna tema.

Pisete gi vashite chorbi, tavi, salati ...
Pisete finti i soveti za podobro varenje, za pomalku prdenje ...


Ete, jas vednas bi sakal da prasham,

- Ja frlate li prvata voda od varenjeto, i ako DA, zosto ? Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29513
Registration date : 2008-07-28

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty06.05.09 13:24

zavisi koga kako. ako ima vreme ja frlam ako ne, ne. obicno vikaat deka da nemas gasovi se frlala, a kolku e tocno ne znam.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30631
Registration date : 2008-11-06

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty06.05.09 13:26

Јас не ја фрлам, зашто мислам дека со тоа се губат витамините кои неговото величество грав ги има Smile. Обавезно додека варам грав ставам 1 цела главица кромид, која ја фрлам при крај, зачини откако ќе се свари и малку зејтинче. Пола оставам бел, пола во земјена тава со црвен пипер и некое колбавче ако има. Тавчево за мене а другите како обичаат Smile
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Полуматурант
Полуматурант
bella*


Female
Број на мислења : 699
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 29058
Registration date : 2008-06-27

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty06.05.09 13:28

Свекрва ми прави грав со спанаќ во тавче, многу е вкусно.
Тоа е рецепт од Кочани
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29667
Registration date : 2008-09-03

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty06.05.09 15:34

Bella de, pa kazi go receptot da go probame i nie Smile



Prvata voda se frlala zatoa stov vo lushpata na gravot postojat nekoj toksini, koj sto se stetni za varenjeto i sozdavaat gasovi, taka sum cul , ke proveram poubavo ..
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30685
Registration date : 2008-05-05

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty06.05.09 15:36

i jas go imam slusnato istovo samo ne ja frlam edino ako imam nekoja fleka na alista togas ja frlam prvata voda zasto mnogu pomaga za vadenje fleki
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28367
Registration date : 2008-11-26

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty06.05.09 15:42

I jas imam slusnato za frlanje na prvata voda za da ne sozdava gasovi, ama jas ne ja frlam. Tie sto ja frlate kazete dali e efikasno.Eve eden recept: bel grav isceden se mesa so peceni piperki zeleni iseckani i so luk i maslo. Ova go obozavam, kako salata e, ama se jade so leb(a moze i bez nego).
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29005
Registration date : 2009-02-13

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty06.05.09 15:46

jas ja frlam prvata voda bas poradi tie gasovi
sekogas stavam po edna glavica kromid i edno lukce da se vari so gravot a posle koga se svareni gi rastrivam
stanav maher za gravce tavce ama najcesto go pravam posno bez kobasici ili nesto slicno
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28473
Registration date : 2009-01-16

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty06.05.09 16:08

jas ne jadam grav nemozam da go podnesam Smile a sreka i mm ne go jade taka da ne go pravam ic doma Smile
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Полуматурант
Полуматурант
bella*


Female
Број на мислења : 699
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 29058
Registration date : 2008-06-27

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty06.05.09 19:08

Rocka напиша:
Bella de, pa kazi go receptot da go probame i nie Smile



Prvata voda se frlala zatoa stov vo lushpata na gravot postojat nekoj toksini, koj sto se stetni za varenjeto i sozdavaat gasovi, taka sum cul , ke proveram poubavo ..
Епа јас да знаев да го направам, ќе напишев дека правам многу добар грав со спанаќ, ама не знам за жал.
Мм многу сака да јаде грав во секави форми, ама нема кој да му направи hihi
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 38
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29130
Registration date : 2008-06-09

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty06.05.09 19:26

I nie cesto varime grav. Mm mnogu saka duri da ima sekoj den samo grav ke jadi zaradi toa sto redovno gotvev sega mi e pododjaden i jas ja isturam prvata voda ,gravot go varam so 1 glavica kromid i 1 suva piperka moze i malku maslo od koga ke se svari togas mu stavam sol i ako go jadime taka tecen pravam zaprska so kromidce(seckano na sitno kromidceto se proprzuva vo maslo i potoa se dodava crven piper) a ako pravam gravce-tavce go stavam gravot vo tava i mu sravam nekolku cesninja luk celi mu turam zaprska i go stavam da se pece, imam staveno pred pecejneto 1 konzerva tuna izmesana so gravot i ja stavam da se peci ,mnogu e ubavo taka gravceto
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30064
Registration date : 2007-11-20

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty06.05.09 21:19

Првата вода не ја фрлам не знам зошто,исто ставам кромид ама го сецкам,и пиперка зелена или сува ако е за чорба,,а ако е за во тавче ставам повеќе кромид 5-6 главици ,го ставам гравот во тава ,па зачини,запршка само црвен пипер,одозгора ставам патлиџан на тркалца исечен и пиперки зелени исто и наросувам брашно и повеќе зејтин.Супер излегува! Неговото величество - ГРАВ 897427
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28791
Registration date : 2008-08-22

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty06.05.09 21:28

Jas si go prigotvuvam najcesto kako belo gravce,zaprska ne stavam.Prvata voda obavezno ja turam poradi gasovi.stavam cela glavica kromid,crvena suva piperka,lukce,magdonos,morkov,zacin,sol i maslo i go trijam.Mm ne jade grav pa retko go prigotvuvam no vaka najmnogu go sakam.
Вратете се на почетокот Go down
Sun
Полуматурант
Полуматурант
Sun


Female
Број на мислења : 717
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 28596
Registration date : 2008-10-12

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty06.05.09 21:54

Gravot jas ne go sakam mnogu,no mm saka da jade i zatoa nekogas koga ke mi rece ke prigotvam.Najcesto go jademe corba ponekogas i tavce,a i jas obavezno mu ja isturam prvata voda na gravot poradi gasovi,koga go varam stavam kromid cel,piperka i morkovce zaedno da se varat i posle se pasiram i go stavam vo gravceto,zacini sol i vegeta stavam na kraj kako i c. piper go dodavam vo gravceto a potoa zagrevam zejtice i go posipuvam vrz gravceto.Jas taka go pravam i vkusno e Smile
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29667
Registration date : 2008-09-03

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty07.05.09 1:20

Hm... a sekogas go pravite na ist nachin, edna recepta ?

Jas go pravam na najmalku 6-7 nachini, so suvo mevce, nekad so zenenchuk, nekad bez nisto, nekad belo ...

Me zainteresiraa receprite so spanak i so tuna, moram da gi napravam Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30085
Registration date : 2008-02-15

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty07.05.09 1:22

bella* напиша:
Rocka напиша:
Bella de, pa kazi go receptot da go probame i nie Smile



Prvata voda se frlala zatoa stov vo lushpata na gravot postojat nekoj toksini, koj sto se stetni za varenjeto i sozdavaat gasovi, taka sum cul , ke proveram poubavo ..
Епа јас да знаев да го направам, ќе напишев дека правам многу добар грав со спанаќ, ама не знам за жал.
Мм многу сака да јаде грав во секави форми, ама нема кој да му направи hihi
Sakate recept Wink aj 100 evra platete pa ke vi kazam hihi tocen recep i se razbira sekoj petok praven Smile
Se zema spanak koj prethodno moze malku da go provriete a i nemora i se proprzuva na zejtin vo zemjena tava.Se dodava i malku brasno i crven piper ako prethodno ne vi bil zaprzen gravot. Se stava vareniot grav najbicno svaren ne bitno dali vo edna ili dve vodi.Jas samo vo edna prvata ne ja frlam go potopuvam odvecer vo mlaka voda da nabari do utreto i go varam.Setot toa se proprzuva so zacin i kromit koj saka i se stava vo rerna da se potpece i iskrcka vodata.
flower
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28103
Registration date : 2009-02-04

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty07.05.09 1:30

ние дома најмногу го јадеме како тавче гравче и така и почесто го спремам.првата вода обавезно ја турам го варам со потпечено кромидче и уште не доварен го ставам во земјена тава со масло и црвена пипер одозгора го посолувам со зачин за грав и право во рерна
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28603
Registration date : 2008-10-06

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty07.05.09 1:31

I jas koga varam grav prvata voda ja frlam,zaradi gasovi,ama za zal na mm ni toa ne mu pomaga hihi
Najcesto go pravam vo zemjeno tavce,zaprzen so mnogu praz (bez brasno) i crven piper,stavam i nane, magdanos,lovor,biber i nekolku suvi piperki i sekako sol (vegeta ne stavam).Mozam da kazam deka mene mi e mnogu vkusno,a i domasnite mnogu go sakaat taka napraven.
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29667
Registration date : 2008-09-03

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty07.05.09 1:51

Da, da, sum cul i toa deka se stavalo nane za protiv muzika Smile))
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30085
Registration date : 2008-02-15

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty07.05.09 1:53

Naneto e ubavo za varenjeto na zeludnikot bez razlika dali se stava vo grav ili bilo koja druga hrana zaboraviv da go pisam za vo Gravot.Redovno koristam vo site jadenja koga jas gotvam Smile
Вратете се на почетокот Go down
bani
Почетник
Почетник
bani


Female
Број на мислења : 84
Age : 54
Локација : Skopje
Поени : 29322
Registration date : 2008-04-18

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty07.05.09 10:27

Јас правам пире од грав... Се вари се процедува течноста од гравчето во некој сад и се пасира гравот ако е многу густо се додава од течноста во која се варел, го зачинувам со сол, бибер и вегета... Се загрева масло со доста црвен пипер кој сака може и малку брашно (јас не ставам) се истура кашата од грав и се запржува неколку минути...
Вратете се на почетокот Go down
ivi
Полуматурант
Полуматурант
ivi


Female
Број на мислења : 664
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 29210
Registration date : 2008-05-06

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty07.05.09 12:33

grav...jadam samo koga moram, a do sega ne sum varela Smile
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28864
Registration date : 2009-02-16

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty07.05.09 12:48

jas jadam grav, ama najvkusen mi e so belo sirenje, a za gravot imam citano deka ako se stavi lovorov list vo varenjeto - nema gasovi..... probajte ako sakate
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28018
Registration date : 2009-04-12

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty07.05.09 13:15

Grav nemam jadeno otkako se porodiv,eve veke 10 meseci.Ne deka nemise jade....mi se jade itoa kako....ama mi e strav za Matej dane ima gasovi,zosto toj i taka ima pa i grav jas da jadam neznam.......
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29743
Registration date : 2008-03-01

Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty07.05.09 13:19

jas grav varam ne taka cesto ,ama sepak go jademe ,Lana go obozava ..
mu stavam kromid ,zejtince ,suva piperka ..i taka go varam ,vodata prva ne ja frlam ,a posle go zaprzuvam mu stavam sol ,lovorov list ,seckano lukce mnogu malku i go ostavam da krcka nekoja minuta .. super e na kraj ..

koga pravam tavce gravce ,taka svaren ko redam vo tavce ,red grav ,a red iseckan proprzen kromid so brasno i crven piper ,pa red grav ,red kromidot i na kraj kobasicki ...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Неговото величество - ГРАВ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Неговото величество - ГРАВ   Неговото величество - ГРАВ Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Неговото величество - ГРАВ
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: