Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Доење - поважни прашања

Go down 
+112
Nebo
Misticia
mama i ana
LiMan
roski
2mama
Zvezdicka
mamaAnita
M A M I
kara
Mami4ka
Arhangel
Lidija3
Snegulka
Mirka
Elisaveta
Arnaudova Milena
nnatasa
Dara
Mama Vase
monabombona
bubamara
Ale83
mami29
Biljana
Nine
rosa29
kateee
bid
marina_m
bibic
Ilince
marina****
Nada Simovska
Deni
beti 24
Violeta13
Sandra
Ananastasija
winnie the pooh
Lady_M
lila_mk
Sara
JaNiTa
butterfly
D-r Lidija Pazdrijan
babysara
Pravnicka28
mama X
mis
MamaMaja
NatalijaS
sanja-ve
mirecv
Dragana
female*
obicna
sneze
Elena_mila
Пандорче
Mimi22
maskoe
Bela
Ves
Eni
Damjana
Denicija
bella*
peperutka
Oliver&Angela&Luk
macush
ilievska.m
Mama Ane
analazarevska
Maja
Viktorija78
Sun
Sanja_Ivana
Kikic
Gala-78
verce
Jovana's mom
avanturistka
Sandra_Anja
baby24
marina_pp
Mimi
Monika
Lili
mamalina
sanja_
biljanag
magi
desi
georgina
Kinky
Nate_David
mama
Sister
Ben10
Emilija
vesna velkova
Juni08_Andrea
Freya
aleksandra
moja Ina
STAR *
Big Sister
rich_bitch1
vecki
mamicka211
Emi
116 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24  Next
АвторПорака
Ale83
Почетник
Почетник
Ale83


Female
Број на мислења : 79
Age : 40
Локација : sk
Поени : 27791
Registration date : 2009-03-16

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty22.08.09 4:51

Ilince напиша:
jas se pomalku imam mleko denovive...uf ama mi e krivo....:((((((




ne se otazuvaj nikako i pij caj od kopriva ima galatogeno dejstvo go zgolemuva kolicestvoto na mleko i pij mnoooooogu tecnosti
Вратете се на почетокот Go down
Arhangel
Прваче
Прваче
Arhangel


Female
Број на мислења : 173
Age : 44
Локација : ohrid
Поени : 27154
Registration date : 2009-08-03

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty22.08.09 7:54

I mene mi se namali mlekceto pred nekoe vreme i da vi kazam piev mnogu boza i normalno dr.tecnosti. Ne znam dali bese na psiholoska baza,ama mene mi pomogna.Moj sovet:pijte si Boza.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29194
Registration date : 2008-11-10

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty22.08.09 12:22

Биљана за каков ефект има мислам дека веќе погоре пишаа искусните мамички, јас сега ја користам кремата бидејќи малце ми се испукани брадавиците а после здравје поинтензивно за доење.
Земи си ја кремата ќе ти послужи и кога ќе доиш сигурно.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty22.08.09 23:44

mami29 напиша:
Ves напиша:
[


Edna drugarka mi spomna silikonka da stavam , moze ke spreci pogolemo raspukuvanje .

Ves i jas ti preporacuvam silikonska bradavica, na Medela mnogu se dobri.Jas gi koristam i ne sum imala takvi problemi. Vo sekoj slucaj podobro silikonska odkolku da se otkazete od doenje.

Прасав и во аптека , купив Маст за рагади , неверојатно е колку брзо ми помогна , Еве од вчера до ноќва два три пати се намачкав и веќе е подобро , заздравува и се обновува кожата , инаку употребувам силиконска( имав на Чико -супер беаама ги уништив при стерилизација , сега од Бејби нова една што ми остана ставам , ама тешко се извлекува од неа -ќе барам утре други ) за да не се повторува кога ќе стегне со непцата , а еве и млекото се враќа пак во нормала ,( а сабајле мм купи НАН 2 во случај да неможе повеќе да се доиме оти беше страшно (отечена града )ко запушена , немаше млеко.
Ја препорачувам маста за рагади, лесна и едноставна за употреба, и преевтина 55 денари,производ на гала фарм.
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29653
Registration date : 2008-04-14

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty26.08.09 14:47

Ја барав јас денес маста за рагади во Зегин од Галафарм, ама немаше. Имаше само од Фитофарм 42ден. беше. Ја немаше ни таа Биоклин Ланолин. Земав од Мустела 800ден. се мачкам, па ќе видам дали ќе има подобрување. И оваа нема потреба да се одмива пред доење. Се надевам на резултат... Доење - поважни прашања - Page 21 506937
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29194
Registration date : 2008-11-10

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty27.09.09 19:42

Сакав да ве прашам нешто имено ако имал некој слична ситуација да ми помогне.
Јас имам млеко и тоа на претек а и Матеј фала богу си е лаком и си цица многу и убаво, дури се засркнува од што е лаком и голта големи голтки.
Се беше супер се додека не му се појавија тоа грчевите, ми се случува да почне убаво да си цица и одеднаш на сред цицање се витка плаче нервозно цица тегне се додека не ја пушти брадавицата и плаче и после веќе мора да го прекинеме цицањето, претпоставувам дека тогаш го фаќаат грчевите ама се мислам дека гладен ми останува и после и да му дадам пак да цица сака - бара да цица ама вришти во исто време и не ја фаќа брадавицата. Мене искрено ме фаќа неровоза и незнам што да правам.
Вратете се на почетокот Go down
Mami4ka
Прваче
Прваче
Mami4ka


Female
Број на мислења : 301
Age : 36
Локација : Тетово
Расположение : Odlicno :)
Поени : 27705
Registration date : 2009-05-10

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty13.10.09 13:37

Sara i kaj mene e istiot slucaj.Taman ke fati ubavo da si cica na sred cicanje pocnuva da place i posle potesko ja fakja bradavicata.A uste pogolem problem mi e toa sto na ednata grada bradavicata mi e skroz povlecena navnatre i nema sanski da fati.Probavme so vestacki bradavici no ne ni odi.Probavme i so pumpica da ja izvlecam bradavicata no i toa ne ni uspeva.I taka sega cica samo od ednata grada a od drugata se izmolzuvam.Mi se slucuva da mi se stvrdne cela grada i da zaostane mlekoto.Pa so vrela voda vo tegla ja stavam gradata i mlekoto od samata toplina pocnuva samo da tece i ne mora tolku mnogu da stiskam za da se odmolzam.
Znaci ako nekoj ima problem so zaostanuvanje na mlekoto neka proba na ovoj nacin da se odmolzuva.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty05.11.09 14:41

Сакам да ве прашам,како знаете што е повлечена брадавица?
Тоа уште пред породувањето се утврдува, и како? Мене сега на пр. брадавиците ми се многу осетливи. Ми смета дури и маицата што ми допира до нив. Кога на пр. ќе ги допрам или навечер кога ги мачкам со павловичева, тогаш се стврднуваат и се испупчуваат така ептен, а претходно ми се некако меки. Или кога ми е ладно исто така се стврднуваат и се испакнати нанадвор. И ова сакав да ве прашам, досега сеуште немам приметено да ми потече млеко, или онаа прва течност, што кај некои се јавува уште во шести месец од бременоста. Јас сум деветти и немам ништо до сега. Дали тоа може да значи дека нема да имам млеко? Ме загрижува малку тоа засега. Што ако не ми потече ич? И колку се приметува кога потекува првиот пат? Го проверувам градникот секој ден, ама ништо до сега. И некогаш ги притискам градите, ги масирам, како да ги поттикнам да излачат жлездите, ама пак ништо. Дајте ми совет ве молам.
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26728
Registration date : 2009-10-31

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty05.11.09 14:55

nemoj da gi pritiskas gradite,ke si dojde mlekoto,,,jas dodeka ne se porodiv voopsto ne mi protekuvase mleko,pa po dva dena koga se porodiv dobiv mleko.se vo svoe vreme..
mene me interesira dali nekoj znae da mi kazi,zosto koga cicame od ednata grada od drugata gradata mi teci mlekoto,i dodeka da stasa da cica od neze ke podisteci i utop sum non stop.dali nekoj imala vakov problem????? Доење - поважни прашања - Page 21 393679 ....
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty05.11.09 14:58

МАМИ а што јадеше твоејот бебуш тие два дена додека добиеш млеко? Го хранеа во болница со вештачко млекце или го доела друга родилка?
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty05.11.09 15:02

ne e problem imas poveke mleko i toa e ubavo
mleko ke ti dojde stom ke zacica bar ednas
sto poveke cica poveke rabotat gradite i doaga poveke meko
nemora da ti tece pred poragaj ama znaj deka vo gradite kako se bizi vremeto taka se sozdava mleko koga ke dojde momentot bebusot ke ima hrana
samo so lesno neka vi e


Последната промена е направена од biljanag на 05.11.09 15:07. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty05.11.09 15:04

Obicno mlekoto doagja 24h po poroduvanjeto. Vo bolnica go dohranuvaat so vestacko.
Kara, ostavi gi gradite. Vo bolnica se ke ti kazat sto treba i se sto te interesira.
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26728
Registration date : 2009-10-31

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty05.11.09 15:28

kara напиша:
МАМИ а што јадеше твоејот бебуш тие два дена додека добиеш млеко? Го хранеа во болница со вештачко млекце или го доела друга родилка?
go dohranuvaa ,tamu,pojma nemam so so,ama mislam so glikozicka
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26728
Registration date : 2009-10-31

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty05.11.09 15:36

mislam deka nemam dovolno oti placi posle cicanje,i go dohranuvam,a toa si teci..neznam .... Доење - поважни прашања - Page 21 635908 Доење - поважни прашања - Page 21 121539
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty05.11.09 16:29

MAMI imas mleko mozebi ne faka ubavo koga cica i golta vozduh pa zatoa ti place
Вратете се на почетокот Go down
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 26962
Registration date : 2009-09-17

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty05.11.09 16:45

kara напиша:
Сакам да ве прашам,како знаете што е повлечена брадавица?
И ова сакав да ве прашам, досега сеуште немам приметено да ми потече млеко, или онаа прва течност, што кај некои се јавува уште во шести месец од бременоста.

Да ти беа повлечени ќе знаеше Доење - поважни прашања - Page 21 Icon_flower . Брадавицата е навнатре.
Мене за првото дете не ми потече млеко пред да се породам, а потоа имав.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty05.11.09 17:53

Како навнатре? Мене ми се испупчени и двете. Така треба да бидат? Ама не се постојано така тврди, ама само кога ќе ги допрам, кога се туширам или кога се пресоблекувам-реагираат на поладно се испакнуваат. Веројатно такви треба да бидат.
Вратете се на почетокот Go down
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 26962
Registration date : 2009-09-17

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty05.11.09 17:57

Да, да, ОК ти се, не се секирај
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty05.11.09 18:29

Благодарам на одговорот мамаАнита... сега можам да си бидам спокојна...
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29194
Registration date : 2008-11-10

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty05.11.09 19:00

Јас исто немав млеко пред пораѓај не се секирај може само приметив веќе при крај на 9 месец после туширање како наросени ми беа брадавиците со прозирно како водичка незнаев дали е од туширањето а првата течност што ќе ти потече е всушност таква - како водичка. Мене ми надојде млеко вториот ден во болница - викаат со царски рез дека подоцна доаѓа млекото и дури кренав и температура. И тој ден се утепа од цицање Матеј а инаку го дохрануваа и пред и после тоа со вештачко млеко кое многу лошо ми мирисаше, бидејќи првите денови неможеш којзнае колку да го доиш тек откако ќе си дојдеш дома ќе си воспоставиш ред.
А за течење млеко од двете гради - не ми зборете не да се правам лом него ужас и ако не цица во рок од 2-3 саати тоа си течеееееее.
Јас пак имам проблем што некогаш Матеј несака да цица а тоа е обично кога му се спие или поради било која причина е нервозен додека се накани - леле живци корнам, ама мора да се биде упорен.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty05.11.09 20:44

mamicki da ve prasam nesto: vie sto imate mleko i kako sto kazuvate vi tece, zarem ne mozete toa mleko da go izmolzete (so pumpica ili racno) koga bebto bas togas ne saka da cica pa da mu go dadete pokasno oc sisence? Ili toa vi go remeti redot na cicanje?
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26728
Registration date : 2009-10-31

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty05.11.09 20:53

ama toa tece koga ke pocne da cica,i od drugata tece,i nemozam togas od ednata da cica a od drugata da se molzam Доење - поважни прашања - Page 21 69779 .ili ke go zemam da go podrzam v race da go poigram i to pocnuva da tece..... Доење - поважни прашања - Page 21 127667
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29194
Registration date : 2008-11-10

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty06.11.09 11:38

Најубаво е да не се форсира од шишенце - да не си направите проблем.А што вика МАМИ јас кога ќе го чујам како плаче одма почнува да течееееее.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty06.11.09 16:43

Sara напиша:

Јас пак имам проблем што некогаш Матеј несака да цица а тоа е обично кога му се спие или поради било која причина е нервозен додека се накани - леле живци корнам, ама мора да се биде упорен.

не го терај со сила за цицање кога сака колку сака никако под саат и сл
земи се ти пример ни јадеш ни пиеш под саат само кога сакаш исто и детето
позз
Вратете се на почетокот Go down
2mama
Почетник
Почетник
2mama


Female
Број на мислења : 72
Age : 42
Локација : bt
Поени : 27260
Registration date : 2009-06-24

Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty06.11.09 16:58

.Bebeto ednas cica za da jade, ednas da si ja zgasi zedta, ednas za da zaspie ne treba da se gleda vo casovnikot tuku da se citaat potrebite na bebeto
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Доење - поважни прашања - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 21 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Доење - поважни прашања
Вратете се на почетокот 
Страна 21 of 24Отиди на страна : Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бебиња-
Отиди до: