Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Доење - поважни прашања

Go down 
+112
Nebo
Misticia
mama i ana
LiMan
roski
2mama
Zvezdicka
mamaAnita
M A M I
kara
Mami4ka
Arhangel
Lidija3
Snegulka
Mirka
Elisaveta
Arnaudova Milena
nnatasa
Dara
Mama Vase
monabombona
bubamara
Ale83
mami29
Biljana
Nine
rosa29
kateee
bid
marina_m
bibic
Ilince
marina****
Nada Simovska
Deni
beti 24
Violeta13
Sandra
Ananastasija
winnie the pooh
Lady_M
lila_mk
Sara
JaNiTa
butterfly
D-r Lidija Pazdrijan
babysara
Pravnicka28
mama X
mis
MamaMaja
NatalijaS
sanja-ve
mirecv
Dragana
female*
obicna
sneze
Elena_mila
Пандорче
Mimi22
maskoe
Bela
Ves
Eni
Damjana
Denicija
bella*
peperutka
Oliver&Angela&Luk
macush
ilievska.m
Mama Ane
analazarevska
Maja
Viktorija78
Sun
Sanja_Ivana
Kikic
Gala-78
verce
Jovana's mom
avanturistka
Sandra_Anja
baby24
marina_pp
Mimi
Monika
Lili
mamalina
sanja_
biljanag
magi
desi
georgina
Kinky
Nate_David
mama
Sister
Ben10
Emilija
vesna velkova
Juni08_Andrea
Freya
aleksandra
moja Ina
STAR *
Big Sister
rich_bitch1
vecki
mamicka211
Emi
116 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Next
АвторПорака
JaNiTa
Прваче
Прваче
JaNiTa


Female
Број на мислења : 385
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 28484
Registration date : 2008-12-09

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty28.11.09 16:47

mama i ana напиша:
Здраво довојки ајде малку помош за новопечена мајка, имаме проблем со подригнувањето, кога се роди Ана воопошто не подригнуваше ама затоа редовно по подој икаше. Потоа имаше краток период на редовно подригнување и тоа по 2-3 пати по подој без проблеми а сега пак мака мачиме, ја држам на рамо ја држам на рака на меше и на колено сме пробале ама тешко некако. Обично ке подригне еднаш и толку ако ја легнам да спие пак се буни и се нервира знам дека има уште воздух во мешето по звуците што ги прави, инаку има еден месец.
Ајде некој совет и помош ве молааам, стануваме очајни и нервозни Доење - поважни прашања - Page 23 163602

Ako mozam da te utesam so mojov slucaj, sin mi za nekoj den ke pravi 8 meseci i den denes posle jadenje ili cicanje ako sam od sebe ne si podzdrigne nemozes nikako da go isprovociras. Od sam start se i sesto probuvavme, ne na ramo ne na koleno, duri odev i po skali nagore nadolu so nego vo race gomiti ke zdrignel ama nisto. Samo si bljuckase ako mu bese problem i tolku. Probuvaj posle podoj podolgo vreme da ja drzis ispravena moze sama od sebe ke pocne da si zdrga, ako ne stvarno neznam.
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29405
Registration date : 2008-06-14

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty28.11.09 16:49

Vnimavaj na goltanjeto na vozduh koga cica.Ubavo neka ja otvori ustata pred da i dades da cica za da moze ubavo da ja fati gradata.Nie ne sme imale problem so toa dali podrignal ili ne.Leon obicno zaspivase na grada taka da i ne e podrignuval posle sekoj obrok tuku si prodolzuvase da si nanka.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29129
Registration date : 2008-11-10

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty28.11.09 19:01

Нас кога најмногу ни помага држење на колено, така и за какање исто, се зезаме со мм ајде сега на нокшир хаха.
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29183
Registration date : 2008-05-28

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty28.11.09 19:08

A si probala li so blago tapkanje po grpceto? Filip taka podrignuvase!
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28236
Registration date : 2009-01-26

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty28.11.09 20:58

Devojki aj na pomos, od vcera imame problem ne saka da cica ubavo ke fati i pusti pravi kako da se davi koga ke pocne da sprica od gradata i se pravime lom dvajcata i ne saka da cica mnogu malce,ne saka ni sise si vikam da ne go boli grlceto mi e strav dali nekoj imal slicen problem a cajceto bekutan go pie,po malce cicnuva kolku da ne e bez ic.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 28949
Registration date : 2008-12-07

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty28.11.09 21:12

Proverete dali ima sor na jazikot. Moze da e toa, nemam ideja sto bi mozelo drugo da e ...
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29684
Registration date : 2008-07-11

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty28.11.09 21:34

А ако нема сор, одмолзи се малце, да биде помека градата и бутни му ја добро брадавицата во уста. Кога е многу набрекната градата и брадавицата е потврда. Се дави кога ќе протече млеко а тој го изгубил ритамот.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 28949
Registration date : 2008-12-07

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty28.11.09 21:36

I jas pomisliv na toa, ama deka rece i cucla ne saka ...
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28236
Registration date : 2009-01-26

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty28.11.09 21:47

Neznam luge nemam ideja me zeza kako saka sega vikam aj ke mu napravam malce hrana cucna malce i zaspa, a ne mi se tolku nabreknati za da nemoze da ja fati zosto cica na 3 saati ama sega ni na 3 nekogas ne saka nokeska prvpat vo zivot go nadoiv vo 11 zaspa vo 2 nokska i stana sabajleto vo 7 ne mi se veruvase tolku vreme da ne pobara da cica.si vikam grlceto da ne mu e nesto crveno
Вратете се на почетокот Go down
JaNiTa
Прваче
Прваче
JaNiTa


Female
Број на мислења : 385
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 28484
Registration date : 2008-12-09

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty28.11.09 22:01

Mirka напиша:
Neznam luge nemam ideja me zeza kako saka sega vikam aj ke mu napravam malce hrana cucna malce i zaspa, a ne mi se tolku nabreknati za da nemoze da ja fati zosto cica na 3 saati ama sega ni na 3 nekogas ne saka nokeska prvpat vo zivot go nadoiv vo 11 zaspa vo 2 nokska i stana sabajleto vo 7 ne mi se veruvase tolku vreme da ne pobara da cica.si vikam grlceto da ne mu e nesto crveno

ako ne place i ne se nervira ednostavno moze e sito deteto, za nokta, kamo sreka jas da mozam tolku saati da spijam i Pavel da ne se budi, ama mojot i sit i gladen i sho da e se budi na 2h, eve sega veke za navecer pie NAN i pak se budi na 2h. Ako ne e nervozno i placlivo moze e sito, zosto i da ima maka nekoja bebus, so grlo nose i bilo sto drugo, ke place i ke bide nervozno. sepak ako prodolzi vaka konsultiraj se so pedijatar ili so Dr LIdija na forumov.
Вратете се на почетокот Go down
mama i ana
Почетник
Почетник
mama i ana


Female
Број на мислења : 24
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 26390
Registration date : 2009-11-28

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty29.11.09 16:51

Фала за одговорите за чудо денес почна да подригнува не редовно после секој подој ама и ова е нешто, најмногу и одговара положбата на рамо па ке видиме како понатаму.
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29405
Registration date : 2008-06-14

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty29.11.09 16:56

Samo bidi trpeliva i se ke se sredi!
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29077
Registration date : 2008-08-31

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty29.11.09 16:57

https://www.youtube.com/watch?v=VkfR9xlQFi4 - за сите идни мајки
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26663
Registration date : 2009-10-31

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty05.12.09 19:20

Zenski da ve prasam,dali mozam da pijam od cajot od HIPP za doilki za poveke mleko?ovie dva dena mislam deka mi e namaleno mlekoto,bidejki koga cica placi ne mu teci,posebno od ednata grada,neznam zosto.mi e strav da ne mi sekni mlekoto,oti prvoto go doev 4,5 meseci(togas ednostavno samo mi prestana) bas kolku sto ima sega sin mi.
sto mislite dali da kupam od cajot dali ke ima nekakov efekt?dali nekoja imala slicen problem,ve molam za sovet Доење - поважни прашања - Page 23 506937
Вратете се на почетокот Go down
Ale83
Почетник
Почетник
Ale83


Female
Број на мислења : 79
Age : 40
Локација : sk
Поени : 27726
Registration date : 2009-03-16

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty05.12.09 19:30

za da imas poveke mleko ti preporacuvam da pies caj od kopriva ili caj od komorac (a mozes i da gi mesas zaedno)1 litro na den,provereno nadoaga stavrno,jas imav takov problem abe posle ova mi tecese duri,isto taka i bozata pomaga sli ja se plasev da pijam da ne go boli stomaceto
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26663
Registration date : 2009-10-31

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty05.12.09 20:00

Fala za sovetoto .a cajot od komoraca go ima vo marketive ili vo apteka,bidejki nemam dosega takov pieno...a jas ponegokas si pijam pivo ima efekt,ama ovie denovie nesto poslabo mu teci,posebno od ednata grada nikako ne saka,samo sto ke se doblizi pocnuva da placi...neznam zosto..
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29129
Registration date : 2008-11-10

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty06.12.09 12:25

Пиј повеќе течности сок млеко јогурт вода, а за чај јас го пијам од билна аптека има 5 билки и се вика чај за доилки, мислам дека е подобар од тој на Хипп.
Вратете се на почетокот Go down
JaNiTa
Прваче
Прваче
JaNiTa


Female
Број на мислења : 385
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 28484
Registration date : 2008-12-09

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty06.12.09 12:55

Mozebi toj od bilna e poefikasen neznam ne sum probala, ama ovoj na hipp e extra, prvo ne treba da se macis da varis i cedis i neznam uste sto ne, ne mora da pies neznam kolku mnogu od nego tuku samo 2 casi, edna nautro i edna navecer. Vkusot e odlicen, mozes da go pies laden ili topol kakov sakas bidejki e vo granuli i se rastvara odlicno. za celi 2 minuti go pravis i pies Smile jas sum zadovolna od cajot mnogu. sega i za pavel koristam hipp cajce vo garnuli.
Вратете се на почетокот Go down
mama i ana
Почетник
Почетник
mama i ana


Female
Број на мислења : 24
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 26390
Registration date : 2009-11-28

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty06.12.09 15:39

Јас пијам чај од хип и во него имаш коморача, ким, коприва а исто така пиев и од тој од билна аптека и засега имам млеко и за Ана и за по комшии на заем да давам. За млеко колку што знам е најефикасен чајот од анасон, и наместо боза јадења или тестенини од пченка како палента и сл. Пробај .. ааа и најбитно многу течности ептен многу кај мене е така, се надевам дека ке ти се наголеми млекото да си се доите уште долго време.
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28236
Registration date : 2009-01-26

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty08.12.09 18:01

Go zemav denes prvpat ke pijam od cajot od hipp za doilki pa bi sakala da mi kazete dali stvarno nadoaga mleko od nego kakva e negovata uloga.
Вратете се на почетокот Go down
Nebo
Прваче
Прваче
Nebo


Female
Број на мислења : 170
Age : 42
Локација : sekade po malku
Расположение : Ludoo
Поени : 27060
Registration date : 2009-08-07

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty08.12.09 18:22

Jas mnogu kasno doznav za cajot na hipp, a na pocetokot imav maka so mlekoto, ama zatoa se utepav od pienje caj od bilna i navistina mi nadojde mleko, namalivme adaptirano...
E sega dali mi nadojde bas od cajot od bilna (jas pred se go piev za da mu se namalat grcevite i za toa sigurna sum deka pomogna), dali od toa sto se utepav od molzenje, nudenje na maloto da cica ili od seto ova zaedno, ne mozam da tvrdam so sigurnost Smile
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29844
Registration date : 2008-08-26

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty08.12.09 18:41

Se e individualno:). Najvazno e cesto doenje i nudenje da cica pred bilo sto da se ponudi, vo sekoe vreme i nezavisno kolku pominalo od posledniot podoj. Znaci cicanje pred se.
I pienje tecnosti. Ako mislite deka cajot za doilki ke pomogne, pijte go. Moze da se pie i drug caj, matocina, majcina dusicka, kim, anаson. I mleko, jogurt, supi, prirodni ovosni sokovi pa duri i od obicna voda mlekoto nadoagja:).
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26663
Registration date : 2009-10-31

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty08.12.09 19:01

vi blagodaram na sovetite.
a za cajot od HIPP jas sum mn zadovolna.pocnav da go pijam vednas stom se porodiv i stvarno imav mleko,go pijav skoro 2 meseci i neznaev do koga treba da go pijam pa go prekrativ..zato sega sakav pak da pocnam da pijam ama neznam dali sega ke ima efekt...do koga go pijavte vie cajot?
Вратете се на почетокот Go down
Snegulka
Прваче
Прваче
Snegulka


Female
Број на мислења : 147
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : gore dole
Поени : 28159
Registration date : 2008-12-27

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty08.12.09 19:44

jas go piev samo na pocetok i ne znam dali mi nadojde od cajot mlekoto...iskreno ne veruvam...i na samiot caj pisuva mal procent na zgolemuvanje na kolicinata mleko.Mislam deka e najvazno cesto doenje i pienje tecnosti...moze i drugi caevi,cedeni sokovi,mleko, jogurt
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29149
Registration date : 2008-09-01

Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty09.12.09 10:34

Мајки давајте совет.
Уште на вториот ден во болница мене ми надојде млекото.
Сега веќе имаме 12 дена и млеко има повеќе отколку што син ми може да исцица. Синоќа целата почнав да се тресам, ладно ми беше а имав температура 38,2. Се јавив на мојата др. и таа ми рече да се напијам еден парацетамол и задолжително да почнам да ги измолзувам градите, дека можело да има застој на млеко и од тоа така да се чувствувам. Пробавна едната и бавно, полека ама успеав да ја измолзам. Како да знам дека е целосно измолзена градата? А синоќа откако го надоив, ајде сега и другата града да ја измолзам. Почна млекото да шприца а не така само капка по капка како на другата града претходно. Дали е ова нормално? И дали има потреба да си земам апаратче за измолзување или ова ќе трае кратко време? Кога бебето успева да ја исцица целата града, на колкава возраст?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Доење - поважни прашања - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 23 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Доење - поважни прашања
Вратете се на почетокот 
Страна 23 of 24Отиди на страна : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бебиња-
Отиди до: