Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Прво спиење кај баба

Go down 
+25
mirecv
D-r Lidija Pazdrijan
Pipolino
Ves
avanturistka
Kinky
SANICKA
Lidija Nedelkoska
naivnna
anetapp
mamicka
Anika
kavadarcanka
daniela dimoska
Emilija
Sestricka
Big Sister
vecki
silvana
Kikic
Sandra_Anja
Mama Ane
Juni08_Andrea
marija*
verce
29 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty22.04.09 1:33

Kog zapocnavte da gi nosite vasite deca da spijat nadvor od doma sami?
Hristijan uste od mal bese mnogu samostoen i koga napolni 2 godinki zapocna sam na gosti kaj moite da odi bez nieden problem i po 5 dena bez da ne vidi mene i mm.
Problemot e sega za Stefanija ne e delena od mene na poveke od nekolku casa..Moite dojdoa na odmor od Slovenija i sakat da ja vodat kaj niv nekoj den da sedi na gosti.Hristijan veke 2 dena e kaj niv i taa bara ama znam deka tesko ke prifati pa mi e strav da ja pustam da ne place.Ne saka da sedi ni so svekrvami iako si e doma vo svojata kuka ama ne saka so nea da spie i jade a kamo li so majkami sto 5 pati ja ima videno vo ovie 2 god.Neznam sto da pravam dajte nekoj sovet ili iskustvo za vasite decinja.
Вратете се на почетокот Go down
marija*
Прваче
Прваче
marija*


Female
Број на мислења : 235
Age : 43
Локација : skopje*
Расположение : dobro
Поени : 27981
Registration date : 2009-03-03

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty22.04.09 1:38

kaj mene david og godina i pol odi kaj majkami , apak angela ovaa godina prv pat izrazi zelba da odi sama da sedi tamu.Verce mozebi so tek na vreme ke se navikne seuste e mala koga ke vidi deka brat i ide ke saka i ona taka bese bar kaj mene
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty22.04.09 1:42

Bara taa da ide ke si igrala tamu so bato vo dvor so vujce ke odi vo park ama ne veruvam deka ke izdrzi poveke od 2 casaa odelena od mene.Problem mie sto moite ziveaat vo Vinica i odaleceno e 10 km od mene .Da e poblizu ke probam da ja ostavam ama vaka ako place dodeka da stasam ima da poludam 10 km daleku mi se cini.
Вратете се на почетокот Go down
marija*
Прваче
Прваче
marija*


Female
Број на мислења : 235
Age : 43
Локација : skopje*
Расположение : dobro
Поени : 27981
Registration date : 2009-03-03

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty22.04.09 1:45

Verce majka mi zivee vo bitola ,a jas sum vo sk . jas sto pati ja prasuvav dali e sigurna koga ja odnesovme i ona ne se delese od mene nikako dobro sega ima 6 godini i malku razbira
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty22.04.09 5:04

Verce probaj edna vecer,pa ke vidis kako ke reagira,a i da poplaci malce,dete e, taka rastat:)
Ako tolku ne mozat da ja zalazat,smirat ,pa ne e kojznae kolku daleku ,ke ti ja donesat.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty22.04.09 8:17

Марија првпат за викенд ја оставив кај моите кога имаше 7 месеци. немавме никаков проблем и ден денес повеќе сака таму да спие Smile. Борјан спиел кај баби, ама морам јас да го успијам, па да бркам работа, ептен е лигуш. Првпат на подолго време го оделив од мене сега овие 4 дена за Велигден. Беа двајцата со моите на село и немале никаков проблем, освен првата вечер малку што кенкал
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty22.04.09 15:42

Interesna tema. Jas ne sum ja pustila do sega Anja na spienje kaj babite. Od nas e oddelena samo koga sme na rabota. Sekade i sekogas e so nas. I ne znam dali jas ke mozam da izdrzam, se si mislam deka e toa sebicno i deka toa dete treba jas i mm da go odgleduvame. Mozebi koga ne bi rabotela, i po cel den bi bila so nea podrugo bi razmisluvala, ama vaka mi e sube da ja ostavam. Iako, moite mi vikaat da ja zemat letoska dva meseci na more, namesto tri nedeli so nas. Bas me interesiraa vasite iskustva.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty22.04.09 15:58

Tamara od 5.5 meseci spie kaj majka mi vikendi.Martinka nemozam da se setam tocno ama mislam deka bese malku pogolemka.Inaku cesto spijat kaj majka mi bidejki brat mi e pomal i mnogu si igra so niv a i koga patuvame so mm nadvor od MK kaj spijat bez problemi.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty22.04.09 17:42

Mojata kerka uste nema prespieno nok bez mene, ama nie sme daleku i od moite i od svekrva mi pa ne e taka ednostavno. Letoska koga bese svekkrvami vikase da ja zemela da ja cuva dodeka rabotam i ne i dozvoliv, i nema se dodeka ne bide dovolno golema da moze da patuva sama.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty22.04.09 17:56

pamela sevte kaj babai spiese koga besegodina ipol i nemav nekoj problem samo nekeseda si ide doma a kika mamina maza sevte spiese na 4 god a marija uste ja nemam ostaveno . samo mojte se blisku pa i da place so kola za 2min sum tamu
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty23.04.09 23:37

ne se sekavam koga prv pat spiese nikola kaj moite, ama prv pat so niv na odmor go prativ koga imase skoro 2 godinki. 10 dena ne ne pobaral nas. i lani bese so moite 10 dena vo dojran i veke uste od sega pocna da prasuva koga pak ke odi.
Вратете се на почетокот Go down
Sestricka
Прваче
Прваче
Sestricka


Female
Број на мислења : 229
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 27991
Registration date : 2009-02-26

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty23.04.09 23:43

И Јована и Дамјан сум ги оставала да спијат од помали кај мајка ми, и немале проблем, и двете ноќе спијат, мислам не стануваат , не бараат ништо, си спиеле башка од мали, така да не било проблем за преспивање. Ама јас така си ги учев за да немам проблем кога ќе имам потреба
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty27.04.09 1:42

Najverojatno ke ostane spienjeto kaj baba samo kako ideja za drugata godina Wink .Tesko deka ke se osmela da ja ostavam Stefanija da spie sama kaj majkami.Pred nekoj den bevme na gosti i edvaj uspejav na pladne da ja uspijam jas vo 17 casot .A doma zaspiva vo 14 ,kamo li majkami da ja zaspie.Postojano barase doma da si odime ne bese bas nesto raspolozen iako i jas bev so nea.Denes pak bratmi ja zel od doma so Hristijani gi odnej kaj moite.Ne pominalo nie eden saat a vednas prasala koga ke otidam i jas za da si igra so mene.Deka vo dvor ja pricuvaa 2 saati dodeka se vratam od soping.Hristijan pak placese zosto sme go vratile doma sakal uste da sedi.Sekoe dete razlicno,so malata tesko ke se navikneme,a i vreme ke nemame bas mnogu za proba za 3 dena miote ke si odat za Slovenija.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty27.04.09 9:50

Јана често спие кај свекрва ми (во иста куќа сме), ама кај моите во Велес многу ретко. Има спиено, ама сега како поголема не сака. Не знам зошто. А Петар само еднаш има спиено кај свекрва ми, т.е. и двајцата неспиеле половина ноќ, гледале филм. Уште ме бара ноќе. Во Велес не се осмелувам да го пуштам сеуште. Ако тука така прави, таму цела зграда ќе ја крене на нозе.
Вратете се на почетокот Go down
daniela dimoska
Прваче
Прваче
daniela dimoska


Female
Број на мислења : 128
Age : 50
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 27952
Registration date : 2009-02-18

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty27.04.09 11:42

Eve jasa deneska ke gi pustam na gosti od Prilep vo Radovis pa ke videme kako ke bide ,ednas bea dosega vo letoto i sedea 5 dena asega ke sedat do cetvrtok pa posle ke odime i nie so mm.Ama ako ne i e prv pat sekoj pat mi e kako prv pat.pa kako ke bide pa da ne placat i taka ama poarno da se naviknuvaat oti ima deca koga se pogolemi ne sakat da odat posle.Malku sum zbuneta i pisuvam bezveza i plus na rabota.
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty27.04.09 12:23

Кај мене уште од мало бебенце ја оставав кај мајка ми да спие и никогаш немало проблем и затоа после кога потпорасна дури самата сака да остане да спие со денови кај мајка ми а кај свекрва ми првпат преспа пред неколку месеци само една вечер и тоа самата посака и многу убаво си поминала и пак сака да оди, кај нас тоа никогаш не било проблем
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty27.04.09 15:53

Јас Ева ја пуштам кај бабите на викенд - и тоа скоро секој викенд. Почнав да ја оставам на спиење откако ја одбив од цицање. Сега без проблем оди, а кај моите обожава да седи заради брат ми кој е помал од мене 3 години и многуууу ја игра а она паѓа во несвес по него. Вујче или куке како она што го вика и е главен и стално кажува дека него најмногу го сака. Немам проблем со оставањето, на почетокот ми беше тешко, се јавував на секои 5 мин да прашам како е и што прави ама сега дури и добро ми доаѓа некогаш, си се наспивам и си одмарам.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29648
Registration date : 2008-03-17

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty27.04.09 16:22

Damjan do sega samo ednas spiel kaj mojte i toa na dve godini. Sega mislam deka toa e nevozmozno bidejki zaspiva samo so mene. Ova mn me nervira ama toa e. Inaku moze cel den da sedi so babite i dedovcite ama za spienje samo mama Smile
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28188
Registration date : 2009-02-04

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty27.04.09 21:58

Јас моите деца уште од мали ги оставам на спиење кај моите родители и кај свекрва ми .Барем досега немаме никаков проблем со тоа дури и самите бараат да одат
Вратете се на почетокот Go down
naivnna
Прваче
Прваче
naivnna


Female
Број на мислења : 433
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 28389
Registration date : 2008-11-28

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty27.04.09 22:01

mislam deka treba da gi pustate decat kaj baba kolku poveke e mozno.edno za da se osamostalat a i se sekavam deka jas najveke sakav koga odev kaj baba i dedo.site kejfovi mi gi praveatamo Smile. i sega so zadovostvo odam kaj baba
Вратете се на почетокот Go down
Lidija Nedelkoska
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 26
Age : 48
Локација : Prilep
Расположение : optimisticko
Поени : 27702
Registration date : 2009-03-25

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty27.04.09 22:19

Moeto pogolemo since spie sekade kade ke go pustam,i kaj babite i dedovcite pa duri i na gosti kaj bratuceda i sestra na svekor mi.A i sekoe leto odi na odmor so moite roditeli.A pomaliov Andrej ne spie nikade,ama ni jas nekako ne nastojuvav.Od sekogas e pogolem placko i so ova sto ne zboruva nekako si go naviknavme samo so nas doma.Pa mislam deka greskata sto ne spijaat decata na drugo mesto e do nas roditelite,a ne do decinjata.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.hotmail
SANICKA
Почетник
Почетник
SANICKA


Female
Број на мислења : 75
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : променливо
Поени : 27740
Registration date : 2009-03-27

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty27.04.09 23:43

Јас мислам кога ќе имам дете додека самото не посака да оди кај баби на спиење не би го терала со сила за јас да се одмарам.Можеби само така мислам затоа што маки мачам за бебе, ама кога размислувам на таа тема се плашам од самата себе со мојата посесивност но сепак сега за сега тоа е мојот став.
Вратете се на почетокот Go down
daniela dimoska
Прваче
Прваче
daniela dimoska


Female
Број на мислења : 128
Age : 50
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 27952
Registration date : 2009-02-18

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty28.04.09 10:40

Eve moite se tamu,ubavo si pominuvale ne me pobaraja ni pred spijejne kako sto i se slucuvase lani ,sega se pogolemi i se bilo ok.A jas sepak vcera bev malku napnata kako ke bide ama deneska veke se opustiv.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty29.04.09 16:27

Ние синоќа го имавме првиот сериозен обид да останеме на спиење кај баба.
Спакувани во кола со сите потребни работи за преноќување, и кога стигнавме кај моите, мене срцето ми се стегна, ми дојдоа солзи на очи, изгубив боја:(. Не можев да се одвојам од него и да се вратам дома сама... Си се вративме назад сите заедно весели и среќни и ми олесни на душичкатаSmile))
Спиењето ке го одложиме за некој друг пат, можеби кога ке престане да цица.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty30.04.09 17:34

mene mila i koga mi cicase spiese kaj baba,ali mila koga zaspiva spie bez budenje 12 saata,taka da vecerta pred da ja ostavam ke ja nacicam i utredenta koa ke stane ke dojdam povtorno.
kinky potpolno te razbiram,jas prviot pat nonstop se javuvav(bev na slavenje na 10god.od matura a veruvaj mila imase samo 3 meseci)koga si dojdov doma go gledam krevetceto prazno ,nemozev cela nok da zaspijam se dodeka sabajleto ne mi ja donesoa za cicanje (sveki bas iskomentira ,a i jas ocekuvav rasplakana da ja donese a ona si bese nasmeana)daj boze i vtorovo da se pogodi kao mila(sto vika svekormi vakvo dete da ti se pogodi e blagoslov,site naspani)
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Прво спиење кај баба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прво спиење кај баба   Прво спиење кај баба Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Прво спиење кај баба
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: