Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кога да се направи тест за бременост?

Go down 
+129
saligrem
enka
avanturistka
Gordana Natovska
angelce
Sandra_Anja
Renata ch
Mila 18
Kiki
marina****
winnie the pooh
panicarka
Rizova
M A M I
stefimama
seni
delfince
Goddess^
monika kusibojovska
Arhangel
kemadono
olja1109
Zvezdicka
josifana
vasidora
MARTINA I ACE
elena-d
Vesna Blazevska
eliii
ariel
Dragana
sance
beltaseva
anu6ka
ivana kostovska
sofi
lanaaa
gjurga
sweetyears
natali
Natalija
Кате
Natasha
bile2
Sun_shine
Лејди
macikata
Biki
ljupka
jasmina,mina
Ana.b
babymelani
nnatasa
Mama Ane
bordan
eva31
vecki
anonimna
bica
KAJA
Nate_David
Diana
makresanska
Daki
Julija_24
marija86
mlada mamica
mary981
macush
Lana
tanja_simon
najmila
daniela
marina_daniel
hormonce
delfinka
Ance-J
pepa
plaslivka
verce
oti
Mimi Petreska
Mimi22
mina32
naivnna
secret
Elizabeta82
TINCE
Sara
JaNiTa
Minamina
lela
KATIC
Janaxxxx
fibimk
Vesnicka
Ilince
NatalijaS
marjanamm
mirecv
kate 982
Sandra
Girl*****
baby24
mamalina
Freya
bubale23
Kinky
Svetlana
okce
Emilija
iskra
beti 24
obicna
SonjuS*
ZZ
rich_bitch1
BaMbYnA
Boki
Irena Trajkovska
vesna83
aleksandra
betavitevit
bobica
worried
eli
Emi
Big Sister
Nene
133 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next
АвторПорака
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29331
Registration date : 2008-05-04

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty18.07.08 3:58

boki jas ne bi im veruvala najubavo da odis na ginekolog a 2 meseca da ti docni dali taka ti docnelo pred toa ? ako ne da ne e ensto cista ili infekcija vidi proveri znaes za sekoj slucaj pozdravce cekame da ni kazes Smile
Вратете се на почетокот Go down
Boki
Почетник
Почетник
Boki


Female
Број на мислења : 12
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : superiska
Поени : 28910
Registration date : 2008-07-13

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty20.07.08 12:25

Vo petokot bev na ginekolog ne sum bremena nemam cista vaka izgleda kako vo red da e se sega cekam da vidime sto ke kaze papa testot vo sreda. doktorot veli deka treba hormonite da gi ispitame zdravje sega da vidam so papata so ke bide. Inace pretezno mi kasni sekogas dobivam od prilika 35-45 dena,ali ova e preterano vo letniot period imam poveke problemi.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30328
Registration date : 2007-12-29

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty30.08.08 16:46

инаку според мене тест си е тест,не е важно како му е името.ако се направи како што треба ке си го покаже резлутатот.јас обично купував be safe test.ти посакувам две цртички
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Полуматурант
Полуматурант
ZZ


Female
Број на мислења : 528
Age : 53
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 30129
Registration date : 2007-11-14

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty30.08.08 16:47

uzmi bilo koji test u apoteci..svi oni rade na istom principu i ne možeš tu mnogo da pogrešiš..

pozdrav i neka je sa srećom!
Вратете се на почетокот Go down
SonjuS*
Бруцош
Бруцош
SonjuS*


Female
Број на мислења : 2925
Age : 38
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 29331
Registration date : 2008-07-11

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty30.08.08 16:49

Olgica site testovi se dobri..mozes da kupis koj sakas..
a ako ne ti e sigurno pojdi na ginekolog..

ti posakuvam dve crticki..so sreka
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30649
Registration date : 2008-07-19

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty30.08.08 17:28

Hcg ima od 7 do 8:mi den posle ovulacija, barem taka pise na net. A testovite ima razlicni. Ima nekoi sto moze da se merat posigurno sto i da ima pomalce hcg. Zato prasaj u apteka najubavo.
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29639
Registration date : 2008-05-03

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty01.09.08 16:24

Бети 24 сакам да те прашам после колку дена доцнење тестот ти излезе позитивен и дали имаше симптоми? Ме интересира зашто мене ми касни 7 дена правев два теста и беа негативни.....
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29053
Registration date : 2008-07-07

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty01.09.08 16:28

ели на мене ми доцнеше 4 дена а јас од љубопитност што неможев да издржам го направив тестот и ми излезе позитивен, ели ти држам среќа утре на гинеколог па да частиш
Вратете се на почетокот Go down
iskra
Почетник
Почетник
iskra


Female
Број на мислења : 38
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28588
Registration date : 2008-09-16

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty16.09.08 14:09

Zdravo, jas sum nov clen. Se vikam Iskra, imam 27 godini od Skopje.
Eve veke 11 dena mi docni. Napraviv test za bremenost (vkupno 3 od ovie brzite za vo urina) i e pozitiven. Plus gradite mi se oteceni i preosetlivi, imam bolki vo kicmata, mi se spie celo vreme a dosta cesto i mi se losi. Na kalkulatorite na internet iskaca deka sum 3 nedela bremena.Moite prasanja se:
1 Dali da mi zemat krv za da mi proverat hCG vo krv ili ne?
2 Na internet citav deka prvoto eho se pravi otprilika od 6 nedela (mozelo i porano okolu 4.5 nedeli ama najdobro bilo posle 6 nedela?
3. Vcera napraviv krvna slika i e vo red.
4. Da cekam do ehoto za da odam na lekar ili?
Bidejki gledam deka vie veke ste go pominale ovoj del, Ve prasuvam za vasite iskustva.
Izvinete za dolgiov tekst.... Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 462974 Vozbudena sum i srekna...mnogu! :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty16.09.08 14:13

Еве уште една потенцијална трудница. Прво добро дојде во друштво.

3 позитивни теста, голема веројатност, 99.9% дека си трудна. Осигурај се на гинеколог, и ќе ти препорача што да внесуваш дополнително (витамини, минерали) и ќе ти закаже следна контрола.

Со среќа и со лесно Wink
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30328
Registration date : 2007-12-29

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty16.09.08 14:14

штом тестот ти е позитивен закажи си и појди си на гинеколог.само така ке бидеш сигорна на што си.не се потпирај мн на тие рачунанја преку нет ипак доктор си е доктор.и не е правило дека треба 6 недели да поминат,ако си бремена може и порано тоа да се види на ехо,можеби сеуште ке нема срцева акција ама во секој случај ке се види дали матката е припремена за бремнесот.мн срека од мене и да пишеш што ти кажале flower
Вратете се на почетокот Go down
okce
Прваче
Прваче
okce


Female
Број на мислења : 232
Age : 48
Локација : Strumica
Расположение : ekstra
Поени : 30102
Registration date : 2007-11-26

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty16.09.08 14:18

Kako prvo cestitki za bremenosta i kako sto kazaa i drugite devojki moze da otides na lekar.Kaj nas srceva reakcija nekade okolu 9 nedela ja vidovme ama sepak ginekologozite i drugi raboti gledaata te matka i plus vitamini ke ti dade da koristis.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28770
Registration date : 2008-08-15

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty22.09.08 14:50

Мене ми касни 10 дена и не знам што да мислам, ја чекам да ми дојде па да идам на Папа тест ама никако да дојде,ми се има вака случувано и порано да ми касни.Ке видиме што ке да е.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29874
Registration date : 2008-08-26

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty25.09.08 9:44

Pa ako ti docni dve nedeli, ima da bide deeebela debela crta:)
Jas ne bi mozela tolku dolgo da bidam vo neizvesnost:).
Вратете се на почетокот Go down
bubale23
Прваче
Прваче
bubale23


Female
Број на мислења : 150
Age : 38
Локација : Home
Поени : 28680
Registration date : 2008-09-10

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Mi treba pomos!!!   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty06.10.08 17:23

Devokji, povtorno jas za eden sovet Smile Mi kasni 5 dena, pa napraviv domasen test na bremenost - bese pozitiven:) pa uste eden za potvrda - i toj pozitiven Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 897427 Bi sakala da mi kazete koga mozam najbrzo da go potvrdam toa so ginekolog, da odam uste denes , dali e rano... I koga bi otisla, sto bi mi pravel za uste denes da potvdime i so nego?! Vi blagodaram na sekoj odgovor koj nestreplivo go ocekuvam!!!
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29195
Registration date : 2008-06-06

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty06.10.08 17:27

Ajde bubale, cim i dvata testa ti se pozitivni nema sumnja, bremena si Smile, a na lekar mozes da otides uste denes, da te poglednat na eho i tie da ti potvrdat pa da castis vo kafuleto Smile
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28841
Registration date : 2008-08-22

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty06.10.08 17:32

Bubale i jas prviot test go napraviv posle 5 dena kasnenje,bese pozitiven i koga pojdov na ginekolog mi potvrdi,mislam deka treba najmalku 7 dena da ti docni za potvrda od lekar.A me pregleda samo so nadvoresno exo i mi dade da proveram krvna slika.
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29118
Registration date : 2008-07-29

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty06.10.08 17:39

Bubale zavisi kolku dena ti kasni,ako e poveke od 1 nedela odi i denes ke te pregleda ama so vaginalno eho drugse ne e mozno da ti kaze dali si bremena poso plodot e mnogu mal ili utre zdravje edna krvna slika da si napravis i taka moze da znaes.Ti posakuvam se najubavo i so sreka na pregled pa da ne castis za novoto forumsko bebule.
Вратете се на почетокот Go down
Girl*****
Прваче
Прваче
Girl*****


Female
Број на мислења : 247
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 28744
Registration date : 2008-09-05

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty06.10.08 17:40

Bubale odi na ginekolog i kazi mu da ti dade upat za betaHCG pokraj ovoj test neka ti napravi i eho vaginalno kakvo bilo . A testov betaHCG e tocen i po samo eden den docnenje zasto meri hormon koj se pojavuva samo pri bremenost

A da bidejki e na povidok bebence obavesti ne sto si naravila i da cestitameee i oficijalno Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29286
Registration date : 2008-07-22

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty07.10.08 23:14

Тоа не е поврзано со урината, за тоа не гледам зошто не би бил точен тестот, бидејќи тој ја мери висината на хормонот beta HCG во урината.
Ова под услов тестот да го правиш неколку дена откако треба да добиеш.
Вратете се на почетокот Go down
kate 982
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 109
Age : 41
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 28042
Registration date : 2009-02-03

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty01.04.09 16:59

dali e mozno testot da kazi negativen rezultat po 7 dena kasnenje na redoven ciklus i sega i kasni 10 dena a i e strav da napravi nov test i e sigurna deka e bremena.Ve molam pisete za mojata isplasena prijatellka
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29286
Registration date : 2008-07-22

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty01.04.09 17:01

Може.
Најсигурно е да отиде да направи тест за бременост од крв, тоа е најсигурна варијанта.
Вратете се на почетокот Go down
kate 982
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 109
Age : 41
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 28042
Registration date : 2009-02-03

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty01.04.09 17:02

a kolku cini toj test i dali se pravi na utro ili vo bilo koe vreme
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29286
Registration date : 2008-07-22

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty01.04.09 17:06

Не знам баш точно. На приватно мислам дека кошта околу 300 денари, ама не ме фаќај за збор.
Не мора наутро, може во било кој период од денот.
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29454
Registration date : 2008-08-02

Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty01.04.09 17:07

Незнам колку ти го разбрав прашањето,ако се работи за веродостојноста на тестовите нормално дека може да се случат и непредвидени работи,(најчесто тестот може да биде негативен а да постои бременост,неголи обратно)конкретно сестрами за втората бременост,после 5 дена каснење тестот и покажа негативен,почека уште 10 дена и пак негативен,после точно месец дена отиде на лекар да види што е проблемот,и оп бебе 5 и пол недели Very Happy така да можно е нормално да покаже сега позитивен иако првиот и бил негативен доколку имала незаштитен однос, а за стравот,што е тука е нема назад,најдобро на лекар да ја види,да си знае на што е!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   Кога да се направи тест за бременост? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кога да се направи тест за бременост?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 16Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: