Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Што кога тато го нема?

Go down 
+15
BiljanaM
mama
nnatasa
Lana
Mimi22
Damjana
Rozetka
Rocka
kavadarcanka
IGI
mamalina
verce
Emi
silvana
Sestricka
19 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Sestricka
Прваче
Прваче
Sestricka


Female
Број на мислења : 229
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 27991
Registration date : 2009-02-26

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty10.04.09 23:43

Во моментов сум на моите деца и мама и тато, зошто тато ни е службено отсутен некој период, па ме интересира дали сте биле во ваква ситуација, и како вашите деца реагирале на тоа. Јас со помалото нема проблем, искрено мислам дека не ни приметува, ама големата дефинитивно ја чувствува таа празнина, многу е емотивна, и се промени откако замина, бара повеќе внимание од мене, бара повеќе од мене, поплачлива. Па ако има некој такво искуство и совет, фала однапред, барем да знам дека не сум сама.
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty10.04.09 23:56

Nie bevme odvoeni od tato vo prvite sest meseci od zivotot na kerka mi i toa poveke se odrazi na nas otkolku na nea, no koga se spoivme imavme problem da se privikne na nego i bese bukvalno stranec i placese od nego duri ako i se priblizesee a kamoli da ja pipne, no i toa pomina so tekot na vremeto se navikna i sega si go obozava tato.
E sega imame edna nova situacija, tato e skoro cel den na rabota i ccesto se slucuva koga doaga toj taa da sspie pa da ne go vidi i mnogu malku vreme pominuva so nego sto doprinesuva da nema doverba vo nego i nesaka nisto da zeme sto e od nego, na primer ne saka da i zgree mleko tato tuku mora sekogas mama i takvi nekoi slucuvanja.
Neznam kakov sovet bi ti dala osven mnogu vnimanie da i posvetis kako sto i samata bara. Zamena za tato nema i ke mora so mnogu trpenie da se prebrodi toj period dodeka e toj otsuten.
Вратете се на почетокот Go down
Sestricka
Прваче
Прваче
Sestricka


Female
Број на мислења : 229
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 27991
Registration date : 2009-02-26

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty10.04.09 23:59

Фала многу, мм беше отсутен и лани ама пократко, и знам каков е тој период на навикнување, ама овој пат мислам дека и јас многу потешко го поднесов сето ова, фала и се трудам колку можам
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty11.04.09 0:32

mm e otsuten 15 dena sekoj mesec, mnogu tesko e, mala e uste da pokazuva mnogu, ama sekojdnevno po 100 pati zastanuva na vrata i go vika da dojde i so bmmmm da ja vozi
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty11.04.09 23:41

Eve edno iskustvo od dete koe e odvoeno od svojot tatko.Za zal toa bese dodeka bev deta a i sega koga jas sum majka.Od moite 5 godini tatkomi raboti vo stranstvo.Cel zivot mi nedostasuva imav tatko sto se veli samo 4 pati vo godinata po samo 10 dena.Dzabe e sto imavme pari i uslovi naj naj za zivot koga ljubovta roditelska mnogu mi nedostigase.Samo strplivo i mnogu ljubov ,najbitno e se razbira ako e mozno sto poveke da bide so decata barem koga e tuka.Uf tesko mi e da pisuvam i sega mi se place koga ke se setam i ja ko Milence sekoja vecer na prozor stoev i cekav tato da si dojde da me vozi so motorot:(.I za tatkoto e golem gubitok toa sto ne e so decata.Znam sekogas koga tato odese na pat i ne baknuvase dodeka spievme placese iako e maz.Go frli paricnikot koj ne mu bese biten koga negovoto dete od 3 godini ne po prepozna (mojot brat koj go nemase videno 1,5 godina).Parite se najmalku bitni koga se raboti za taa povrzanost i ljubov roditelska.Ne sakam nikoj niz toa da pomine i bas mie zal sto decinjata patat za tato.Se ke se sredi i se nadevam neka da trae tolku dolgo kako kaj mene.i den denes tato zivee vo druga drzava a sega tamu se i mama i bratmi ama mene mi nedostigaat, iako imam svoe semejstvo nisto nemoze da se nadoknadi..
Вратете се на почетокот Go down
Sestricka
Прваче
Прваче
Sestricka


Female
Број на мислења : 229
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 27991
Registration date : 2009-02-26

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty12.04.09 16:50

Фала ти Верче за одговорот, ми се насолзија очите, многу ми е тежок овој период, мене и на ќерка ми малото не разбира толку, и многу ми значи подршката од другите луѓе, и од форумов, знам дека ќе пројде, ама многу е тешко сам....
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28876
Registration date : 2008-08-22

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty13.04.09 7:37

I mm.e po 15dena vo mesecot na otsuten,eve bas i utrovo zamina,mene veke mi nedostasuva,a decava koga ke se razbudat prvo prasanje ke im bide: kade e tato?
Taka e sekogas i na polovina cas ke me prasuvaat a koga ke si dojde,uste kolku dena,koga bea mali(bebinja) koga ke se vratese ne go poznavaa,begaa i se skrivaa vo mene.Im objasnuvam deka tato mora da odi da zaraboti,pa da im kupi na decinjata sto sakaat,mali se ne razbiraat,a mnogu ,mnogu im nedostasuva,a i mene ne e lesno sam da odgleduvas deca,da bides i majka i tatko,ama nema sto da se pravi mora da bideme pokraj nasite deca ,da im pruzime dovolno ljubov i vnimanie za da ne se pocuvstvuvaat osameni i otfrleni.
Вратете се на почетокот Go down
IGI
Прваче
Прваче
IGI


Female
Број на мислења : 121
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : in good mood
Поени : 27707
Registration date : 2009-04-09

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty14.04.09 7:23

jas moze samo se ubacuvam vo nekoi muabeti,ama obicno gi citam razgovorite,pa koga ke sakam nesto da napisam se budi sin mi ili na rabota mi doaga direktorot na glava:)))
Me zasega temava zosto i jas sum non stop sama.Koga se rodi sin m , maz mi resi da raboti samo noke,zosto bebeto i taka nema da go ostava da spie i toa nekako mu prejde od navika.Stanuva vo 16-17h i dodeka se spremi pak mu doslo vremeto za odenje.Prvo ne go prepoznavase.Vristese koga saka tatko mu da go zeme vo race.Ama od koga pocna da razbira jas samo mu go zboram tatko mu .Gledame sliki ili ako jademe kazuvam deka ostavame delce i za tato i uste milion takvi sitnici.Gledam deka ima efekt.Sega ima 18 mes. i koga ke go prasas koj najmnogu go saka vika tato.
E sega ostatokot od prikaznata e deka samo jas si znam kako mi e.Sama go nosam vo gradinka,odam na rabota,sama go nosam po lekari i rodendeni.I na kraj se prasuvam dali voopsto i treba non stop da go zborime tato.Sto mislite vie?
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty14.04.09 8:08

И кај мене мм е осутен од дома и си доаѓа на 10 дена и е само еден викенд дома на ќерка ми и недостига но не е толку едвај чека кога ќе си дојде и го чека на врата тоа време кога треба да си дојде и кога ќе го виде некако многу интересно вреска од радост и цел ден после е залепена до него па дури и сака кога си легнува навечер да спие тој да е до неа, знам дека е многу тешко кога мажот е отсутен од дома но веќе се навикнав и само ги броиме деновите кога треба да си дојде. Само сега кај неа приметив дека е некако поразгалена бара повеќе внимание и од мене и од бабите и дедовците се гледа дека и недостига и вниманието од татко и но тие два три дена кога е тој дома е татина ќерка и помирничка е и некако љубоморна ако јас се гушкам со него ми вика тато е мој сега јас се гушкам
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty14.04.09 12:05

uf ..... me predomisluvatae sega ...

Ima nekoja moznost da odam na rabota vo Slovenija, tuka sto nema pari nema...
Dosega ne sme bile razdeleni so kerkami, mozebi samo 5-6 pati po edna nedela, do mesec, no nisto predolgo. Taa ima skoro 11 god, ne e mala, razbira, no e mnogu privrzana za mene, da me nema 2-3 dena vednas ja fakjaat nervozi, tazna e, neraspolozena...
Sega e bas vo godini koga ja fakja pubetretot, se menuva, i treba tatko.. posebno zatoa sto e ospitana da ne krie nisto od mene, za sve moze da si zborime, i za simpatii i za skolo, i za problemi nejzini..

Neznam sto ke pravam .
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
Rozetka
Полуматурант
Полуматурант
Rozetka


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 28250
Registration date : 2009-02-24

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty14.04.09 13:35

Aman be Rocka sto ke baras vo Slovenija?
Sega bas se slusnav so edna drugarka i bas mi kaza deka mazot i se vraka od Slovenija posto nema rabota.Veke mesec ipol kako bara sekoj den ama ne nasol nisto.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty14.04.09 13:47

E mi se nasolzija ocite koga gi citav postovite - posebno toj na Verce. Jas imav prekrasno detstvo. Sekoj den vo 3 majka mi i tatko mi bea doma i ako se izleguvase nekade, toa bese so nas decata. Vikendite mi bea obavezno ispolneti so ssetanje, zaednicki izleti ...
Koga porasnav i jas razmisluvav za doedukacija nadvor, pa i rabota na stranski instituti. No otkako e rodena Damjana, jasni mi stanaa nastojuvanjata na moite roditeli ovde da se skoluvam (makar sto zavrsiv magisterski nadvor, toa bea vikend poseti na fax-ot). Sega znam sto ke bese dokolku ostanevme so mm nekade nadvor. Vistina finansiski ke ni se isplatese, no ljubovta so koja sega e opsipana Damjana od site, a posebno od tato, ne vredi nikakvi pari.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28600
Registration date : 2009-01-04

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty14.04.09 13:59

Niedni pari nemozat da ja nadohnadat ljubovta.Mm raboti po cel den ama koga ke dojde doma sat vreme pominuva so David vo guskanje i igranje pa posle jade i dodeka zaspie pak si igraat.Sega trebase da odi 2 nedeli na teren ama odbi samo zaradi David.On rasnel so tatko sofer koj sto mnogu cesto bil otsuten od doma i znae kako e i vika se dodeka mozam ne odam nikade zatoa sto znam kako e dete da rasne so otsuten tatko.
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty14.04.09 17:57

Rozetka напиша:
Aman be Rocka sto ke baras vo Slovenija?
Sega bas se slusnav so edna drugarka i bas mi kaza deka mazot i se vraka od Slovenija posto nema rabota.Veke mesec ipol kako bara sekoj den ama ne nasol nisto.


Imam bratuced od Sv Nikole sto odi tamu po 5-6 meseci sekoja godina, ima za nego rabota sigurna.
Ke vidam sto ke bide. Mozda ke najdam tuka nesto sto ke se isplati Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty14.04.09 19:16

Rocka напиша:
Rozetka напиша:
Aman be Rocka sto ke baras vo Slovenija?
Sega bas se slusnav so edna drugarka i bas mi kaza deka mazot i se vraka od Slovenija posto nema rabota.Veke mesec ipol kako bara sekoj den ama ne nasol nisto.


Imam bratuced od Sv Nikole sto odi tamu po 5-6 meseci sekoja godina, ima za nego rabota sigurna.
Ke vidam sto ke bide. Mozda ke najdam tuka nesto sto ke se isplati Smile

koj ti e bratuced os SvN ?? moze i mene mi e :hmm
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty14.04.09 22:17

Minatiot vikend me povikaa da rabotam, i koga me isprakase kerka mi me molese da ne odam na rabota, a jas i vikam "Mama ke ti kupi igracka so parite sto ke gi zeme", na toa ona mi odgovori "Ne sakam mamo igacka, ne sakam pali, nemoj da odis na labota. Ima samo dve godini i razbralo devojceto deka parite ne vredat nisto nasproti roditelskata ljubov i vreme pominato zaedno.
Zatoa site majki i tatkovci trudete se sekogas i sto poveke da bidete so svoite deca toa e najgolemoto bogatstvo koe mozete da im go podarite. So pari se moze da se kupi, ama ljubov ne.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty15.04.09 0:35

Rozetka напиша:
Aman be Rocka sto ke baras vo Slovenija?
Sega bas se slusnav so edna drugarka i bas mi kaza deka mazot i se vraka od Slovenija posto nema rabota.Veke mesec ipol kako bara sekoj den ama ne nasol nisto.
I jas istoto ke ti go potvrdam moite se vo Slovenija.Tatkomi e tamu 16 godini ama sega pred nova godina go napustija od rabota.Eve so stalni dokumenti i 5 meseci nemoze da najde rabota.Go preporacuvat od agnecii za vrabotuvanje odi na inetvjua ama veli od nikade ne go vikaat za rabota.I tamu e kriza pa ima mnogu ne vraboteni Slovenci i tie imaat prednost.Zatoa i ne lazi se da odis dzabe da ti place kerkickata flower .Se izvinuvam sto e off topic ama morav da kazam za site sto sakat da odat na rabota vo Sl da si zanat deka i tamu ne e sjajno.
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty15.04.09 0:48

Ne ne e off topic, bas e ON topic.

Bratuced mi tamu raboti u nekoja fabrika za delovi za koli, taka nesto.
No rekov, nisto ne e sigurno, a i ne mi se odi bas mnogu mnogu, ne sega Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty15.04.09 10:58

treba da vi e za uteha na site ovde, sto vasite deca gi poznavaat ili gi zapoznale svoite dvajca roditeli. Sto jas da mislam i pravam vo momentov koga nasata vtora strana, se izvinuvam ama nemozam nit tatko da go narecam a boga mi nit roditel, kompletno e eliminirana. Tie sto procitale sto sum pisuvala po drugite temi ke mi rece: pa koj ti e kriv sama taka si resila... tocno. Ama sama deteto ne si go napraviv i da sakav ne ke mozev...
sovesen tatko ke bide tatko i po 2 5 i 10 godini otsustvo od dnevniot zivot na deteto i zatoa neka ne vi pagja tesko, tuka se, nikade ne otisle. Samo pomislete deka ima i takvi mazi sto pravele deca za svoja licna materijalna korist, koga videle deka od toa nisto nena, se svrtele i si otisle... toe ne e mnogu slicno na abortus???
Вратете се на почетокот Go down
Sestricka
Прваче
Прваче
Sestricka


Female
Број на мислења : 229
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 27991
Registration date : 2009-02-26

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty17.04.09 23:20

Верувам натаса дека таква ситуација е далеку потешка дури и немерлива, навистина ми е жал, ама таков е животот и треба да се соочиме со реалноста, мене ми беше тешко на почетокот, и сега свакам дека само треба време да помине. Се надевам дека животот понатака ќе биде повеќе наклонет на твоја страна и ќе ја најдеш среќата што ја заслужуваш
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty21.04.09 9:21

Sestricak, ubav post od tebe Smile Ne e problem, nisto novo u sustina... sekako deka sekogas ima od "loso poloso" tokmu toa sakav da im go kazam na drugite zeni, a istoto vazi i za mene...
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty21.04.09 22:10

Nnatasa, tvojot prv post na temava nekako me iziritira, ama bidejki ne ti ja znaev situacijata resiv da ne komentiram. Potoa procitav del od tvoite postovi i se zapoznav so tvojot problem i pak odlukata mi bese da ne komentiram.
Nemoj pogresno da me svatis ne te osuduvam i ja imas potpolno mojata podrska za tvojata situaccija i tvoite odluki.
Ama moram da ti go kazam ova. Ne e rabotata deka nie ne sme svesni deka ima i poloso od nas, ko sto ima i podobro, celta, bar moja, e da ovozmozime nesto podobro za nasite deca. Ako sekogas gledame vo zivotot koj zavrsil poloso od nas i go zemame toa kako opravduvanje za nasite postapki vo zivotot, ne sme na dobar pat.
Te razbiram deka ti e tesko i mnogu gnev cuvstvuvam vo tvoite postovi koga zboruvas za tatkoto na tvoeto dete i so pravo se cuvstvuvas taka, ama za dobroto na tvoeto dete e podobro da se oslobodis od site negativni cuvstva za da mu ovozmozis nemu podobra idnina.
Izvini sto si zemav za pravo da go napisam seto ova, ti posakuvam se najdobro.
Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty22.04.09 9:28

Silvana, ne sum jas lutka Smile ne se lutam, da ne bev spremna na sekavi komentari, verojatno ke abortirav na prvo mesto. Ne se samo komentari ovde od luge koi voopsto ne gi poznavam, zemi gi predvid komsiite, blisiti i taka natamu. Sekoj si ima stav po odreden raboti, taka i po taa rabota. No, kako sto moeto dete i mojata odluka se samo moja rabota taka tie dve nesta ne smeat nikogo da zasegaat nitu pak bilo koj ima pravo da mi se mesa kako sto ni jas nemam pravo nikomu da se mesam.
Imase gnev, tocno e toa. Gnevot dojde od tamu, sto nemozev nikako da svatam kako e mozno da "trguvas" so nov zivot. toj sto go napravi deteto tokmu toa se obide da go stori, za da izvlece za sebe materijalna korist za sebe napravi dete. No so tek na vremeto, gnevot iscezna. Neverojatna rabota e majcinstvoto pogotovo koga e posakuvana rabota i ti se slucuva na postari godini. Zelbata da naprava nadobro za moeto dete vkluvuvajki i da najdam trpenie i sila i da gi resam rabotite na miren nacin bez da se voznemiruvam sebesi a preku mene i bebeto sto go nosam. Ako si veke majka, ke znaes sovrseno za sto zboruvam Smile
Jas ne go ni mrazam covekot (izvini, ama pak ke moram da te popravam, toj ne e tatko barem ne na moeto dete Smile, Imam a i ti imas stav sto znaci da se bide roditel. E mnogu poveke od jajce kletka ili spermatozoid)! ne uspeav da update-iram, ama i problemot okolu staratelstvoto se resi Smile, ne bas najlesno, ama se resi bez nikoj da nema problem. Taka da, sega cekam samo da se rodi i da pocneme edna prekrasna druzba, kade sto jas gledam mnogu rabota za mene... Smile no taka odbrav zatoa sto taka bese najdobro za site.
Nikogas ne poddrzuvam ideja koja sto na lugjeto bi im ja potisnala zelbata za stremez za poveke i poubavo. Jas prvo, ne sum od onie lugje sto ke bidat zadovolni so "malku" i sekogas se stremam da go dobijam najdobroto za mene i za moite dragi lugje.

No, ubavo e covek da znae kade stoi vo zivotot. Cisto zaradi realna procenka na licnata sostojba. Taman rabota site zeni i majki koi se vo brak da go zanemarat podatokot deka mazot ne e prisuten tolku kolku sto bi trebalo od razni pricini. I cenam sekoj napor na sekoja zena da napravi se da oddrzi zaednicata brakot i da im pruzi na svoite deca maximum od sebe i od tatkoto. toa bese samo edena mal potsetnik. Ima zeni i mazi sto vo konforot na zivotot tolku mnogu zaboravaat na vrednostite od tipod zena doma, deca familija... pa fakjaat krivi drini Nekako, toa sto go imas ne deka go potcenuvas, ami so tek navreme, ti stanuva sekojdnevie... Da se omazev i jas i jas sigurno ke se trudev i ke go delev i ovoj problem, no ne ispadna taka, a ne e deka ne se trudev dodeka bese vrska pazi, toa bese zaednicko ziveenje, mnogu slicno ako ne i isto kako brak. No koga nesto ne biva ne biva i tolku e... so sila ubavina nema...
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty22.04.09 18:13

Od iskustvo rabotata i siot trud sto ke go vlozis vo odgleduvanje na deteto se najisplatlivi i za vozvrat se dobiva najubavata nagrada na svetot.
Milo mi e sto si ja resila situacijata so staratelstvoto, ti posakuvam lesno poroduvanje i uzivaj so maloto angelce.
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty22.04.09 18:33

Мене ми е многу тешко без сопругот.Тој е во Грција,таму ке остане до ноември.Леон е уште малечок, ама по цел ден оди низ дома и вика ТА ТА ! Ми недостига сопругот највеке навечер пред легнување и насабајле кога станувам од спиење.Ај се надевам дека ке се видиме наскоро...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Што кога тато го нема? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што кога тато го нема?   Што кога тато го нема? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Што кога тато го нема?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: