Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Им требаат ли на децата мобилни телефони?

Go down 
+26
Ves
MamaMaja
Mimi
Sun_shine
mamalina
baby24
D-r Lidija Pazdrijan
macana
daniela
BiljanaM
Emi
Mila87
anetapp
vecki
sasa
ZeleniCka
Damjana
Lana
Marija
dzi-dzi
Kikic
mina32
naivnna
Rocka
Mama Ane
Kinky
30 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty12.04.09 22:56

Kade odi sama .. ,evoo ( i ic ne se lutam ) ... Smile

Ja nosam na gimnastika i nas roditelite ne ne primaat da gledame ,za toa vreme dodeka e tamu,jas odam ili plakam smetki ,ili baram nesto sto ni fali doma ...,se slucuva poradi milion pricini da zakasnam minuta dve ,ili pak taa da gi otpusti minuta dve ,ucitelkata e so niv .. no sepak za da ne panici zato sto nekoj roditeli gi ima mene uste me nema ... i se javuvam i mirna e ..

Ista situacija so Angliski ,dodeka nemase mobilen eden den, dusata mi izleze na nos dodeka dojdov da ne vidi deka me nema ..

Sega ja zimaat od gradinka Deda Mico i baba Dara .. oni se stari ppoprilicno ne i se baba i dedo ,no taa e so niv dodeka ne dojde tatko i mu se javuva koga nesto ke i treba .. ili pak ete mene da me cue ..

i taka .. ma ima situacii i situacii .. da ne gi nabrajam sea site ..
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty12.04.09 23:04

пошто милена ми е мала, јас мислам дека нема да има потреба од моб на 6 години ама сепак ке соатвам времето да покаже, не викам дека нема да добие, ама некако не ми иде дете со моб. Ќе видиме идам јас натака Smile)
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty12.04.09 23:10

зависи од ситуацијата и од детето

ќе се трудам да не им бидам закачена како налепница и да се што поспособни и посилни во животот
ако им треба ним и ако не го злоупотребуваат можеби и ќе го добијат на 13 години зависи од ситуацијата
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty12.04.09 23:42

Emi напиша:
e pa Vaska da nemale mobilni nemalo ni da znaat deka decata im ostanale budni do 02, ke mislele deka veke spijat, mislam ako zboruvas za ekskurzija....vo moeto vreme i jas lumpuvav cela nok so drugarkite od soba vo soba, ama nemase majka mi mobilen pa da me proveruva i taka site mirni

ne bilo eksurzija tuku decata imale koncert edno popladne i trebalo da se vratat do 20.00 casot.devojceto ima 13 god.komsiite poludea cela nok,mislea nesto se slucilo a decava ne im kazuvaat.moja jana ima 7 god. i nema mobilen,realno nema potreba.a za ponataka sigurno ke ima,pretpostavuvam.a od licno iskustvo sum primetila barem kaj mene,za mnogu raboti sum kazuvala nema sansi moe dete takvo nesto da ima ili dobie ama od prakticni pricini na kraj izleguvalo deka nekoi raboti navistina se potrebni.znaci smetam deka ne se raboti za luksuz tuku za potreba.i koga ke dojde vreme za toa definitivno ke i go kupam najeftiniot model,pa ako zasluzi ponataka moze i nesto plus.pozz
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty12.04.09 23:46

mene mi deluva rano na 6-7-8 godini, za povozrasnite e druga pesna
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty12.04.09 23:56

Emi напиша:
mene mi deluva rano na 6-7-8 godini, za povozrasnite e druga pesna

i jas mislam deka e rano ama pak na kraj zavisi od mnogu raboti.eve ti pak primer od moja bratucedka.malata ima 8 god. i ovaa cela ucebna god. odi i se vraka sama od skolo,angliski i tanc.znaci sekoj den ima nekoja aktivnost popladne.roditelite rabotat na smeni i nemozat sekogas da ja nosat.malata e mnogu odgovorna a i ambiciozna.nema nikakov problem so odenje-vrakanje so avtobus i sekogas koga ke stigne ili se vraka,se javuva da kaze deka e vo red za da ne ja mislat.majka i nejzina na sega kazuva deka sveka vo crkva pali za onoj sto gi izmislil mobilnite.znaci razlicno od situacija.ako se ima realna potreba,togas da a ako pak se raboti za calam togas ne.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty13.04.09 9:46

verce напиша:
Ne mislam deka e nekoja golema potreba no e od pomos na roditelite se razbira Smile
Ова го кажувам цело време, дека мобилниот е повеќе за родителите, отколку за децатаSmile.

Kако што реков и погоре, разбирам дека инцидентно може да им треба мобилен - одмор, екскурзија, настап надвор од градот... Моите внуци, 8 и 10 години стари, и двајцата имаат мобилни. Реално гледано, освен за турнирите и наптреварите по кошарка и карате кои ги имаат надвор од Македонија, за друго не им требаат. Во школо не ги носат, на кошарка и на карате ги носат и зимаат сестра ми и зет ми, на родендени и дружење со другарчињата исто ги носат... останува да одат со мобилните надвор пред зградаSmile)).
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty13.04.09 10:39

Ma trebaat kakane.


Rekov, Na marija i e ovoj tret. Prviot po pat go izgubi nekade, vtoriot na ekskurzija vo Krushevo. Babite odma i kupija tret, da ja slushnele, da imala, site deca imale. Sto e taka, side deca kaj ne vo skolo imaat i nosat. Nie ziveeme na 6-7 km od shkoloto, sekoj na svoja strana ide na utro... se naoga i zavrshuva rabota ponekogas.

Sto vika Kinky, ke se zaigraat pred zgrada ke se zaboravat, korisen e za pribiranje na decata po doma bez da akash po maalo i da gi barash kaj se hihi
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty13.04.09 12:12

E Rocka vo moe vreme majka mi ko luda se derese od balkon....A vnuk mi koga go baraat veli:ne go cuv telefonot!Koga zet mi mu vika od
kujna:a da viknev od terasa ke me cuese? hihi
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty13.04.09 12:25

Eeeee, ama ako ne go slusa telefonot, znaci nema da i treba i ke i bide konfiskuvan Smile

Da vidis posle kako go slusaaaaa hihi
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28262
Registration date : 2009-04-14

Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty18.10.09 16:07

Jas sum za protiv davanje mobilen tel.na decata,no sekako ima slucaevi koga mu davam telefon kolku da ne se sekiram kade e,zosto docni i sl.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Им требаат ли на децата мобилни телефони?
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: