Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Им требаат ли на децата мобилни телефони?

Go down 
+26
Ves
MamaMaja
Mimi
Sun_shine
mamalina
baby24
D-r Lidija Pazdrijan
macana
daniela
BiljanaM
Emi
Mila87
anetapp
vecki
sasa
ZeleniCka
Damjana
Lana
Marija
dzi-dzi
Kikic
mina32
naivnna
Rocka
Mama Ane
Kinky
30 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29954
Registration date : 2008-08-26

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 15:12

Или повеќе се за мама и тато да бидат мирни дека можат во секое време да ги слушнат?Smile
И од која возраст да се даде мобилен на дете?
Зависи од карактерот, знам, има поодговорни и помалку одговорни деца, ама сепак се деца... Од друга страна, ние пораснавме без мобилни, и си мислам... дали им е на децата оптоварување и обврска нивното користење или пак мобилниот за нив во денешно време е потреба?


Последната промена е направена од Kinky на 08.04.09 16:27. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30761
Registration date : 2008-11-06

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 15:18

Јас сум многу голем противник на децата да им се даде мобилен телефон, ама ете соочена со денешницава, страв ми е да ја пуштам без да биде под мој надзор. Има еден стар апарат со бројче, кој го носи кога излегува надвор (почна да го носи пред 1 месец) , Повеќе мене ми е потреба да ја побарам ако се заигра и заборави во договореното време да си дојде. Стрикно сум против носење мобилен на училиште.
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29797
Registration date : 2008-09-03

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 15:18

Mojata Marija ima mobilen veke 2 godini, od treto odd si go nosi vo shkolo.
Do sega izgubi 2, i toa dobri, so kamera so sve, ovoj i e tret.

Go koristi za muabeti so mama, so mene, so drugarkite od skolo....
Iako poveke go koristi za slikanje i glupiranje kako sto mi izgleda mene Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
naivnna
Прваче
Прваче
naivnna


Female
Број на мислења : 433
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 28434
Registration date : 2008-11-28

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 15:21

dobro e sto ke mozes da gi pobaras da znaes vo sekoe vreme kade se no sepak se mali za takva odgovornost da pazati na moblniot. nie porano se mesnuvavme so salvetki i so detska posta no denes decava se menuvaat so slikicki na mobilen i so klipcinja
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28197
Registration date : 2009-02-26

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 15:26

kinky sve vo svoe vreme si nosi.jas mislam deka e pogolemo olesnuvanje so mobilnite za sekoj covek a najvise za roditelot,nema iljada prasalnici da mu se vrtat vo glava vo niedno vreme vo nokta ili pak bilo koj del od denot od tipot lele kasni,kade e do sega,nego moze odma fino lepo da svrti na mob i ke si go slusne deteto.vise ni mob ne se luksuz nego potreba.jas bi mu dala mob na dete od koga ke trgne za prvpat vo skolo za da mi bide pomirna glavata.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29160
Registration date : 2008-09-29

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 15:41

Tamara i dadovme mobilen uste lani koga bevme vo Beograd za da mozeme da gi cueme .Go koristi cat pat samo koga ide kaj baba i na gosti .Vo skolo mob. nikako ne dozvoluvaat nitu pak jas sakam da i go dadam za vo skolo.Nadvor ne ja pustam sama znaci i za tamu ne i treba.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
dzi-dzi
Прваче
Прваче
dzi-dzi


Female
Број на мислења : 326
Age : 41
Локација : na rabora
Расположение : promenlivo
Поени : 28290
Registration date : 2009-01-02

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 15:56

od edna strana e ubavo da im se dade mobilen na decata se razbira koa ke bide deteto pogolemko ne na 5-6 god
a od druga strana i da e pokasno kako sto nekoj pisa deka ke se javis i ke go slusnes deteto deka e se ok deka ke se smiris jas primer nema da se smiram dodeka ne go vidam deka mi e dojdeno deteto doma a mobilniot mislam deka kolku pomaga tolku i odmaga
moe mislenje
a kako sto doaga vremevo ke pocnat i lap topi da baraat za nadvor
Вратете се на почетокот Go down
Marija
Прваче
Прваче
Marija


Female
Број на мислења : 384
Age : 34
Локација : на месечината
Расположение : :)
Поени : 28037
Registration date : 2009-02-16

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 16:18

Како велеше мајками ..мобилни ви земав ,а вие недостапни сте ,кога и да сакам да ве слушнам вас ве нема....
и се согласувам со dzi-dzi,во право е (се додека не ме видат дома не спијат..кога и да излезам без разлика дали ке се вратам во 12 и 6 сабајле тие не спијат ,посебно татко ми)а и да заспијат обавезно се јавуваат само да прашаат дали да заклучат...може и јас ке бидам како нив
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29873
Registration date : 2008-03-01

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 17:15

Lana pred dva meseci go dobi mojot star mobilen ,seuste se uci i slika sve i svasta .. ,mi se ima javeno samo ednas vo situacija koga i trebav ,za mene Ok e decata da imaat mobilen od mnooogu pricini ,ne go nosi nikade so sebe, seuste stoi doma ...
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29059
Registration date : 2008-12-07

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 18:14

Jas kolku sto gledam, mobilnite se prestiz kaj roditlite. Kaj moi bliski rodnini gledam ... go drzea deteto postrogo, ne mu dozvoluvaa besni raboti i pocnaa vo skolo da mu se presmevaat. Imase muabeti - vie ste siromasni, vidi jas sto imam ... blablabla. I vide nevide majkata si kupi mobilen od 160 evra si site saltanati ... ne saka deteto da i se sekira.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29873
Registration date : 2008-03-01

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 18:38

Pa neznam Damjana dali e prestiz , ako ja pogledneme rabotata od druga strana za nekoj Je ..no za nekoj i NE e .. jas nikako nema da i dadam da go nosi vo uclisite barem dodeka ne porasne uste malku,toa verojatno ke bide koga ke ima 11 -12 godini .. sto znam ,no znam deka ima milion situaciii vo koi toj navistina e potreben pr: ja nosam na aktivnost i od milion pricini nemozam da stignam na vreme da ja zemam ,ke i se javam i ke i kazam da ceka a ne da se panici ,ili pak koga tatko i otisol kaj komsikata da i pomogne nesto ,a taa gledala nekoj crtan vo koj sto imalo nekoj strasni sceni pa se javi i mi rece da se javam tamu i tatko i da go baram .....
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29059
Registration date : 2008-12-07

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 18:44

Ne rekov nisto dali se potrebni i korisni. Sekako deka se, ama nekoj pogore kaza - i bez niv nie porasnavme Smile So mobilnite sme pomirni ... znam.
Jas zborev za tipot na mobilen tel., toa stana prestiz (po toa sto go gledam od drugite - nie sme mali Smile ) I ne rekov deka i jas nema da i kupam skap mobilen koga ke razbira, ako i e vazno toa Smile
Postot bese samo komentar od drug aspekt, ne sakav da navredam nikoj.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29873
Registration date : 2008-03-01

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 18:51

Ma da te razbiram jas tebe sto sakase da kazes ,samo se nadovrzav na tvojot post ( uz muabet so bi se reklo ) ... mene ne mi e bitno kakov ke e ,neka bide i najgolema cigla ,marka i cena voopsto nema da mi bide presudno ,vazno da moze da se mi se javi ,a i jas na nea ...
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29345
Registration date : 2008-08-15

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 19:05

Damjana напиша:

Jas zborev za tipot na mobilen tel., toa stana prestiz (po toa sto go gledam od drugite - nie sme mali Smile ) I ne rekov deka i jas nema da i kupam skap mobilen koga ke razbira, ako i e vazno toa Smile

Jas ne bi go napravila toa, tuku bi go naucila deteto deka ne e vazno da e skapo nestoto za da go ceni. Ke mu kupuvam kolku sto mozam, a ne kolku sto saka. Koga ke porasne i ke moze sam da si kupi, neka kupuva sekoj mesec nov mobilen i najnova marka ako saka Smile



Nego na temava... jas nemam deca no gledam vnukive... imaat mobilni samo za nas da ne baraat i ne gi nosat vo skolo. Interesno im e, se slikaat megu sebe no gi imame pod kontrola. Ednas dojde Tamara od skolo i ni kazuvase kako nejzinata drugarka im pokazuvala sliki vo mobilniot na koi sama se slikala po gaki i toa cel klas go gledal.... Sepak ne se tolku nevini kako sto izgledaat Wink
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
sasa
Прваче
Прваче
sasa


Female
Број на мислења : 169
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : rasmeano hahaha
Поени : 28616
Registration date : 2008-11-16

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 19:16

Taka e Zelenicka......spored mene dobro e toa da se imaat pod komtrola ali mislam deka sepak ne se mob za kontrola neli?
moze da kaze deka e kaj drugarka a u stvari ne e tamu kako bi go islkontrolirale toa? kolku sto e dobro tolku moze da napravi i trista komplikacii.......pa neli sme svedoci na toa kako decata se snimaat so mob po skoli i sto se ne gluposti pravat!
Sepak za toa treba da podporasnat malku!
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29059
Registration date : 2008-12-07

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 23:26

Se soglasuvam za kontrolata. Mene nikogas nisto ne mi bilo zabraneto dodeka bev devojce, no imav kontrola i znaev deka ako napravam nesto sto ne e vo red ke se doznae. Toa sto se' mi se dozvoluvase bese napraveno so cel - ti si pametna i sama znaes da ocenis deka toa i toa ne e dobro ... taka da slobodata mi stvarase golema obvrska.

Inaku jas sakam da si go podrazgalam deteto, no toa da e za negov kef i so kontrola. Ne zaradi toa sto ke recat drugite ...
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30815
Registration date : 2008-05-05

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 23:44

kaj mene pamela ima mobilen go dobi na poklon od baba i vo skolo ne go nosi go nosi samo koga e negde na rodenden da moze da se javi koga da ja zememe inaku sum protiv nosenje mobilni vo skolo
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28233
Registration date : 2009-02-04

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty08.04.09 23:52

Јас не гледам некоја потреба децата од мала возраст да носат мобилни телефони.Како и да е повеќе ќе го користат за играње отколку за потреба.Зборувам за деца од помала возраст кога секаде ние ги носиме и ги земаме.А за на школо да носат дефинитивно сум против, Па што ни фалеше нас зар ние не бевме деца и за нас не се секираа родителите?Мислам дека повеќе им ги даваат за престиж одколку за потреба.
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28509
Registration date : 2009-02-16

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty09.04.09 0:00

Пред да добие детето мобилен телефон треба јасно да му се укаже на предностите и недостатоците од нив.
Јас мобилен добив на 15години така да не гледам дека нешто сум пропуштила да не кажам, а моите родители ако сакаа да ме најдат во секое време знаеа кај сум,значи овде е важно и како е воспитано детето.
Сега гледам браучетка ми има 11години и и дадоа моб кога беше на екскурзија, но само за тогаш,нејзин нема сеуште.
И во право е Зеленичка најбитна е контролата , мора да му се даде на знаење на едно дете дека родителот треба се да знае за него,што прави и како прави и дека сеуште е мало за сам да одлучува.
Мое мислење е дека колку покасано му се даде на детето мобилен толку подобро, ќе сфати дека тоа не е играчка и не е за забава, туку е нешто што треба да биде од корист и да се цени.
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28233
Registration date : 2009-02-04

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty09.04.09 0:21

Мила87 јас мислам дека не само телефоните туку и ред други работи што не се за нивна возраст треба да се даваат покасно.Но сегашниве „загрижени“родители што му ги исполнуваат желбите на децата од мала возраст пак ќе спомнам дека тоа е од престиж или да докажат што можат.Па секој сака да е неговото дете над другото но да се купуваат работи што не се за нивна возраст мислам дека е задоволство на родителот а не потреба за самото дете
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28509
Registration date : 2009-02-16

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty09.04.09 0:26

Е така е Анета, па после била расипана младината, епа ќе биде нормално,, на 10години голи се сликаат на моб, ама не се само децата криви, уствари воопшто не се криви. Мало дете неможе да одлучува за себе,тоа е факт, се што се случува со него одлушува родителот, така после нема жалење...
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28197
Registration date : 2009-02-26

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty09.04.09 5:03

па технологијата иде напред,секоја генерација со по нешто ново израснала.како пр со компјутерите што направија бум кај младината и порано не биле запознаени со ова чудо ама денес дојде такво време што во секој дом да имаат компјутер или лаптоп,дури и образованието кај нас више алудира на компјутерско школување,така и со мобилните.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31151
Registration date : 2007-11-19

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty09.04.09 11:02

Мислам дека се потреба и добро е што ги има, па ако можеме да си дозволиме зашто да не им дадеме мобилен?

Сепак мислам дека на дете помало од 9-10 години не е мобилен, се во свое време, па јас добив мобилен телефон за мојата матура и бев пресреќна
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Полуматурант
Полуматурант
BiljanaM


Female
Број на мислења : 727
Age : 37
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 28548
Registration date : 2009-01-02

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty09.04.09 11:14

се у свое време, сега уште се мали, кога ќе порасне здравје, зошто да не , ама сега каков мобилен, и така еден ми фрли у вц шолја
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30194
Registration date : 2007-11-20

Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty09.04.09 21:08

Ангел доби мобилен оваа година за Нова год. подарок од дедо му,во школо не го носи,ама сега во мај ќе оди на екскурзија низ Западна Македонија па тогаш ќе му го дадеме.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Им требаат ли на децата мобилни телефони?   Им требаат ли на децата мобилни телефони? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Им требаат ли на децата мобилни телефони?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: