Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Флуоризирано млеко

Go down 
+61
TINCE
janeku
mimce
Viki J.N.
tetovcanka
Juni08_Andrea
beti.liz
Bibi74
danielaval
red.mari
Mimi
Annabel
Tifani
Ostoun
Elicka
Megi
josifana
Vale74
Emi
D-r Lidija Pazdrijan
monabombona
vecki
kalinche70
Goca
kiki-riki
biljanag
Kinky
Sandra_Anja
D-R Atanasoska Anastasija
Mama Ane
Big Sister
redsonja
Inicka_08
Flower
zence
sunshine
Freya
Baltazar1
Dara
lila_mk
Ves
sofidavid
sonjamfk
avanturistka
mama X
Pipolino
Mama Vase
Emilija
babysara
nova
Svetlana
mamicka
daniela dimoska
anetapp
Mimi22
Eva Marija
verce
BubeM
Monika
NatalijaS
lidija29
65 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty08.10.09 17:51

A toa mleko go ima vo prodavnicite da se prodava,koj e proizvoditel???Zosto bas takvo mleko da im se dava??Ovde barem jas mislam takvo mleko nema,ne sum slusnala.
A pasta za Andrea,koristime bez fluor.


Последната промена е направена од Juni08_Andrea на 08.10.09 19:30. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty08.10.09 19:08

Juni08_Andrea напиша:
A toa mleko go ima vo prodavnicite da se prodava,koj e proizvoditel???Zosto bas takvo mleoko da im se dava??Ovde barem jas mislam takvo mleko nema,ne sum slusnala.
A pasta za Andrea,koirstime bez fluor.
ne ,nema da se prodava po prodavnici,tuku samo vo gradinkite ke se dava.a go proizveduva bitolska mlekara.
Вратете се на почетокот Go down
tetovcanka
Почетник
Почетник
tetovcanka


Female
Број на мислења : 24
Age : 42
Локација : Tetovo,Macedonija
Поени : 26717
Registration date : 2009-10-08

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty08.10.09 19:26

I kaj nas vo tetovo ni ponudija fluorizirano mleko.Interesiranjeto e mnogu slabo,a i jas sum skepticna i navistina neznam sto da pravam.Marko pie doma fluonatril od 50 mg.Ne veruvam deka e stetno,no sepak zasto celata odgovornost ja baraat od nas roditelite?Ako e se kako sto treba neka ne obavestat samo deka decata ce pocnat da pijat takvo mleko i deka sega doma ne e potrebno da im davame fluonatril.A ne da trazat potpisi od nasa strana.Jas taka razmisluvam
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty08.10.09 19:44

Fala za objasnuvanjeto, Mama Vase. Ovde poveke pati procitav deka vo svetot ne se koristat pasti za zabi so fluor, vo mnogu drzavi bil zabranet za upotreba a od druga strana korisno e premackuvanje i mienje zabi so takvi pasti. Malku mi e kontradiktorno i zbunka sum sto e zdravo a sto stetno...
Вратете се на почетокот Go down
Viki J.N.
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 138
Age : 43
Локација : KOCANI
Расположение : sekogash vesela
Поени : 27037
Registration date : 2009-08-25

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty08.10.09 20:05

sega bev na zabolekar i doktorot mi gi preporacha fluonatril od 0.25mg za moeto dete koe edve i pol god.i mi vika nema nishto shtetno od niv mn se korisni a taa od dr strana pa i ne pie mleko niti odi vo gradinka.Znachi so toj proekt ke bidat opfateni decata koi odat vo gradinka i koi pijat mleko a drugite?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty09.10.09 8:36

И јас вчера бев на родителска во врска со воведување на млеково. Одзив многу слаб ни 15 родители небевме од цела градинка која најмалку брои 200 дечиња. Прво се обрати директорката на градинката со потенцирање дека воведувањето не е наложено, туку дека е лична одлука на родителот.
Потоа си замина директорката и останаа само стоматолог од поликлиника Ѓорче и докторката од градинката.
Спремен вовед (да не речам буквално на памет научен) и после тоа многу контрадикторни и штури одговори.
Јас дури и добив прекорен поглед кога прашав зашто на согласноста стои само опција ДА и добив одговор да си го допишам НЕ Smile. 100 пати беше потенцирано дека децата насабајле мораат да дојдат гладни со образложение дека така ќе биле помотивирани да го испијат млекото. Во продажба не го имало зашто родителите незнаеле да ја контролираат дозата на своите деца... Збеснав и сабајле со огромни букви на цел лист напишав НЕ Smile
Вратете се на почетокот Go down
tetovcanka
Почетник
Почетник
tetovcanka


Female
Број на мислења : 24
Age : 42
Локација : Tetovo,Macedonija
Поени : 26717
Registration date : 2009-10-08

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty09.10.09 12:46

Цитат :
Во продажба не го имало зашто родителите незнаеле да ја контролираат дозата на своите деца... Збеснав и сабајле со огромни букви на цел лист напишав НЕ Флуоризирано млеко - Page 6 Icon_smile

Kakva e ovaa izjava,zarem nie na nasite deca nikogas ne sme im davale sirupcinja ili tableticki pa da neznaeme da dozirame??????????????? Odlicno si napravila koga si napisala golemo NE.
I jas go napraviv istoto utrovo koga go odnesov i koga me prasaa sto sum odlucila.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty09.10.09 13:28

Едно е да дозираш сирупче. Зарем можеш да контролираш колку млеко ќе испие. Млеко еден ден му се пие помалку еден ден повеќе. Не е тоа лек за да му го дозирам, храна е. Чим треба да се пази на доза сигурно има нешто лошо во предозирањето. Не е толку безопасно како што го прикажуваат.
Вратете се на почетокот Go down
tetovcanka
Почетник
Почетник
tetovcanka


Female
Број на мислења : 24
Age : 42
Локација : Tetovo,Macedonija
Поени : 26717
Registration date : 2009-10-08

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty09.10.09 13:33

Da da Emilija no od floriziranoto mleko ce mu davas samo propisanata doza odnosno 200 ml a ako saka da ispie i povece togas ce mu dades obicno mleko.nema da mu davas postojano od toa mleko tuku samo onolku kolku sto e propisanata doza.
Mislam deka toa voopsto ne e teska rabota.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty09.10.09 13:40

Не дека е тешко, туку мое мислење е веќе ако се дава флуор немој преку млекото. Тоа е храна а не лек или сл. Утре ќе го отвори фрижидерот и ќе си стави само млеко и од кај ќе знам јас колку испило. Кај мене Јана сама си зема за пиење што сака, вклучувајќи го и млекото. Не и ги бројам чашите ниту пак знам дали пие или не додека сум со другите деца...
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty09.10.09 20:51

Bravo drugarcinja...Zatoa e forumot-da se druzime i nesto da naucime flower Podrska za sekoe NE Флуоризирано млеко - Page 6 583414 Флуоризирано млеко - Page 6 583414 Флуоризирано млеко - Page 6 583414 Флуоризирано млеко - Page 6 583414
Вратете се на почетокот Go down
mimce
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 36
Age : 43
Локација : makedonija
Поени : 27178
Registration date : 2009-07-09

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty18.10.09 11:15

i jas prvo rekov da mu davaat mleko na ivan vo gradinka ama sega im rekov da ne mu davaat a planiram da go odnesam na zabar kaj negovata zabarka pa da mi kaze i za pasta kakva da koristime i za apcinjata ako ima potreba koga go odnesov posleden pat deka uste neznaese da pluka pa gi mievme zabite samo so voda a sega ke vidime sto ke ni rece
a i mnogu golema fama se krena okolu ova so mlekovop stvarno da neznaes sto da pravis!
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty21.10.09 14:00

сабајлево на а1 имаше д-рка која објаснуваше за млекото
првиот кој ова го предложил бил педијатар од германија пред околу 60 г му го заборавив името значи се потекнува од педијатрите потоа се приклучиле стоматолозите
инаку ке се води строга евиденција од страна на неговатеките со цел да се види после три години колку сето ова има ефект
ке се пишува кое дете пиело колку кога ....... дозирањето ке биде по строго европски стандарди ке го прави мк млекара во килски пакувања а на дете дневно му следува една шоља=200мл во кое ке има доза на флуор доволна за еден ден
флуорот ке биде ставен во млекото уште при пакување не го ставаат во градинката како што има шпекулации
д-рката напомена дека интернетот не е лекар и не е меродавно да се осврнувате на се што ке прочитате на него има и тука стручни лица кои можат да ви објаснат се во 4 очи
а со испитување урина само може да се докаже дека е дозирано колку што треба по стандард
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty21.10.09 14:05

denes dobiv list za potpisuvanje za vo gradinka
interesno e sto ucitelkata mi kaza deka nieden roditel vo grupata kaj sto e filip ne se slozil za konsumiranje na fluorizirano mleko
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Прваче
Прваче
Ostoun


Female
Број на мислења : 284
Age : 46
Локација : tetovo
Поени : 27005
Registration date : 2009-09-12

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty21.10.09 14:42

Јас кажав категорично нннннннннннНЕ
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty21.10.09 14:53

во нашата градинка а може и во другите е така ке се одучува на база на поголемиот број за или против воведување вакво млеко
значи нема делење аако се реши да го даваат нема да имаат обично и вакво меко па ајде по список кој треба да пие а кој не
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty21.10.09 23:47

biljanag напиша:
сабајлево на а1 имаше д-рка која објаснуваше за млекото
првиот кој ова го предложил бил педијатар од германија пред околу 60 г му го заборавив името значи се потекнува од педијатрите потоа се приклучиле стоматолозите
инаку ке се води строга евиденција од страна на неговатеките со цел да се види после три години колку сето ова има ефект
ке се пишува кое дете пиело колку кога ....... дозирањето ке биде по строго европски стандарди ке го прави мк млекара во килски пакувања а на дете дневно му следува една шоља=200мл во кое ке има доза на флуор доволна за еден ден
флуорот ке биде ставен во млекото уште при пакување не го ставаат во градинката како што има шпекулации
д-рката напомена дека интернетот не е лекар и не е меродавно да се осврнувате на се што ке прочитате на него има и тука стручни лица кои можат да ви објаснат се во 4 очи
а со испитување урина само може да се докаже дека е дозирано колку што треба по стандард
Bile i jas go gledav prilogot....Mnogu mi bese interesna koleskata,ne za nesto drugo,tuku za toa kako "slucajno" se nasla na televizija da zboruva za fluoriziranoto mleko bas sega,koga pocnaa roditelite masno da go odbivaat proektot Флуоризирано млеко - Page 6 10380 Флуоризирано млеко - Page 6 10380
Lele ke im propadne golema investicija...Kade bea predhodno... Флуоризирано млеко - Page 6 60454 Mislea deka vo era na javno nformiranje,kade internetot se poveke dobiva zamav(se razbira so infiltrirani i medicinski izdrzani naodi-kako onoj od Kanadskoto ministerstvo za zdravstvo na pr.) ke ne matkaat... Флуоризирано млеко - Page 6 10380
Zalno i tragicno...
Вратете се на почетокот Go down
janeku
Почетник
Почетник
janeku


Male
Број на мислења : 12
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 27502
Registration date : 2009-05-01

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty25.10.09 8:30

Zavcera bese starosvaticata kaj mene koja e stomatolog, kako i majka i. Nivni stav e deka netreba da se dava ovoj tip na mleko na decata. kolicinite koi se naveduvaat vo javnosta 0.5% ili 1% (ili bea promili ne me fakjajte za zbor) na fluor se dosega nedokazani. So 0.5 vrednost nema rezultati (taka barem kaza). Vo sekoj slucaj besplatnite caski za mokraca koi davaat vo gradinkite se bas za taa namena: Da vidata po pat na eksperiment koja vrednost na fluor e dobra-efektivna, a pri toa preku mokracata da vidat dali istata kje ima negativni posledici za deteto.
Jas, kako tatko NI POD RAZNO nema da dozvolam moeto dete koga kje pocne da odi vo gradinka da pie vakov tip na mleko. Smetam deka e dovolno da se educira deteto da si ja cuva oralnata higiena na odredeno nivo za da zapcinjata im se zdravi.

Sramota e sto vakvi eksperimenti dozvoluvaat da se pravat vrz nasite deca. Demek nie sme ovde Afrika pa ajde butaj 'refus" sto ispadne ispadne.....

Kje prifatam samo pod uslov ovoj eksperiment na nasata "sakana" vlada bide potkrepen so stav od Svetska zdravstvena organizacija, so paraf i broj pod koj seto ova e dozvoleno. vo sprotivno smetam deka se vrsi ubistvo od nemar......
Вратете се на почетокот Go down
TINCE
Прваче
Прваче
TINCE


Female
Број на мислења : 114
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : odlicno!
Поени : 29091
Registration date : 2008-06-27

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty31.10.09 21:29

Na koja starosna grupa se dava toa mleko vo gradinkite? kerka mi isto e vo hrom kako tvoite Mama Ane, ama jas ne znam za sostanokot, nitu nesto sum primila da potpisam...mozno li e bez prasanje da se dava? me faka panika...da ne im otidam vo pon....lele
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Прваче
Прваче
Ostoun


Female
Број на мислења : 284
Age : 46
Локација : tetovo
Поени : 27005
Registration date : 2009-09-12

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty31.10.09 21:43

Kolku sto znam se dava na site deca vo gradinkite bez razlika na starosna grupa cii sto roditeli potpisale . A sega ne znam dali e pocnato so davanje ili ne. Do sega site roditeli se prasani najdobro sama da si prasas i da si kazes deka ne sakas da mu davaat
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29230
Registration date : 2008-06-06

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty31.10.09 22:28

TINCE напиша:
Na koja starosna grupa se dava toa mleko vo gradinkite? kerka mi isto e vo hrom kako tvoite Mama Ane, ama jas ne znam za sostanokot, nitu nesto sum primila da potpisam...mozno li e bez prasanje da se dava? me faka panika...da ne im otidam vo pon....lele

Tince proektot so fluoriranoto mleko e za deca nad 3 godini taka da nemas potreba od panika, tvojata kerkicka ima samo 16 meseci stho znaci nema da bidel del od eksperimentot Smile
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty31.10.09 23:36

Deneska vo Fokus procitav mnogu dobar tekst za Fluoriranoto mleko od Jadranka Kostova-"Dali so fluoriranoto mleko vo gradinkite stanavme eksperimentalna drzava"...Procitajte go...Ima mnogu sto da se nauci...
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty01.11.09 10:23

минатата недела на врата на градинката пишуваше од денес децата почнуваат да пијат млеко со флуор, ама за жал во времето кога ги оставам и земам децата од градинка не се тука учителките, туку само по една или две негователки за цела градинка па неможат да ми одговорат дали им даваат и на моите деца, иако ни дадоа препорака да отидеме на забар па после да потпишеме, јас не ги одведов па мислам дека по автоматизам не треба да им даваат, ама утре смената ми одговара па ќе можам да поразговарам со учителките
Вратете се на почетокот Go down
TINCE
Прваче
Прваче
TINCE


Female
Број на мислења : 114
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : odlicno!
Поени : 29091
Registration date : 2008-06-27

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty01.11.09 15:56

Freya me utesi, sepak utre pak ke zboruvam so negovatelkite, me zacudi faktot sto nisto ne mi kazale, ama eve sto vikate ako e od3 god. nemalo potreba. fala!
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty01.11.09 18:04

od 3-5 god.nad i po taa vozrast ne vazi.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Флуоризирано млеко - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Флуоризирано млеко
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: