Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Флуоризирано млеко

Go down 
+61
TINCE
janeku
mimce
Viki J.N.
tetovcanka
Juni08_Andrea
beti.liz
Bibi74
danielaval
red.mari
Mimi
Annabel
Tifani
Ostoun
Elicka
Megi
josifana
Vale74
Emi
D-r Lidija Pazdrijan
monabombona
vecki
kalinche70
Goca
kiki-riki
biljanag
Kinky
Sandra_Anja
D-R Atanasoska Anastasija
Mama Ane
Big Sister
redsonja
Inicka_08
Flower
zence
sunshine
Freya
Baltazar1
Dara
lila_mk
Ves
sofidavid
sonjamfk
avanturistka
mama X
Pipolino
Mama Vase
Emilija
babysara
nova
Svetlana
mamicka
daniela dimoska
anetapp
Mimi22
Eva Marija
verce
BubeM
Monika
NatalijaS
lidija29
65 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
lidija29
Прваче
Прваче
lidija29


Female
Број на мислења : 440
Age : 45
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 28196
Registration date : 2009-01-08

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty03.04.09 16:36

Незнам колку сте запознати, но родителите кои носат деца во градинките од Прилеп беа повикани и запознати за тоа дека постои проект според кои:
Битолската млекарница веќе од идниот месец ќе започне со производство на млеко збогатено за флуор. Новиот вид млеко ќе се произведува по иницијатива на Министерството за здравство, а со поддршка на Фондацијата „Боров“ од Англија, како дел од национална програма за орално здравје кај децата.Флуорираното млеко, ќе се дистрибуира во сите детски градинки во земјата. Целта на овој проект е видливо намалување на кариесот кај децата, зашто епидемиолошките податоци покажуваат дека кај нас децата имаат и по седум расипани заби во устата.
Мегу др. им се дава информативен лист на кој секој родител доколку е согласен треба да се потпишуве и со самит потпис одобрува неговото дете да го пие тоа млеко...а при тоа со истиот потпис и одобрува да се врши и испитување на мокрача на детето по извесен период се со цел да се види како млекото делува врз детето...воспитувачот има за задача да води дневник и да запишува кое дете колку млеко испило во текот на секој денот...
Мене ме интересира ако ова млеко е толку добро зошто бараат да се потпишеме,и зошто бараат да извршат испитувања на мокрачата, зошто го нема во продажба....мн чудно....
Сето ова ме натера да отворам на интернет и да побарам што има за флор...нема да ви се верува
-Флуорот е отров кој спречува кариес, а патем ги убива луѓето.
-флуорот е најсмртоносниот отров познат на човештвото.
-флуорот е тестиран позитивно како предизвикувач на рак употребен и во најмала концентрација
-Повторувани дози на многу мали количини на флуорид после некое време го намалуваат отпорот за доминација со бавно труење и анестезирање на овој дел од мозокот. Човекот го прави подложен на контрола ...
. Секој кој ќе пие флуор една година или повеќе, никогаш повеќе нема да биде истиот, ни ментално ни физички
инаку оваа е целосната страна а има и др.
http://www.eden.com.mk/health/140-fluor.html
На некоја др страна беше нагласено и тоа дека вакви експерименти се прават во сиромашни земји какоКина, Бугарија,Албанија, Македонија....а додека во Велика Британија, Германија и ред др е забрането.
Разбирам за деца кој имаат потреби од флор и да оправдано е да примаат флор било преку млеко било преку таблети(кој треба да ги препише доктор а не родителот на своја рака да му ги дава) но што е они деца кој немаат таков проблем...и зошто не се кажат и сите овие негативни последици од Флуорот...
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28502
Registration date : 2008-11-26

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty03.04.09 16:46

Nemam slusnato deka fluorot bil steten, a za mlekoto so fluor imam slusnato. Znam deka vo nekoi zemji se fluorira vodata za pienje od cesma, pa sega ako e tolku otroven... Vo sekoj slucaj za toa ne sum informirana, ama me zainteresira. Inaku jas pijam tableti fluonatril vo bremenosat i uste pijam, pa planirav posle da i davam na Bojana. Ako nekoj znae nesto neka pise.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29603
Registration date : 2008-07-20

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty03.04.09 16:50

Јас не пиев флуонатрил во брменост, а нити пак педијатарот ни препорачал да и давам на Мила. Можеби има нешто зошто не ни го препорачува???Само ми има спомнато дека ставовите на педијатрите и стоматолозите се спротивни по однос на тоа прашање.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29109
Registration date : 2008-11-14

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty03.04.09 17:29

За флуонатрилот се препорачува да се пие неколку месеци, па да се направи пауза.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30220
Registration date : 2008-02-15

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty04.04.09 0:45

Vistina e deka stomatolizite imaat sprovistaveni preporaki za fluorot otkolku pedijatrite.Hristijan eden period piese fluo natril a Stefani nema dosega pieno.Dovolno vnesuvaat kalcium i redovna higiena dosega im gi odrzuvaat zapcinjata zdravi.e sega deka e otrov toa prv pat slusam.Ako se stava vo vodata za pienje a sega eve i vo mlekoto mislam deka e ispitano i kolicinite sigurno strogo ke se sledat pa nema da ima posledici.
Вратете се на почетокот Go down
Eva Marija
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 151
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 28950
Registration date : 2008-08-13

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty04.04.09 0:51

леле, ова муабетот за флуорот дека е штетен уште од многу одамна го имам слушнато... Јас несум за негова употреба
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28650
Registration date : 2009-01-04

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty04.04.09 0:57

Jas znam deka fluonatril koga se konzumira ne treba da se pie 1-2 casa mleko i pred da se konzumira isto.E sega da se stava vo mleko Флуоризирано млеко 121539
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28238
Registration date : 2009-02-04

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty04.04.09 1:05

За оваа иницијатива со млеково уште лани слушав на телевизија дека ќе се воведи зборуваа експерти и доктори и да ви кажам дека ме заинтересира.Кога вчера во градинка ни го дадоа анкетниот лист го донесов дома го прочитавме со мм и се потпишавме дека може да го прима млекото пошто бараат согласност од родителите и доколку детето прима флуонатрил таблети не треба да конзумира од ова млеко.Значи или таблетите или млекото.Се согласивме затоа што знаеме дека флуорот делува на забите а ова дека е отровен прв пат сега го слушам, но мислам дека сигурно во тоа млеко ќе има застапено мал процент на флуор пошто сепак тие што го воведуваат се експерти и мислам дека треба да им веруваме пошто сепак се работи за децата во нашата држава и не верувам дека би биле толку будали доколку е отровно да го пуштаат во употреба.
Вратете се на почетокот Go down
daniela dimoska
Прваче
Прваче
daniela dimoska


Female
Број на мислења : 128
Age : 50
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 28002
Registration date : 2009-02-18

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty04.04.09 7:31

Lele sto zboruvate ,otrovno deka bilo prvpat slusam.jas deka i se rasipani zapcinata odma potpisav si pomisliv deka e dobro.A od koga vi rekoja deka ke go uveduvaat od drugiot mesec ili od drugata godina.
Вратете се на почетокот Go down
lidija29
Прваче
Прваче
lidija29


Female
Број на мислења : 440
Age : 45
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 28196
Registration date : 2009-01-08

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty04.04.09 18:11

Licno mene najsomnitelno mi bese toa sto roditelot treba da se potpisi ....zosto ako toa mleko e svetski poznato baraat takvo odobrenie od roditelite i zosto go nema vo prodazba....i zosto vakviot proekt ne e odobren vo mnogu razvieni zemji.
Ne e prv pat da se vovedi nov proizvod vo ishranata na decata se slucuvalo ete za primer da go zemam margarinot i nego da go smenat prvo bil od edna vrsta sega dr. zosto togas ne ne povikale da ne informiraat i da dademe soglasnost...
Ubavo e kazano deka ova e proekt od sto sledi deka vladata dobiva pari za toj proekt, a nasite deca se tie vrz koj ke se eksperimentira ako taka mozam da se izrazam, celta e da se vidat rezultatite od toa kako fluarot ke dejstvuva vrz psihofizickiot razvoj na deteto (po nekoja logika pocnuvaat od decata za da mozat potoa da go sledat celosno nivniot razvoj) i ako nesto skraja se sluci ....nema nikoj da ima nikakva odgovornos pa neli roditelot odobruva.
Smetam deka treba da se znaat i negativnite posledici.
So pomos na Internet najdov mn strani koj gi kazuvaat negativnite strani na fluorot pa doznajte nesto poveke
http://www.zvrk.rs/Zanimljivosti/Nauka/fluor/01.htm
http://dzonson.wordpress.com/2008/08/18/fluor-najveca-naucna-prevara-20-og-veka/
http://www.detailshere.com/dentalhealth.htm
http://www.eden.com.mk/health/141-fluor-poison-for-menkind.html
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28502
Registration date : 2008-11-26

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty04.04.09 21:22

Lele sega citav na ovie sajtovi i se ispotresov. Malku se povtoruvaa, ama ne e loso da procepkame malku. Na internet ima se si sesto, ama ova me zagrizi. Vremeno prestanuvam da pijam fluonatril dodeka ne me ubedi nekoj deka ne e stetno.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29698
Registration date : 2008-03-17

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty05.04.09 10:41

Veke navistina neznam sto da mislam
Jas na Damjan mu davam fluonatril tableti za zapcinjata i toa po preporaka na stomatolog i toa rodnina sto znaci deka e covek od doverba. Koga slusnav za ova mleko deka ke se voveduva vo gradinkite se raduvav mislejki deka e super, a posle ova sega imam milion nejasnotii ne znam
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28238
Registration date : 2009-02-04

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty05.04.09 15:33

E мамичка и јас се израдував кога ни го дадоа анкетниот лист и веднаш потпишав а сега страв ме фаќа кога го прочитав ова утре планирам да се јавам кај нашиот стоматолог и да видиме какво мислење ќе ни даде тој
Вратете се на почетокот Go down
lidija29
Прваче
Прваче
lidija29


Female
Број на мислења : 440
Age : 45
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 28196
Registration date : 2009-01-08

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty06.04.09 17:53

anetapp напиша:
E мамичка и јас се израдував кога ни го дадоа анкетниот лист и веднаш потпишав а сега страв ме фаќа кога го прочитав ова утре планирам да се јавам кај нашиот стоматолог и да видиме какво мислење ќе ни даде тој

Анетапп ај види ако можиш да стапиш во контакт со педијатар да видиш тој што би ти рекол ...како што сум запозната стоматалозите и педијатрите имаат спротивставени мислења па ќе не информираш што ќе направиш....поздрав
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28855
Registration date : 2008-08-15

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Флуорирано млеко   Флуоризирано млеко Empty11.04.09 22:05

Ја отворам темава зошто не најдов на друго место каде да пишам на оваа тема.Од градинка добивме информативен лист за согласност да на децата им се дава флуорирано млеко.Малку ме збуни ова не знам дали и некоја друга од Вас има добиено зошто ова иде преку министерство за здрваство по препорака на СЗО.Читам веќе втор ден и барам информации но наидувам на тотално противречни податоци од тоа дека е корисен( јас сметам дека е користен ако се внесува во природна форма не како додаток) до тоа дека е токсичен, дека порано се користел флуорот како отров за глувци и ред други податоци.Јас користев флуонатрил таблети но само за време на бременост послдните 4-5 месеци .
Па ме интересира вашето мислење на оваа тема ќе се сложите или не да им се дава флуорирано млеко за превенција на кариес .
Вратете се на почетокот Go down
nova
Прваче
Прваче
nova


Female
Број на мислења : 107
Age : 45
Локација : doma
Поени : 27748
Registration date : 2009-04-10

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty11.04.09 22:20

DA vogradinkite rekoa da davaat mleko zbogateno so fluor,sekoe sabajle decata stom odat vgradinka po edna casa mleko obavezno,a kaj nas se postavi prasanjeto:sto so onie sto ne odat vo gradika? Edna majka rece jas imam i dete doma sto odi naskola ne moze jas na edno da davam na edno ne i taka e.FLUONATRILOT se zema obavezno neznam doktorite dali vi imaat kazano vo tekot na bremenos,vo podojot i koga ke prestane podojot deteto da gi pie OBAVEZNO ZA ZAPCINATA .
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28855
Registration date : 2008-08-15

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty13.04.09 10:21

I jas go dobiv informativniot list i prvin go potpisav ama se uste go nemam vrateno taka da ke se otkazam od toa da mu se dava na moeto dete melko so fluor a i izlistav se sto najdov za fluorot pa ke im odnesam vo gradinka i neka citaat.
Poubavo da ima rasipani zabi odosto rasipano zdravje.
Posle se ova sto ima da se procita ne veruvam deka nekoj roditel ke se odluci za takvo nesto.
Вратете се на почетокот Go down
daniela dimoska
Прваче
Прваче
daniela dimoska


Female
Број на мислења : 128
Age : 50
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 28002
Registration date : 2009-02-18

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty17.04.09 9:07

Epa vcera mi se javi Dr stomatolog sto bil zadolzen za sproveduvajneto na flurot-mlekoto vo gradinkite i mi rece deka sme edinstveni roditeli sto ne sme dale soglasnost.I treba da odam na razgovor vo vtornik porucek,a moite deca odat vo boncejca vo pp.Znaci li toa deka site dadovte soglasnost?
Вратете се на почетокот Go down
babysara
Полуматурант
Полуматурант
babysara


Female
Број на мислења : 554
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28298
Registration date : 2009-03-21

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty17.04.09 23:39

jas koga bev bremena so sin mi a toa e pred 6 godini bev vo Slovenija i tamu mi rekoa deka fluonatrilot e zabranet i ne go davaat ni na deca ni na trudnici. E sega pak kaj nas mi go preporaca detski stomatolog ama neznam sto da pravam.
vie sto mislite?

Slovencive nekako so se mi se ponapred pa cim tamu e zabraneto..... sepak da im go ispocituvam mislenjeto.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29698
Registration date : 2008-03-17

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty27.04.09 15:49

I nas vo gradinka ni dadoa takov list i ne sobraa na sredba so zabarot. Toj normalno zboruvase deka mlekoto e super i treba decata da go primaat. Nekoi roditeli bea protiv a nekoi vozdrzani. Jas seuste nemam staveno potpis na listot i mi stoi doma. Neznam sto da pravam. Razgovarav i so nasiot pedijatar i mi rece deka toa e dobro i deka treba da potpusam. Navistina mnogu sum zbuneta. Zabarot velese deka nie go nemame vo prirodata da go konsumirame i deka zatoa ni treba dodatok
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29799
Registration date : 2008-07-11

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty27.04.09 16:09

Нели флуорот го нема ефектот ако се пие, ефектот се постигнува со премачкување на забите. Поправете ме ако грешам. Затоа и флуоронатрилот се лиже, за да се наталожи на забите, а не се голта таблетката. Пастата за заби исто не се голта. На стоматолог премачкуваат со флуор...
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28238
Registration date : 2009-02-04

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty27.04.09 16:09

Мамичка и јас се консултирав со педијатар професор и ми рече дека нема место за паника и ми одобри и јас не го повлеков потписот.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29698
Registration date : 2008-03-17

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty27.04.09 16:16

I jas se mislam da potpisam, nekako nemozam da veruvam deka ako ova e loso bi im go nudele na decava. Jas i po priroda sum optimist i pozitivno razmisluvam ama sepak sum pretpazliva
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29603
Registration date : 2008-07-20

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty27.04.09 16:28

Многу ми е чудно ова со флуорираното млеко. Премногу се актуелизира неговата употреба. На скај нет, во петокот мислам, имаше емисија на оваа тема во која гости беа доктори стоматолози, пробав да поставам прашање ама не успеав премногу кратко траеше емисијата, а сите имаа нешто да кажат така да не ме вклучија. Дури и на фестивалот супер ѕвезда се зборуваше за ова млеко од битолска млекара.
А пак ќе речам дека нашиот педијатар никогаш не ми препорачал флуонатрил за забчињата на Мила, а ниту пак гинекологот во бременоста. И јас искрено не би се согласила моето дете да конзумира вакво млеко.
И колку што приметувам само во градинките во другите градови низ Македонија има ваква акција, не и во Скопје????
Вратете се на почетокот Go down
babysara
Полуматурант
Полуматурант
babysara


Female
Број на мислења : 554
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28298
Registration date : 2009-03-21

Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty27.04.09 17:05

jas pak ke kazam vo Slovenija na primer ne go davaat fluonatrilot ni kaj trudnici ni kaj deca posto smetaat deka toj ima dejstvo samo lokalno t.e. samo ako se premackuvaat zabite/
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Флуоризирано млеко Empty
ПишувањеПредмет: Re: Флуоризирано млеко   Флуоризирано млеко Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Флуоризирано млеко
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 7Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: