Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Света лоза од Хиландер

Go down 
+25
Bliznaci
ariel
hristijana
mina32
nnatasa
Natasha
radost
bibica
lilijana
Janaxxxx
biljanag
pepa
dzi-dzi
fibimk
delfinka
Mila87
Monika
KATIC
nelka
Labuda
lila_mk
majuvce
verce
margarita
lela
29 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 28768
Registration date : 2008-11-02

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty26.07.09 23:56

Jas neznam sto e toa hilander prvpat slusam za takvo rastenie, inace znam na germanski " Holunder" a toa e naski Bozel ustvari neznam dali na isto mislite! Inace interesna tema
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31517
Registration date : 2008-09-14

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty27.07.09 8:23

Janaxxxxxxxxx Hilander e manastir vo Grcija.
A za crkviceto na Matka kade se provirale zeni sto sakale da zatrudnat eve mina 32 sto mi objasni jas barav za edna prijatelka

ima edna crkva na matka vo skopje do samata brana e, e do taa crkva do nea ima malo pesterce koe sto e od crkvata i taa e poznata po toa sto devojki i zeni koi sto nemozat da ostanat trudni tamu se protnuvaat se pomoluvaat na tie ikoni sto se vnatre palat sveka i veke naredniot mesec se veke trudni.ova e 100% vistina.
ova mesto e tocno na samata brana na Matka,znaci onoj del se pominuva kaj sto se site restorancinja i kafeterii i kaj sto zavrsuva asfaltiraniot pat t.e. kaj sto pocnuva patekata okolu branata koj sto ne e prooden so kola,e taa e crkvata,a do vlezot na crkvata se naoga pesterceto(toa e malo kolku da moze vnatre covek da se protne,da se pomoli na ikonite i sveka da se zapali) .
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27540
Registration date : 2009-07-04

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty01.08.09 11:41

Pozz i od mene.jas imam prijatelka koja otide na odmor vo Crna Gora vo Budva.Ottamu so avtobus za 15 evra za dvajca gi odnele na Ostrog (organizirano-tura) do manstirot na sv.Vasilije Ostroski.Taa skinala od lozata koja rastela od karpa, tamu vo manastirot.Vecerta sonila son,a ottamu se vrati bremena.Za toa mesto so sigurnost znam deka e sveto. Pozzz
Вратете се на почетокот Go down
dzi-dzi
Прваче
Прваче
dzi-dzi


Female
Број на мислења : 326
Age : 40
Локација : na rabora
Расположение : promenlivo
Поени : 28215
Registration date : 2009-01-02

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty01.08.09 16:08

e vaka sega za matka mozam da vi kazam sto mene mi kaza eden deco sto raboti tamu ... od restoranot na matka se odi so camce 15 min do prstenot od prstenot se odi uste 40 -60 min peski do mestoto kaj sto porano imalo crskva tamu na toa mesto imalo voda od koja se zemalo da se izmies i da se napies tamu na lice mesto so mazot ... megutoa zosto jas prasav za ovoj period mi rekoa sreda ili cetvrtok se odelo megutoa da se iznaobleceme po dolgi volneni alista i gumeni cizmi nad kolenici zosto imalo mnogu zmii taka da jas odkazav za sega posto mnogu imam strav od tie zmii i se nadevama deka ke otidam oktonvri noenvri zdravje
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27540
Registration date : 2009-07-04

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty01.08.09 16:18

dzi dzi..sto maka imas ti?. Probaj da pies lepka..taa cisti se..ako e nesto do tebe.INaku ne se otkazuvaj..ima Sveti mesta nasa Makedonija.Pozz
Вратете се на почетокот Go down
dzi-dzi
Прваче
Прваче
dzi-dzi


Female
Број на мислења : 326
Age : 40
Локација : na rabora
Расположение : promenlivo
Поени : 28215
Registration date : 2009-01-02

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty01.08.09 16:22

liljana sto maka imam imam tri neuspesni inseminacii i dve neuspesni inf problem spored doktorite nema od moja strana slab spermogram a baba mica mi rece deka matkata mi e svrtena so grloto i e zalepena za kicmata i deka ne vleguvalo ni gram seme vo mene e sea sto e neznam samo znam deka nama odkazuvanje Smile
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27540
Registration date : 2009-07-04

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty01.08.09 16:34

Za slab spermogram rasprasajte se po urolozite.Tie znaat za tie apcinja padotin100 i mora da vi objasnat,a jas ti garantiram..ti nikade da ne odis..najdi lepka pij eden mesec..i ke vidis deka ke mi pises deka si bremena.Mazot ti moze da pie evitol apcinja..na vitaminska baza se za podobruvanje za spermogramot i nemaj gajle. I da se vratam na temava...lozov list da se jade , zavitkan kako za sarma e isto vikaat bogovska hrana. Ne e potrebno da odite duri do Hilander.Bog e tuka do nas.Pomolete se navecer pred legnuvanje za bremenost..i mozebi uste drugiot den ke vi se sluci cudoto nareceno no zivot. Ako odite cista vo crkva i so iskrena misla i samo od edna zapalena sveka bog ke vi ja cue molitvata.Probajte.Tesko li e so iskreno srce da se otide i vo najbliskata crkva..da..toa e najtesko.A, koga ke zamislam deka treba da se patuva nekade daleku..aaa toa ne oblagoroduva.Smenete go mislenjeto za moment..pa i da ne sum vo pravo.Eve sega doaga Sv.ilija idete vo crkva i pomilete se od srce.Hilander ke dojde kaj vas..da i ke vi se ispolni sonot.Pozzz so najiskrena namera.
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27540
Registration date : 2009-07-04

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty01.08.09 16:38

Dzi dzi ne veruvam..ti si prava i zdrava..ti ke ni se pofalis..deka si bremena samo treba da se opustis.ne misli na tvoeto telo kako na unakazano nesto..nikako.Misli deka si spermna da rodis bebe...i toa samo ke dojde.Psihata e jaka rabota. Sekoja sto saka nemam nisto protiv neka otide na Hilander..toa e sveta pocva, najsveta, ja gazele samo sveti luge.No, nie dusata ako ne si iscistime do nekoj stepen na nekakva cistina..i da se pomolime od srce..jas veruvam so verba vo Bog se ke bide. Za se ke se najde resenie.Pozz..i neka pise nekoj so iskustvo od Hilander.
Вратете се на почетокот Go down
bibica
Почетник
Почетник
bibica


Female
Број на мислења : 6
Age : 47
Локација : radovis
Расположение : koga-kako
Поени : 27715
Registration date : 2009-03-11

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty04.08.09 13:01

Zdravo na site forumki! Za vinovata loza od Hilander moze da se najde po crkvite vo Belgrad, vo Rakovckiot manastir nosele od Hilander i tamu ti davaat 3 zrna, 1 za mazot i 2 za zenata koi gi jadat posle 40 dneven post.
Mene mi ima kazano edna zena koga bev na odmor vo Crna Gora. Isto taka imalo i vo manastirot na Ostrog sto se naoga blizu Titograd vo Crna Gora. Tamu ti davaat po odobruvanje od nadleznite vo manastirot. Za Hilander imate i kliopovi na YouTube.
https://www.youtube.com/watch?v=Oy3E_iz0q-g
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28946
Registration date : 2008-10-24

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty17.08.09 9:42

moze nekoj potocno da mi objasni kade se naoga hilander vo grcija
jas sum postojano vo grcija pa ako znam kade e bi otisla
a za matka sega ima te dve verzii kkao sto jas razbrav.ednata e odma do restoranite a drugata na 40min?
daj napisete da odime site grupno
treba i sopruzite da se so nas?
i pisete kako se vika taa crkva na matka da znam sto da prasam koga ke sum tamu?
Вратете се на почетокот Go down
bibica
Почетник
Почетник
bibica


Female
Број на мислења : 6
Age : 47
Локација : radovis
Расположение : koga-kako
Поени : 27715
Registration date : 2009-03-11

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty17.08.09 18:34

Jas vcera bev na Matka vo crkvata Sv.Andrea sto se naoga kaj restorantot. Tamu nema takvo malo pesterce vo koe ima mesto samo za eden kako sto objasnivte prethodno. Jas go prasav i covekot sto sluzi tamu i toj ne znaese za takvo mesto da postoi na Matka.
Вратете се на почетокот Go down
bibica
Почетник
Почетник
bibica


Female
Број на мислења : 6
Age : 47
Локација : radovis
Расположение : koga-kako
Поени : 27715
Registration date : 2009-03-11

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty17.08.09 18:43

Eve klip od Hilandar i okolu 25 min. od emituvanjeto na klipot se zboruva za svetata loza i karta za ostrovot Atos kade sto se naoga manastirot. Tamu ne moze da odat zeni, ne e dozvoleno.
http://video.google.com/videoplay?docid=-5450788786352166547
http://www.sv-luka.org/Chilandar/athos.htm
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28689
Registration date : 2009-01-02

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty18.08.09 9:50

I jas isto vo edna prigoda bev na Matka i se rasprasuvav za takva pestera i nikoj ne znaese da mi objasni. Aj ve molam ako nekoj otide i ja najde ili veke bil da napise. Mnogu pozdravi
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28946
Registration date : 2008-10-24

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty18.08.09 15:58

jaszatoa ve prasuvam
luge od nerezi sto prasav neznaat zatoa vemolam pisete koj bil i ako moze da odime zaedno
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28622
Registration date : 2008-10-11

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty18.08.09 18:03

Делфинка на ХИландер не можепш никако да отидеш. Манастирот се наоѓа на Света Гора (третиот крак на Халкидики) и таму сите манастири се машки манастири на жени им е забранет пристап, а и мажите одат само со најава (ако ги примат монасите како гости).
За црквата на Матка немам појма.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31517
Registration date : 2008-09-14

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty18.08.09 18:32

Za maz da pojde na Hilander mora da ima odobruvanje od svesteno lice,i monasite vo Hilander mora da se informirani za posetata.
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28946
Registration date : 2008-10-24

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty18.08.09 23:48

ok ve razbrav a i znam deka tamu zeni nesmeat samo prasav kade e potocno bidejki mazmi e grk pa mozebi on bi mozel poveke da mi kaze no neznael za toa
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27540
Registration date : 2009-07-04

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty19.08.09 12:23

Ova za Svetata loza Na Hilander me pottikna da vi napisam za eden slucaj. Imav edna komsika(sega se odseleni vo drug grad) koja ne ostanuvase trudna okolu dve god.Eden den pominala pokraj edna kuka so mnogu ubava loznica i ubavo grozje na nea.Vo dvorot se setala nekoja babicka.Komsikata moja ja zamolila da i skine od grozjeto..oti i se videlo mnogu ubavo.Babata ja viknala vnatre vo dvorot.Se odmorile pod senkata na lozata.Na odenje..babata i skinala grozd, ja blagoslovila..i ja blagoslovuvala se duri na zaminuvanje..za da ostane trudna.Komsikata moja uste dr.mesec ostana trudna..a navodno i bea zapuseni kanalite. Blagoslovot na staricata, lozata, grozjeto..koj znae do sto bese..ama taa si rodi devojce.Vikaat blagoslov bilo kuka da ima loznica. Ottogas pa natamu lozata za mene, grozjeto go pocituvam kako ovosje. Ne zanam kakov sovet da Vi dadam..ne znam kako da go objasnam ovoj slucaj..ama Svetite mesta..na koi gazele svetii..za mene se navistina sveti.Kaj i da stapnete..ako vo sebe si treperite od verba, milost..Veruvam deka od toa mesto ke Vi bide lekot.Pa..so sreka na site..Ete od eden obicen dvor so loza i grozje..i od srce blagoslov..nekoj si nasol sreka..sepak cudata se blisku do nas..samo treba so srce iskreno da gi pobarame.Pozzz
Вратете се на почетокот Go down
Natasha
Полуматурант
Полуматурант
Natasha


Female
Број на мислења : 1022
Age : 40
Локација : Makedonija
Поени : 28515
Registration date : 2009-04-12

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty19.08.09 20:38

Descki za pesterceto na matka i jas ne go pronajdov, stasav do crkvata Sv. Andrea i tamu mi kazaa deka mozam da odam so kajce kaj pesterata vrelo a za druga pestera nemaat slusnato,tamu po ugornicite vo karpite ima nekade manastiri ama treba da se znae imeto pa da se bara,aj ve molam ako mozete da razberete za imeto na taa crkvicka so pesterceto pisete ve molam Света лоза од Хиландер - Page 2 506937 Света лоза од Хиландер - Page 2 506937 Света лоза од Хиландер - Page 2 506937
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31517
Registration date : 2008-09-14

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty21.08.09 8:01

Mina 32 mozebi znae kako se vika?Se nadevam deka dokolku znae i procita deka ke vi pise.
Вратете се на почетокот Go down
Natasha
Полуматурант
Полуматурант
Natasha


Female
Број на мислења : 1022
Age : 40
Локација : Makedonija
Поени : 28515
Registration date : 2009-04-12

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty21.08.09 8:08

Mina32 mi rece deka koga ke svone vo Makedonija ke prasa pa ke pise Smile
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28946
Registration date : 2008-10-24

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty10.09.09 9:58

mina 32 imame li nekoja informacija?temava treba da ja razrabotime seuste....... Света лоза од Хиландер - Page 2 121539
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29213
Registration date : 2009-01-14

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty10.09.09 10:02

jas sum bila na matka kaj manastirite i na vrelo
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28946
Registration date : 2008-10-24

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty10.09.09 10:05

kaj tie manastiri sto vikaat deka se za plodnost?
i pisini ima rezultati?a kako se vika manastirot na matka a i za vrelo pisi podetalno
inace bebcevo ti e srcus
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29213
Registration date : 2009-01-14

Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty10.09.09 10:52

fala Smile Neznaev deka msnastorite bile za neplodnost.. dodusa, jas vo maj lani otidov na prosetak onaka na expkurzija... vo oktomvri ostanav trudna... a ni od daleku ne mi padna na pamet deka stvarno ke rodam... (svoevremeno, 5 godini pravev dete i nisto...) Vaka, jas bev na manastrirot, mislasm deka se vika Sv. Nikola - ke prasam i ke ti kazam tocno. Se odi ili preku vodno od krstot ... ako si po pesacenjeto ako ne, odis do matka, po mostot na drugata strana od rekata se prefrlas i sibas nagore, mislam deka e obelezano no ne sum sigurna dali za nakaj manastirot... (ja odev so vodic) ama vo sekoj slucaj ima pateka, mozno e da zalutas i da zavrsis na patekata za nakaj krstot... prilicno strmna i opasna za amateri zatoa vnimavaj ako ne si planinar. Vo sekoj slucaj, mozes da organiziras vodic! drstvoto na speleolozi... mislam deka tie ni obezbedija vodic, ako sakas da ti pocepam pobveke mozam, imam kaj da e rasprasam, jas ne organizirav ama go znam covekot sto ni organiziras. Drugo, Do Vrelo pesterata moras so kajce, povtorno so Peoni bi zavrslia rabota... se patuva edno 15-20 min. do tamu... Duri mislasm deka sega e poodrganizirano i deka vo restoranot na matka mozes sve da si organiziras... ako e korisno - super, vo sekoj slucaj ubava exkurzija e!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Света лоза од Хиландер
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: