Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Света лоза од Хиландер

Go down 
+25
Bliznaci
ariel
hristijana
mina32
nnatasa
Natasha
radost
bibica
lilijana
Janaxxxx
biljanag
pepa
dzi-dzi
fibimk
delfinka
Mila87
Monika
KATIC
nelka
Labuda
lila_mk
majuvce
verce
margarita
lela
29 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31512
Registration date : 2008-09-14

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty30.03.09 12:42

Imam slusnato deka na Hilander na sveta gora ima loza koja lecni neplodnost,i parovi koi nemaat decinja dobivaat porod.Dali nekoj ima slusnato i dali znae kako moze da se dojdi i dobie od lozata?
Вратете се на почетокот Go down
margarita
Прваче
Прваче
margarita


Female
Број на мислења : 343
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : supeeeerrrrr
Поени : 28129
Registration date : 2009-02-07

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty30.03.09 18:29

Lela prasuvas za sveta gora vo Grcija? Jas kolku sto znam tamu zeni ne odat, samo mazi. Bar taka sum slusnala
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30135
Registration date : 2008-02-15

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty30.03.09 18:44

margarita напиша:
Lela prasuvas za sveta gora vo Grcija? Jas kolku sto znam tamu zeni ne odat, samo mazi. Bar taka sum slusnala
Zena nesmee tamu da stapne toa se znae duri i mazi so specijan dozvola od kanonite i vladicite treba da pobraat,duri i svestenik da si moze nema da mozes da otides.Tamu edinstvena zena stapnata e majka bogorodica se razbira na vrvot na planinata malku off pocic noe edna amerikanska novinakka umerala koga zacekorila na sveta gora e sega dali od toa neznam.Moze ima takva loza no koj ke dodje do nea tesko,za zal :(
Вратете се на почетокот Go down
majuvce
Прваче
Прваче
majuvce


Female
Број на мислења : 432
Age : 43
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 29023
Registration date : 2008-07-19

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty30.03.09 19:16

За некој да ја конзумира Хиландерската лоза треба силно да верува во себе и Христа. Двајцата сопружници се подредени на специјален режим, 40-дневен пост, молитви со поклон и уште некои работи.

Мажите влегуваат со дозвола добиена од МНР на Грција или Министерството на Северна Грција. Жените можат само да кружат околу манастирот.

Како да се дојде до лозата - треба распрашување по свештени лица.
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28891
Registration date : 2008-10-17

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty30.03.09 19:49

neznam za sveta gora, no imam slusnato za ostrovot RODOS deka go narekuvaat ostrov na plodnosta i ima nekoe mesto tamu kako hram ili nesto treba da se vleze vo nego , da se dopre nekoj kamen i kao imalo uspeh.duri i ima nekoj legenda za toa vreme. toa mesto koga ke se pojde tamu site go znaat vaka sega nemozam da go preciziram.
Вратете се на почетокот Go down
Labuda
Прваче
Прваче
Labuda


Female
Број на мислења : 263
Age : 41
Локација : Tamu nekade.....
Расположение : Labudesto:))))))))))
Поени : 28245
Registration date : 2009-02-20

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty30.03.09 21:02

Neznam za toa nojas imam isto slusnato od nas prijatel za eden manastir vo Gevgelija...Tamu odat isklucivo parovi koi nemaat deca,onie koi se borat so neplodnost! S e odi i se prespiva edna vecer..Na prijatelot sto kazuvam,negoviot brat nemal deca 17 godini slusanle za toj manastir i posle tamu..Sega imaat bliznaci..I drugi parovi kolku sto znam odat tamu...
Вратете се на почетокот Go down
nelka
Почетник
Почетник
nelka


Female
Број на мислења : 66
Age : 43
Локација : DOMA
Расположение : PROMENLIVO
Поени : 28311
Registration date : 2008-11-23

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty30.03.09 21:35

lela nesto kompjuterot mi bese seknat i mi se izbrisaa adresite ,ke se potrudam ovie denovi da ti najdam detalni informacii.a ne mora da se odi do tamu.ima broj od tamu i prakaat po poracka,samo kako sto pisav i preska treba striktno da se pridrzuvaat i mazot i zenata i silno da veruvaat.inaku na sveta gora odat samo mazi.lozata izleguva od grobot na sv simeon mirotociv.se dava zrno od lozata so blagoslov i pravilo koesto ke go izvrsuvate i dvajcata.ke pisam pak detalni informacii.a,vo prespivanje vo manastiri,vo vodicki i razni sueverija ic ne se zamarajte.samo post,molitva i silna vera.ke bide ok.
Вратете се на почетокот Go down
Labuda
Прваче
Прваче
Labuda


Female
Број на мислења : 263
Age : 41
Локација : Tamu nekade.....
Расположение : Labudesto:))))))))))
Поени : 28245
Registration date : 2009-02-20

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty30.03.09 21:40

nelka напиша:
.a,vo prespivanje vo manastiri,vo vodicki i razni sueverija ic ne se zamarajte.samo post,molitva i silna vera.ke bide ok.

Malku me iziritira postov pa da ti pisam..Se se pravi so silna vera vo Boga i so molitva,i ova ´pogore sto go pisav e tokmu toa..Vo manastirot odis se molis preseduvas tamu ili prespivas..Kako mozes da kazes deka se seto toa sueverija,koga nikogas moze ne si ni slusnala za to jmanastir koj im pomognal na stotici parovi...Izborot e na sekogo koj kako saka ke pravi,ama ispaga ajde ne ja slusaj ovaa sto pisuva pojma nema sto zbori,slusaj jas sto ti kazuvam..
Toa pogore sto go pisav e so namera da se pomogne,znaci sakav da pisam i da kazam nadevajki de deka i mozebi nekoj drug slusnal za toa,a ne za da kazuvam sueverija ili neznam sto...
Sepak na sekoj kako mu e rabota kako mu odgovara taka ke pravi...Imate milion opcii i sekoj si ja izbira svojata,no da podcenuvas nekoe mislenje tuka na forumot za smetka nasvoe sepak nee ubavo od tvoja strana
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28914
Registration date : 2009-02-16

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty30.03.09 21:57

jas prv pat slusam za ova moze ima vistina.sekoj individualno si go resava problemot, i veruva vo raboti vo koi misli deka treba da veruva. za nekoi moze zvuci smesno no vistinito e. eve jas na pr. nikogas vo zivotot ne sum imala cudni sonista, no otkako so imav sonot (imam pisuvano da ne se povtoruvam) kako da dobiv nekoja pozitivna energija. najprvo se plasev da go kazam mislev deka ke mi se smeat lugeto. im kazav na 2-3 luge i mi rekoa kako sto ti e receno taka da pravis, i duri po 1 sedmica pocnav da ja baram zenata, i ja najdov.na golemo iznenaduvanje, licese kako taa od sonot. da mu go kazam iva na nekoj lekar ke rece ovaa kutrata se mrdna od maka. moze za nekoj e cudno no za mene e vistinito. i ke prodolzam kako sto jas mislam. im veruvam na site sto imaat maka , na nikogo nema da mu se potsmevam i da go omalovazuvam. mnogu sum srekna koga drugite luge se srekni. izvinete vaka za offtopic ama i jas se iziritirav
Вратете се на почетокот Go down
margarita
Прваче
Прваче
margarita


Female
Број на мислења : 343
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : supeeeerrrrr
Поени : 28129
Registration date : 2009-02-07

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty31.03.09 0:04

Jas kolku sto znam Sveta Gora e prepolna so manastiri, no tamu ima samo monasi. Ednas se ima deseno slucajno da naletaat turisti po greska i se dignalo uzbuna bidejki za zeni e strogo zabraneto
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31512
Registration date : 2008-09-14

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty31.03.09 8:38

Znam jas deka e zabraneto na Sv.Gora da se odi ne samo zeni nego i mazi ne smeat,kako sto pogore e napisano samo so specijalna dozvola.No jas imam slusnato deka mozes po telefon da pobaras od monasite i deka tie po posta prakaat.
A inace ima ama neznam tocno mislam vo sv.Sava manastir,palma lekovita isto vo grcija.Znam samo deka prikaznata e deka palmata ednas bila premestena na drugo mesto i deka pocnala da se susi i da ne dava plodovi,a koga ja vratile povtorno zaziveala.
Вратете се на почетокот Go down
nelka
Почетник
Почетник
nelka


Female
Број на мислења : 66
Age : 43
Локација : DOMA
Расположение : PROMENLIVO
Поени : 28311
Registration date : 2008-11-23

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty31.03.09 11:20

labuda iako se ti e labudesto ...no vcera moze ne ti bil denot.jas ne go citirav tvojot iskaz,ako dobro primetuvas.dobro preprocitaj go tekstot i razmisli dali ima potreba od takov komentar od tvoja strana.niti go spomnav manastirot sto ti si go posocila,nitu pak go potceniv ...a i ne go nametnuvam moeto mislenje.samo potencirav deka po site mesta i ne se odi.mnogu od manastirite kaj sto nema monasi se isprepleteni so sueverija,za razlika od tamu kaj sto ima monasi i monahinji koisto ako postoi nesto takvo moze pravilno da te nasocat sto da pravis.i temite se otvoreni ,moze sekoj da pise sto saka.nemora tolku zustro da reagiras.nikoj ne go potceni tvoeto mislenje.procitaj podobro.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29518
Registration date : 2008-07-20

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty31.03.09 11:53

И јас имам слушнато за оваа света лоза од Хиландер на св. Симеон и знам за едни луѓе на кои им помогнало и детете го крстија Симеон.
Јас едно време се распрашував и се јавував во една српска туристичка агенција кој носи тури на св. Гора и тие посредуваат и го носат тој плод од таму, ама како се викаше агенцијата и која беше процедурата не ми текнува.Знам дека треба строго придржување и пост 40 дена, со некоја шема, која тогаш ми изгледаше комплицирана и немав сила за да го направам тоа.
Но, секој што сака нека проба сигурно нема ништо да изгуби, може само да добие.
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28891
Registration date : 2008-10-17

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty31.03.09 13:16

vo odnos na manastirite koi gi spomenuvate gledav na tv pred okolu 1 god za nekoj manastirvo gevgelija mislam deka bese i kako karpi tesni i dvojkata treba da se protne niz taa dupka ( karpa - kamen na plodnostra) tesko im odese na lugeto deka otvorot bese stvarno mal am so verba vo boga se e mozno. znam deka lugeto koi odea tamu nosea jagne kako dar na manastirot.ima mnogu luge sto im pomognalo toa.
Вратете се на почетокот Go down
nelka
Почетник
Почетник
nelka


Female
Број на мислења : 66
Age : 43
Локација : DOMA
Расположение : PROMENLIVO
Поени : 28311
Registration date : 2008-11-23

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty31.03.09 13:28

da...ijas imam slusnato za toj manastir.sekoj ima slobodna volja kaj sto saka da odi,da se nadeva,da veruva i da ocekuva.daj boze site sto cekaat decinja Bog sto pobrgu da im gi napolni racete so rozbi.samo potencirav vo mojot vcerasen iskaz deka makata na lugeto moze da bide i izigrana od nekoi bajaci,gataci....ne staviv se vo eden kup.koj kako saka neka pravi...i na site so sreka da im e.jas imam citano za hilandar i toa kakvi cuda,zatoa i pisav.nisto ne e na teret da se proba.sepak vo se trpenieto e najbitno.pozdrav i ubav den na site Света лоза од Хиландер 767433
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28429
Registration date : 2009-02-16

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty31.03.09 17:26

Labuda јас сум од Гевгелија и можам да ти кажам дека во градот има само две цркви(не манастири), во едната се преспива за здравје на ден кога е панаѓур но таму нема никаков камен на плодноста за протнување низ него. А манастири има околу гевгелиско а тој каменот не е во склоп на манастирот,туку се наоѓа во планина близу Кожуф(ако се мисли на тој,а за друг немам слушнато). А инаку за црквите во градот досега се нема слушнато такво нешто. Баш ќе се распитам и ќе ти кажам подетални информации. поздравче
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28941
Registration date : 2008-10-24

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty31.03.09 17:44

jas imam cueno za eden kravarski kamen isto zenite se protnuvale niz nego a toj bil mnogu tesen
ova go imam slusano a i gledano na tv imase edna emisija za veruvanjata i kazuvaa se sto ima vo mk
dodkolku nekoja od vas najde adresa za naracuvanje na hilander,pisete ja
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29064
Registration date : 2009-02-25

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty01.04.09 11:50

Ne sum cula iskreno za ovaa loza,ama koj smeta deka ke mu pomogne da si zeme...mozda e tamu spasot!Ali sekako verba vo Bog kako sto rekoa pogore.Sum cula i za toj kamen vo GV sto go spemena nekoja clenka,a isto sum cula za karpa kade zenata trebalo da zeme kamen i da go frli preku karpata,a zenata da e svrtaen so grb...Nekoja uspevala da go frli nekoja ne....se mislam deka bese okolina na Kocani...ama ne sum sigurna!Ako nekoja e od toj kraj neka kaze dali e tocno...ili ako znae druga za ova neka me koregira...zosto ne sum sigurna za mestoto.Odavna slusnav za nego! flower
Вратете се на почетокот Go down
dzi-dzi
Прваче
Прваче
dzi-dzi


Female
Број на мислења : 326
Age : 40
Локација : na rabora
Расположение : promenlivo
Поени : 28210
Registration date : 2009-01-02

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty06.04.09 19:15

jas denovive slusnav za nekoj manastir crkvicka na matka imalo nekoj si premin mislam deka mi rekoa deka e ... treba da se pomine pod toa toa bilo za plodnos i za zacnuvanje na bebe demek lecelo se sto bilo precka do togas za da dojdes do bebe
nasi drugari i drugarki so mazite neznaejki za toa otisle tamu i pominale veruvate deka za dve nedeli do eden mesec kazale dvete deka se bremeni a imaat veke po edno bebe znaci kaj niv nemalo takov problem
toa bilo slucka ...se kazuva deka tamu se udavila bremena devojka i deka od togas tamu mnogu parovi si ja nasle srekata
pa moze tamu ni e lekot neznaeme moze do nos ni e a nie talkame za da stigneme
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28684
Registration date : 2009-01-02

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty07.04.09 10:29

Dzi dzi aj pisi podetalno za tocnoto mesto
Вратете се на почетокот Go down
dzi-dzi
Прваче
Прваче
dzi-dzi


Female
Број на мислења : 326
Age : 40
Локација : na rabora
Расположение : promenlivo
Поени : 28210
Registration date : 2009-01-02

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty07.04.09 11:30

pepa znam deka e na matka na krajot nekade se naogalo mestoto ke se rasprasam poubavo i ke vi pisam
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28941
Registration date : 2008-10-24

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty19.04.09 18:32

devojki ajde davajte informacija za mestoto na matka i za lozava kade moze da ja najdeme`?
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28941
Registration date : 2008-10-24

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty14.06.09 14:24

imate li nekoe novo soznanie kade moze da se pronajde od svetava loza?
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31512
Registration date : 2008-09-14

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty26.07.09 12:59

Dali nekoj znae kade tocno se naoga crkviceto i prolazot na matka?
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30512
Registration date : 2008-01-27

Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty26.07.09 20:33

случајно налетав на темава па да ви кажам после долно соње во говрлево има црква св.трипун каде има место каде спијат брачни парови а потоа кога ке добијат детенце доаѓат и него го ставаат на посебно место како колевка да преспие има многу парови кои добиле дечиња не е далеку пробајте не губете надеж
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Света лоза од Хиландер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света лоза од Хиландер   Света лоза од Хиландер Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Света лоза од Хиландер
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: