Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 А ти си разведен/а?

Go down 
+20
BILE-ENA
Dragana
milena p
Goca
Simona's mom
pepa
Damjana
Emi
sneze
Vesna Blazevska
marija*
fibimk
Sun_shine
kavadarcanka
Mama Ane
Kinky
nnatasa
ирена
lela
Pipolino
24 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty01.06.09 13:17

[quote=...mislete na kogo mu ragate dete, nekoj ednostavno ne zasluzuva.[/quote]

eee... kolku vistina ima vo ovaa recenica...

Arma, razmisli dali vredi da trosis dopolnitelno zivci za po sudovi... toj sto ne dava pari i manipulira preku deteto so tebe e poveke od ocigledno... I jas gi imam istite dilemi. svakjam deka e mnogu vazno za deteto da ima "znaen" tatko elem, eda znae koj e... a koga ke porasne sama neka proceni koj bil roditel... deka se ke nosam jas toa e odamna rascisteno. I kako vo tvojot slucaj, i mene saka da me manipulira odnosno da mi go zagorcuva zivotot preku deteto... se javi na kraj na 7mi mesec da prasa dal imalo dete be?!?!?! i tolku! si porazgovaral so mama ili si razmislil deka deteto ke mu e samo tovar ... zato sto barase i ke bara zena sto e finansiski dobra za toj da nemora da raboti... sega zamisli koj ke go saka so vonbracno dete?!

Taka da, razmisli dal ke gubis dopolnitelno zivci... porazgovaraj so socijalen rabotnik da vidis sto sto moze bez problem po tebe i po deteto da se svedat "gledanjata" na minimum, cisto da si go macis deteto so prisustvo na sebicnjak...

te poddrzuvam i jas, veruvaj ako e na net, sekoja poddrska znaci, mener mnogu mi znacese koga tupev glava sto da pravam...

so sreka!
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty01.06.09 14:04

nnatasa se naeziv od tvojov post i eve prilika da ti kazam kolku ti se voodusevuvam na hrabrosta. mene nikogas ne mi bilo vazno kolku pari ke dade, zatoa ne sum ni se zamarala, no koga ke se podzamislam, nemoze nekoj da gleda dete, a drug samo da kaze jas sum mu tatko, tatko ne e samo zbor, ima mnogu podlaboka smisla i znacenje toj zbor. sega gledam deka i deteto go manipulira, go zaplasuva verojatno so svoeto ponasanje, koga ke se javi na tel, maliot ripa od stol i prostum stoi so nego koga zbori, a zbori tivko, mislis ke zaplace, kako da tone, a e dete koe e polno so sebe i dosta samouvereno e...ne mi e seedno da go unistuva. samo sum vo nades deka ke go izvadam detevo na prav pat, deka ke vidi koj e koj koga ke porasne, se plasam da ne go izmanipulira i da go svrti protiv mene.
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty01.06.09 14:19

da ne zvucam razocaruvacki, ama bidi sigurna deka ke se obide... da go svrti protiv tebe... jas mislam deka treba samo bezuslovno da si go sakas i da si go poddrzuvas deteto i nieden negativen zbor da ne kazuvas pred nego, za tatko mu. Za da ne mu stvoris konfuzija vo glavata... a sto znam jas... ne sum vospituvala dete dosega...

sve razbiram okolu alimentacijata, pa sto suma na pari ke ti plakja ako veke ja plaka...

eve od ova sto go napisa ti mi e najmnogu strav... kako li ke ziveeme so manipulator...
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27830
Registration date : 2009-05-15

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty01.06.09 14:35

Јас мислам дека во денешно време на сите ни требаат многу пари за да одгледаме дете, како детето ќе живее поскромно или не зависи од нас родителите. Ќе видиш Ннаташа кога ќе се роди колку ќе те боли ако неможеш да му купиш нешто што другите го имаат не зборувам за беслоци, ако неможеш да го однесеш на море, а тоа педијатрите го предлагаат заради бронхитот, кој се закачил и никако да си отиде и.т.н. Тоа се пристојни угодности за едно дете. Ако веќе сум разведена или ни венчана, а имам дете е ќе си го барам неговото па незмам колкав скака “идиот“ нека биде татко му тоа е негова должност и обрска. Ќе го натерам да плати се до цент за детето и нема да го оставам да живее безгрижно без обрски, а детето да ми страда ич нема да ми биде гајле за моето малтретирање по судови ќе ми биде статисфакција да го натерам да си плати ма колку и да имам јас пари.
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty01.06.09 14:56

Nate i ti si vo pravo... da receme i da go nateras da plaka alimentacija, sumata e skoro simbolicna, a za na more so taa suma... mislam, mnogu tesko!
Sepak, na krajot na denot, majkata e taa sto ke otide vo krevet, sama i so eden ton glavobolki, a tatkoto koj sto deteto ne go saka, (pod ova podrazbiram sekogo koj nema bare malku oset za deteto i ne e vo sostojba da naode nacin za malku kompromis so majkata i razumno odnesuvanje, ami celo vreme samo si go koristi deteto kako instrument da maltretira edna zena sto rodila negovo dete. za takov tatko jas stvarno ne naogjam na koj nacin go saka deteto... nema da mu fali nisto... spokojno si legnuva i si spie do sabajle, i toa mnogu verojatno, vo poln krevet... ne se reklo za dzabe "so sto pravi so istoto zali" - pak tuka, so seta pocit kon isklucocite!

No vredi li da si go upropastuvas zivotot za da receme 2500 denari mesecno...?
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty01.06.09 14:57

i uste ova:
tatko razumen, ke prasuva, ke se trudi i ke se grizi, avtomatski ke plakja bez nieden sud toa da mu nalozi... a ima i takvi primeri...
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27830
Registration date : 2009-05-15

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty01.06.09 15:05

Ннаташа Арма погоре кажа дека таткото нема платено 5 години алиментација е таа сума не е за подценување зошто да му ги оставам. две три рочишта ,тие постапки не траат долго зошто работата е јасна плаќа или не тука нема трето, после еден извршител ако е во работен однос нема ни да го видам афтоматски ќе му сопрат од плата. А дека не вреди да си го упропастувам ќивотот се слагам. ама за 5 години неплатена алиментација. Зошто да му ги украде на детето??
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27830
Registration date : 2009-05-15

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty01.06.09 15:06

Јас стварно се изнервирав, ма не го оставам така .
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty01.06.09 15:11

Vidi vaka da ti kazam okolu naplata preku izvrsitel, ova e proverena informacija ja znam od sebe a ne od slusnato od drug:
Ako nema kes, znaci zastedeni pari, mu zapiraat od platata do 30%. E sega ako ima ubava plata toa e cool. Jas znam deka na 10 000 denari prihod zapiraat 2500 denari.

Znaci celata suma za 5tte godini nema da ja dobie odednas.

e saega ima druga finta! toj sto go priznal deteto a ne se grizel, malku i se zeznal! Moze deteto po navrseni 16 godini da go tuzi i da mu zeme nedviznost! samo jak advokat...
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty01.06.09 15:12

Samo bez nervoza!

Daj zemi edno kafe ispi, Smile ne vredi... kopuk si e kopuk!
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty01.06.09 20:44

Alimentacijata mu e 2000, grevota bil, kutriot, ne mozel 2500. Jas mu davav pari na "zaem" koi i den denes mi gi vrakja. Ona sto mene mi trebase - prosecno semejstvo so normalen zivot, on ne uspea da mi go dade, negovite pari ne mi trebaat zasto najubavite godini od mojot zivot koi mu gi posvetiv nemu, ni edna para nema da mi gi vrati, toa sto 5 god ne platil alimentacija ke mi bide samo kec u rakav da go zamolcam ili da mu se zakanam dokolku pravi vakvi problemi, znaci moram i jas da manipuliram, ne moze so nego poinaku. Ona sto go barav od nego bese da se odnesuva dobro so deteto i da bide fer prema mene, on ne e sposoben ni toa da go napravi. Ni ednas ne sum mu zabranila da go cue na tel ili da go vidi koga i da posaka. sudot mu odredil 2 vikenda mesecno i sega ima taka i da bide 4 dena vo mesecot...ako voopsto go pobara da si go vidi sin mu, moze i da ne se javi, a jas nemam namera vekje da vospostavuvam kontakt megu sin mi i tatko mu, ona sto mozam e da mu bidam na deteto 100% majka, no sfativ deka ne mozam da mu bidam ni 1 promil tatko, zal mi e sto bev naivna i mu veruvav koga vetuvase brda i doline....kopuk si e kopuk, da....za nego kopuk e kompliment, veruivajte.
Вратете се на почетокот Go down
sanja_
Полуматурант
Полуматурант
sanja_


Female
Број на мислења : 567
Age : 34
Локација : Bitola
Поени : 29303
Registration date : 2008-05-28

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty01.06.09 21:22

Arma напиша:
nnatasa se naeziv od tvojov post i eve prilika da ti kazam kolku ti se voodusevuvam na hrabrosta. mene nikogas ne mi bilo vazno kolku pari ke dade, zatoa ne sum ni se zamarala, no koga ke se podzamislam, nemoze nekoj da gleda dete, a drug samo da kaze jas sum mu tatko, tatko ne e samo zbor, ima mnogu podlaboka smisla i znacenje toj zbor. sega gledam deka i deteto go manipulira, go zaplasuva verojatno so svoeto ponasanje, koga ke se javi na tel, maliot ripa od stol i prostum stoi so nego koga zbori, a zbori tivko, mislis ke zaplace, kako da tone, a e dete koe e polno so sebe i dosta samouvereno e...ne mi e seedno da go unistuva. samo sum vo nades deka ke go izvadam detevo na prav pat, deka ke vidi koj e koj koga ke porasne, se plasam da ne go izmanipulira i da go svrti protiv mene.

arma kako prvo dobredojde na forumceto te citam za prv pat..jas sum dete na razvedeni roditeli i kako sto napisa vo nekoj post so razvodot na moite roditeli jas se prerodiv..imav 14 god koga se razvedija moite na pocetok tatko mi ne zemase kaj nego ama ne go koristese vremeto za da ne prosete ili za nesto drugo tuku ni zboruvase najloso za majka mi,psihicki ne maltretirase so toa .i samite ne sakavme da odime kaj nego posle..e sega da ti kazam i za alimentacijata uste koga se razvedija moite majka mi si pobara alimentacija pod kirija bevme so majka mi i so edna plata ne se izleguva na kraj so dve zenski deca sepak na zenskite poveke mu treba,ne plakase se zalese na sud majka mi taka kako tebe go zalese ili nejkese da se rasprava ali nie ja teravme da se tuzi do kraj i po 4 godini mu ja zede celata suma na pari ..sudijata mu rece moras da plakas alimentacija ako nemas rabota ke odis amal ke rabotis ke kopas vo niva ama na decata svoi ke mu davas pari..ne go ostavaj odi tuzi go zemi mu gi parite mnogu se nerviram so vakvi slucai koga ne sakaat pari da davaat,aabe za dete svoe da ne davas pari da go ostavis taka ?!!
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty02.06.09 9:13

Da, za svoe dete ne dava, misli deka mene mi gi dava, a inace raboti 2 raboti, ama "nikoj ne plakjal".... Nemam sili da go tuzam i da baram od nego bilo sto, rabotam, dobro zarabotuvam, fala mu na boga, dobro mi e i bez tie negovi 2000den. maliot eden den ke porasne i ke mu stane jasno se, koj e koj, koj kolku napravil i zosto. Dosta mi e od negovoto ludilo, ako saka da ima sin neka go bara, neka go gleda, a ne jas da go brkam za da go vidi deteto...dosta mi e od se...se izmoriv...
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27830
Registration date : 2009-05-15

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty02.06.09 9:56

Арма, ај вака уште еднаш ги прочитав твоите постови по се ова тебе ти треба мир. Мир и за тебе и за твоето дете, дајте си малку време ти и син ти, некогаш е подобро работите некој период да ги оставиш онакви какви што се без форсирање, времете во тие случаи е најголемиот пријател минимизирај ги контактите со него, се разбира во врска со детето,летово направи така како што кажа нека го гледа онолку колку што судот му дозволил. Пробај да бидеш среќна со сегашниот маж, едноставмо не го мисли. Зошто вероватно секое размислување за неговите постапки те вознемируваат. Лето е приуштете си убав одмор, среди си ги мислите така најубаво ќе донесеш правилна одлука за понатаму.
Јас така би постапила, знам дека е лесно на друг да му збориш и да го советуваш недај боже да ти дојде на глава, ама вака ќе се угушиш, а ова нема крај. Подршка и поздрав
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty02.06.09 10:41

Eeee... od site ovie pricini, resiv da ne go zimam... eve vaka ke bev i jas da odlucev da se omazam.

Dzabe e... ako saka dete i familija sam ke se javi, nema sto da pagjam u nesves i da mu baram, ko sto rece, dobro e sto sama dobro zarabotuvas... sto ke ti e dopolnitelno nerviranje...

Za zal, eve uste eden primer deka mas so sto pravi so istot zali...

Sto kopuci ima na vekov bre... I se mislev doooooolgo, dal da pravam iscekor da preminam preku nekoi raboti i na kerka mi da i obezbedam tatko... ama vakov? so takov tatko mozam samo dopolnitelno da ja traumatiziram...

Arma so seta poddrska, batali, gledaj novata vrska da bide kvalitetna i site da se uklopite kako normalna zaednica, toa e najvazno!
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty02.06.09 13:16

Navistina mi treba odmor, se nadevam ke bidam sposobna da si go dozvolam...nnatasa, dobar izbor si napravila, veruvaj, znam deka ke mu bides dobra majka na tvoeto dete...fala vi uste enas za poddrskata.
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty02.06.09 14:52

arma i nnatasa potpolno ve podrzuvam macki za jacinata koja ja imate i ic da ne pomisluvate da se zatvarate so pogresni mazi....
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty02.06.09 15:01

Se soglasuvam so Bica i bogami jaka vi dusa :JEE: . A, se razbira i malku poveke sebicnost da pokazete.
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty02.06.09 15:12

ne se raboti za sebicnost, koga nekoj saka da ti zeme nesto sto ne e negovo... vremeto, raspolozenieto... dobrata volja...

samo se stitis i gledas da ostanes normalen covek i da ovozmozis sto e mozno ponormalno detstvo na svoeto dete... toa ne te ti reklo "rodi me" taka sakav taka resiv... e sega, toa podrazbira i mnogu rabota i obvrska, no boga mi, ne zazaliv nitu eden moment za taa rabota.

sega mnogu zborovi padnaa... cekaj da vidam teek kako ke se psravam so se sto me ceka od koga ke se rodi detenceto... Se zamisluvam ko nekoja poludena, bleda ispiena, rastrcana na site strani ... kosata za nikade... ama pak dobrata vest e sto toa nema da trae beskonecno, demek nema da bide trajna sostojba hihi
Ke sevfratam jas pak vo forma vaka ili onaka!
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty02.06.09 15:20

Pa normalno, vremeto brzo proagja. Nakvazno od se e sto ti si spremna psihicki i fizicki i si svesna za toa. Drugo, se poleka, ke si dojde na svoeto.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





А ти си разведен/а? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: А ти си разведен/а?   А ти си разведен/а? - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
А ти си разведен/а?
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: