Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 сведоци за во матично

Go down 
+30
BiljanaM
fibimk
dzi-dzi
mirecv
Mimi22
babysara
marina_m
sashka26
BILE-ENA
veki22
Sandra_Anja
Zvezdicka
bica
obicna
mina32
pepa
Mila87
ZeleniCka
Maja
sani-sandra
Ance-J
Damjana
lidija29
Kikic
marija*
daniela dimoska
KATIC
Pipolino
ирена
elence01
34 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
lidija29
Прваче
Прваче
lidija29


Female
Број на мислења : 440
Age : 45
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 28146
Registration date : 2009-01-08

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty25.03.09 17:55

Elence01 sakam uste ova da ti go kazam deka 1 god ne e mn dolg period no ne e ni vazno...ima parovi sto se znaat 1 mesec i stapuvaat vo brak koj im trae do krajot na zivotot...
megutoa sakav da ti potenciram deka ima razlika od toa koga mu si devojka i koga ke mu stanes sopruga na nekoj nacin ke se smenis i ti i toj, mozebi ne tolku sto ke se smenite tuku kolku sto ke si gi naucite onie skrieni delovi od karakterot-nepoznati, a zivotot ne e sekogas posipan kilim so ruzi, mn pati ke se naides i na trnje... neznam dali deckoto raboti razbrav deka ti studiras, materijalnata strana mozebi ne e najvazna no treba od nesto da se zivee-neznam dali na ova si razmisluvala, zato sto koga Gospod ke vi dade dete toa ke si bara.....a mn e bolno ako nemozis da mu go dades osnovnoto ....
Ne sakam da te navredam ili nalutam celta mi e da te nateram da razmislis. A i ova ke izumev da ti go kazam site mislat deka fakultet mozat da zavrsat i mazeni ili zeneti, ova od licno iskustvo ti go kazuvam ne e taka...jas se omaziv so zavrsen fakultet masinski, predhodno imav mn golema zelba za dokvalifikacija pedagoska i se zapisav pa se omaziv trebase da polagam 3 ispiti, vo domot kaj sto se omaziv nisto ne se cekase od mene se bese a i den denes se e na svekrvami od perenje, peglanje, cistenje, rucek praenje....a jas nemozev da naucam 3 ispiti , a predhodno sum naucila 45 sekogas si velev ke ucam koga malata ke spie..... Ne e voopsto isto da ucis sega i da ucis mazena...
Sepak zavisi koj ti se prioriteti vo zivotot zatoa ubavo razmisli a nasata poddrska sekako ja imas
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28464
Registration date : 2009-02-16

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty25.03.09 18:09

Елена знам дека ги читаш сите совети, но како да не обраќаш внимание на нив,и јасно ми е дека уште колку и да изнапишат женските џабе ќе им биде. Јасно ми е дека никој и ништо нема да те предомисли за тоа што го планираш, затоа сакам само да ти ја посакам најголемата среќа на светот и дај Боже се да испадне во најдобар ред, и понатаму во животот да бидете среќни и без поголеми грижи. Дека можеби избрзуваш за некој работи е факт, но се надевам дека нема никогаш да се покаеш за тоа што ќе го направиш и нема да треба да кажеш "Девојките беа во право". Многумина ќе кажат младост-лудост, да бидеме реални и така е, колку и да мислиме дека се шо лета се јаде , не е така. Но многумина од нас баш на овие години донусуваме одлуки ,кои иако можеби ќе излезат погрешни пак ќе ни дадат некоја поука која ќе ни користи во животот. Се надевам дека од сето оваа ќе излезеш како зрела и разумна лишност и дека на нозе ќе ги дочекаш многу од проблемите кои допрва следуваат. Поздрав до тебе и многу многу среќа, се надевам дека се ќе помине во најдобар ред , гушки
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty25.03.09 22:51

добро е сега м оставивт без коментар. hihi
вака јас ви го приложив мојот проблем на сите,и нема за што да се лутам,а 1год знам дека не е доволно време.пред него имав 8годишна врска,каде што имав буквално се во животот,но во таа врска не се чувствував спремна за овај потег.сега ја имам собрано сета сила ,храброст,желба и незнам уште што,а битно е што ја имам преголемата поддршка од него,и мислам дека треба да го направам овај потег.па здравје живот,никаде не е розово,секаде има проблеми
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty25.03.09 22:58

Јас не сум компетентна да солам памет од аспект на временскиот период на вашата врска, зашто еве се мажив после 2 месеци врска со мм. Воопшто не се сомневам дека се сакате Еленче и се надевам дека ќе ви биде супер заедно и нема да се каете за ова што ќе го направите. Сакав само да ти предложам да размислиш за она што ти реков, зашто несвесно може да се силиш самата себе во нешто што после некое време ќе видиш дека не е она што си мислела дека е. Да не испадне после од премногу што сакате да сте заедно, премногу да очекувате и на крај да не добиете ни половина и да се разочарате.

Не знам дали ме разбираш што ти посочувам, но ти посакувам се најдобро.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty25.03.09 23:25

kolku vreme si vo brak,i dali si zadovolna od toj brak?
znam deka sekade e razlicno,no poveke mislenja ne se na odmet,zato sto sakam da se sluci ova
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28719
Registration date : 2009-01-02

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 0:50

dobro be elence sto e pricinata sto tvoite tolku mnogu ti branat da bides bas so nego sto ne im se sviga
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 1:04

па им се собраа многу работи наеднаш..плус дека од друг град..
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28152
Registration date : 2009-02-26

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 5:09

еленче душиче,незнам и јас од кај да почнам,несакам и мене погрешно да ме сватиш,ама никој за лошо не ти кажува,сакаме сите само да си среќна.мој совет е прво среди си ги мислите во главата,одмори се малку од се што ти се случи во последниов период не се замарај со ништо некој период,остај ги работите да оладат.од кога ке си дојдеш при себе.тогаш размисли со чиста глава,што се сакаш во животот,како сакаш да го живееш и со кого.а за тоа што сакаш скришно да одиш во матично од твоите тоа не го оправдувам,дека сигурно твоите туку така нема тоа да ти го опростат.јас и предходно прочитав од тебе на некој пост дека дечко ти бил многу оладен ако добро се сеќавам и веднаш кривицата на тебе ти ја префрлил за тоа дека ти си имала проблем (а не он)што не си можела одма да останеш трудна,прво од ова можеш самата да заклучиш тека тоа е навредливо,дека нема никакво право така да пререче ако е права љубов,ако има нормално почит спрема тебе,дека најлесно е некој да го обвиниш за нешто,место да те утеши,ова ми изгледаше многу себично,а замисли за други работи што се може да ти каже.незнам колку ти се познати моите постови со моите бремености ни во еден случај мм не помислил ниту пак ми префрлил дека јас сум крива,иако можеше по тестовите такво нешто да се покаже.замисли во бракот како е, не е само медот.замисли си вака .ете се по планот да ти испадне немаш никаков контакт со твоите дечкоти тогаш нели маж твој си земе за право и да си каже а оваа што и да и кажам или направам нема кај да оди,и тотално кругот се врти 360,ама ова викам ако случајно вака му падне во глава,не мора да значи,ама секогаш треба на се да си спремна во бракот.и кај мене вакви бубачки ми шетаа во глава ако вака биде ако не испадне се како што треба,сама сум таму и итн.затоа мм колку тестови ги помина од мене ехехе.вака викам бракот е војна,се бори секој за своето право и својот карактер,треба да знаеш да се сносиш со последиците,знам дека знаеш дека не се само ружи во бракот ,дека сегде има падови,ама да знаеш треба на тие падови повторно издигнување.треба да си дадеш уште време,да не брзаш и во никој случај за каква било животна одлука инает да не се тера.секој маж,треба својата жена избраничка да ја носи како последна капка вода во дланка.ова еленче е се добронамерно од мене,немој да ми се лутиш или погрешно да ме сватиш како викаат слушај паталец не гаталец.се надевам дека доволно си зрела за да одлучиш што е најдобро за тебе. во никој случај да не заборавам да ти кажам дека некој е компетентен за твојот живот,да ти кажува што да правиш,само ова е мал совет од мене и верувам сите на форумов сакаат само да те советуваат како и јас. :kis heart: :kis heart: :kis heart: :kis heart:
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 10:36

ајде се ке биде,не се одкажувам
Вратете се на почетокот Go down
Ance-J
Полуматурант
Полуматурант
Ance-J


Female
Број на мислења : 665
Age : 42
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 28918
Registration date : 2008-09-05

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 10:55

Еленче што реши да правиш?
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 11:47

kako vrvi vremevo pocnav da stanuvam na 300umista,za so nego da odlucena sum,ama me faka zal za moite,dali zasluzuvaat taka.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 13:43

Tvoite mislam si odbrale kako sakat da si pravat u zivotot i si go naredile. Za tvojot zivot odgovorna si samo ti i ne treba da mislis sto ke kazat drugi, nego da pravis toa sto za tebe ke bide ubavo.
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29653
Registration date : 2008-04-14

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 14:02

elence01 напиша:
kako vrvi vremevo pocnav da stanuvam na 300umista,za so nego da odlucena sum,ama me faka zal za moite,dali zasluzuvaat taka.

Секако дека не заслужуваат. Верувај дека тие те сакаат најмногу на свет, би направиле се за тебе и само тие ќе се тука секогаш, ама баш секогаш кога ќе ти треба.......без разлика на се
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 14:08

елена а дали ти заслужуваш така како они тебе што ти направија?
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 14:29

mina32 напиша:
еленче душиче,незнам и јас од кај да почнам,несакам и мене погрешно да ме сватиш,ама никој за лошо не ти кажува,сакаме сите само да си среќна.мој совет е прво среди си ги мислите во главата,одмори се малку од се што ти се случи во последниов период не се замарај со ништо некој период,остај ги работите да оладат.од кога ке си дојдеш при себе.тогаш размисли со чиста глава,што се сакаш во животот,како сакаш да го живееш и со кого.а за тоа што сакаш скришно да одиш во матично од твоите тоа не го оправдувам,дека сигурно твоите туку така нема тоа да ти го опростат.јас и предходно прочитав од тебе на некој пост дека дечко ти бил многу оладен ако добро се сеќавам и веднаш кривицата на тебе ти ја префрлил за тоа дека ти си имала проблем (а не он)што не си можела одма да останеш трудна,прво од ова можеш самата да заклучиш тека тоа е навредливо,дека нема никакво право така да пререче ако е права љубов,ако има нормално почит спрема тебе,дека најлесно е некој да го обвиниш за нешто,место да те утеши,ова ми изгледаше многу себично,а замисли за други работи што се може да ти каже.незнам колку ти се познати моите постови со моите бремености ни во еден случај мм не помислил ниту пак ми префрлил дека јас сум крива,иако можеше по тестовите такво нешто да се покаже.замисли во бракот како е, не е само медот.замисли си вака .ете се по планот да ти испадне немаш никаков контакт со твоите дечкоти тогаш нели маж твој си земе за право и да си каже а оваа што и да и кажам или направам нема кај да оди,и тотално кругот се врти 360,ама ова викам ако случајно вака му падне во глава,не мора да значи,ама секогаш треба на се да си спремна во бракот.и кај мене вакви бубачки ми шетаа во глава ако вака биде ако не испадне се како што треба,сама сум таму и итн.затоа мм колку тестови ги помина од мене ехехе.вака викам бракот е војна,се бори секој за своето право и својот карактер,треба да знаеш да се сносиш со последиците,знам дека знаеш дека не се само ружи во бракот ,дека сегде има падови,ама да знаеш треба на тие падови повторно издигнување.треба да си дадеш уште време,да не брзаш и во никој случај за каква било животна одлука инает да не се тера.секој маж,треба својата жена избраничка да ја носи како последна капка вода во дланка.ова еленче е се добронамерно од мене,немој да ми се лутиш или погрешно да ме сватиш како викаат слушај паталец не гаталец.се надевам дека доволно си зрела за да одлучиш што е најдобро за тебе. во никој случај да не заборавам да ти кажам дека некој е компетентен за твојот живот,да ти кажува што да правиш,само ова е мал совет од мене и верувам сите на форумов сакаат само да те советуваат како и јас. :kis heart: :kis heart: :kis heart: :kis heart:


potpis
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 16:23

Gledam site nesto fino se obiduvaat da ti kazat, i vnimatelno da ne gi svatis pogresno da ne gi svatis krivo... mene mi se cini deka ti elence moja ne ne svakas nikako!

Jas nema da ti se izvinuvam a ti svati go ova kako sakas:
Ako decko ti nema "muda" da dojde i da rascisti so tvojte roditeli (neli oni imaat problem so nego?) da gi sedne i da im kaze Jas ja sakam elence, sakam da sme zaedno, ke ja pocituvam, ke ja sakam i ke je se obidam da i pruzam se sto i treba vo zivotot.! - Togas toj tip tebe niti te saka niti te pocituva.!
Uste ako na ova dodaeme deka se osmelil da ti prerece nesto za bremenosta, ako sogledame deka polse spontaniot te pusti voopsto bilo kade podaleku od 2 metra od sebe i si dozvolil da ne e pokraj tebe da se grizi i da te utesi --- ajde soberi 2+2 i vidi za kakov covek pravis drami, prvo na sebe si a posle i na tvojte
Ne gi opravduvam za toa sto ti napravile, no kako sto ocekuvas od niv eden den da ti prostat za gluposta koja sakas sega da ja napravis, ke moras i ti da im prostis. Razlikata vo toa e sto tie te sakaat bezuslovno i toa ke bide taka se dodeka se zivi. A sto se odnesuva do tvojot decko, toj ne se ni potrudil da ti pomogne vo celava situacija.
Zborot malku vredi vo ovaa situaija.

Mozebi gresam ama mi se cini deka na deckoti mu e stalo do tebe samo onolku kolku sto si ti voljna da se unistis za da bides so nego.
Vrskata pred se a posle i brakot se tango za dvajca ako ti sama moras da resavas krucialni prasanja i sama moras da se nosis so site odluki togas maz ne ti ni treba - i onaka mozes se sama.. taka?

Ajde pred da spakuvas 2 para gaki u kufer, razmisli kade bi mozela da bides za 2-3 godini ( nema potreba ponatamu da razmisluvas) razmisli sto ke se sluci ako ete toj brak koj sto si go isonuvala sama sepak ne uspee? - Sto imas ti vo toj slucaj? Kade ke se vratis? Koj ke ti pomogne?

Tvojte roditeli imaat pravo - prvo faklutet, parce svoj leb vo raka pa posle brakot e mnogu polesen koa ne zavisis od nikogo i koga ke bides svoja!!!!

Cisto kako kredibilitet - jas se omaziv dodeka uste studirav, no mojot soprug ne mi da de ni sadovi da izmijam doma dodeka ne diplomirav! I do den denesen ne mi prefrlila apsolutno nisto i nikogas ( pa duri koga sum zasluzuvala) i posle 6 godini brak me cuva kako posledna kapka voda na dlanka. I mojte bea u nesvest od sok, no toj dojde kaj mojte roditeli gi pogledna vo ovi i im veti deka vo zivotot so nego nema nikogas nisto da mi fali, deka e spremen na se samo da bide so mene i deka prvo ke me poddrzi da diplomiram i nema da me ostavi na mira se dodeka ne go dobijam pempeleto - taka i bidna i site sme srekni i zadovolni.

Sega ti ponataka kako sakas pravi tvoj zivot tvoja tragedija!
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 16:31

Zvezdicka напиша:
Gledam site nesto fino se obiduvaat da ti kazat, i vnimatelno da ne gi svatis pogresno da ne gi svatis krivo... mene mi se cini deka ti elence moja ne ne svakas nikako!

Jas nema da ti se izvinuvam a ti svati go ova kako sakas:
Ako decko ti nema "muda" da dojde i da rascisti so tvojte roditeli (neli oni imaat problem so nego?) da gi sedne i da im kaze Jas ja sakam elence, sakam da sme zaedno, ke ja pocituvam, ke ja sakam i ke je se obidam da i pruzam se sto i treba vo zivotot.! - Togas toj tip tebe niti te saka niti te pocituva.!
Uste ako na ova dodaeme deka se osmelil da ti prerece nesto za bremenosta, ako sogledame deka polse spontaniot te pusti voopsto bilo kade podaleku od 2 metra od sebe i si dozvolil da ne e pokraj tebe da se grizi i da te utesi --- ajde soberi 2+2 i vidi za kakov covek pravis drami, prvo na sebe si a posle i na tvojte
Ne gi opravduvam za toa sto ti napravile, no kako sto ocekuvas od niv eden den da ti prostat za gluposta koja sakas sega da ja napravis, ke moras i ti da im prostis. Razlikata vo toa e sto tie te sakaat bezuslovno i toa ke bide taka se dodeka se zivi. A sto se odnesuva do tvojot decko, toj ne se ni potrudil da ti pomogne vo celava situacija.
Zborot malku vredi vo ovaa situaija.

Mozebi gresam ama mi se cini deka na deckoti mu e stalo do tebe samo onolku kolku sto si ti voljna da se unistis za da bides so nego.
Vrskata pred se a posle i brakot se tango za dvajca ako ti sama moras da resavas krucialni prasanja i sama moras da se nosis so site odluki togas maz ne ti ni treba - i onaka mozes se sama.. taka?

Ajde pred da spakuvas 2 para gaki u kufer, razmisli kade bi mozela da bides za 2-3 godini ( nema potreba ponatamu da razmisluvas) razmisli sto ke se sluci ako ete toj brak koj sto si go isonuvala sama sepak ne uspee? - Sto imas ti vo toj slucaj? Kade ke se vratis? Koj ke ti pomogne?

Tvojte roditeli imaat pravo - prvo faklutet, parce svoj leb vo raka pa posle brakot e mnogu polesen koa ne zavisis od nikogo i koga ke bides svoja!!!!

Cisto kako kredibilitet - jas se omaziv dodeka uste studirav, no mojot soprug ne mi da de ni sadovi da izmijam doma dodeka ne diplomirav! I do den denesen ne mi prefrlila apsolutno nisto i nikogas ( pa duri koga sum zasluzuvala) i posle 6 godini brak me cuva kako posledna kapka voda na dlanka. I mojte bea u nesvest od sok, no toj dojde kaj mojte roditeli gi pogledna vo ovi i im veti deka vo zivotot so nego nema nikogas nisto da mi fali, deka e spremen na se samo da bide so mene i deka prvo ke me poddrzi da diplomiram i nema da me ostavi na mira se dodeka ne go dobijam pempeleto - taka i bidna i site sme srekni i zadovolni.

Sega ti ponataka kako sakas pravi tvoj zivot tvoja tragedija!
uf kolku si vo pravo
samo dali ke te rabzerat kako sto treba.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 17:35

Pa jas, donekade so soglasuvam so Zvezdicka deka treba da se razgovara.
Za odnesuvanjeto na deteto i vospituvanjeto, vinovni se roditelite. Ako baras poddrska od roditelot za nesto i istata ne ti ja dade, tuku uporno se obiduva da ukaze deka toj e vo pravo i ne si ni obiduva da gi svati cuvstvata na svoeto dete, vinoven e roditelot. Toa, spored mene, e nedostatok na doverba kaj deteto, kako polsedica od odnesuvanjeto na roditelot.
I, zosto da se vrati Elence kaj roditelite? I zosto odma vrskata/brakot odnapred i go osuduvate na propast? Kako ke znae sto da pravi vo zivotot ako ne dejsvtuva kako ona sto misli? Zivotot treba da go zivee kako sto mislat nejzinite roditeli? E, zatoa postoi nedostatok na doverba. Pa, nejziniot decko ne i kazuva da se utepaat, tuku da se vencaat. A, sto ima loso vo toa?
Zvezdicka, mislam deka psiholoski se izdavas deka ako tebe nesto nema da ti cini, ke se vratis kaj tvoite. Nejse.
Lesno e da go zivees zivotot koga se e vo red, no sustinata e koga ima problemi i kako togas ke znaes da zivees so toa i kako ke uspees da resis se.
Вратете се на почетокот Go down
veki22
Прваче
Прваче
veki22


Female
Број на мислења : 457
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28777
Registration date : 2008-08-20

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 17:46

jas elence te sovetuvam pred bilo sto da napravis da razmislis mnogu dobro tvoite roditeli ne ti mislat loso sigurno. decko ti sigurno go zapoznale i go procenile i mozebi i tocno toa deka so nego ti samo problemi ke imas samo od ljubov ne se zivee koga ke vides deka sekoja den treba pari za jadenje smetki eden kup raboti
Вратете се на почетокот Go down
lidija29
Прваче
Прваче
lidija29


Female
Број на мислења : 440
Age : 45
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 28146
Registration date : 2009-01-08

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 18:00

Elence mene me zainteresira ova:
1.Dokolku mu kazes na deckoto deka sakas da ja smiris topkata da receme dodeka ne go zavrsis fakultetot da prodolzite da si odite kako decko i devojka dali toj ke se soglasi so tebe ili ne.....?
2. I ako sakas opisi mi kako toj gi gleda tvoite roditeli...kakvi se negovite razmisluvanja vo odnos na tvojata familija?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 21:36

Сандра напиша:
....
Zvezdicka, mislam deka psiholoski se izdavas deka ako tebe nesto nema da ti cini, ke se vratis kaj tvoite. Nejse.
Lesno e da go zivees zivotot koga se e vo red, no sustinata e koga ima problemi i kako togas ke znaes da zivees so toa i kako ke uspees da resis se.

Sandricka, pogresno si me svatila.. jas sakav samo da ukazam deka ako mene nesto ne mi cini jas mozam da se grizam sama za sebe. Materijalno ne zavisam od nikogo, a okolusebe imam mreza na prijateli i rodnini koi bi mozele da mi pomognat ako zatreba. I ne samo vo smisla na problemot za koj raspravame.

Moe mislenje e deka osoba koja taka "slepo" odi na bilo sto, ne e emotivno zrela da se nosi so moznite posledici.
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 22:20

e luge da rascistime vaka:
-moite roditeli me smetaat za mala i ne spreman za tolkava odluka
-baraat mojot decko da bide dobro situaran
-da go zavrsam falultetot
-mojot decko dojde da razgovara so niv,i da ima kazi deka se custvuva spremen,da bideme na negov tere(sega za sega)
-se soglasuva da go zavrsam fakultetot,za toa ne pravi problem
-a jas sum spremna na bilo sto so nego
Вратете се на почетокот Go down
BILE-ENA
Прваче
Прваче
BILE-ENA


Female
Број на мислења : 395
Age : 52
Локација : skopje
Поени : 28512
Registration date : 2008-11-20

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 22:46

Elence,Elence,
Neznam so skolo imas zavrseno.Sto ke rabotis vo drug grad,sega vo ovaa kriza.Imas samo 22 godini i roditeli sto ti sakaat samo najdobro.Jas znam,jas sum roditel,ti toa se uste ne go znaes.Si ostanala trudna i sto?Planski trudna?Ke gi stavis tvoite pred svrsen cin?Znaci ti si predcuvstvuvala deka tvoite nema da go sakaat.Zavrsi go fakultetot,neka te ceka,bidete decko i devojka,neka finansira zaednicki odmori(ako saka da e galant),uzivaj vo zivotot.Mazackata ne ti bega.Dosta sum postra od tebe i rabotata sto ja rabotam me naterala da gi sogleduvam rabotite malce poinaku.Izvini vaka ama tvoevo sega e inat.Kreni racna.razmisli so trezvena glava.Drugar mi Zarko vaka veli:"Bejbi,posle prvi neplateni smetki,ljubovta sama si gi pakuva kuferite".Elence Elence,razmisli,razgovaraj povtorno so MAJKATI,ne tatkoti.Kako zena so zena.E da si mi tuka ubavo bi ti kazala.
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-14

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 22:48

elence01 напиша:
добро е сега м оставивт без коментар. hihi
вака јас ви го приложив мојот проблем на сите,и нема за што да се лутам,а 1год знам дека не е доволно време.пред него имав 8годишна врска,каде што имав буквално се во животот,но во таа врска не се чувствував спремна за овај потег.сега ја имам собрано сета сила ,храброст,желба и незнам уште што,а битно е што ја имам преголемата поддршка од него,и мислам дека треба да го направам овај потег.па здравје живот,никаде не е розово,секаде има проблеми

Ako ti e za uteha ova poslednovo citiram:" nikade ne e rozovo, sekade ima problemi" togas mala od start si ja zacimentira sudbinata kakva takva tvoja ke bide.
Nema mnogu sto da ti dodadam osven da se skoncentriras na postot od Zvezdicka, i uste ednas trezveno da razmislis, pa boze moj ti od 14 god si bila vo uslovno kazano "seriozna" vrska, ovoj potencijalniot go znaes godina dena i si videla samo dva tabieti na luge i sega od tie dva mislis deka ke odberas praviot???!
Bez razlika na ishodot srekno vo odlukata
p.s. prvo fakultet pa posle mazacka, uste edna sugestija
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28854
Registration date : 2008-10-30

сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty26.03.09 23:03

elence i jas mislam deka najprvo treba da si go zavrses fakl a potoa mazacka ima vreme nem ada ti izbega toa. ne e lesno da se zivee so edna plata plus i ako imas i dete
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





сведоци за во матично - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
сведоци за во матично
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: