Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 сведоци за во матично

Go down 
+30
BiljanaM
fibimk
dzi-dzi
mirecv
Mimi22
babysara
marina_m
sashka26
BILE-ENA
veki22
Sandra_Anja
Zvezdicka
bica
obicna
mina32
pepa
Mila87
ZeleniCka
Maja
sani-sandra
Ance-J
Damjana
lidija29
Kikic
marija*
daniela dimoska
KATIC
Pipolino
ирена
elence01
34 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty24.03.09 17:44

ha katastrofa,eve od nedelata nisto ne se spomnuva doma,kako nisto da ne bilo,ne se sponuva deckoto,ni stip nitu pak mojot fakultet
Вратете се на почетокот Go down
daniela dimoska
Прваче
Прваче
daniela dimoska


Female
Број на мислења : 128
Age : 50
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 27952
Registration date : 2009-02-18

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty24.03.09 17:46

Majkami sekogas mi velese sakam samo da znam pa so i da odlucis tvoj zivot ,mislam za posle 18+god.pa taka i jas sum na takvo mislejne ,kakvi roditeli se tie?
Вратете се на почетокот Go down
daniela dimoska
Прваче
Прваче
daniela dimoska


Female
Број на мислења : 128
Age : 50
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 27952
Registration date : 2009-02-18

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty24.03.09 17:47

NE mozam da svatam a so mu fali na deckoto po niv?
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty24.03.09 17:53

e toa e najbolnoto,sto imale mizeren zivot
Вратете се на почетокот Go down
daniela dimoska
Прваче
Прваче
daniela dimoska


Female
Број на мислења : 128
Age : 50
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 27952
Registration date : 2009-02-18

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty24.03.09 17:54

koj imal mizeren zivot tie ili ?
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty24.03.09 17:56

tie da
Вратете се на почетокот Go down
daniela dimoska
Прваче
Прваче
daniela dimoska


Female
Број на мислења : 128
Age : 50
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 27952
Registration date : 2009-02-18

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty24.03.09 17:59

Pa nema vrska nivniot zivot so tvojot kako mozi da ti posakuvaat i ti da imas mizeren zivot ?Sepak ne mi se veruva?Ti kazale tie
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty24.03.09 18:02

daniela moite roditeli velat deka mojot decko zivele mizern zivot,i deka jas ke sum stradala tamu,gospod grev ke im pisel ako me pustele vo taa familija
Вратете се на почетокот Go down
daniela dimoska
Прваче
Прваче
daniela dimoska


Female
Број на мислења : 128
Age : 50
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 27952
Registration date : 2009-02-18

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty24.03.09 18:03

Aaaaa,E pa togas slobodno da odis odma za stip ja imas seta moja podrska.Znam deka ja promasiv temata.
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty24.03.09 19:08

epa toa mi e celta
Вратете се на почетокот Go down
lidija29
Прваче
Прваче
lidija29


Female
Број на мислења : 440
Age : 45
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 28146
Registration date : 2009-01-08

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty24.03.09 19:32

Prvo zdravo sograganki....
Mn mi e zal za tebe elence01 za se niz sto si pominala, sigurno ti e mn tesko....za tvoite roditeli tie posakuvajki ti go najdobroto kako i site drugi roditeli cesto pati znaat da im nastetat na svoite deca...no smetam deka ako ti si cvrsto resena da zamines kaj tvojot sakan togas nisto nema da moze da te spreci. Poznavam slicen primer kade ne im bese dozvoleno na dvajca mladi da bidat zaedno od nekoi iks pricini... no devojkata koja isto bese trudna zamina da zivee kaj deckoto i ne kontaktirase so svoite roditeli cel mesec no kraj roditeli se ....ke vidat ne ke vidat ke popustat sekako ti ili tvojot izbranik ke bidete tie sto ke treba da se najavite deka ke im odite na gosti.....
A za toa kakov zivot ke zivees ....toa ama bas nikoj nemozi da ti go kazi...zosto zivotot e trkalo denes imas utre nemas...a poznavam i primer kade devojce bese vospituvano maskite da gi gleda kako materijalen trofej...kolku pari imaat kakva kola vozat sto im rabotat roditelite, sto raboti toj....i mene mn mi e zal i za nea, denes taa voopsto ne e srekna vo taa familija, potcenuvana i navreduvana e od sekogo....i toa ne e nekoj zivot...imala pari i sto ako ima pari...so pari NE SE KUPUVA SE...ne mozis necija ljubov, pocit, razbiranje da kupis so pari...tuka pred se treba ljubov. (i nejzinite roditeli sega se cuvstvuvaat vinovni za nejzinata nesreka)
Temel na sekoj brak e ljubovta i samo so pocit i razbiranje moze se da se postigne.
Vo sekoj slucaj najteskoto e na tebe ostaveno ti si taa sto treba da resi, no sto i da resis ja imas celosno mojata poddrska
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty24.03.09 21:02

Elence svedoci vo maticno moze da bidat bilo koj 2-ca so validni dokumenti.
Malku off topic. Procitav sto ti se slucuva i sakam da ti dadam 1 komentar razlicen od drugite. Prvo, sto i da mislis vo momentov, znaj deka tvoite roditeli ti mislat najdobro. Od ova sto go citam - problemot e vo vasata komunikacija. Se ova sto ti go zborat i posakuvaat roditelite e vo red, no ne ti go prenesuvaat na soodveten nacin. I tuka doagja do raziduvanjeto.
Drugo, zosto da ostanes bremena pa da se mazis so deckoto? Ne gledam potreba od forsiranje na bremenosta ... eve sto se sluci. Pa ako vi e do tolku za brak - zemete se pa posle zdravje i decinja i se' ke bide. Pa tolku ste mladi ...
I treto sto mi bode oci celo vreme - tvoite navalile fakultetot ta fakultetot. Mislis deka niv im treba parceto hartija? Ne, da bides sigurna vo toa. Niv im treba tvojata sreka, sakaat da bides obrazovana, so struka, da se vrabotis, da se osamostois i togas da formiras zaednica vo koja ti ramnopravno ke ucestvuas. No kako sto ti kazav - nacinot na komuniciranje megju vas ne e na ova nivo tuku ti osekas deka ti nareduvaat, ti postavuvaat normi, a ti kako neposlusno dete ne gi slusas. Tuka mislam deka pagja vo voda nivnata dobra namera ... Retko postoi los roditel (osven nekoi isklucoci - monstrumi za mene), treba samo da se najde nacinot za razgovor i dogovor i da se prifati sozrevanjeto na decata.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty25.03.09 10:51

лидија19 и дамјана благодарам за советите,сепак и јас не можам да ги разберам моите родители,откако ги знам тие никогаш не се однесувале вака.сега сум под надзор цццццц.а дамјана ние си поцнавме да си работиме на случајот бебенце уште од јануари,затоа што сакавме бебуш,па си рековме здравје се со ред.а тоа штп викаш тие дека сакаат да си го средам првин живототт,е сега не може секаде така,и јас сакам ама тоа е,има време ке се зарши
Вратете се на почетокот Go down
Ance-J
Полуматурант
Полуматурант
Ance-J


Female
Број на мислења : 665
Age : 42
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 28918
Registration date : 2008-09-05

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty25.03.09 11:00

Еленче што и да решиш сите овде ќе те подржуваат,ама само со зборови,а твоите родители се тие кои треба да ти даваат подршка во вистинска смисла на зборот,затоа не избрзувај со решенијата.Не мора веднаш да се земете со дечкото,продолже ти си заедно па кога ќе видат дека навистина се сакате ќе попуштат а ако пред тоа и го завршиш факултетот сигурно не би правеле проблем повеќе.
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty25.03.09 11:02

ance mislis nie da prodolzeme so vrskata,bez da se zemame ili bez da zaminam kaj nego?
Вратете се на почетокот Go down
Ance-J
Полуматурант
Полуматурант
Ance-J


Female
Број на мислења : 665
Age : 42
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 28918
Registration date : 2008-09-05

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty25.03.09 11:05

да еленче,само немој погрешно да ме сватиш.
продолжете си со врската,дај им време на твоите родители да го засакат дечкото и ќе си легнат на брашното и секогаш спомнувај им дека го сакаш, дека нема да го оставиш верувам дека ќе попуштат.
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty25.03.09 11:15

ance ne e izvodlivo nikako.zatoa sto posle tie incidenti,sakaat da stavat kraj na se,da se zaboravi se sto bilo.a ne moze taka,nie planirame da bideme zaedno,da imame familija...
a da se gledam so nego i da opstane vrskata ne moze,zatoa sto ne sme od isti grad,kako bi opstanala samo preku telefon,a posle tie nervozi i stresovi potreben mi e pokraj mene,kako i jas sto su mu nego potrebna.
ne mozam poveke vo ovie stresni situacii,ke zaminam pa sto saka neka bide,odlucivme da bideme zaedno,e posle nivno e dali sakaat da prifatat ili ne.gospod grev ke im pisel ako me pustele tamu,a nema da im pise grev sto me teraa da abortiram,i sto me oddeluvaat od nego
izvini sto se zanesov tolku ama se isprovocirav povtorno,od nivnite postapki
Вратете се на почетокот Go down
Ance-J
Полуматурант
Полуматурант
Ance-J


Female
Број на мислења : 665
Age : 42
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 28918
Registration date : 2008-09-05

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty25.03.09 11:23

па тоа никогаш не може да се заборави што го доживееа ти,тие и самите се свесни ама ти вршат притисок за да видат до каде ќе издржиш,па затоа ти велам стално ќе им спомнуваш дека за тебе друг не постои еве уште денес им дај до знаење дека не можат да го изменат тоа,а ако така си решила еленче секако дека ќе ти дадеме сите подршка овде. Па и за родителите секако дека ќе ти биде жал и за нив, кога ќе заминеш затоа ти велам да се средат малку работите.
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty25.03.09 11:29

epa za toa pocekuvam eve edna nedela,a da zbornam poveke doma za nego dodeka ne zaminam nema sansi.posle tie zborovi sto gi nakazaat za nego,mene nigde ne me stavija,samo kako predmet sto treba da go sledi nivniot sablon
Вратете се на почетокот Go down
sani-sandra
Прваче
Прваче
sani-sandra


Female
Број на мислења : 199
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : postojano raspolozena
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-11

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty25.03.09 11:45

Elence ti si polnoletna osoba mozes i imas pravo sama da odlucuvas.Posto ste od razlicni gradovi neznam kolku ste imale vreme i moznosti da se zapoznaete vie vasite zelbi vasite karakteri i ocekuvanja vo zivotot,zatoa sto brakot e seriozna odluka.Ako go poznavas dosta dobro i nego i negovata okolina sto e i te kako bitno i ako mislis deka dovolno si razmislila odlukata moze da bide samo tvoja.Moe mislenje e deka treba za sve ubavo da si razmislis.a za maticno e najmal problem svedoci mozat da ti bidat bilo koi dvajca so vazecki licni karti.
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty25.03.09 11:50

sani-sandra nie dovolno se znaeme zatoa sto jas studirav vo stip.i nie vo periododt od 1 godina odkako sme vo vrska sme celo vreme zaedno,dovolno znam za ngo i sum spremna.
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29653
Registration date : 2008-04-14

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty25.03.09 11:54

Еленче, се сложувам со Сандра и те молам уште еднаш убаво да размислиш дали навистина сакаш да го направиш тоа што си го замислила....Бракот не е само еден ден или една година. Тоа е сериозна работа која треба да трае....Твоите родители не ти мислат лошо, тие верувај ти мислат најдобро од било кој на овој свет (како што и ти би мислела за своето дете), така да уште еднаш убаво размисли за твоите постапки и биди спремна да се носиш со сите последици било да се добри или лоши. Ти посакувам многу среќа сведоци за во матично - Page 2 767433
Вратете се на почетокот Go down
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty25.03.09 12:02

fala maic,ama ni sme spremni da bideme zaedno,bezrazlika na se.a i mora taka za da opstaneme nie.posle tie borbi ne bi se otkazale dvajcata taka lesno.a da go smenam za drug sega za sega ne mi dooaga na um
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty25.03.09 12:11

Elence, sakam samo edno nesto da ti kazam. Znam kako e koga roditelite ne go sakaat deckoto i se protiv vrskata - imav takva vrska pred nekolku godini. Te molam samo da sednes i sama so sebe da razmislis dali iskreno sakas brak ili toa go pravis od inaet na tvoite da im dokazis deka si vozrasna za da doneses svoi odluki. Mala e razlikata megu ova, no tesko e da se sogleda. Ti posakuvam sreka, sto i da odlucis...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
elence01
Прваче
Прваче
elence01


Female
Број на мислења : 196
Age : 37
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 27841
Registration date : 2009-01-30

сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty25.03.09 17:24

ZeleniCka jas go odluciv toa so negova poddrska,a ne sum inatcija,samo malce me fati inat vo cela situacija.go sakam nego,bz razlika na se.pred nego jas imav 8godisna vrska,staviv tocka na na i go pocnav ova.spremna na se,se znae segde ima padovi i vozvisuvanja
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





сведоци за во матично - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: сведоци за во матично   сведоци за во матично - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
сведоци за во матично
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: