Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Kога да се пробушат ушињата за обетки?

Go down 
+56
svetle s
Megi
Gordana Natovska
valentina123
adi
Biljana
twins_
Ilince
rich_bitch1
Jovana's mom
maria
Elisaveta
MamaMaja
Emi
naivnna
Damjana
Emilija
avanturistka
sani-sandra
Misticia
jasmina,mina
tanjasofija
Anika
BubeM
bubamara
Dragana
NatalijaS
mamicka
mina32
Bela
sashka26
lida
silvana
kavadarcanka
Sandra_Anja
sofidavid
Goca
sunshine
obicna
kokice
marina_m
Rozetka
Sanja_Ivana
Mama Ane
sanja_
Rocka
Monika
Juni08_Andrea
Sun
Simona's mom
Lana
baby24
anetapp
mirecv
vecki
verce
60 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty17.03.09 15:43

Vaka znaci na blagovec od damnesni vreminja im se dupnuvale usinjata na decata za da ne im se razranat usinjata demek da bidat blagi so ubavo da si pominata zosto togas nemalo bezbolni pistolcinja i gi dupcele so zagreana igla pa im stavale kocinja vo useto za da ne zarasti dupkata i ubavo da se oformi dupceto.Cesto poradi toa se dobivalo gnojni infekcii i tie mislele deka ako e na blagovec podobro ke si pominat.Se cesti koga ke se dupnat usinjata blagi bombocinja a se jade i med.Nie na Stefani i ne i gi dupnavme na blagovec zosto i bese malo uvoto i nemase kade imase togas 4 meseci im bese strav vo zlatarata deka e mala pa duri na nekoi 9 meseci pred krstevkata od istata pricina i jas deka nemase mnogu kosa pa site mislea deka e masko Smile a nesum bas za toa da se stavat tolku mali kako nekoj sto rece na 2 ili 3 meseci
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty17.03.09 16:02

Hej, aj da ve prasam i ova, koga sme veke kaj obetkoite Very Happy


Dali bi stavile obetka na vasheto sinche? Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty17.03.09 16:14

Jas im se priklucuvam na onie sto se protiv za dupnuvanje na usinjata na mali deca, a uste pomalku na odreden den. Ne sum stereotipen tip i gi ignoriram takvite sfakjanja. Na Anja nema da i gi dupnam usinjata tolku mala, prvo ne i lici, vtoro ne mi se dopagja voopsto.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty17.03.09 16:16

Rocka напиша:
Hej, aj da ve prasam i ova, koga sme veke kaj obetkoite Very Happy


Dali bi stavile obetka na vasheto sinche? Very Happy
Vo sama tema toa go imav napomenato toa no nedobiv mnogu odgovori za toa dali na maskite da im se stavi obetka?
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty19.03.09 13:00

Ние бевме да и ги дупнат ушињата на 9 месеци на Благовец и имаше многу гужва во сите златари се сеќавам и многу слатка беше со обетчињата а комшиката на нејзиното и стави на околу 2 год. и многу плачеше и ги чепкаше па мораше да и ги извадат и не носеше но сите ја прашуваа машко или женско е детето па и оти кратко косичето му беше па жената многу се нервираше
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty20.03.09 16:14

Mene mi gi dupnale usite koga sum bila mala i pazele da bide na Blagovec sto ne me zastiti. Na sest sedum godini dobiv infekcija na ednoto use od obetki go imav povredeno nekako useto. Od togas ne nosam obetki i nikogas nema ni da nosam dodeka sum ziva.
Od taa pricina ne sme i dupnale uste usi na kerka mi, bez ogled na toa sto insistiraa i majka mi i svekrva mi (duri i ima kupeno mengusi).
Voglavnom sum protiv da se kitat deca tolku mali so nakit. Moze da se povredat.
A sto gi mesaat deka se maski moze da se spreci so stavanje trakicki za kosa, snolicki, obleka sto e za devojcinja.
Mi se slucuvalo kerka mi da e oblecena se vo roze i da nosi suknjice pa da mi recat Masko ti e deteto?, a ja im odgovaram Pa vi lici na masko vo suknja?
Mislam ...koj ne primetuva detalji nema ni obetkite da gi primeti.
Вратете се на почетокот Go down
lida
Прваче
Прваче
lida


Female
Број на мислења : 388
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28291
Registration date : 2009-02-05

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty20.03.09 16:49

i jas ne sum za obetki koga ke si porasnat i posakaat togas jas imam mnogu cuvstvitelni usi i nemozamda nosam obetki mi gnojat i mn me bolat taka da nesakam uste od malo da go osuduvam moze i nema da go boli ama... neznam moze i nema da saka nikogas da nosi
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty20.03.09 22:49

I mene mi gi dupnale usite uste mala koga bev, i sega na Ivana i nie ke i gi dupneme, dosega ne sum imala nikakov problem od mengusi i negledam nisto loso vo toa, sepak, sekojo si pravi taka kako sto smeta deka e pravilno a toa ne e za osuduvanje.
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-14

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty21.03.09 19:55

Aj da se zapsam vo kategorijata na luge sto ni na kraj pamet ne mi e da i gi dupnam usite na Marija iako veke 2 god mi insistiraat i babi i svekrvi, i mislea deka ke me ubedat so toa sto i kupija obetki.
Mene licno ne mi se dopaga toa dupenje na usite na bebinjata dodeka ne razbirale, demek malku ke poplaci i tolku.....
I koga ke vidam dete malo nakindzureno mimo obetkite, i so belezica, lance...itn nebare galicka nevesta, voopsto ne mi se dopaga
Вратете се на почетокот Go down
Bela
Полуматурант
Полуматурант
Bela


Female
Број на мислења : 526
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28352
Registration date : 2008-11-28

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty21.03.09 20:37

На благовец мене ми ги дупнале и немало никакви проблеми. Моја желба е да и на малата на благовец да и ставиме обетчиња, па така и ке направиме.
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28152
Registration date : 2009-02-26

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty31.03.09 6:32

и мене на благовец моите ми ги дупнале ушите кога сум била бебе,од тогаш па се до сега секогаш сум со менѓуши,никогаш без менѓуши не сум била,просто ги обожавам,и немам ништо против дупнување ушиња на мали бебиња,а инаку ако имам синче обавезно ќе му го дупнам едното увце(а може и двете како татко му hahahaha )
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29648
Registration date : 2008-03-17

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty31.03.09 15:48

Mene mi se dopagaat mli devojcinja so obetki, mnogu mi se slatki i ako imam kerka obavezno ke i stavam uste dodeka e mala. Na Damjan nema namera da mu stavam bidejki ne mi se dopagaat momcinja so obetka
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28452
Registration date : 2008-11-26

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty31.03.09 16:29

Sto se odnesuva do toa dali ke mislele deka e masko, ama ic ne mi e gajle, sto sakaat neka si mislat. A za obetki ne sum razmisluvala dosega, ke vidime ponatamu, sega mislam deka e mala. Za sreka nikoj dosega ne mi spomnal, babi dedovci, pa ne razmisluvam voopsto, ima vreme.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty31.03.09 16:35

А дали тие пиштоли за дупење уши се чисти, стерилни?
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty31.03.09 23:47

mina32 напиша:
и мене на благовец моите ми ги дупнале ушите кога сум била бебе,од тогаш па се до сега секогаш сум со менѓуши,никогаш без менѓуши не сум била,просто ги обожавам,и немам ништо против дупнување ушиња на мали бебиња,а инаку ако имам синче обавезно ќе му го дупнам едното увце(а може и двете како татко му hahahaha )


И јас сум секогаш со менѓуши исто и маажми ама само на едното мина32 и еве сега на благовец планираме со мм на синчето да му ѓи бушиме ушињата.Не гледам никаков проблем во тоа е сега на некого му личи на некого не тоа е индивидуално.Инаку многу сакам кога ќе видам мали момченца со менѓуши некако ми се како фраерчиња.
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28152
Registration date : 2009-02-26

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty01.04.09 1:29

баш како што кажа драгана мали фраерчиња
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29153
Registration date : 2008-07-29

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty01.04.09 1:38

nie odlozivme za narednata godina da i gi probusat uvcinjata ustvari dodeka ne i porasne kosice ,se podrazmislivme malku i zaklucivme deka nema da i stoi ubavo sega taka kelavko so mengusi,zdravje dr god mozebi.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty01.04.09 1:41

Gresis beby 24 ako se predomisluvas samo poradi toa deka oti nema kosicka nema da i stoi dobro obetki.Lea ti e tebe bas simpaticna i slatka i bez kosaa so obetki uste po ubava ke e.Nema ti da i stavis nekoi visecki golemi neznam kavi se ne ,tuku mali nezni koi super izgledaat i od koi nema da moze da se povredi fakajki gi.E sega odlukata sie vasa
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty01.04.09 1:44

Ние уште не сме ги дупнале ушињата, а имаме веќе 3 пара менѓуши хихих. Лани ми беше мала (ако терав по тоа на Благовец да се дупнуваат) сега и сакам и не сакам..кога ќе видам девојченца со менѓувчиња, слатки ми се (ако се прикладни за нивната возраст, а ако не..), ама знаејќи си ја ќерка ми каква е, знам дека ќе се чепка, ќе и биде чудно, па да не направиме проблем. Она и шнолка да има во коса, ќе пукне дур не ја извади.
За дупнување на ушиња на машки, дур се мали..искрено, не ми се допаѓа тоа. Не ми личи некако..а и ми остана во глава една случка со мало машко дете, бевме на крштевка и попот кога го виде, се фрапира, па даде и коментар на родителите..сепак, кој како си милува.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty01.04.09 1:44

verce se slozuvam so tebe jas na mojve koga im gi dupnav edvaj 5-6 vlakna kosa imaa na glava pa mnogu mi bez ubavi so obetki
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty01.04.09 1:46

Monika напиша:
А дали тие пиштоли за дупење уши се чисти, стерилни?
Za pistolite neznam sigurno treba da se ama tie i nemaat nekoj kojznae kako dopir so vnatresnosta na dupcenjeto.Tie samo gi pridrzuvata medicinskite obetki za da se dupne so niv.Za obetcinjata znam deka se sterilni ni so raka ne gi fakaat samo so pinceta.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty02.04.09 14:11

И јас се мислам сега на Благовец да и ги дупнеме ушињата на Илина. Мислам колку е помала подобро. Кога ќе потпорасне ќе разбира и ќе ги фаќа, па може да ја болат.
Не верувам во тоа дека ако се дупнат на Благовец ќе помине подобро за разлика од некој друг ден, ама сакам да ја почитувам традицијата.
Само сега ме загрижува што Илина последниов месец спие на страна, па да не се налега и да ја боли увцето.
Инаку за дупнување на уши на машки деца не сум против, ама јас не би му го дупнала увцето ако имав синче. Ќе го оставам сам да си одлучи.
Јас и самата имам 10 дупки на ушите Smile
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty02.04.09 14:22

Јас уште не сум и ги дупнала ушињата на Ева и не планирам во брзо време. Може да се искомплицира, не дај боже да и загнои, а знам дека ќе се нервира и ќе ги чепка. Здравје на 5-6 години, нека порасне малку. А од првиот роденден добивме неколку пара убави менѓушки ама ќе почекаат .... свекрва ми ми вика дека на благовец она ќе ја однела...кога е благовец да знам да седам тој ден со неа? Smile
Вратете се на почетокот Go down
Rozetka
Полуматурант
Полуматурант
Rozetka


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 28250
Registration date : 2009-02-24

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty02.04.09 14:39

Pa na 7-mi April e Blagovec Anika.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty03.04.09 2:58

I jas Anika istoto ke ti go kazam nema da ja odnese bez vasa dozvola.Mojata svekrva malku off topic ama velese deka bez dozvola ke ja odnese Stefani i ke ja issiasa do koza.Sto ke mi pravis posle veli nekogas ke mi bides blagodarna koga ke i bide pogusta i poubava kosata.Ke te frlam preku terasa i velam Smile samo osmeli se nesto za moite deca ti da odlucuvas.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kога да се пробушат ушињата за обетки?   Kога да се пробушат ушињата за обетки? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Kога да се пробушат ушињата за обетки?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: