Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Совршено дете!?!

Go down 
+36
delfin76
kavadarcanka
Mama Ane
Monika
Mimi22
Sanja_Ivana
Rozetka
Ves
mamalina
desi
Kuzman
Daki
sashka26
Misticia
Zvezdicka
georgina
Kinky
mamicka Ana
sonjamfk
Emilija
Svetlana
Mimi
vesna83
eva
mamicka211
daniela
vecki
BaMbYnA
Emi
Goca
ZZ
STAR *
Lana
rich_bitch1
mamicka
Big Sister
40 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Совршено дете!?! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Совршено дете!?!   Совршено дете!?! - Page 3 Empty09.03.09 12:43

Најмногу ме нервира кога комшиката ќе рече зошто сум ја носела ќерка ми во градинка сум ја правела понапредна да биде од другите види сега колку глупаво размислува ми вика дека нејзиното дете иако е дома пак ги научило буквите и знаел колку ќерка ми (инаку иста возраст се)и џабе сум ја носела во градинка кога и дома ќе научела исто пак немала да биде понапред и никако неможам да и докажам дека секоја возраст си носи одредени работи дека нормално е дете од 5 год да почнат да го интересират букви и бројки и ред други работи што се соодветни за таа возраст ама веќе не се ни замарам со такви личности, Зошто сум ја носела во градинка а јас не сум одела на работа еј свашта. Нејзиното поубаво цртало од моето ама јас и викам нити ја форсирам ќерка ми нити ја замарам дома времето ќе покаже кое дете колку е напредно и за што има интерес а совршенство од дете не постои.Може малку утнав од темата
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Совршено дете!?! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: moeto dete e naj...   Совршено дете!?! - Page 3 Empty09.03.09 13:05

Monika напиша:
Мими22 не си целосно во право еве јас на пр. никогаш не го величам своето дете нити пак сакам да го направам совршено. Детето си е дете, пред се да е живо и здраво, а како ќе се развива дали ќе биде „совршено„ или не времето ќе покаже. Всушност никој не е совршен, нели? Инаку имам другарка која сака детето да и е секогаш нај нај ама кога не го бива не го бива. До тој степен е преокупирана со тоа што ми има кажано како се карала со учителката кога нејзиното дете добило послаба оценка на некој тест и и викала дека не е битно тоа што го напишал на тестот битно било кога учеле дека тој добро научил?????? Јас останав без зборови
vo potpolnost go poddrzuvam tvoeto mislenje Monika
mrazam luge sto zborat se naj za svoite deca a za drugite vakvi bile takvi bile
uf na zivci mi odat
jas sum mnogu samokriticna a taka go vospituvam i svoeto dete
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Совршено дете!?! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: cisti provokacii   Совршено дете!?! - Page 3 Empty09.03.09 13:06

kavadarcanka напиша:
Најмногу ме нервира кога комшиката ќе рече зошто сум ја носела ќерка ми во градинка сум ја правела понапредна да биде од другите види сега колку глупаво размислува ми вика дека нејзиното дете иако е дома пак ги научило буквите и знаел колку ќерка ми (инаку иста возраст се)и џабе сум ја носела во градинка кога и дома ќе научела исто пак немала да биде понапред и никако неможам да и докажам дека секоја возраст си носи одредени работи дека нормално е дете од 5 год да почнат да го интересират букви и бројки и ред други работи што се соодветни за таа возраст ама веќе не се ни замарам со такви личности, Зошто сум ја носела во градинка а јас не сум одела на работа еј свашта. Нејзиното поубаво цртало од моето ама јас и викам нити ја форсирам ќерка ми нити ја замарам дома времето ќе покаже кое дете колку е напредно и за што има интерес а совршенство од дете не постои.Може малку утнав од темата

ne pagaj na provokacii glej si tebe kako ti odgovara a za dr. malo gajle
Вратете се на почетокот Go down
Rozetka
Полуматурант
Полуматурант
Rozetka


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 28250
Registration date : 2009-02-24

Совршено дете!?! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Совршено дете!?!   Совршено дете!?! - Page 3 Empty09.03.09 13:07

Kavadarcanka da ti kazam moe iskustvo zosto e podobro deteto da se nosi vo gradinaka.Nekoi majki pogore citam i velat deka gi nosat decata da im se socijaliziraat,jas so toa ne se slozuvam.Site deca si se dobri i sete roditeli se trudat kolku mozat da si gi naucat decata na ubavi raboti i da imaat ubavi naviki.Gradinkata mi se svigja vo smisla na druzenje, pogolemata moja kerka e mnogu tivka,mirna i nikogas ne si igrase so drugi deca,sega tamu so site si igra,za vikend koga sme doma place za da ja nosime,doma i e dosadno.Koga jas ja cuvav ja ucev pesnicki i sl.i ne mi bas uspevase,a sega sekoja nedela ni kazuva nova pesnicka koja ja ima nauceno .Za 8-mi mart se iznacudiv koga mi donese cestitka koja ja imase nacrtano-nasarano i na nea pisuvase sreken 8-mi mart mamo.Takvi nekoi raboti mi se svigjaat i mi ukazuvaat deka tamu e super a plus i detoto e srekno sto go nosime ,toa e najdobar pokazatel
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Совршено дете!?! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Совршено дете!?!   Совршено дете!?! - Page 3 Empty09.03.09 13:14

Ја носам за да се друже со дечињата зашто тука во маалото нема деца на нејзина возраст за да си игра или се премногу мали или премногу големи а не како што сфатила комшиката ја носам за да научи повеќе и да биде понапредна.
Вратете се на почетокот Go down
Rozetka
Полуматурант
Полуматурант
Rozetka


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 28250
Registration date : 2009-02-24

Совршено дете!?! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Совршено дете!?!   Совршено дете!?! - Page 3 Empty09.03.09 13:35

Mene ovie raboti me nerviraat da gi slusam i mislam deka takvite majki treba da odat na nekoe sevotuvanje da im go isperat mozokot . Совршено дете!?! - Page 3 981783
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Совршено дете!?! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Совршено дете!?!   Совршено дете!?! - Page 3 Empty09.03.09 13:40

lele ludje pa sporedbi treba da ima kako ke znaes na koe nivo se naodja tvoeto dete ako ne napravis nekoja sporedba.Imav edna drugarka i devojceto duri na dve god ne mozese da odi i ona vikase ke prooodi ke prooodi ,i nisto od prooduvanjeto.Sepak treba da se ima uvid sto na koja vozrast decata pravat i da se potrudime i tie toa da mozat da go napravat a ne da go zataskuvame problemot
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Совршено дете!?! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Совршено дете!?!   Совршено дете!?! - Page 3 Empty09.03.09 18:35

Rozetka напиша:
Mene ovie raboti me nerviraat da gi slusam i mislam deka takvite majki treba da odat na nekoe sevotuvanje da im go isperat mozokot . Совршено дете!?! - Page 3 981783

Se slozuvam apsolutno...Se sto treba da pravime e samo da gi sakame,pocituvame,guskame,podrzuvame nasite deca i se ke bide dobro.Ljubovta i razbiranjeto se osnova na emocionalnata intelegencija,a taa osnova na se ponatamu razvojot na deteto.So eden zbor -neslusajte nikoj drug osven sopsvenoto cedo. flower
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Совршено дете!?! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Совршено дете!?!   Совршено дете!?! - Page 3 Empty09.03.09 23:12

Нема потреба детето да се форсира кога ќе биде подготвено тоа само ќе го повтори зборчето или она што го учиме.Никогаш не го споредувам моето дете со негови врсничиња од проста причина секое дете е различно моето уште од мало вика чиче(вика по чичко му)а има дечиња поголеми од него ама уште што се вика неможат да викат баба што е многу полесно.

Има време се ќе научат.Јас на пример кога ќе дојде некој и ние го прашуваме никола сине кажи како прави кучето или како дува ветерот и ред други работи што ги знае ама не го правиме тоа за да се фалиме или пак да омаловажиме некое друго детенце туко едноставно никола прави интересни фацичќи кога ќе искаже се се прави важен и сите се смееме.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Совршено дете!?! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Совршено дете!?!   Совршено дете!?! - Page 3 Empty09.03.09 23:51

e da vi kazam za mene kaga Pamela imase 4 godini sveki mi vika daj da ja ucime da pisuva bukvi ,na koleska vnukot znae bukvi ,i rekov samo ne sakam deteto da go forsiram uste e mala neka si igra toa sto saka ,se durlese nekoe vreme samo i naglasuvav ti tvojte gi porasna sega treba jas mojte jas sum majka na toa dete .Na 5 godini Pamela sama gi nauci site bukvi ne ja terav sama barase od kom gi nauci i latinica vo odd bese prva uste zabaviste ona citase i ucitelkata nemase maka so nea .a sega toa dete sto na 4 god znaese bukvi babata kazuva deka nekelo ic da uci se so sila .mi bese zborot sekoe dete razlicno nekoe pokasno nekoe porano deca se deca najmnogu mrazam forsiranje i falenje moeto dete ova znae dali znae tvoeto neka se zivi i zdravi se ke naucat
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28152
Registration date : 2009-02-26

Совршено дете!?! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Совршено дете!?!   Совршено дете!?! - Page 3 Empty23.03.09 4:21

е сега јас ке ви кажам една случка.золва ми ми кажуваше уште пред некоја година каде била на честито во болница за родено бебе,се изначудила кога ја убедувале, како мајката и таткото на бебето раскажувале дека само што се родило бебето кажало плачеечки МАААМММААА.јас од ова бев :shoked: ,ама работава е или :cry: или за hihi hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Совршено дете!?! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Совршено дете!?!   Совршено дете!?! - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Совршено дете!?!
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: