Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Англиски јазик во вашите градинки

Go down 
+17
sonjamfk
mamaAnita
sunshine
Mama Vase
monabombona
sasa
marina_m
bella*
Jana
vecki
Lana
BiljanaM
Kikic
Sun_shine
sest
Pipolino
Jasminka
21 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty20.03.09 1:23

Sun_shine напиша:
Lana srcka stvarno neznam so tuka treba da bide stvarno??? Ako sakas nekoj FAKT da iznesen t emolam doiskazi se covecki kako sto im dolikuva na site, ako si postara ne znaci deka si popametna....
Tesko na tie okolu tebe cim tolku pokusavas da im nametnes tvoe mislenje. Tebe nikoj ne proba da te ubeduva u nesto sto ti nesakas da go mislis tuku site si iznesoa svoe mislenje i stav....Neznam koja e tvojata profesija ama ke ti kazam edno jas sum so deca od 7 godini sekoj den. site vnuci gi izrasnav jas i gi nauciv na prvite bukvi i brojki..imam praksa i so grupa decinja i so casovi po angliski jazik i germanski...i so deca sto ucele angliski vo gradinka a i obratno. A ti mozes kolku sakas da bides ironicna i ponatamu!!!

So ubavo vaka koga citas kratki biografii:)

Sun( crticka ) shine .. mnogu e zalno koga lugeto se neinfomirani ,koga i pokraj moznostite koi gi imaat ne se trudat da procitat malku poveke za nestata ,da gi poglednat od nekoj drug agol ,da osoznaat nesto novo ,napredno ,poubavo .. ,i ne samo sega na ovaa tema toa se povtoruva vo mnogu temi ovde ,no po se izgleda zaludno e se so ke se kaze i zato poveketo veke i ne pisuvaat ovde bas poradi vakvi pricini .Vakvite forumi se i nekoj vid istrazuvanje koe moze nekoj bas ubavo da si go napravi da vidi do kade se rabotite vo nekoja zemja ,kakov e nacinot na razmisluvanje ,na ziveenje ...

Drugo ,i bas neka im e tesko na tie okolu mene ... katasrofa e da si so mene ... jaoooo ... hahhaha ..

i ja biografija nema da stavam ...


Knowing that brain stimulation can lead to a smarter, happier, healthier child, what methods should parents and caregivers use for purposeful stimulation of a young child’s brain? And when should they begin?

Robert E. Newby, PhD, Associate Professor of Neurology in the Medical College of Wisconsin Departments of Neuropsychology and Neurology, tells us that brain stimulation cannot begin too early. In fact, he reports, “Technically, the brain is being stimulated from conception on. A mother’s diet, self-care and avoidance of toxins all contribute to the development of the nervous system, and naturally help to stimulate the brain.”

Brain stimulation for infants and young children is very beneficial, and not at all difficult to do. “Touch, hearing, sight – all the infant’s senses can be stimulated by very simple methods,” says Dr. Newby. “It’s a myth that high-tech gadgets are needed to stimulate a child’s brain. Talk to the child, play with the child, hold the child, comfort the child, and meet his or her physical and psychological needs in a timely manner. That’s really the main thing that’s needed.”
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Полуматурант
Полуматурант
bella*


Female
Број на мислења : 699
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 29143
Registration date : 2008-06-27

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty20.03.09 1:25

Sun_shine напиша:
bella* напиша:

Имам пријателка на кој мажот и е странец, а живеат во сосем трета држава.
Мажот и зборува на неговиот, пријателката на нејзиниот , а во градинка третиот.Сега детето ги знае перфектно сите три јазика.
taka najlesno se uci....no casovi se sosema druga rabota....toa detence doma slusa non stop i znae primer sto znaci dojdi kaj mama , sonce na mama, deka toa go slusa postojano!
Часовите се сосема иста работа , со иста функција
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty20.03.09 1:45

Sea vaka .. ova se diskusii ,ama probajte malku na po drug nacin da diskutirate ,nemora sekogas toa da e ko Biljanka so ti izigrava drven advokat ... taka e Sun(crticka ) shine ,i ti si moj covek i ostalo .. .Jas pisuvam za raboti koi sto se takvi dokazani i za koi sum procitala milion raboti ,ne ni odgovaram nitu pak tvrdam nesto ako neznam deka toa e taka ... zatoa me iritiraat raboti koi sto se kazani ,a zad toa ne stoi nekoj kokreten dokaz deka toa nesto mu steti ,a pak posebno koga se raboti za decata ...

dodatak ... ja taka pisuvam .. i zatoa im e tesko na tie okolu mene Smile


Последната промена е направена од Lana на 20.03.09 1:47. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Jana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 27697
Registration date : 2009-03-20

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty20.03.09 1:48

ja iam komentar za taa so pisa deteto znaelo tri jazici haha da ne sakas i kompjuteri da znae na 5 godini luge daj oladete malce!Smile
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28854
Registration date : 2008-10-30

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty20.03.09 1:59

инаку да се надоврзам на темата јас мислам дека колку е помало детето толку повеке може д аго научи јазикот. мм знае мн добро англиски и усте сег аму викам јас на бебето ке му зборувам македонски а тој англиски
Вратете се на почетокот Go down
sasa
Прваче
Прваче
sasa


Female
Број на мислења : 169
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : rasmeano hahaha
Поени : 28571
Registration date : 2008-11-16

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty20.03.09 2:04

e da ne zabegavte malku a? od kaj po kaj angliski pa karanici pa sea i palacinki ajdeeeeeeeee........hahahahaha
e zenski glavi tuka sme da se zabavuvame a ne vaka,pan ako e za toa si imame i po doma po kogo da kazuvame
neskam nikogo da naredam ama aj nazad na temata
dzndar nareduva hahahahah hihi hihi hihi hihi hihi hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
Jasminka
Прваче
Прваче
Jasminka


Female
Број на мислења : 336
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 28356
Registration date : 2008-12-19

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty30.09.09 19:05

ima programi koi sto se adaptirani za decinja od 3 do 5 godini koi voopsto ne go zamaraat mozokot tuku so pomos na audio i video pomagala na decata im e interesno i oni samo toa sto go slusaat go povtoruvaat. Bitno e vozrasta samo koga ke pocne da se pisuva i cita bidejki decata prevo treba toa da go naucat pa posle drugotoA na 3 godini sigurno nema da pocnat da pisuvaat. Ubavo e da se dade deteto da uci drug jazik sto porano megutoa da ne s epreteruva so ostanatite aktivnosti. Nekoj deca odat na plivanje na muzicko na matematika i na angliski. E vaka bi se zamorilo deteto.
Вратете се на почетокот Go down
monabombona
Прваче
Прваче
monabombona


Female
Број на мислења : 354
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 27430
Registration date : 2009-06-29

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty01.10.09 1:37

Кога веќе пак се отворила темава ќе се убацам и јас. Значи постои разлика помеѓу учење на јазикот и описменување. Децата прво учат да зборуваат а потоа се описменуваат (т.е учат да пишуваат). Така е со мајчиниот јазик, така е и со било кој странски јазик. Инаку дете од 3 и 4 год. акумулира подолг период па потоа репродуцира. Најважно е дека слухот кај малите деца е најизострен. Колку е постаро детето толку потешко му е интонациски правилно да го повторува она што го слуша. Затоа деца кои учат јазик (преку слушање и повторување) од помала возраст имаат неспоредливо помек изговор од оние кои почнуваат постари. А конкретно за градинките. Успехот е помал затоа што групите се поголеми, часовите се пократки и нема доволно опрема. Не се само песнички. Тоа дете треба да се анимира и низ игра да учи.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty01.10.09 12:21

voopsto nema prostor za diskusija koga sekoj pedagog,doktor,psiholog,logoped, i red rugi se ednoglasni vo toa deka sto porano toa podobro.
dovolno e da se pobara na net,strucni napisi i studii i da se zakluci toa.razlikata e vo kvalitetot na nastavata.
kaj nas uste mnogu ke treba za da roditelite pocnat ova da go prifakaat kako fakt,a ne kako rekla-kazala.sepak izborot e na niv.
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29634
Registration date : 2008-03-25

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty02.10.09 13:58

Nas ni rekoa deka za 1 mala grupa vo gradinka nemaat angliski. Kje pocnat duri od narednata godina. Bas mi e zal jas sakav i ovaa godina da pocnat. Inaku sum za decata da ucat jazici od sto pomala vozrast.
Вратете се на почетокот Go down
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 26962
Registration date : 2009-09-17

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty02.10.09 14:18

Јас ја запишав мојата (4,9год) , лани почнавме, ама се разболе и прекинавме, па сега едвај чека да почне. И јас сум многу среќна дека ќе учи и мислам дека поголем ангажман е добар за развојот на мозокот
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty07.10.09 10:03

vcera imavme roditelska vo gradinkata, megurugoto ni kazaa za kursevi po angliski, francuski,balet. ucitelkata nasoci da gi zapiseme na balet, a za jazici deka bile uste mali. jas se umesav tuka i prasuvam zasto mali. neli e podobro decata da pocnat na pomala vozrast. jas na primer sakam marko da uci , poarno od profesorkata da nauci pravilno kako treba , nego od mene pogresno. slusa zborovi na televizija ,pa me prasuva . posle mojata diskusija se nadovrza i druga majka, no tesko deka ke se oformi grupa. ucitelkata ne posovetuva da ne brzame da ostavime slednoto polugodie da pocnat, ako odlucime. mu vikam na marko sine sakas li da vezbas balet da te zapise majka ,otsecno ne.
Вратете се на почетокот Go down
sminkerica
Почетник
Почетник
sminkerica


Female
Број на мислења : 32
Age : 43
Локација : Demir Kapija
Расположение : super
Поени : 26640
Registration date : 2009-10-20

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty26.10.09 16:09

И јас сум за да се учи англиски или друг странски јазик од што помала возраст Бидејќи во нашата градинка нема англиски јас му ја пустам онаа страница од Росицата www.britishcouncil.org/kids и има навистина интересни песнички и приказни
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty26.10.09 16:25

Незнам во градинките од кога се почнува, знам кога сум ја носела Јана во градинка, баш беа уписи во тек и децата од поголемите групи се запишуваа. Што помали, тоа подобро, а горе негде прочитав дека секој родител си знае за детето...па нормално..јас на пример знам мојата на кое интелектуално ниво е, и знам дека многу добредојдено ќе и биде учењето на нов јазик. Апсолутно за, не треба децата да се потценуваат, имаат сега најголема впивачка моќ во мозочињата и тоа треба да се искористи до максимум, првенствено ради нивно добро за понатака, не е тоа некој хир на родителите па сега да се натегаме дали треба или не треба..
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Прваче
Прваче
Ostoun


Female
Број на мислења : 284
Age : 46
Локација : tetovo
Поени : 27005
Registration date : 2009-09-12

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty26.10.09 17:30

Definitivno sum za ucenje jazici vo ovaa vozrast iako so mm nemame isti stavovi jas sum za sto poveke jazici a toj veli deka nema da i trebaat Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 121539
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty26.10.09 20:43

ама проблем направивте од една обична игра, децата учат низ игра и слушаат песнички, не дека нешто не знам што ќе научат, според мене важно е детето да не се форсира, а ако научи нешто, научи а ако не здравје (како ни појде во државава ангиски стана најважната работа на светот-како да не) ќерка ми вели мамо јас учам ангиски а децата во англија македонски????
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty27.10.09 8:23

filip veke vtora god kako posetuva casovi po angliski vo gradinka
znae nekolku zborcinja si gi povtoruva , i saka da odi na angliski interesno mu e Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Англиски јазик во вашите градинки   Англиски јазик во вашите градинки - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Англиски јазик во вашите градинки
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: