Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?

Go down 
+57
kalinche70
saligrem
josifana
bubamara***
BaMbYnA
butterfly
SANICKA
Sestricka
anetapp
verce
Sun_shine
Sister
winnie the pooh
wisna
Rocka
Sanja_Ivana
mamalina
silvana
Big Sister
nnatasa
Mila87
soledad
Daki
Emi
Natalija
magi
kavadarcanka
Juni08_Andrea
Sandra_Anja
daniela
naivnna
bubamara
whisky
sneze
Mama Ane
MamaMaja
Eni
Misticia
mirecv
Zvezdicka
Simona's mom
Janaxxxx
avanturistka
SonjuS*
vecki
Kinky
Mimi22
Anjuska08
obicna
Goca
lela
Lana
MARIJA I BOJAN
Наташка
Berta
Dragana
Pipolino
61 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
SANICKA
Почетник
Почетник
SANICKA


Female
Број на мислења : 75
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : променливо
Поени : 27740
Registration date : 2009-03-27

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty29.04.09 23:10

Епа во ред Кинки ајде само немој да ми кажеш дека не гледаш поинаку на геј пар.Значи повторно ќе кажам “не го осудувам и не му се потсмевам на никого што е поинаков од мене“ и пишав некаде погоре дека имам пријателка која е геј и која знам како се чувствува поради тоа што е значи јас не ја осудувам и во целост ја разбирам како и дека тоа е нејзиниот живот-иднина само кажувам како се чувствува она и која е непријатноста во даден момент.А тоа со пријателката на мајка ми, ми беше само еден пример а што ти ќе почнеш да раскажуваш за факултетот на синти?Значи пак доагаме на моето дека нема да се представиш во вистинското светло и ќе го прикриеш вистината а ако синти има девојка-кукла поред себе ќе кажеш со сигурност ова е неговата девојка сепак сакам да кажам какви се чувствата на родителите и децата во таква или слична ситуација и мислам дека е непријатна.Ајде вака нека некоја твоја другарка дојде дома и треба да ја представиш пред твоите родители дека таа ти е другарка а таа со нејзе е нејзината девојка не верувам дека одкако ќе си отидат нема да следува осуда или било каков сличен муабет во тој контекст.Дај да не се преправаме дека сме она што не сме и дека немаме менталитет-коров кој не ни дозволува да игнорираме работи и случувања поинакви од нашите навики и воспитувања.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 0:11

Ne mi ja sfati poentata. Zasto pri pretstavuvanjeto na sin mi MORAM da
ja spomnam negovata sexualna opredelba? Kogo go interesira toa?
Rekla-kazala strinkite koi nemaat popametna rabota? Ti koga se
zapoznavas so novi luge kako izgleda zapoznavanjeto? - Zdravo, jas sum
Sanicka, heteroseksualec. Daj te molam...

I kazuvas deka ne se potsmevas, a pogledni go citatot od tvojot prethoden post:
SANICKA напиша:

Еве ја мојата ќерка запознајте се со неа и ова е нејзината девојка, па каде и да е ќе ве поканам на свадба а за кратко време и на крштевка hihi
Ova e smesno i apsurdno samo vo, kako sto veke rekov, zaostanata i konzervativna sredina kako nasata. Prasaj ja Jodi Foster dali i e gajle za tracevite koi se pletat okolu nea. Taa e homoseksualec, ima dve deca, na cii krstevki sekako gi pokanila nejzinite najbliski. I veruvam deka ni najmalku ne i bilo smesno koga go napravila toa, zatoa sto krstevkata ne e nitu smesen nitu apsurden cin. Ja zemav nea kako primer, a gi ima iljadnici koi ne se holivudski zvezdi, a go ziveat istiot zivot so partneri od istiot pol, a imaat i deca.
Вратете се на почетокот Go down
SANICKA
Почетник
Почетник
SANICKA


Female
Број на мислења : 75
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : променливо
Поени : 27740
Registration date : 2009-03-27

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 0:47

Значи едно е да се смееш а друго да се подсмеваш.Јас се смеам овдека а исто се смеам и кога ќе седнам со мојата пријателка и ми раскажува за нејзините љубови.И не викам дека треба да ја кажуваш сексуалната определба на твојот син на твоите пријателки,ама како што е ред сите го правиме истиот муабет и разговараме за слични работи со нашите пријателки па така ќе дојде и до тој муабет и затоа ти викам дека не би ти било се исто кога ќе кажеш ова е гордоста на мама и тато ова е нашиот син кој наскоро ќе го мажиме.
Значи јас лично сметам дека ниту на родителот ниту на детето не му е све исто кога се наоѓаат во ваква или слична ситуација, а сум сигурна дека и на тебе не би ти било исто ако такво нешто се случи со твоето дете.Кажувам и ова е мојот став не би сакала ако имам син да го мажам место да го женам.И на никого не му го посакувам истото.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 1:04

Koga jas bi bila homoseksualec, kontekstot vo koj ti ja stavi smeskata bi go sfatila kako potsmev.
Da ne se povtoruvam, kako odgovor na tvojot post, eve ti sto napisav dve strani ponapred, so akcent na boldiranoto:
Kinky напиша:

Ќе ми биде жал ако биде хомосексуалец, ама само заради тоа што ќе живее во заостаната средина како нашава, каде што хомосексуалноста е сведена на ниво на педофилија и луѓето ги нарекуваат со погрдни имиња како што се: настрани, изопачени, извитоперени... Само заради тоа.
А не заради неговиот личен избор
, затоа што немам предрасуди по тоа прашање.
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 1:10

Hm......

Sto prijatel ke mi bese toj sto ke mi se smee ili ke me remeti za toa sto e kerkami ili sin mi?

Pak doagame na ista tocka..... malograganski normi i pravila, bolna ljubopitnost i seirdzistvo, omalovazuvanje, ljubomora, "da mu umre kozata na komshijata" ....


Da, te razbiram, podobr e da imas srtait sin koj raboti vo komunalec odosto PEDER koj predava na fakiltet.

jbg, nase sekojdnevie .......
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
SANICKA
Почетник
Почетник
SANICKA


Female
Број на мислења : 75
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : променливо
Поени : 27740
Registration date : 2009-03-27

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 1:24

За моја и ваша жал живееме каде што живееме и сме воспитани така како што сме воспитани и растени сме во оваа земја,христијанка сум а мојата вера не го проповеда тоа.Немам дете за жал сега само силно го посакувам тоа.Но кога ќе го имам најискрено не би сакала да биде геј.А и за жал познавам многу луѓе со факултети кои седат дома без работа.Па така да не све до факултет и работното место треба да се има нешто и до главата.
И да секојдневие ама па и не е нормално да се бега од секојдневието кое го живееме.!!!!1!
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 1:44

I homoseksualcite se del od sekojdnevieto, i niv treba da gi prifatime kako normalni luge, zatoa sto toa i SE, potpolno isto kako i heteroseksualcite. Ni pomalku ni poveke.
So toa sto zamizuvame pred taa realnost, taa nema da iscezne.

A kakva vrska ima verata so necija seksualna orientacija?
Pa najgolemite seksualni prestapnici se bas od taa fela, Bozjite "sledbenici".
Pred Boga sme site ednakvi, Sanicka.
Вратете се на почетокот Go down
SANICKA
Почетник
Почетник
SANICKA


Female
Број на мислења : 75
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : променливо
Поени : 27740
Registration date : 2009-03-27

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 1:50

Да пред БОГ сме сите исти ама бог ги створил Адам и Ева ако мислел исто како тебе ќе створел две ЕВИ или двајца АДАМОВЦИ нели????Па така да веќе се разбираме кога го спомна попусто името на БОГ.
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 1:51

Hm...... homoseksualci ima sekade, ne samo vo hristijanskite zemji neli?

Tamu nema Adam i Eva .....
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
SANICKA
Почетник
Почетник
SANICKA


Female
Број на мислења : 75
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : променливо
Поени : 27740
Registration date : 2009-03-27

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 1:56

Хелоуууууууууу..........Како нема адам и ева каде ги нема???Па да ги нема ама БОГ првин нив ги створил па сите нас на земјинава топка без разлика каква вера и определување сме тие се нема други Адам и Ева нели?????
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 2:01

SANICKA напиша:
Да пред БОГ сме сите исти ама бог ги створил Адам и Ева ако мислел исто како тебе ќе створел две ЕВИ или двајца АДАМОВЦИ нели????Па така да веќе се разбираме кога го спомна попусто името на БОГ.
А ти слепо се придржуваш кон 10-те Божји заповеди?
Колку пати на прашањето "Како си?", си одговорила "Добро сум", а не си се осеќала стварно така? Лажеме секојднево, и да не се залажуваме овде дека било кој од нас животот го живее строго христијански, секојдневно почитувајќи ги тие заповеди.

И уште нешто, јас не сум од тие кои веруваат дека луѓето настанале од Адам и Ева, повеќе му верувам на ДарвинSmile.
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 2:05

Ај и јас да се вмешам во дискусијата.....
Мене ме интересира конкретно што би направиле сите вие кои сте против хомосексуалноста и кои не „сакате“вашето дете да биде геј?
Имено.....доаѓа вашиот син или ќерка 30-35 годишен(значи возрасен зрел човек)не е тинејџер кој експериментира или лута низ луд период,и ви вели дека конечно собрал храброст да каже дека е геј?
Ќе го отфрлите?ќе се откажете од сопственото чедо?ќе се заклучите дома од стрини,тетки,баби дедовци(плашејки се на коментарите?)
Вратете се на почетокот Go down
SANICKA
Почетник
Почетник
SANICKA


Female
Број на мислења : 75
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : променливо
Поени : 27740
Registration date : 2009-03-27

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 2:17

Не бре Кинки ниту еден човек на планетава неможе да се придржува според 10те божји заповеди познавам и луѓе кои се трудат околу тоа ама не се може.Живееме во време на трка каде што не се опстанува така.Ама да е и така ти како што викаш Дарвин нели????И таму има размножување нели?Да небило размножувањето и раѓањето не би биле и сите ние денеска нели???
Мирчев не, нема да го заклучам и да го тргам од светот напротив ќе му го кажам моето жалење и разочарување ама далеку од тоа дека нема да го прифатам и ќе го отфрлам се уште ќе го сакам исто толку колку до тогаш но сакам да кажам дека нема да ми биде воопшто драго да бидам искрена ќе бидам несреќна.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 2:26

Ima razmnozuvanje kaj Darvin, da, ama ima i evolucija:). Covekot ne evoluiral od majmun samo fizicki tuku i umstveno, civilizaciski, se kacil na povisoko nivo na svesta... A razmnozuvanjeto denes ne podrazbira neminovno samo masko-zenska vrska. Kolku homoseksualci ima koi imaat svoi deca na svetov, znaes?
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29366
Registration date : 2008-05-04

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 4:19

Moe mislenje site ste u pravo se vrtime u krug Smile kako i da e dali bile adam i eva ili adam i steve Smile eva i nela ne e bitno ...
ako recete zasto ne e bitno moeto mislenje e slednoto ... imame makedonski ( balkanski) mentalitet na zalost kaj nas i da vidis nekoja pomlada so postar ete za pari go saka ... da vidis nekoja ubava so grd isto ke go cues taka da rekla kazala za se ima ne samo za sexualnata opredelba i za mnogu nesta ...
nikoj od nas ne bi go otfrlil svoeto cedo toa e mnogu surovo kazano .... no kazuvame deka nema da bidat od okolu prifateni a se razbira i na nas ke ni bide premnogu tesko koga toa dete go gledas deka pati .. e nemoze jas da sum srekna za nego toa taka toj/taa odbral koga deteto nema da mi bide srekno deka od stranata ne e prifateno Smile mislam dobro go sostaviv ova Smile
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 10:38

Bambinka, ubavo si kaza:), te razbrav:).
Koga site bi razmisluvale malku poliberalno, "takvite" luge ne bi imale
za sto da se grizat. Sekoj ke si gleda vo svojot krevet mesto vo tugiot
i site ke bideme prijateli. I nitu eden roditel nema da mora da bide
nesreken zatoa sto negovoto dete ima pratner od istiot pol. Ama nie sme
svetlosni godini daleku od toa, i po postovite se gleda deka lugeto ne
sakaat da gi promenat svoite stavovi i sfakjanja koga se raboti za
homoseksualcite. Resile deka "sredinata ke gi otfrli" i cvrsto se drzat
za taa izjava, nesvesni deka tie, site nie sme taa sredina koja resava kogo ke
prifati a kogo ke otfrli.
Istovo ova go napisav i na temata za posvojuvanje deca od strana na gej parovi, pa da ne se povtoruvam.
Вратете се на почетокот Go down
wisna
Полуматурант
Полуматурант
wisna


Female
Број на мислења : 612
Age : 35
Локација : Lost...
Поени : 29822
Registration date : 2008-02-08

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.04.09 17:11

Да и одговорам на Sanicka kоја ја засегна мојата сексуална ориентација.. јас сум секогаш отворена за нови искуства, а одговорот како сакаш протолкувај го Wink

Друго што сакав да кажам.. за жал, како што пишува погоре, на многумина им е побитен ставот на комшијата и пошироко за разлика од тоа како се чувствува одредена личност. Комуницирам со луѓе со различна сексуална и било каква друга определба во животот и знам низ што се поминуваат само заради ваквите ставови кои и те како го спречуваат развојот на сопствентото себедоживување и ја расцепуваат личноста.
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty05.05.09 19:20

http://issuu.com/lgfonline/docs/sex-education

Malku off topic, no da ne otvaram nova tema samo za ova.

Knigava e priracnik za gay, lesbi i bisex people.
Koj saka neka chita Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty06.05.09 9:42

dobro e sto ima, no sepak, neverojatno e kolku malku od nas i kolku malku voopsto, sme spremni da ziveeme vo 21viov vek... Se iznacitav poslednive 2-3 stranici. Za prijatelkite sto ke se smeat, za moeto dete sto bi go pretstavila so: znaete ova e mojata kerka i slednata rabota sto ke ja napravam bi bila: ova e decko i ili devojka i... doktorira so 18 god. na sorbona ... ili... malku e cudna ne e socio tip... pa shodno toa taa ke bide tema na potsmev, na voshit... kaj taa nekoja si moja koleska sto ima otprilike slicno dete so izvesni doblesti i maani, slicno kako i jas kako i taa, na krajot kako i site deca...
Ponatamu, za toa kako jas ke sum se sramela i ke sum patela samo zaradi toa sto kerkami ne bila idealna a cie dete e idealno na krajot na kraistata. I vnimavajte, taa ne bi bila idealna zosto resila da ljubi zena ili mas... a ova dodeka go pisuvam mi teknuva na ljubenjeto kako stavka i potreba vo zivotot i kolku mi e cool vo stomakov koga jas ljubam, koga mene me ljubat...
Za sto ustvari bese muabetot?

Na kratko da se prepravame demek, aj da receme deka ne zborime za sexualnata orientacija, ami da receme: deteto ti e hetero (spored nekoi: se odbral praviov pat!) ama e isto taka i golem ljubitel na hrana.
Rezultatot: Ultra debelo dete, masko ili zensko nema veze, sto isto taka zivee vo Makedonija ama nikako da kjari covek (znaci nezavisno, dal masko ili zensko nikoj ziv ne go/ja poglednuva) za razmena na emocija. Sto pravime so takvo dete? Mislite deka polesno ke se spravite so debelinata uste postrasno, so osamenosta na vaseto dete?

Ili ednostavno se pagja dete asocijalen tip... nikoj ziv ne mu cini, sto pravime so srekata na toa dete sto e nase neli? kako ke sme se izborile demek? sto togas ke pravime so toa sto ke kazele komsikite, koleskite i red drugi totalni anonimusi po odnos na srekata na moeto dete?

Sledno, sto ako vo delot "ludite godini" elem pubertetot - koga, kako sto jas sum slusnala, roditelstvoto e na najgolem test, ne po vina na roditelot (da ne se pravime od mars - se e mozno, setat razno razni oblici na izopacenost), znaci nadvoresna trauma - siluvanje, emocionalna povreda od, da receme ucitel, doktor... sve ima neli. Sto koga naseto dete, vleze vo dlaboka kriza, so tek na vreme implicira sizofenicnost, debelina, asocijalnost ... bog da cuva sve sto ne cini... aj be da cujam odgovor?
Vnimavajte, site ove slucaevi pogore se odnesuvaat na zdravo rodeno, hetero orientirano dete! Ke bideme srekni?

Nema nisto loso koga roditelot si go idealizira svoeto dete, toa e najnormalna pojava, da mu sakas na svoeto dete najubavoto. No neli malku preteravme... zabegavme? Jas uste tvrdam deka, pomegju "najubavoto za moeto dete" se: toa toploto vo stomakot predizvikano ljubenjeto, smeenjeto, bezbriznosta i slobodata... a posle ke gi redam svadbite, moite ocekuvanja za moeto dete i mojata sreka vo odnos na moeto dete. Ko da zaboravivme deka srekata voopsto e rabota na interakcija, nemozes samo so sebe, si sedis doma si dreme i si si sreken...Smile nesto predizvikuva sreka! Jas sakam da go usrekam moeto dete so toa sto ke se obidam da go naucam na stavkite nabroeni pod *najubavoto*, koga toa ke uspeam, ke ima li kraj na mojava sreka Smile

Kako bre moze da se diskutira tolku povrsno i pausalno, da se davale odgovori za toa kako ke sme gi ili veke gi vospituvame decata a pritoa da go zaboravime cuvstvoto za ljubov, iskrenost, prisnost, sloboda, doverba pomegju dete i roditel?

sto znam, jas ne sum iskusna niti skoluvana za vosituvanje deca, ama sum necie dete. Pa nema povazno nesto vo mojov zivotot sto sum dobila od doverbata i iskrenosta so koja sto i den denes, komuniciram so svoite roditeli.
E, ako uspeam da vospostavam takov odnos so moeto dete, ako uspeam da se pretstavam kako prijatel so malku poveke iskustvo, koe ne mora da znaci deka ke se bara vo tekot na celiot nejzin razvoj... (deka neli koga bevme i nie tinejdzeri, se pravevme popamenti od nasite roditeli), ako uspeam da dopiram do nea, da me slusne i da me razbere, ako uspeam da i se najdam vo razni situacii... togas ke znam deka na moeto dete mu e dobro i e srekno.
I na krajot sto bese toa so homo... hetero... na kogo veke mu e gajle za ovie dve pod "h" vo tolku interesen zivot ....
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty06.05.09 9:59

Kinky напиша:
. Pre bi rekla - ova e majkiniot naslednik, najsakan na cel svet, nasata srekja i gordost najgolema Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 610361, a ova e negoviot prijatel toj i toj... otkolku da raspravam na taa prva sredba za negoviot sexualen afinitet. .

bravos kinky, pa na kogo mu e gajle na prvo zapoznavanje da znae dali kerka mi ima decko ili devojka, protiv sum ama sto gospod ni dade, samo neka bide srekna....bi probala da ja razubedam i bi probala da i kazam deka e toa samo momentalno, protiv brakovi sum i cuvanje deca od strana na gej paovite ama sega ako se zaljubi vo licnost od istiot pol sto mozam osve samo eden ubav razgovor i kolku sto moze po smiren pa samata sepak ke odluci sto ke pravi so zivotot.
i pak na kraj ke kazam pu pu nedaj boze
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27642
Registration date : 2009-05-26

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty29.10.09 15:09

Se uste nemam dete i edvaj cekam da go imam! No mora da kazam deka moeto dete ke ja ima mojata apsolutna podrska za se sto ke odluci vo zivotot. Sigurno nema da go otfrlam samo zatoa sto e homoseksualec...mene mi e najbitna negovata/nejzinata sreka...mislam deka najdobar blagodet za sekoj roditel e deteto da mu bide srekno i zadovolno i da ima ispolent zivot.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty29.10.09 15:34

Bubamarce i jas isto razmisluvav site godini dodeka se borevme so sterilitet, kakvo saka neka e, samo da mi dade Gospod edno detence. Sega koga go imam Aleksej mislenjeto ne mi e promeneto, neka e on ziv, zdrav i sreken, da znae da se cuva od losi bolesti i losi luge, pa za partnerot manje bitno. Ova e nesto sto za zal, ne moze da go razbere nekoj sto dobil deca plukni-zalepi i mnogu cesto si dozvoluvaat da kazat deka nema da prifatat, ke se otkazat od niv i slicno. Kao da e moja rabota so kogo ke spie mojot sin, bozem ke dojde mene da me prasa za dozvola...
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27781
Registration date : 2009-04-20

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty29.10.09 15:53

Ако немаат поддршка од нас како родители,сигурно нема да ја сменат својата сексуална ориентација,значи немаме баш некој избор,мораме да им дадеме поддршка ако не сакаме да ги изгубиме.
Внатрешно ќе си се секирам,но нема да дозволам да го повредам на било кој начин.Нели мајчинската љубов е безусловна?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.11.09 0:52

josifana напиша:
Ако немаат поддршка од нас како родители,сигурно нема да ја сменат својата сексуална ориентација,

tocno, ama dali nasata podrska LAZNA ke gi napravi srekni?
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty30.11.09 8:53

Се сложувам Еми едно е да го подржиш т.е охрабриш,друго да ја пифатиш ситуацијата таква каква што е и сосема трето да му даваш лажна подршка.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?   Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ? - Page 9 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали би го поддржале вашето дете доколку би било геј ?
Вратете се на почетокот 
Страна 9 of 10Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: