Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Ќотек

Go down 
+65
elena-taci
Dali
sofidavid
pepa
babymelani
Vesna Blazevska
Misticia
nnatasa
nata
butterfly
Marija Lazaroska
BiljanaM
Goca
margarita
D-r Lidija Pazdrijan
Jovana's mom
viktorija
Mimi
sonja 35
marija*
Sun_shine
verce
Ves
maskoe
irena bozinoska
sasa
Rocka
kavadarcanka
delfin76
silvana
Damjana
Anika
nikolina008
Mama Ane
lidija29
Sandra_Anja
Ilince
Kinky
moja Ina
Emilija
sanja_
Kikic
Juni08_Andrea
daniela
Kitty
Daki
Ance-J
Emi
SonjuS*
sanja-ve
lela
Sun
Monika
Mimi22
mirecv
Bela
Simona's mom
avanturistka
dulce
obicna
Dragana
mama
Natalija
mamalina
Pipolino
69 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АвторПорака
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28719
Registration date : 2009-01-02

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty03.06.09 15:59

Ајде бе луѓе оладете малку секој има право на свое мислење
Вратете се на почетокот Go down
Sun_shine
Прваче
Прваче
Sun_shine


Female
Број на мислења : 355
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 28304
Registration date : 2008-12-30

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty03.06.09 17:32

Od kjotek do tepanje i do malo plesnuvanje ima razlika....neznam ..primer dve godisno dete nema so razgovor da svati deka nemoze od tarase od 6 sprat da se skoka :S....ti mu vikas ama sonce ne moze da se skoka..visoko e ke padnes pa posle ke places i ke te boli i bla bla neli so ke vi doe vo momentot za da go razubedite....pritoa place vristi ja trese ogradata od tarasata........za ova nema da razberi nit so kjotek nitu pak so muabet.....i pakke vika sakaaaaam i place....
ne zboram na prazno se slucilo....komsivce edno..2 godinki polni denes..bukvalno mislev ke ja otkorne ogradata.....kolku i da mu zbori so ubavo majka mu ne razbira....ok sepak sekoj si ima svoj nacin na vospituvanje....jas ne sum za tepanje no ako zaslusi malce ke go plesnam....jas ne sum tepana ..no imam pieno samari i kako mala a i kako pogolema....ne cesto 1 vo godinata ponekogas i niednas zavisi..No blagodarna sum i na majka mi za toa....Za da mozam da svatam deka z anekoi raboti sum zgresila....Nikogas ne sum bila maltretirana dane svatite pogresno..i nikakvi maani nemam vo razvojot....znaci ima i deca so se svileni so ne se pipnati i deca so se iskrseni od kjotek pa pak sum posozreana od niv toa nema vrska....za se si ima svo mesto i vreme inacin koj kako moze da se odnesuva....Decata se palavi nema mirno detence barem spored mene..site fakjaat cepkaat....toa e se ok...za neso moze i ne e strasno pa i moze da progledas niz prsti no ima raboti koi se mnogu rizicni...
Gledav emisija ....''sine ne si igraj so nozot....'' majkata go zima nozot od racete na deteto..vristi se treska od zemja..'' ama since nemoj mama opasno e ke padnes ke se povredis'' place urla saaakaam i kraj....i se so ubavo majkava ....na kraj zima noz pagja i nozot direkno vo grklanot na detenceto..posledicit eveke gi znaete katastrofalni.....epa bolje ke go udram odosto da go izgubam....
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty04.06.09 11:17

Sun_shine напиша:

Gledav emisija ....''sine ne si igraj so nozot....'' majkata go zima nozot od racete na deteto..vristi se treska od zemja..'' ama since nemoj mama opasno e ke padnes ke se povredis'' place urla saaakaam i kraj....i se so ubavo majkava ....na kraj zima noz pagja i nozot direkno vo grklanot na detenceto..posledicit eveke gi znaete katastrofalni.....epa bolje ke go udram odosto da go izgubam....

Ovoj primer ovde e samo dokaz kolku se roditelite neodgovorni, a ne decata palavi i nemirni i vooopsto ama voopsto ne e primer za situacija vo koja treba da bide deteto natepano, ako voopsto postoi takva.
Pa zar ti dozvoluvas tvoeto dete da dojde vo dopir so noz, so stakleni predmeti sto moze da gi skrsi so otrovi sto moze da gi ispie.
Tie raboti vo mojata kuka se nadvor od dofat na moeto dete, toa ne se igracki i nikogas nemoze da dojde ni da gi pipne a kamoli da se nategame drz nedaj pa koj ke pobedi i na kraj da se pokoljame.
Si ima taa nejzin noz koj go koristi za jadenje koj e od NUK detski zaoblen i voopsto ne e ostar, za da se nauci da koristi pribor za jadenje site drugi nozevi nemoze i nesmee da gi pipka toa nikogas ne i bilo dozvoleno i si znae ako ima dve godini. I ako se slucilo nekogas slucajno nekoj da zaboravi pa da zeme noz i bil vednas odzeman bez nateganja, sakam nejkam, nema tuka sakam nejkam, a nema ni kotek za takvi raboti, deteto neznae i uci, majkata e za kotek sto voopsto dozvolila da dojde vo takva situacija.

Vo princip gi mrzi roditelite da se zanimavaat so decata, da gi pazat, da raskrevaat po niv i zad sebe i posle deteto doslo vo dopir so nesto zabraneto i op togas ke im svetne deka moze da dojde do kobni posledici pa aj ispleskaj go deteto da ne mu tekne drug pat, namesto preventivno da se deluva.
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27830
Registration date : 2009-05-15

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty04.06.09 11:24

Дали сте слушнале дека родителите што биле тепани во детсвото си ги тепаат своите деца иако знаат низ што поминале. Зборам за вистински ќотек.
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty04.06.09 11:45

ne site! no vo poveketo slucai za zal da...
Вратете се на почетокот Go down
Sun_shine
Прваче
Прваче
Sun_shine


Female
Број на мислења : 355
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 28304
Registration date : 2008-12-30

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty04.06.09 19:13

Jas samo kazav kako jas gledam na rabotite..jas znam deka na nekoe dete nemozes so fin dobar ragovor da mu kazes deka toa sto go pravi ne cini.....i pak ne sboram za KJOTEK ....onakov kako sto vie mislite...jas ne sum maltretirana....i nema da gi maltretiram svoite deca..no kolku i da pazite na vasite deca pak ke se cuknat ,,udrat povredat..makar imale i 16 godini....
Ne se resava se so kjotek no ne se resava nitu samo so muabet.....i sekoe dete e razlicno.....
tocno ima roditeli sto ne vnimavaat dovolno na svoite deca ..no sto koga premnogu ste si go razmazile deteto pa izveduva?
Od sam pocetok koga pocnav da pisuvam na ovaa tema nekako ko da mislite deka sum za KJOTEk...Ne..ne sum...samo kazuvam i davam ubavi primeri pa razmislete dali e taka ..ne go dadov samo primerot so emisijata....
No toa si e vase mislenje a jas si stojam na svojot stav....
Вратете се на почетокот Go down
Sun_shine
Прваче
Прваче
Sun_shine


Female
Број на мислења : 355
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 28304
Registration date : 2008-12-30

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty04.06.09 19:21

silvana напиша:




Pa zar ti dozvoluvas tvoeto dete da dojde vo dopir so noz, so stakleni predmeti sto moze da gi skrsi so otrovi sto moze da gi ispie.
Jas nema da dozvolam i ke napraam se sto mozam da napraam normalno ke go trgnam nozot daleku od dofat na deteto...no neli ne sme site isti..site roditeli ne razmisluvat isto za zal......no ima sekakvi situacii....nekoi mozat da se kontroliraat nekoi ne...i ne mi bese muabetot toa....probajte malce povekje da me razberete....
Sakav da kazam deka deteto nikogas ne bi go udrila ili kaznila ili da mu se razderam za nekoja sitnica..tuku samo za nesto golemo i seriozno..i ne e se do roditelite sekogas....Karakter si e karakter i nemozes protiv toa...Pa sea koj kako saka neka me svati mene....mene tie nekolku samari so sum gi dobila vo zivotot samo me naucile da bidam jaka.....da imam svoe jas i pamet u glava...ne me napraile uplasena nemam traumi....i zdrava prava i ziva sum ama bas nisto ne mi fali..nnitu pak se istresuvam na drugi radi toa.....Majka mi ne zgresila so go napravila toa...ako ne bese toa nemase da bidam ova so sum denes ..nemase da bidam tolku hrabra...nemase vaka da gledam na zivotot...nema da kazuvam pricini bidejki nema da razberete
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty05.06.09 10:44

Tvoe razmisluvanje, tvoe pravo nikoj ne ti go spori toa.
Ona sto sakav da posocam e deka decata najcesto se tepaat, udiraat ili potplesnuvaat od pogresni pricini i toa kaj nas bidejki ne postojat zakoni za zastita na deca od nasilstvo i zanemaruvanje se smeta za normalna rabota.
Koga ke go ostavis deteto da pravi sto saka so dozvoleni i nedozvoleni raboti vo domot i nadvor od nego ne e vinovno toa pa koga napravilo belja ispleskaj go.
I kakva toa belja moze da napravi dete od 1, 2, ili 3 godini, a onie koi potplesnuvaat gi potplesnuvaat uste na taa vozrast.
Kerka mi ima 2 godini i istura sok i voda i hrana po kuka, moze da otvori i da izvadi nesto od nekoja fioka da butne nekoja bluza ako sum ja stavila na stolica ili eventualno da mi izvadi nesto od frizider, drugo poopasno i poseriozno nemoze da napravi, i toa se raboti koi gi pravat site deca na nejzina vozrast ili malku pomali ili malku pogolemi, bez razlika dali se tepani ili ne. Jas za seto ova nikogas ne sum ja udrila niti ke ja udram, sto neznaci deka e dozvoleno i prifatlivo, no isto od nejzina strana ne e napraveno namerno tuku e del od nejzinoto istrazuvanje na svetot i testiranje na moeto trpenie.
Bevme vo pakr ednas i edno 10 godisno dete padna od velosiped i si go udri kureto i majka mu dojde i mu vrza samar. Mozes da mi kazes zosto? Taa sigurno taka go pleskala i koga bil pomal za istureni casi dodeka se ucel da pie od niv, za hrana koja zavrsila na pod namesto vo usta, koga se ucel da jade sam, za pomockani gakicki dodeka se ucel na noksir, za pipkanje po stekeri koga mu bile interesni dupcinja namesto da si stavi stitnici. I toa dete i red drugi se sto imaat nauceno vo zivotot imaat nauceno so pleskanje. I utre koga ke bide tatko ke si go pleska svoeto dete ko sto go pleskale nego.
Jas ne sum od onie sto bile netepani vo zivotot, ne me maltretirale, ama me pleskale taka za senesto. I ednas nalutena majka mi frli po mene so nozici, me pogodi vo noga, za konec ke mi presecese vena, zatoa sto izgubila nekoj konec so koj rabotela i mislese jas sum i go skrila, a nemase vrska, imav 8 godini togas. Deka sum naucila pametno nesto od toa moe iskustvo, da, NE TREBA DA SE TEPAAT DECA, treba da se razgovara so niv i da se ima doverba, ako se deca ne znaci deka sekogas pravat palavosti i deka se za senesto vinovni i deka ssekogas lazat za da se izvlecat. I nikogas nikoj nemoze da me ubedi deka ona sto e pleskanje po pelena dodeka e deteto malo ne se pretvora vo samaranje koga ke potporasne i vo kotek vistinski koda ke dojde na nekoja vozrast kako na primer pubertet, zosto kako raste deteto pleskanjeto gubi na vaznost pa e potreben porigorozen pristap, a cim ne se razgovara uste od najmali noze nema da se pravi toa ni na 10 ni na 20 godini.
Вратете се на почетокот Go down
sofidavid
Прваче
Прваче
sofidavid


Female
Број на мислења : 153
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : promenlivo
Поени : 27958
Registration date : 2009-02-14

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty05.06.09 13:16

jas nema da kazuvam dali sum za kotek ili ne zatoa sto ne se pronaogam ni vo ednite ni vo drugite ,a tuka ne pronajdov nekoja sredina zatoa sto i onie koi se za blago pleskanje odma im se prilepi etiketa deka gi maltretiraat svoite deca
ednostavno si imam svoj metod na vospituvanje na svoite deca i ne dozvoluvam nekoj da mi sudi dali e vo red toa ili ne ,zatoa stoimam dovolno samodoverba vo sebe i deka se stopravamgo pravam za dobroto na decata
no pisav zosto samo sakav da kazam deka za mene voopsto ne e normalno malite deca a imam kerka koja ke polni tri godini da istura sokovi po doma i da i se rasfrla hrana po doma i da brcka po stekeri i neznam stouste ne samo sto e malo dete.totalno nemozam da go razberam toai neznam stoim e fintata na takvite roditeli mislejki deka pravat nestodobro za svoeto dete.
a sto se odnesuva do istrazuvanje dovolno ja nosam po parkovi po ulici po dvorovi i na nekoj drugi namenski mesta kade sto decata mozat da si ja istrosat svojata energija.
ednostavno toa sto nekoj pred mene go napisa deka mu go dozvoluva na svoeto dete :da pravi se niz doma pa utre ke go odnesete na gosti i odi razberise deka sega ne sme doma i ne treba taka da pravis,jas toa ni pod razno ne go poddrzuvam zatoa stokaj moite deca toa go smetam kako del od kulturnoto odnesuvanje,pa makar se rabotelo i za tri godisno dete
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty05.06.09 13:35

Поимот ,,Малтретирање,,пред се е широк поим,а плеска било каде за мене лично е Ќотек
Нити сакам нити мислам некого да судам како се однесува со своите деца,на темата пишуваме мислења а не правила за воспитувањето.
Баш ме интересира искуство од родител,конкретно за малечко детенце кога истурило,скршило или што знам каква беља направило,дали еднаш плеска по памперс дало резултат или тоа е секојдневие?
Вратете се на почетокот Go down
Dali
Прваче
Прваче
Dali


Female
Број на мислења : 224
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27605
Registration date : 2009-05-14

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty05.06.09 14:16

Мислам дека ни ќотек, ни зборење ништо не помага за овие мали немирковци. Еве моето е три години и кога носеше памперс полесно ми беше да си дозволам да го плеснам иако нема ефект ништо од тоа. Сега не се осмелувам затоа што не сакам да го тепам, не е тоа начин и уште полошо е. Треба едноставно да се издржи периодот на „немирко“ фазата, со голема толеранција, смиреност од страна на родителите и со авторитет во секојдневието. На пример мене малиот ме тепа и што да правам, читам по статии на нет дека и тоа било нормална работа фаза.
Вратете се на почетокот Go down
Sun_shine
Прваче
Прваче
Sun_shine


Female
Број на мислења : 355
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 28304
Registration date : 2008-12-30

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty05.06.09 14:24

sofidavid напиша:
a tuka ne pronajdov nekoja sredina zatoa sto i onie koi se za blago pleskanje odma im se prilepi etiketa deka gi maltretiraat svoite deca
e eve konecno nekoj sto razbira so sakam da kazam..se lepat etiketi bez vrska....i da dokazam normalno e deka ako isturi sok nama ni da go plesnam zosto toa i mene so bi se reklo ''kravetina'' moze da mi se sluci....
Zatoa i milion pati napomenav procitajte gi site postovi....itekako mozat i mali deca da napraat belja..a nie kako roditeli i potencijalni roditeli treba da se grizime za niv......
i normalno toa PLESKANJE nema da bide sekojdnevie zosto nema sekoj den da pravi nesto tooolku strasno.....
Znaci ke kazam za posleden pat...nema da go TEPAM svoeto dete..za butnata bluza, isturen sok, isplukana hrana........nema da go Tepam za nisto......I veke ne planiram barem jas da debatiram na ovaa tema flower
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty05.06.09 14:58

Sun_shine јас потполно те разбирам и подржувам во твојот став,но ете за некој импулсивна плеска по газето 2-3 пати годишно е исто што и ќотек,за мене има огромна разлика,јас лично не ни можам да се сетам за што сум ја плеснала Јана по газе оти било пред многу време но исто така сум сигурна дека со таа моја плеска не сум ја воспитала,значи истото се има сигурно повторено,но сум искрена и кажувам дека ја имам плеснато по газе а сигурно и ќе ја плеснам пак,но тоа е повеќе за мене како некоја крајна мерка,граница отколку воспитна мерка за нејзе......а дали и после 100 пат кажано “немој мама не турај вода по маса и не ја лижи од маса,мама тука бришеше со она што смрди,водата се пие од чаша,шише“...детето ја научило лекцијата,Јана не,само ќе ме гледа дали ја гледам и скришум ги повторува своите лудории и кога ќе и свикам (се надевам дека е во ред што викам?!?! scratch Ќотек - Page 8 739460 Very Happy ) наивно ќе ми рече „а,од чаша?? Ќотек - Page 8 445531 ...„се смешка и продолжува....и воопшто не се сложувам дека родителите што ги плескаат своите деца тоа го прават поради мрзеливост или не обрнување внимание,па зар сакате да кажете дека дозволувањето да истура 100 пати сок,да троши 100 пати храна,да се качува по витрини,да треска фиоки е од немрзеливост од посветување внимание?! за мене тоа е невнимание.....значи за да не навлегувам во конфротирање за вакво осетливо прашање само ќе цитирам што кажа sofidavid
„ednostavno si imam svoj metod na vospituvanje na svoite deca i ne dozvoluvam nekoj da mi sudi dali e vo red toa ili ne ,zatoa stoimam dovolno samodoverba vo sebe i deka se stopravamgo pravam za dobroto na decata„...и тоа мислам дека треба да важи за сите и тие што ги имаат плеснато своите деца, а не тепаат,малтретираат, а и за тие што се полиберални и поопуштени во своите методи на воспитување.
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty05.06.09 16:25

Сметам дека со оваа реченица која Гоца ја кажа конечно го добивме одговорот на прашањето околу ќотекот како воспитна мерка,дека џабе се плескањата кога утре или задутре повторно се повторуваат истите ситуации


тоа е повеќе за мене како некоја крајна мерка,граница отколку воспитна мерка за нејзе

Браво Гоцо за искреноста!
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty05.06.09 23:39

Ma koj kako saka neka si pravi vo svojot dom, ama ke vi kazam i uste nesto sto mi se slucuvalo vo zivotot.
Imavme crn plakar doma i mnogu sakavme da si igrame ucitelki, kredi od skolo ke si zemevme i na plakarot pisuvavme, koga ke ne videse majka mi ke ne istepa, vospitno neli i koj bese rezultatot? Prestanavme da skrtame po plakarot pred nejze, a si go pravevme i ponatamu dodeka bese na rabota, ke se zakljucevme doma so kljucot vo brava, ako dojde iznenadno brgu da izbriseme. E nekogas ne ke sme izbrisele dobro i ke ostanea tragi i pak slapkanje, pleskanje, udiranje kako sakate nareceto go i utre pak istata pesna. I ne bese da bevme mali pa ne razbirame u skolo odevme. Koga prestanavme da skrtame po plakarot, togas koga ni zdosadi, a ne koga dobivme po gazot. Vakvi primeri site imate od zivotot koga ste se nadmudruvale so roditelite i ste si terale po svoe bez ogled na kaznite sto se primenuvale, samo prasanje e koj saka da si priznae.
Da bev na mestoto na majka mi ke napravev tabla i ke kupev kredi i ke recev deka plakarot e mesto kaj se cuva garderoba a za igranje ucitelki imame tabla i tuka ke zavrsese prikaznata i volkot sit i ovcite na broj, po moe viduvanje. Vie sekako ke kazete deka taka se razmazuvaat decata, a jas deka taka se pottiknuva kreativnosta kaj niv. Razlicni pristapi koj e poefektiven pak zavisi od toa kako gledas na rabotite.
Вратете се на почетокот Go down
elena-taci
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 60
Age : 39
Локација : doma
Расположение : odlicno
Поени : 27364
Registration date : 2009-06-04

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty27.06.09 13:39

и јас сум против плескањето на децата јас ја имам плеснато 2-3 пати и таа нок немирно спие и само плаче во сонот па и јас не можам да спијам секој има свој принцип на воспитување јас мислам дека е подобро да им се зборува ако треба и по повеке пати
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty08.10.09 12:51

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=D5FB6D1734AC674C88077B20DAF94A45

Цитат :
Не го тепам моето дете, понекогаш му удирам шлаканица кога е непослушно, но тоа не е ништо страшно бидејќи така сите сме растеле, вели скопјанка на прашањето дали крева рака на своето дете. Вакво е мислењето на стотици граѓани во Македонија, кои не знаат или не сакаат да прифатат дека тепањето деца е злосторство, а не казна.

Навистина страшен податок
Вратете се на почетокот Go down
Viki J.N.
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 138
Age : 43
Локација : KOCANI
Расположение : sekogash vesela
Поени : 27037
Registration date : 2009-08-25

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty08.10.09 13:19

Jas ne go opravduvam tepanjeto i ne smetam deka so toa ke dokazam neshto no sepak ja podrzuvam Goca ne moze se da odi vo nedogled koga neshto milion pati ke se povtori.Najchesto nemam takov problem za da primenuvam takvi drastichni merki no koga se porodiv so vtoroto dete kerka mi stana nevozmozna i toa shto go praveshe beshe chovek da poludi bev tolerantna trpeliva no mi se sluchi da ja udram po gazeto iako ne beshe silno ushte se kajam a toa go napraviv zashto go udri maloto so chevlite po glava.Neznam koj shto sak neka reche znam deka mu nemam gresheno na moeto dete nikogas no vo toj moment taka izreagirav
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty08.10.09 14:50

Фондот за деца при Обединетите нации (УНИЦЕФ) вчера објави дека секое
второ дете во Македонија е жртва на физичко насилство. Интересно е што
само 7 отсто од родителите веруваат дека ќотекот е излезен од рајот и
го поддржуваат ваквиот начин на казнување како дел од процесот на
воспитување.

Ova pokazuva deka roditelite veruvaat deka slakanicata ne e kotek:(. Znaci treba krv da mu se pusti na deteto za da se kaze deka e natepano??

Viki J.N., nisto ne mora da odi do nedogled i ne odi - ako roditelot ima dovolno trpenie za deteto. Toa postepeno ke nauci koi se granicite i do kade smee da odi. Ustata treba pena da ni fati od zboruvanje (za nekoi deca) ama na kraj se isplati. Ponaporno e i podosadno otkolku ples po gas ili po lice, ama traumata koja ja prezivuva tepano dete ne bi ja posakala ni na dusman.
Вратете се на почетокот Go down
Viki J.N.
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 138
Age : 43
Локација : KOCANI
Расположение : sekogash vesela
Поени : 27037
Registration date : 2009-08-25

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty08.10.09 15:07

Neznam dali dobro se razbravme no jas kazav deka ne go opravduvam tepanjeto i deka ja nemam udreno kerka mi nikogash osven togash i sum videla razlicni deca ,razlicni od moeto nie reshavame se so objasnuvanje zoshto taka a ne taka no kako shto rekov sum videla i dr deca shto pravat pa zatoa rekov nemoze se da odi do nedogled,do dusha poveke vinata ja naogam kaj roditelite no sekoj si go vospituva deteto kkao shto misli deka epravilno
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty08.10.09 15:38

Istoto go zboram i jas Viki, toa "ne moze da se odi do nedogled" e poveke opravduvanje na roditelot za da udri otkolku sto deteto stvarno "zasluzilo" kjotek.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty09.10.09 22:26

Kinky напиша:
Istoto go zboram i jas Viki, toa "ne moze da se odi do nedogled" e poveke opravduvanje na roditelot za da udri otkolku sto deteto stvarno "zasluzilo" kjotek.
Точно Кинки, многу родители велат „па нема шо друго да му правам!“....а има толку многу други работи да се прават!


на еден друг форум пред 1-2 год ме направија луда затоа што сум ја сметала шлаканицата за ќотек, сум била луда зашо не сум му мавала шамар на син ми туку сум си се повлекувала у друга соба...навреди добив луѓе, не можам да ви објаснам колку бев згрозена од постовите....немам време да ја прочитам цела тема, но верувајте, и еден шамар за детето носи порака „тој што ме створил не ме сака, не ме почитува, па зошто јас да се почитувам и сакам сам себе“.
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty10.10.09 2:09

Kinky напиша:
Фондот за деца при Обединетите нации (УНИЦЕФ) вчера објави дека секое
второ дете во Македонија е жртва на физичко насилство. Интересно е што
само 7 отсто од родителите веруваат дека ќотекот е излезен од рајот и
го поддржуваат ваквиот начин на казнување како дел од процесот на
воспитување.

Ova pokazuva deka roditelite veruvaat deka slakanicata ne e kotek:(. Znaci treba krv da mu se pusti na deteto za da se kaze deka e natepano??

Ne, ova pokazuva deka site lazat Smile))
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty10.10.09 8:59

ако нејќе со арно удри
ако после некое време и на тоа удирање отрпне што следи?

сум видела мајка која ги тепаше децата со каиш сега е се поинаку пораснаа и се многу послушни не викам дека е тоа благодарение на каишот туку све си е во свое време
мало дете треба 5-10 пати стрпливо да му кажеш па да разбере а не ќотек ке те гледа ке се смее и пак по старо и што повеќе викаш тоа се повеќе се сили

од добар шамар кога бил мал еден другар на брат ми со едното уво не слуша

и уште нешто може некој овде ке негира не го тепам детето но запамтете по глава никогаш и по раце не и таму има многу нервни завршетоци- ако веќе незнаете поинаку да воспитувате но еден ден ке видите како ке се одрази на децата кога ке пораснат
Вратете се на почетокот Go down
dimovska74
Почетник
Почетник
dimovska74


Female
Број на мислења : 13
Age : 49
Локација : skopje
Поени : 26627
Registration date : 2009-10-22

Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty22.10.09 6:58

KJOTEK APSOLUTNO NEEEEE ne postoi zasluga za kjotek. Jas kaj moite prolemot go resavam so kazna a kerka mi koja ima 17 god mi vika lele mamo kolku pati sum posakala da me istepas samo da ne me kaznuvas Smile posebno koga se raboti za kazna od tipot nema iskacanje vo petok vecer Smile ama i so kaznite treba da se vnimava bidejki moze da bidat kontraproduktivni kaj postarite deca da javat revolt a kaj pomalite koi veke i zaboravile zasto se kazneti da javat frustracii i pomisla deka ne se sakani. Kaznite se kraen metod inace lekot e ZBORUVAJ ZBORUVAJ ZBORUVAJ dodeka ustata pena ne ti fati Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Ќотек - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ќотек   Ќотек - Page 8 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Ќотек
Вратете се на почетокот 
Страна 8 of 9Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: