Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Живот во заедница

Go down 
+92
Viki J.N.
ZeleniCka
bubamara***
Kat
Simona's mom
Vale74
jeca
nata
Kalinka
obicna
BILE-ENA
Vesna Blazevska
Dragana
nikolija
Natasha
maci
biljanag
lavce
hormonce
Ana.b
emilija nestorova
vecki
monice
marina****
m.b.jovanova
Biljana
Dara
Lence
avon
Winki
marina_daniel
bordan
katica
female
Kinky
D-r Lidija Pazdrijan
tweety
bisera
Goca
babysara
Damjana
beti.liz
Eni
NatasaK26
nnatasa
Emilija
Ves
josifana
Oci
ari
avanturistka
marina_m
fibimk
najmila
BaMbYnA
Juni08_Andrea
butterfly
Sestricka
tanja_simon
Diana
Kiki
soledad
sonja 35
verce
Sandra_Anja
jasmina,mina
lela
Ale83
lia
jasmina i ace
Mama K
Rozetka
Mama Ane
kavadarcanka
ирена
sneze
BiljanaM
KATIC
Kikic
Pipolino
margarita
makresanska
mina32
taci
delfin76
pepa
veki22
rich_bitch1
Ance-J
KAJA
kara
nikolina008
96 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Next
АвторПорака
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty18.08.09 0:28

Mozam samo da se nadovrzam na pogornive postovi,Kara duso bidi smirena i jas nekolku pati se obidov da gi smenam imaat strasni naviki i nie nemozeme da im gi smenime.Mene ednas svekormi znaes sto mi rece:Koga ostaruvame ne sakame da ne sakaat tuku da ne prifatat takvi kakvi sto sme.I vo pravo si e covekot Tele se uci vol ne se uci .I jas obrnav taktika kako velat tie ja s ako ama vamu si teram po moe.I gotovo veke ja izvezbav taktikata od edno vleglo od drugo izleglo,duri usustina i ne dozvoluvam ni da mi vleze pravam barikada odma secam ili lepam vo oci ama jas za nesto sto me e pogodilo od nivna strana sedam i so ladna glava 2 dena mislam kako da im go skrojam i op izleguva situacija i pravo vo oci,da vidis kako si se pribraa i sega super si ziveeme.So pamuk dusata im ja vadam bez da osetat.Toa ti e duso ne se karaj kolku pomalku ispadi od tvojs strana tolku podobro za tebe.I mojata jatrva taka non stop se karase im bodese zorle vo oci nisto ne napravi zatoa jas od nejzinata skola si trajam i si teram po moe.
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28152
Registration date : 2009-02-26

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty18.08.09 1:00

Arma напиша:
Jas ne bi trpela nekoj taka da me navreduva, odma si odam pod kirija makar i vo garsoniera, pa da vidam togas na kogo ke se izzivuvaat, neka se izedat megu sebe i cel svet neka im se smee...Sramota znaci.


potpolno se soglasuvam so arma,tocno vaka i nie so mm napravivme,koga ne mozese da se najde zaednicki jazik se trgnavme deka rabotite od nivna strana iskacaa od kontrola.
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty18.08.09 1:08

И кај нас беше така........само најмногу ми е криво што си реновиравме таму и само си потрошивме пари и им оставивме нив........Ама па се тешам затоа што мирот кој сега го имам не се заменува со ништо........се нека им остане само јас да сум си раат оти знам како е да живееш секој ден со кавги и нервози..........парите се печалат а изгубеното здравје не се враќа....
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty18.08.09 10:43

Si mislam sega, nedaj boze da treba so roditeli da ziveam, ke ziveam so moite roditeli, ako me nervira nekoj bar onoj koj me stvoril da me nervira Smile). Ama ova bre starcive ne se trpat, ne moite ne bilo cii..ne znam, citam i se zaprepastuvam, se zamaraat so kukjata da ne im ja zaposednela snaata, da ne gi komandala, leleeeeee uzasi nevideni, spanska serija ne im e ramna. Ne velam deka snaite se super, ima i nepogodeni, no mladi sme be , sakame da si ziveeme, da si ja sredime kukjata...ko ke mi tekne , so majkata na bivsiot, sakav nov mebel da zemam za cela kukja, od dnevna do spalna do trpezarija , kujna, ne mi dozvoli, ubavo i bilo (a mebelot od 60ta godina, star, skromen, nikakov). WCto go renoviravme i odese vo dolnoto wc za inat, ne cinelo toa sto sme go napravile...jas mislam horor pominav vo taa kukja. Sega i od zlato da se svekor mi i svekrva mi nema sansa da ziveam so niv i kako sto rekov, ako moram so roditeli ke odam so moite ke ziveam.
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29145
Registration date : 2009-02-05

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty18.08.09 10:48

Amra i toa necini tebe pa ke ti bide ubavo so tvojte ama toga na tm nema da mu bide ubavo koga ke vidis se vo krug.A be najubavo ako nema razbiranje ni so tvoi ni so moi leb i sol da se jade sloga da se ima i miren zivot
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27217
Registration date : 2009-08-04

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty18.08.09 11:24

Ние не живееме со свекрвами смо што сакам и јас нешто да напишам.Се дури не се роди син ми се беше во ред идеа кај нас на гости и ние односно јас одев кај нив скоро секој ден.Откако се роди син ми нешто се смени ,како да го донесов од кај мајка ми .Прво ја прашавме дали ќе го варди детето ,се нафати .Ама како го вардеше само јас знам.Потоа не сакаше да доаѓа кај нас да го варди а живееме само 5-10 мин подалеку од нив.Во ред не велев ништо и не се карав со нив.Го запишавме син ми во градинка кога имаше 1 год и 2 мес ,а свекрва ми почна воопшто да не доаѓа кај нас .Не е дојдена од првиот роденден на син ми ,а тој има 8 год ниту пак му купила нешто ни за роденден ни за нова год ниту онака по желба. Воопшто не сме скарани ниту пак сум и рекла нешто со штоби ја навредила доколку јас се сеќавам.Порано во прво време се чудев и ми беше тешко и се прашував зошто сето е така .Посебно кога го оставав син ми во градинката со плачење .Ама сега ми е јасно дека сакала да биди слободна без обврски и одговорности а децата се голема обврска .МУ префрлав на мм за тоа ама сега си се смирив и воопшто не ни спомнувам тој оди кај нив скоро секој ден а јас само по потреба и за некој празник .Не велам ништо важно е само слога да има меѓу мене и мм јас и тој да живееме другото е споредно и секој нека прави како што сака
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty18.08.09 11:33

makresanska напиша:
Amra i toa necini tebe pa ke ti bide ubavo so tvojte ama toga na tm nema da mu bide ubavo koga ke vidis se vo krug.A be najubavo ako nema razbiranje ni so tvoi ni so moi leb i sol da se jade sloga da se ima i miren zivot
Верувај ни мене нема дами биде убаво, јас кај моите издржувам 3 дена, после ме фаќа нервоза. Јас реков ако мора, не дај боже, би била со моите.
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29145
Registration date : 2009-02-05

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty18.08.09 11:34

Dobro Kate a sto vika na seto toa tm.Neli i na nego mu e krivo sto majka mu odbegava da go cuva vnuceto...
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty18.08.09 11:39

Па може оправдано шо не сака да го чува и да си биде слободна (и јас не би сакала внуци да чувам), ама па да не купи ништо за внучето, да не дојде да го види да не купи ништо за роденден...е тоа не сфаќам
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27217
Registration date : 2009-08-04

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty18.08.09 11:46

не сваќам ни јас зошто ама тоа е ивистина е. Порано велев дека луѓето се караат и дури и тепаат во средно одевме на суд на пракса а и во животот имам видено и слушнато се и сешто .Ама за внуците душа даваат .Не ми е јасно ама тоа е тоа и се помирив .На мм некогаш му е криво само можи ги знае какви се и не вели ништо понекогаш вели да се гонат у п.м/ само тоа само што тие му се родители и тоа е тоа
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty18.08.09 11:57

имам една другарка, разведена, бившите свекор и свекрва така правеле, но биле нововерци, мислам од оние јеховини сведоци...е кај нив немало поклонување ни за родендени ни за ништо...па ме потсети твојов случај....секаков народ има.
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27217
Registration date : 2009-08-04

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty18.08.09 12:07

ovie ne se novoverci pravoslavni sme kako sto velis sekakov narod ima
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty26.08.09 0:29

kocoska.katerina напиша:
не сваќам ни јас зошто ама тоа е ивистина е. Порано велев дека луѓето се караат и дури и тепаат во средно одевме на суд на пракса а и во животот имам видено и слушнато се и сешто .Ама за внуците душа даваат .Не ми е јасно ама тоа е тоа и се помирив .На мм некогаш му е криво само можи ги знае какви се и не вели ништо понекогаш вели да се гонат у п.м/ само тоа само што тие му се родители и тоа е тоа
Што се однесува до скање на внучето , желба за чување , мислам дека нема баба до толку што е опседната со внуче ко што е свекрва ми. Со мене може секако да биде и јас со нив , ама детето просто се тресе и таа и тоа од среќа кога се држат , шетаат низ двор , со него е сосема друга жена , ко од бајка, не сум го видела посреќен и поразгуган со никој друг како што е со баба му и мило ми е . Со мене како им одговара така , но не ми пречи веќе , јас со мм мој живот тие нивен , и пак кога прави нешто месено, слатко , свекрва ми ќе го стави за кај нас да си го земеме завиткано в чинија , кога јас ќе направам нешто слично исто и јас ставам и ливче ќе пишам , па чиниите чисти си ги оставаме и така .
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty26.08.09 0:41

BILE -ENA
NEMOJ,nikogas NEMOJ da ja navreduvas majka mu.NIKOGAS.

Ова е многу многу точно, мм од 15 години се одделил од неговите , учење, работа , никогаш и немал некоја коминикација и мене ми ги опишува како неподносливи , но МАЈКА си е мајка , иако знаеше како и што кога ме слушна еднаш да и речам нешто повеќе иако плачев и се тресев од бес . Нема граници , а посебно кога ќе му рече еден ден дека е болна и пие лекови , и што уште не .
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27642
Registration date : 2009-05-26

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty26.08.09 12:45

Ајде да ве насмеам....

Дали знаете зошто свекрва и торта се исти?

И двете се најдобри кога се ладни и со свеќа! hihi

П.С Свекрва ми ми го кажа вицов
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty26.08.09 13:56

hihi hihi hihi hihi
Штом ти го кажала вицов, мора да е фина женичка... hihi hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty26.08.09 14:06

Smile))) vicov e ludnica... a znaete zosto svekrvite koga si legnuvaat ne sakaat snaata da gi pokrie so kebe??? Zatoa sto dodeka gi pokrivaat gi "blagoslovuvale" - topla da te pokrijam , ladna da te otkrijam Smile)))

Jas ne ziveam so svekrva, i ne se gledam mnogu , ama gledam deka na mm mu znaci toa sto se grizam za niv, im pomagam, i ne zboruvam loso za niv.... a ako ziveev so niv moze ke se nervirav zatoa sto se povozrasni i normalno so poinakvi svakanja
Вратете се на почетокот Go down
jasmina i ace
Полуматурант
Полуматурант
jasmina i ace


Female
Број на мислења : 558
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 28603
Registration date : 2008-10-17

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty26.08.09 15:34

lele me iznasmea...eve i na koleskata i gi citam ovie vicevi i se pagame od smeenje hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Прваче
Прваче
Ana.b


Female
Број на мислења : 414
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27953
Registration date : 2009-04-07

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty27.08.09 22:15

Свекрвами ги имала истите проблеми со чување деца со нејзината свекрва.
Свекрвами била бремена со золвами,маж ми имал 3 год.,свекорми бил во војска,а она спремала испити за на факултет.И нејзината свекрва(а живееле заедно)нејкела ни минута да го почува маж ми,викала јас моите деца сама си ги чував,чувај си ги и ти твоите чим си ги раѓала.И уште ја следела да види дали стварно оди да полага испити(со 7 месечна бременост кај да оди на друго место на швалерај)
А што е најтрагично,сега старата има 82 год.,живее со свекрвами,и сеуште и ги кине нервите.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty28.08.09 9:31

и свекрва и на мајка ми не го чувала брат ми ич па затоа брат ми е попарен по целото тело со врел грав
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty29.08.09 0:09

biljanag напиша:
и свекрва и на мајка ми не го чувала брат ми ич па затоа брат ми е попарен по целото тело со врел грав
Од ова се плашам цело време , макар и на саат да го оставам детево со свекрва ми и свекор ми.
Таа многу го сака , му се тресе , и тоа со неа цел ден би си седело но свекрва ми е психички опседната со работа и мора се да работи нешто по куќа . Го оставам на кратко да средам нешто и тука гледам го држи в раце и со него виснат меша шерпа полна со урда над разгорено ќумбе во дворот. И носам количка , викам стави го настрана ако мораш да работиш , немој никако в раце така дур работиш нешто со оган , вика ај ти глеј си работа ,како не врзан ќе седи, јас в раце ќе си го држам си знаеме ние.
Другпат влегувам , таа со престилка си мие садови а бебко цел раскокан по двосед висок пола метар над подот, демек свекор ми го гледа а тој потпивнат седи на другиот крај .Се остава ли така дете кое лази , скока . Се ежам , и избегавам да го оставам сам со нив од тие причини. Што и д спомнам за безбедност , ај ти се па на тоа мислиш , господ си го чува , и што да им правам .
Губам голема плата ама барем раат ми е душава , не мислам како е што е .
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty05.09.09 0:08

Сто пати велам: Фала богу што е свеки ваква, па имаме супер живот заедно. Едино што не можеш гол по дома да шеташ, ама и без тоа ќе се преживее Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Eni
Прваче
Прваче
Eni


Female
Број на мислења : 171
Age : 38
Локација : Macedonia
Поени : 28281
Registration date : 2008-12-08

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty10.09.09 23:02

ееее ZleniCka рано ти е да кажеш, чекај за некое време ќе ти се чини дека најбитна работа на светов е да можеш по дома гол да си шеташ
Вратете се на почетокот Go down
Viki J.N.
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 138
Age : 43
Локација : KOCANI
Расположение : sekogash vesela
Поени : 27037
Registration date : 2009-08-25

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty10.09.09 23:30

nie ziveeme so moite ama na razlichen sprat sme za jadenje zaedno i onaka moze po cel den da sum so niv ama gore si imame se posebno i si imame golema privatnost ,tie samo za potreba se kachuvaat,ni ja cenat privatnosta.No da sum ziveela kaj roditelite na mm sigurno do sega ke sum poludela tie se poseben tip na luge so niv ne se moze ni so dobro a so losho pa ich
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty11.09.09 9:30

ееееееееее бабата ни се врати и ене ја со дубакот штракоти по кука
ставила вчера пешкир на глава си ја удира и плаче!!!!!!!!!!!
како ли ќе издржам???????? :tup:
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Живот во заедница - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Живот во заедница   Живот во заедница - Page 16 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Живот во заедница
Вратете се на почетокот 
Страна 16 of 17Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: