Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Go down 
+100
bibe85
anence
Minamina
kalipso
bile2
Damjana
kiki-riki
NONE-BT
aneta23
marijat
Zvezdicka
Emily
elena-d
Misticia
smisjana
vecki
valentina123
Vesna Blazevska
lela
Velkova Stojka
emilija nestorova
xxx
obicna
Mimi Petreska
viktorija26
eli
Julija_24
CeceM
Ina Sk
Biljana
marina_daniel
butterfly
Mama Ane
pepa
sanja83
kara
delfin76
BaMbYnA
Sanja ss
nova
Natalija
Mami4ka
bica
Sara
karolina
Nine
Dragana
radmia
Mirka
Emilija
Julijana87
nnatasa
winnie the pooh
Ale83
sofi47
emilija poposka boshevska
kokice
Diana
Pravnicka28
OLGICA
ElenaJo
macush88
Anjuska08
marina_m
Arnaudova Milena
lola
beti 24
mimka
mamalina
bella*
lila_mk
avanturistka
Ilince
Svetlana
Sandra
Lili
Kinky
tanjaaa
sonja
betavitevit
desi
biljanag
mama
bibi
viktorija
sunshine
aleksandra
Freya
vesna83
sanja_
TINA
mamicka211
Silvija
moja Ina
rich_bitch1
Big Sister
STAR *
Goca
Emi
Juni08_Andrea
104 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next
АвторПорака
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27270
Registration date : 2009-07-22

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty30.10.09 16:42

Zvezdicka напиша:
bile rano e uste za da se pocuvstvuva od nadvor. Pokasno koga ke ojaca poveke i koga ke podporasne pa ke ima pomalku mesto vo meseto togas ke pocne da se cuvstuva od nadvor Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Icon_smile

A od koj mesec pocnuva toa zvezdicka oti jas sum sega 18 nedela
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29816
Registration date : 2008-08-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty30.10.09 18:31

Ne sum sigurna bile, po sikusnite mamicki nek kazat. Jas sum 20ta nedela i tek sega mozam da gi raspoznaam pokretite na bebeto ama suste ne se osekaat od povrsinata.na stomakot.
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29072
Registration date : 2008-08-30

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty30.10.09 19:15

Jas citam vo literaturata: vo 38 nedela veke poslabo go custvuvate bidejci nema tolku prostor za dvizenje. Ama moevo si vika ako nema.. ce si napravam... i taka prodolzuva so nesmalen intenzitet od mojot stomak da pravi bokserska vreka.
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27270
Registration date : 2009-07-22

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty11.11.09 14:49

Lele be luge preplasena sum do pred dva-tri dena go cuvstvuvav bebceto kako mrdka esega ne tolku silno ama kako nekoi peperutcinja da letkaat vo stomakot ali sepak znaev deka mrdka a eve veke dva-tri dena ne osekam ama bas nikakvo mrdanje i toa nekako me preplasuva :( vecer vo 18 imam zakazano na ginekolog pa se nadevam deka se ke bide dobro samo so gospod napred Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 121539
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28188
Registration date : 2009-05-04

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty11.11.09 15:01

bile2 ne digaj panika bez potreba, ne go traumatiziraj bebeto a voodno i ti se stavas pod nepotreben stres koj najmalku ti e potreben sega vo ovaa situacija. Ti si okolu 20 nedela (ako gresam popravime) i veruvaj deka e rano za bilo kakvo voznemiruvanje koga se vo prasanje dvizenjata na fetusot. Vecer posle pregledot obavezno da pises, ke te mislam.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29816
Registration date : 2008-08-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty11.11.09 16:23

bile2 sosema normalno e da ne gi cuvstvuvas mrdanjata ne bebeto rednovno. Toa si plivko vo lodovata voda i seuste ima dovolno mesto za da mrdka bez da te bocka. Vsusnost sega go cuvstvuvas samo koga skroz ke se ispruzi Smile
Kako ke raste taka se po cesto i po konkretno ke go cuvstvuvas Smile
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27270
Registration date : 2009-07-22

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty12.11.09 9:36

Eve me mene pak da vi kazam srcki vcera bev na ginekolog i jas ocekuvav bebeto da go gledame na 4d a oni mi go gledaa na 2d znaete kolku se iznervirav,inace bebceto ne prestana da mrda na pregledot Very Happy i mi kaza deka e se dobro zdravo sto mn me napravi srekna no mi kaza deka 90% e devojce sto jas ne veruvam neznam zasto i zatoa sega ke si zakazam 4d za 5 nedeli sakam taka da si go vidam i da si imam i dvd i se Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
NONE-BT
Прваче
Прваче
NONE-BT


Female
Број на мислења : 230
Age : 42
Локација : tuka negde
Расположение : superiska
Поени : 27419
Registration date : 2009-06-23

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty12.11.09 9:58

dvizenjata na bebeto pocnav da gi osekam okolu 20 nedela, prvo ne mozes da raspoznaes sto e no sega veke si mrda na sekoe, duri i mm go oseti pred nekoj den. jas mislev deka ne mozat da se osetat na povrsinata ama koga pocna da mrda mu ja staviv rakata na stomakot i toa vo istiot moment mrdna i mm vednas rece deka go oseti, po nekolku sekundi pak. Dusice toa na mama, go seti odma rakata na tato e na mesko Very Happy . sega redovno gi osekam, i ako porano se sekirav oti ne mrda mnodu, da ne nesto ne e vo red, sega koga mnogu mrda se sekiram dali e se vo red, eksik, od tolku mnogu losi iskustva okolu mene se potresuvas za se i sesto, no gledam da go pustam mozokot na pasenje, golem e Gospod ke ne docuva
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29816
Registration date : 2008-08-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty12.11.09 9:59

bile2 bas mi e drago sto e se vo red Smile Srcule malecko si plivka li si plivka sega.
Nego, sakav da te prasam zosto baras da odis na 4D? Ti preporaca dokorot ili ti si saks sama?
Ako nema indikacii za po detalen pregled ne mora da si gi frlas parite bezpotrebno. Samo za ednas slikicka? Pa ke go slikas i ke go guskas cel zivot posle Smile

Sto ti rekoa za vakcinata?
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27270
Registration date : 2009-07-22

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty12.11.09 13:44

Zvezdi4ka ne mi preporacaa da odam da na podetalni pregledi jas samata sakam da odam da si go vidam poubavko bebusot neznam merak mi e a za vakcinata mi objasnia deka ne e opasno znaci se sto imam slusnato do sega istoto mi go kazaa i jas resiv da se vakciniram 100 % mislam deka utre ke odam pozdravcenca
Вратете се на почетокот Go down
kalipso
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 127
Age : 43
Локација : ohrid
Поени : 26859
Registration date : 2009-09-23

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty16.11.09 20:03

zenski pa i jas sakam da go osteam sega sum 20 nedela i uste ne sum sigurna aj kazete mi sto podetalno treba da osekam?pred 4 nedeli mu vikam na dr.izgleda mrda i toj mi vika rano e mozi se crevata i sega pak neznam sto osekam ne sum debela pa bi trebalo da go osekam pobrzo ili gresam? 
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29816
Registration date : 2008-08-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty16.11.09 21:17

hmm Kaipso.. tesko se opisuvaat dvizenjata... kako golickanje.. kako da ti zaigra muskul ... navistina e tesko da se opise.
Se sto ti e nepoznato a ne te boli verojatno e bebeto Smile Dvizenjata se nezni pa ne bolat vo ovoj period uste ne e bebco dovolno silno za da te zaboli.
Nema vrska so debelinata toa - edinstveno sto moze da pravi razlika e polozbatana postelkata ako ne na nadvoresniotdel od matkata togas potesko se cuvstvuvaat pokretite na bebeto. Ako e na zadiot del onda ono ke te udira direktno vo zidot na stomakot ama najcesto na levo ili desno.
Вратете се на почетокот Go down
kalipso
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 127
Age : 43
Локација : ohrid
Поени : 26859
Registration date : 2009-09-23

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty16.11.09 22:25

fala Zvezdicka ke se potrudam da razlikuvam jas na sekoe cudno custvo si vika aaa toa e i na mm mu vikam mrda ama nesum sigurna a koga i da pojdam na kontrola toa si mrda mislam koga go gledam na exo si mrda se prevrtuva a jas nezanam dali go osekam toa ili mi grgoraat crevata hehe

e Zvezdicka sega ke te praam nesto so nema vrska so temive ama se
nerviram c4el den da cepkam i ke te prasam ako nema vrska kako go stavo
ova tiketov so bebusov jas napraviv ama sega nemozam da ja vmetnam vo
profilov heheh help pls?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29816
Registration date : 2008-08-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty16.11.09 22:46

Kalipso, ti odgovoriv na PP Smile
Вратете се на почетокот Go down
Minamina
Прваче
Прваче
Minamina


Female
Број на мислења : 423
Age : 42
Локација : Makedonija
Расположение : многу срекно
Поени : 28129
Registration date : 2009-02-26

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty16.11.09 23:23

i jas pocnav da go osekam moeto bebence vo 18 nedela, inaku i jas mislev deka mi grgorat crevata ama ne bilo toa
Вратете се на почетокот Go down
kalipso
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 127
Age : 43
Локација : ohrid
Поени : 26859
Registration date : 2009-09-23

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty16.11.09 23:25

fala Zvezdickaaaa se nadevam ke se pokazuva  aaa minamina znaci ne segrcevi jas i rakata ja stavam cekam da klocni heheh
Вратете се на почетокот Go down
smisjana
Почетник
Почетник
smisjana


Female
Број на мислења : 74
Age : 45
Локација : Bitola
Поени : 27485
Registration date : 2009-05-10

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty17.11.09 0:27

Dvizenjata na bebeto pocnav da gi cuvstvuvam nekade okolu 20 nedela. Na pocetok bea nezni, slabi i bezbolni. So tek na vreme stanuvaa se pojaki i poslednite nedeli veke se cuvstvuvase i so koj del od teloto se dvizi.
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27270
Registration date : 2009-07-22

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty01.12.09 15:13

lele jas mnogu sum isplasena eve 23 nedela sum a mnogu slabo go cuvstvucam mrdanjeto na bebceto neznam sto e rabotava i dali e normalno toa,ako cuvstvuvam nekoe mrdanje toa e vo dolniot del na stomakot znaci kaj jajnicite tamu a mene mn mi e cudno toa kaj vas koga mrda bebeto kaj go cuvstvuvate???
Вратете се на почетокот Go down
anence
Почетник
Почетник
anence


Female
Број на мислења : 91
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 27332
Registration date : 2009-06-13

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty01.12.09 18:38

jas poslednive denovi osekam kako da me grebe vo stomak ima nekoja od vas takvo iskustvo?
Вратете се на почетокот Go down
NONE-BT
Прваче
Прваче
NONE-BT


Female
Број на мислења : 230
Age : 42
Локација : tuka negde
Расположение : superiska
Поени : 27419
Registration date : 2009-06-23

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty02.12.09 12:01

bile2 i jas go cuvstvuvav mrdanjeto na bebeto vo dolniot del na stomakot na pocetok. kako minuva vremeto i pogore pocnuva da mrda no seute gio cuvstvuvam najmogu dolu, najverojatno zatoa sto e postaveno epten dolu i karlicno pa so nozete kloca, nekogas mi se cini deka samo ke izlezi od dolu.
anence ti koja nedela si? jas na pocetok pocnav da go cuvstvuvam kako nekoj nezno da me cheshka vnatre vo stomaceto. poslednite nekolku nedeli pocna se poveke da kloca a sega se potsmiruva malku, naverojatno mu se namaluva prostorot vnatre za dvizenje
Вратете се на почетокот Go down
anence
Почетник
Почетник
anence


Female
Број на мислења : 91
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 27332
Registration date : 2009-06-13

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty02.12.09 12:07

36 nedela sum, ama nekogas taka ke me zagrebe duri mislam deka mi kopka od stomakov vnatre Smile
Вратете се на почетокот Go down
kalipso
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 127
Age : 43
Локација : ohrid
Поени : 26859
Registration date : 2009-09-23

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty09.12.09 22:44

evo zenski jas nokeska prv pat ona vistinski go osetiv bebusot duri i mm prv pat go oseti (pocnba i nadvoresno dase custvuva) i denes povremeno kolocka.znaci sega sum 22 nedela i 5 dena (znaci 23nedela) jas se plasev zosto do sega nego osekav zosto nekoj go osekale veke 14-15 nedela pa nisto ne bilo za plasenje jas duri sega ona vistinski prepoznavacki deka e toa
Вратете се на почетокот Go down
bibe85
Полуматурант
Полуматурант
bibe85


Female
Број на мислења : 1010
Age : 38
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 28801
Registration date : 2008-08-16

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty16.12.09 12:56

Почнав да чувствувам некои движења како играње на мускул и сл. уште од 18 недела, а веќе од 20 баш ги чувствувам движењата на бебето и се чувствуваат и надворешно почна и мм да ги чувствува и тоа доста често мрда срценце мало Smile
Вратете се на почетокот Go down
kalipso
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 127
Age : 43
Локација : ohrid
Поени : 26859
Registration date : 2009-09-23

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty16.12.09 21:19

a pa mm nemozi uste da go oseti ednas taka malku ama nisto posebno jas sega veke go osekam i nekogas me boli stomakot i koga ke mrdne toa zlato mi se smiruva bolkata sestrami mi veli deka nekogas mozelo bebceto da zastane taka nezgodno i da predizvika bolka pa koga kese pomrdne bolkata pominuva zato dokolku nekoja isto kako mene pocustvuva silna bolka vo stomakot nese plasete toa maleckoto prdizvikuva od vnatre da mu obrneme vnimanie :-)
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27270
Registration date : 2009-07-22

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty16.12.09 22:09

jas sum 26 nedela i duri sega ubavo go cuvstvuvam kako mrdka ama ne mrdka tuku udri ccc srce mamino Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 12 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?
Вратете се на почетокот 
Страна 12 of 13Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: