Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Заеднички или сопствен паричник

Go down 
+65
VASILICA
biljanag
Zvezdicka
bubamara***
Gabi*
jasmina,mina
Al-vik
Ivana-Lila
marina_daniel
soledad
Rozetka
petra26
sonja 35
lidija29
pepa
ирена
fibimk
sani-sandra
KATIC
lia
Pipolino
Lana
draganaskopje
sneze
margarita
kavadarcanka
delfin76
Mimi22
nnatasa
danielaval
Dragana
MamaMaja
Ves
Anjuska08
mirecv
Damjana
Kiki
Laura
bica
sunset
Strawberry
Mama Ane
Emilija
vedrana
vecki
tanjaaa
Emi
rich_bitch1
baby24
winnie the pooh
sanja-ve
milena p
marina_m
Natalija
sonjamfk
hormonce
lela
Viktorija78
ZeleniCka
Mimi
BaMbYnA
Kikic
mama
jasmina i ace
verce
69 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty09.12.08 8:58

Ние си имаме посебни новчаници ама парите ни се заеднички. На една сметка одат сите пари и секој си користи колку што му требаат се разбира со заедничко договарање и никогаш сме немале проблем за ништо.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty09.12.08 9:00

Јас кога живеев во заедница парите не ни беа заеднички со свекорот, свекрвата и деверот. Тие си плаќаа сметки некогаш, ние го полневме фрижидерот па после обратно. Во зависност од тоа кој како имал во одредени моменти. Сепак мислам дека и вака настануваат кавгите, ама среќа ова е веќе позади нас Smile
Вратете се на почетокот Go down
Strawberry
Почетник
Почетник
Strawberry


Female
Број на мислења : 54
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бебешко
Поени : 28636
Registration date : 2008-09-17

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty09.12.08 10:29

zaednicki ni e fondot, a so svekor mi i svekrva mi posebno
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28656
Registration date : 2008-10-29

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty09.12.08 12:12

milena p напиша:
ni e i dvajcata rabotime i imame zaednicki fond.sto e i normalno vo brak.

Isto taka
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty09.12.08 15:17

кај нас исто парите се заеднички.....важно е да имам асега кој колку допринесува не е важно.....нема јас волку ти толку се е подеднакво....дури мислам дека јас повеќе трошам........
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty09.12.08 15:17

bica напиша:
кај нас исто парите се заеднички.....важно е да имам асега кој колку допринесува не е важно.....нема јас волку ти толку се е подеднакво....дури мислам дека јас повеќе трошам........
Вратете се на почетокот Go down
jasmina i ace
Полуматурант
Полуматурант
jasmina i ace


Female
Број на мислења : 558
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 28603
Registration date : 2008-10-17

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty09.12.08 15:21

Ednas svekrvica veli:Dajte da vi gi cuvam platite oti mnogu trosite!
MM i veli: Заеднички или сопствен паричник - Page 2 739460 Заеднички или сопствен паричник - Page 2 739460 Заеднички или сопствен паричник - Page 2 739460 Заеднички или сопствен паричник - Page 2 739460 Заеднички или сопствен паричник - Page 2 739460
i jas tivko se smeev hihi hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28244
Registration date : 2008-12-25

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty27.12.08 0:45

Јас сум за сопствен паричник. Пробавме да штедиме заедно, помина некој месец, само јас ставав мои пари во фондот, тој ништо. Се правдаше немал пари овој месец, сега јас да сум ставела па тој следниот пат. Ќе дојдеше следниот пат и јас пак ќе ставев, тој пак немаше пари овој месец, можеби следниот и така во круг... Тогаш и јас решив да ја пробам истата тактика "немам пари овој месец" секој месец и толку беше заедничкото штедење.

Можам да замислам дека ако продолжевме да штедиме, дека тој ќе располагаше и одлучуваше за што да се потрошат заедничките пари. Вака почнав сама да штедам во банка, за неколку год. си заштедив 27 мои плати и си купив кола во готово.
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29653
Registration date : 2008-05-15

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty04.01.09 22:22

zaednicki-definitivno. Stojat na kupce, sekoj si zema kolku mu treba
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty04.01.09 23:42

Pa koj raboti uste so kes pari? Nie i dvajcata zemame plati, sekoj na svoj smetka. Prvo ne gledav koj sto plaka - tie se parite velev i ne e bitno. Ama taka mm si gi trosese site sto ke mu ostanat na negovata smetka (meraklija na pazarenje e:)) i pocnav dr. taktika. Sega toj plaka reziski trosoci, krediti i sekojdnevno pazarenje, a jas samo ako ima pogolem trosok od redovnoto. I vaka mnogu poveke zasteduvam od platata, no toa ne e moja tuku nasa zasteda.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty05.01.09 0:24

Bidejki jas sum nevrabotena morame da imame eden paricnik so koj jas raspolagam Very Happy zapravo sekoj den mu davam po 50 denari za kifla da ima da si kupi na rabota hihi hihi salata nastrana parite kaj nas stojat na edno mesto taka da na koj mu trebaat zema .
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28445
Registration date : 2008-11-29

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty05.01.09 0:35

Моите пари се мои, неговите се заеднички...хахах....се шегувам.....парите ни се заеднички, зависно кој во кој период зема плата...признавам кога сака да купи нешто поголемо секогаш се консултира, а јас некако веднаш знам да решам и да купам...дефинитивно мислам дека повеќе трошам, но некако и одлуките често ги остава на мене што да се купи
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty01.03.09 1:31

Отсекогаш сум навикната да имам свои пари а откако сум со мм мое и негово стана заедничко. Тој троши негова плата јас моја а кога треба за поголем трошок даваме кој колку има . Во секој момент е во ред да земам од негов паричник и тој од мој но си кажуваме кога и колку ради евиденција Заеднички или сопствен паричник - Page 2 >Јас оправдувам постоење на сопствен фонд , мм знае дека имам заштеда ама не знае колку , не ни ме прашал , знае дека тие ги сметам за -исто ко да не се мои- А што се однесува до свекор и свекрва , веке не ми се приближува кон нивна соба , глува да сум па се слуша , сме биле недомаќини , сме трошеле , не сме мислеле за деца да има . Стварно ме погаѓа тоа , како може некој кој секој ден гледа дека за детето се најудобно , квалитетно и добро купуваме и планираме и пак да зборува глупости . ММ ич не се замара со нив ама мене ми е тешко оти повеќето нешта јас ги купувам за детето, прегледи , пат , се јас организирам , затоа ќе почнам да делам мое твое , мм е супер , ама грешката ја направивме што во оваа куќа инвестиравме многу пари и пак треба да ги трпиме нивните коментари .Понекогаш мислам дека ќе ставиме потстанари овде а ние ке се иселиме.Се распишував многу ама некогаш многу тешки зборови слушам а знам колку вредно и трудољубиво сме работеле и двајцата
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28464
Registration date : 2009-01-27

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty01.03.09 15:13

Ние имаме три зеднички деца, а не парите дали се заеднички. :afro:
Парите се заеднички двајцата имаме картички, кредитни,
дебитни, маж ми води сметка кај има и колку, а ја само
трошам.
Сум си на јаредила ептен.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty01.03.09 16:39

Кај нас има само еден паричник во кој мм ја става платата кога ке ја донесе и после од него само вадиме и јас и тој на кого за што му треба hihiи после ке го слушнам вели леле кај отидоа парите
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Полуматурант
Полуматурант
winnie the pooh


Female
Број на мислења : 783
Age : 41
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 29125
Registration date : 2008-08-24

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty01.03.09 18:44

vrti suci po podmiruvanje na site smetki, kredit i sl, nemame ni zaednicki ni sopstven Smile
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Прваче
Прваче
danielaval


Female
Број на мислења : 369
Age : 40
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 28414
Registration date : 2008-11-21

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty01.03.09 19:16

парите ни се заеднички си земаме кој колку му треба за сметки пазарење но имаме и двајцата црн фонд и го оправдувам тоа тие се пари во куќата и сигурно ќе се потрошат за нешто корисно и убаво изненадување еве на пример на мм црниот фонд му се наоѓа за слатки изненадувања како што се 8 март,роденден, годишнина а јас мојот го трошам за фризер на децата нешто екстра да им се купи
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty02.03.09 12:00

a koga mazot ne raboti i ziveete od platata na zentata? sve treba da mu se prikaze? Sega ima dve verzii:
1. toja bara rabota zato sto stvarno mu znaci da pocne da pridonesuva? ili
2. bara rabota za da ne ja najde?
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28600
Registration date : 2009-01-04

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty02.03.09 12:04

otkako se verivme parite odat kaj mene posto jas sum po ekonomicna.Ne zarabotuvam momentalno ama platata ide kaj mene podmiruvame smetki toa sto ke ostane se trosi za sekojdnevni trosoci i za mm za na rabota.Nikogas ne sme delele moe tvoe se e zaednicko i za se sto trba zaedno odlucuvame.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty02.03.09 12:48

Poslednive nekolku godini ne se sekavam koga posleden pat sum trgnala pari od plata na strana, nekako ne ostanuva za trganje na strana ama sto da se pravi.Nekogas se nerviram a nekogas si vikam samo zdravje da ne sluzi pa parite ke gi zarabotime
Inakusekogas gi planirame zaedno parite , i jas licno mislam deka ne e ubavo zenata ili mazot da imaat skrisni pari toa znaci deka nemaat doverba eden vo drug
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty02.03.09 14:19

[quote="delfin76" i jas licno mislam deka ne e ubavo zenata ili mazot da imaat skrisni pari toa znaci deka nemaat doverba eden vo drug[/quote]

Да , ама треба да помине некое време дур потполно да увидиш колку е некој одговорен на тоа поле . Има луѓе кои си се опуштааткога знаат дека некој друг тргнал настрана , па затоа ,ако не е итно и битно не мора ни да знае барем така мислам засега во првите заеднички години !
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty02.03.09 14:35

Мојот е црвен, на мм црн Smile Ама парите братска делба Smile кој за што му треба си зема, со најава се разбира, Он најчесто вади и дели Smile
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty03.03.09 10:03

Иако тој заработува парите ни се заеднички и се на една сметка само што јас повеќе трошам мора така да биде тој не е тука и јас сум дома сама со дете и затоа кај мене мора да има повеќе пари
Вратете се на почетокот Go down
margarita
Прваче
Прваче
margarita


Female
Број на мислења : 343
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : supeeeerrrrr
Поени : 28164
Registration date : 2009-02-07

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty03.03.09 10:14

Zaednicki ni bea i koga odev na rabota i sega koga ne odam, kaj nas nema toa moe tvoe
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty06.03.09 13:13

Заеднички се разбира , многу се нели парите па ќе се делиме хехехе.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Заеднички или сопствен паричник
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: