Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Заеднички или сопствен паричник

Go down 
+65
VASILICA
biljanag
Zvezdicka
bubamara***
Gabi*
jasmina,mina
Al-vik
Ivana-Lila
marina_daniel
soledad
Rozetka
petra26
sonja 35
lidija29
pepa
ирена
fibimk
sani-sandra
KATIC
lia
Pipolino
Lana
draganaskopje
sneze
margarita
kavadarcanka
delfin76
Mimi22
nnatasa
danielaval
Dragana
MamaMaja
Ves
Anjuska08
mirecv
Damjana
Kiki
Laura
bica
sunset
Strawberry
Mama Ane
Emilija
vedrana
vecki
tanjaaa
Emi
rich_bitch1
baby24
winnie the pooh
sanja-ve
milena p
marina_m
Natalija
sonjamfk
hormonce
lela
Viktorija78
ZeleniCka
Mimi
BaMbYnA
Kikic
mama
jasmina i ace
verce
69 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty03.12.08 17:09

Со партнерот имате заеднички или секој својата плата ја става во свој џеб?Што мислите за прекривањето пари еден од друг?Јас знам многу жени што имаат така наречен скриен или црн фонд на пари од сопругот го оправдувате ли тоа?
Вратете се на почетокот Go down
jasmina i ace
Полуматурант
Полуматурант
jasmina i ace


Female
Број на мислења : 558
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 28603
Registration date : 2008-10-17

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty03.12.08 17:12

e bas sum protiv toa krienje na pari od soprugot.Pa znaete kakvi kavgi ima potoa a koga togas ke se doznae.Mislam deka so zaednickiot paricnik imas poveveke benificii hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty03.12.08 17:16

Па до некаде оправдувам.Мајка ми од секогаш си има тргнато пари на страна за кои таткко ми не знае.Оти татко ми е голем трошач,ич не го бива за штедење.
А ние сега за сега со мм на едно место ги ставаме парите.Така правевиме вке две-три години.Ама се си мислам дека понатаму во иднина и јас така ке тргам пари на страна.Ама нема да ги кријам од мм туку само не му ги давам.ха ха
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty03.12.08 17:19

Nie ne zemame posebni plati tuku sto ke ostane ili ako ostane za nas od karot dobro.Parite ni se zaednicki .No jas imam svoj crn fond .Ne kojzane kolk golem no go imam mm znae deka imam no neznae kolku.Jas smetam deka e vo red da ima zenata svoi crni fondovi od pricina sto poveketo mazi se rigorozni koga stanuva zbor za sopingot.Na primer sum izlegla vo grad i sum videla nekoe parce garderoba i sakam da si go kupam i ne mora da se sovetuvam dali moze da go kupam ili dali e sega vreme toa da go kupam no so mojot crn fond si go kupuvam.Toa e se individualno
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
jasmina i ace
Полуматурант
Полуматурант
jasmina i ace


Female
Број на мислења : 558
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 28603
Registration date : 2008-10-17

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty03.12.08 17:38

Vo red e koga mazot znae ,toa da ,makar i da neznae kolku
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty03.12.08 18:03

Ajde jas da odgovoram.Nie imame zaednicki toes jas ne odam na rabota i od biznisot semeen sto ke ni ostane zaedno go stavame.Jas prasav za skrieni pari za koi mazot ne znae a i jas kaj mene vo tasnta ili deckite kasicki imam nekoj denar ako nego go nema a mi trebaat za vo prodavnica ama toj gi znae.Sekogas i toj mi ima kazano za sto go ima potroseno sekoj denar mene taka mi se dopaga da ima razbiranje a ne lazi. Kako sto kaza Jasmina toa brgu se doznava i ima golemi karanici.Jas nikako ne go opravduvam krienjeto pari.Dve moi prijatelki postojano krijat pari od mazite imama butik i sto se veli nikoj ne im vodi evidencija pa tie si zemaat kolku sakat za soping.Kupuvaat razni raboti za decata sto nimalku ne se potrebni a gi lazat deka im se od rodenden ili taka nesto e toa nikako ne fo sakam.
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29366
Registration date : 2008-05-04

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty04.12.08 22:15

nasite pari idat na edna smetka ..samo sekoj si ima svoja kartica.... skireno pari nikogas .... deka sekogas e toj sto vika ova da kupis toa da kupis ova mi se sviga .. deka jas ne torsam skoro ic ..a i on ne e po trosenjeto . pogotovo sega deka renovirame ( sega veke 3 god se de Smile ) se e na kup otvoreni karti .. ako stigne cek ili sl ke se konsultira so mene da go stavam na smetka ili na kreditot za kuka ... i stalno se dogovarame .... a mrzam i ko majka mi. taa ima isto ko nas ne vadi nikad pari mu objasnuva na tatko mi za toa i trebale 50 evra i sl... duri i ja karame jas i sestra mi ... i za sto i da kupi DA GO PRASAM TATKO TI e togas mi odi na nervi .. a ne deka tatko mi i zabranuva taa e takva , sekogas toa go vika ...a krienje na pari tuk tam ke se najdat ako ne denes ama po izvesno vreme ke se doznae Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Прваче
Прваче
Mimi


Female
Број на мислења : 286
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28896
Registration date : 2008-08-01

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty04.12.08 22:19

Заеднички и сопствен, и двата. Не дека сопствениот треба да е скришен, туку сепак мислам дека треба да постои, ама не на штета на заедничкиот.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty04.12.08 22:21

Jas ne znam za mene, uste imam samostoen budzet Very Happy Ama majka mi sekogas ima pari skrieno vo crniot fond Smile)) E sega... jas mislam deka ne bi pravela taka, ama ke vidime Very Happy

Tatko mi znajt deka ima taa skrieno pari, ama ne znajt kolku pari imat Smile Ama pa taa ko ke gi skriet i amin trosenje, epten vo itni slucai, sto e odlicno, zasto koga ke se snemaat pari taa sekogas imat da izvadit od negde. Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Viktorija78
Полуматурант
Полуматурант
Viktorija78


Female
Број на мислења : 524
Age : 45
Локација : Doma
Поени : 28635
Registration date : 2008-09-13

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty04.12.08 22:25

I nie sme taka zaednicki i sekoj svoj, a ne na steta na zaednickiot. mm znae kolku pari imam moi mesecno, i odprilika na sto gi trosam, do sega ne sum kriela , moze samo sitna laza na primer, mu vikam deka sum na kraj so parite, a imam pari za eden frizer, mislam toa ne e nekoe krienje.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty04.12.08 22:30

Nie imame edna smetka,a sekoj si ima svoja karticka.Ne krijame pari eden od drug,neka se ima crn fond ama neka znae partnerot,a ne skrisno.Nitu pak moite roditeli kriele eden od drug.
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-31

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty04.12.08 23:35

Јас веќе ни црн ни бел фонд немаме hihi Додека работев секогаш имав пари на страна,ама мм ги знаеше.Заеднички ги трошевме,а сега не работам и пак се парите кај мене...
Паре нису проблем,пара нема!!! hihi
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty06.12.08 12:08

zednicki fond imame. gi stavame na edno mesto i sekoj si zima koga mu treba. smao od koga dojde zenata sto ni go cuva deteto, gi trgnavme parite na drugo mesto i sega mi e smrt koga ke mi trebaaat i baram od mm. ajde uste malku pa pak po staro.
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29102
Registration date : 2008-08-30

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty06.12.08 12:28

Mimi напиша:
Заеднички и сопствен, и двата. Не дека сопствениот треба да е скришен, туку сепак мислам дека треба да постои, ама не на штета на заедничкиот.

Точно така. Заедничкиот за секојдневни трошоци околу сметки и храна, сопствен за мои потреби. Отсекогаш сум била самостојна и сум имала мои пари, па не планирам да барам од мм. Сега за сега добро ги распределувам има и за заедничкиот и за сопствениот.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28854
Registration date : 2008-10-30

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty06.12.08 12:29

jas ne rabotam taka da ne mozam da krijam pari od mm negovite zaedno si gi trosime.mi ostava kolku mi treba i zatoa mislam deka nema potreba da go lazam samo mnogu trosi kaj mene da se mislam ke ni ostanuva nesto i za nastrana
Вратете се на почетокот Go down
milena p
Полуматурант
Полуматурант
milena p


Female
Број на мислења : 611
Age : 41
Локација : sekade po malku
Расположение : very good
Поени : 28834
Registration date : 2008-09-19

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty07.12.08 16:47

ni e i dvajcata rabotime i imame zaednicki fond.sto e i normalno vo brak.
Вратете се на почетокот Go down
sanja-ve
Прваче
Прваче
sanja-ve


Female
Број на мислења : 365
Age : 38
Локација : veles
Расположение : odlicno
Поени : 28370
Registration date : 2008-11-20

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty07.12.08 16:49

i nie imame zaednicki paricnik
nikogas ne delime tebe volku mene tolku
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Полуматурант
Полуматурант
winnie the pooh


Female
Број на мислења : 783
Age : 41
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 29125
Registration date : 2008-08-24

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty07.12.08 16:59

zeadnicki
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29153
Registration date : 2008-07-29

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty07.12.08 17:00

I nie ne delime pari ova e moe ova tvoe ,se znae nasi si se i kraj na kogo mu treba si zima bez da go prasa drugiot.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty07.12.08 20:41

i koga rab a i sega koga ne odam na rabota site pari se zaednicki i stojat na mesto dostapno i za dvajcata.koga veke se drugo delime zasto ne i parite
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty07.12.08 21:19

кај нас е заеднички, нема можности многу од креирање на црни фондови, исцрпени се
Вратете се на почетокот Go down
tanjaaa
Полуматурант
Полуматурант
tanjaaa


Female
Број на мислења : 625
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени : 28749
Registration date : 2008-09-11

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty07.12.08 23:46

nie imame zaenicki paricnik ustvari jas nemam nikakov zaso ne zemam plata heheh
maz mi me finansira seuste a zdravje i koa ke se vrabotam bi sakala da nema delenje na parite nego se da bide na kup i taka mislam deka e podobro i ima poveke sansa da se zastedi otkolku sekoj baska
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty07.12.08 23:49

novcanici imame razlicni ama parite se zaednicki
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29603
Registration date : 2008-03-06

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty09.12.08 8:54

Kaj nas e zaednicki i mislam deka taka treba i da bide, pa neli brakot e zaednica. Poznavam i takvi sto sekoj za sebe si ja trosi platata ama tie imaat obezbedeno se od mama i od tato i nemaat potreba da se borat da dobijat ili da dojdat do nesto..................i udri na trosenje
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty09.12.08 8:57

И кај нас ако имаме секој свој новчаник парите се заеднички. Целите ни се заеднички, желбите....

А ако живеете во заедница, и тогаш парите се заеднички (со луѓето со кои што живеете) или не? Само учествувате во сметките и дневните трошоци или се ви е заедничко?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Заеднички или сопствен паричник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички или сопствен паричник   Заеднички или сопствен паричник Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Заеднички или сопствен паричник
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: