Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Воведување дополнителна исхрана!

Go down 
+92
mis
maskoe
butterfly
Stefani Vasilkova
Misticia
babysara
anetapp
sanja_
Nataly
tanjasofija
ирена
NatalijaS
D-r Lidija Pazdrijan
BILE-ENA
cacika
kavadarcanka
BiljanaM
TINCE
baby24
Jovana's mom
Mama Ane
Pipolino
elench
dance.bojan
natashan.
mama X
Denicija
MamaMaja
bubamara
Deni
Pravnicka28
Leona's mom
Пандорче
rich_bitch1
lidija29
Sanja_Ivana
sunset
oliverap
Damjana
Dragana
magi
Anika
danielaval
sneze
jana_aerodrom
Sun
marinadi
Bela
Mimi22
sanja-ve
mama
taci
BubeM
bella*
Bjork
Anjuska08
Kikic
verce
tanja_sr
tanja_simon
Ilince
Ves
Juni08_Andrea
vecki
avanturistka
nikolina008
Lili
sonja colakova
Mimi
Svetlana
marina_pp
Sandra_Anja
Viktorija78
Emilija
biljanag
Kinky
sashka26
georgina
sonja28
Monika
elena petkovik
vesna velkova
obicna
Nate_David
eliza
moja Ina
STAR *
Goca
Elena&Angelina
Big Sister
daniela
Emi
96 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 31 ... 42  Next
АвторПорака
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29019
Registration date : 2008-12-07

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty16.02.09 23:36

E bas zaboravam da prasam - koga se dava cveklo na bebinja? Jas na Damjana ne i davam, ama nizok ni e hemoglobinot. Neznam koga da pocnam po malku da i davam.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28450
Registration date : 2008-11-29

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty16.02.09 23:38

Мислам дека нас педијатарот ни рече од 6 месеци, ама јас уште не сум и дала. Сакам да и го дадам со сок од јаболко, ама она не пие сок, а посебно не од јаболко. Немам идеја со што друго?
Вратете се на почетокот Go down
elench
Почетник
Почетник
elench


Female
Број на мислења : 26
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 28418
Registration date : 2008-10-29

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 9:53

Ја имам книгата “Здрава исхрана на Вашето дете“ од Валентина Дамчевска Поповска и таму пишува дека сок од цвекло може да се дава на доенчиња со навршени 5 месеци. Истото ни го потврди и педијатарот.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28764
Registration date : 2009-02-01

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 10:08

elench напиша:
Пред околу 18 дена почнавме со немлечна храна (прво со сок од јаболко, па крушка, потоа кашичка од јаболо и пасирана банана - од кои јадеше едвај две-три лажичиња). Викендот и направив сок од морков, цвекло и јаболко измешан со вода од кој можеби испи околу 10мл. Предходните две вечери се буди со плачење и грчеви во стомачето. Мајки дали и вие сте имале ваков проблем со воведување на дополнителна храна?

citam tuka sokovi od kruska davaat na mali bebcinja.Kruskata ne se dava na tolku malo bebe mozebi nekade posle prvata godina a isto znam i za cvekloto.
Sepak e individualno od dete do dete filip postojano se grcese od sokovite od kruski . Aod cvekloto duri posle tretata godina pocna da go podnesuva bez bolki vo meseto
Najverovatno meseto i e osetlivo zatoa vnimavaj sto i davas
Damjana напиша:E bas zaboravam da prasam - koga se dava cveklo na bebinja? Jas na Damjana ne i davam, ama nizok ni e hemoglobinot. Neznam koga da pocnam po malku da i davam.


ne bi ti preporacala cveklo
crvenite ovosja se davaat posle prvata godinka
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29668
Registration date : 2008-05-09

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 12:52

pipolino, greska si.
Najcesto se zapocnuva so jabolko, so kruska, so banana, so kajsija, so praska, so sliva, so lubenica, so dinja i so tikva, vo zavisnost od sezonata.
Citratnite ovosja (portokal, limon, kivi i citron) imaat potencijalno alergiziracko svojstvo i ne treba da se davaat na decata do krajot na prvata godina.
Ovosje koe nemoze da se lupi (jagodi kapini, borovnica i ribizla) se dava po prvata gofina od zivoto na deteto (tesko se mijat i mozna e alergija.)

Svez zelencuk moze da se dava kako sok koj se prigotvuva so rendanje ili so miksiranje (domati, krastavici, cveklo). Kasi od zelencuk se prigotvuvaat od svez sezonski zelencuk. Se preporacuva kombinacija od eden podzemen (korenest) i od eden nadzemen (listest) zelencuk pr. kompir so spanak, morkov so karfiol, tikvicka so morkov.
MEsunkastiot zelencuk (grav grasok, leka i boranija) se dava vo poslednite 3 meseci od prvata godina. Se prigotvuva varen i pasiran. Pri negovot prigotvuvawe treba da se potopi vo voda, da se frli vodata vo koja bil potopen, da se nalee cista voda i da se svari. IZbegnuvajte da upotrebuvate smrznat zelencuk.
Izvadoci od "Sovremeni stavovi za ishrana na doencinjata i malite deca".
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28958
Registration date : 2008-08-12

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 13:05

Kupiv i jas denes od Hipp ima novi kasicki sto se pravaat doma so mleko ili bez, jas zemav so mleko no odposle razmisliv nie koristime aptamil a vo nejze ima Hipp adaptirano i ne znam sto da pravam.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29914
Registration date : 2008-08-26

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 14:15

Koristi si gi site kasicki koi ke ti fatat oko.
Za Aleksej upotrebuvam mleko (adaptirano) Nestle junior, a jade i Hipp kasi, i Nestle, i Milupa i Lino.
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28958
Registration date : 2008-08-12

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 14:27

Da ama ovaa na Hipp e zaedno so mleko znaci ima Hipp adaptirano mleko vo sostavot i se rastvora samo so voda.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28605
Registration date : 2009-01-04

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 14:32

јас го дојам и ми рече педијатарот да не подготвувам кашички со адаптирано како што се гризолино оризолино и сл а дека може да ги давам тие што во себе содржат млеко така да слободно давај ги.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29914
Registration date : 2008-08-26

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 14:50

Mimi, zasto pedijatarot ti rekol da ne gi spremas kasickite so adaptirano?
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28469
Registration date : 2009-01-27

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 14:53

Mimi22 напиша:
јас го дојам и ми рече педијатарот да не подготвувам кашички со адаптирано како што се гризолино оризолино и сл а дека може да ги давам тие што во себе содржат млеко така да слободно давај ги.

Мими и јас пошто го дојам Максим воопшто не му подготвувам кашички со адаптрано млеко,
ниту тие што содржат млеко.
Купувам житарици, ги варам и завистина многу брзо со малку водичка спремам кашичка.
После и додавам јогурт, кој за бебиња што се доени е подобар од адаптирано млеко.
Му користи на системот на варење на храна.
Како растеше додавав тука и јајце и крем сир.
Секој ден правам различни комбинации на житарки, а помал дур беше палента и оривче.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28605
Registration date : 2009-01-04

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 15:00

Kinky напиша:
Mimi, zasto pedijatarot ti rekol da ne gi spremas kasickite so adaptirano?
Незнам зашто ама кога прашав какво да земам ми рече да ги правам со мое.А овие што содржат во нив може да ги давам.И јас незнам ама така правам
Вратете се на почетокот Go down
Пандорче
Прваче
Прваче
Пандорче


Female
Број на мислења : 189
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 28218
Registration date : 2008-12-17

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 15:05

Auuu a jas pak takvite kasicki so pisuva deka se pravat so voda (imam edna na Humana-prvo jadenje za bebinja) nekogas i so moe mleko mu gi pripremam na Jovan, iako pisuva deka vo sostavot ima i adaptirano mleko.
Lele sega me fati strav!!! Kazuvajte ako znaete zosto e loso toa???
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29914
Registration date : 2008-08-26

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 15:11

Jas na pocetok mu gi spremav so moe mleko, a koga pocna kolicinski poveke da jade, ne mozev tolku da se odmozluvam, pa pedijatarot ni rece so adaptirano da mu gi pravam. Mnogu mal izbor na kasicki ima koi se spremaat so voda, a i tie vo svojot sostav imaat adaptirano mleko vo prav, pa ne mi e jasno kade e tuka razlikata.
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28469
Registration date : 2009-01-27

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 15:15

Пандорче напиша:
Auuu a jas pak takvite kasicki so pisuva deka se pravat so voda (imam edna na Humana-prvo jadenje za bebinja) nekogas i so moe mleko mu gi pripremam na Jovan, iako pisuva deka vo sostavot ima i adaptirano mleko.
Lele sega me fati strav!!! Kazuvajte ako znaete zosto e loso toa???

Не е лошо за ништо, само што е многу калорично ако го правиш со млеко.
Баш поради тоа што на бебе ако мајката има млеко, а оно убаво цица,
не му е потребна дохрана со уште млеко.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
elench
Почетник
Почетник
elench


Female
Број на мислења : 26
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 28418
Registration date : 2008-10-29

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 16:25

bella мене книгата ми е поклон. На насловната страна го има знакчето на Zepter, најверојатно ја има во Zepter. Сепак ќе прашам од каде е купена, па ќе пишам дополнително.
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28469
Registration date : 2009-01-27

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 16:36

Sanja_Ivana напиша:
Незнам, ама несакам да и дадам таков сок со шекер на ИВана, утре ке одиме на вакцина, и ке и кажам на докторката за ова, ке ми каже дали да и дадам или не, можеби не е штетен ама како што читав нетреба да се дава ниту шекер ниту сол ниту други зачини.
Имам една каша од јаболко на Фрутек, на лсиката има само јаболко, а во составот пишува дека има оризово брашно. Ако не прочитав првата каши~ка на Ивана ке беше Јаболко со Оризово брашно.

Sanja ni jas ne sum mu davala i uste ne mu davam kasicki vo koi ima dodadeno seker.
Nisto osven sliva koga ima zapek ili ovaa sto ja spomnav so zipkata.
Koga pocnav da mu davam meso, tolku se macese sirototo sto morav. Gi imam doma samo od taa pricina.
Inaku ni sol, ni seker ne jade ni Maksim uste.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29475
Registration date : 2008-06-14

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 17:54

Damjana напиша:
E bas zaboravam da prasam - koga se dava cveklo na bebinja? Jas na Damjana ne i davam, ama nizok ni e hemoglobinot. Neznam koga da pocnam po malku da i davam.
Јас првпат му дадов цвекло на Леон од како наполни 6 месеци по препорака на педијатарот,баш заради хемоглобинот.
Му го варам цвеклото со ориз и го пасирам.Си го ручкаме без проблем!
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30104
Registration date : 2008-01-11

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 19:17

Ovde nemozam da najdam cveklo nevareno,osven gotovo vo tegla.Dali od toa smeam da mu dadam? Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 121539
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28605
Registration date : 2009-01-04

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty17.02.09 19:19

procitaj go sostavot.Mislam deka nema nesto sto bi mu stetelo ama sepak procitaj sto ima vo nego
Вратете се на почетокот Go down
Пандорче
Прваче
Прваче
Пандорче


Female
Број на мислења : 189
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 28218
Registration date : 2008-12-17

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty18.02.09 12:03

Denes mu pravev peceno jabolko i na moe ogromno iznenaduvanje epten mu se bendisa i celo si go izede, iako jas go probav pa i ne bese kojznae so:)))))
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29064
Registration date : 2008-11-14

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty18.02.09 12:40

Juni08_Andrea напиша:
Ovde nemozam da najdam cveklo nevareno,osven gotovo vo tegla.Dali od toa smeam da mu dadam? Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 121539
Mislam deka vo toa ima sol, zacini i ocet. Proveri ubavo.
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29668
Registration date : 2008-05-09

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty18.02.09 15:46

Nema taze cveklo da kupis tamu?
Вратете се на почетокот Go down
Leona's mom
Почетник
Почетник
Leona's mom


Female
Број на мислења : 78
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : одлично!
Поени : 28238
Registration date : 2008-12-10

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty18.02.09 22:02

Мамички, а од кога се дава на бебушот јогурт, кисело млеко?
А и јас баш се прашував кога се почнува со цвекло?
И ме интересира дали цвеклото се вари пред да се даде?
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28605
Registration date : 2009-01-04

Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty18.02.09 22:56

K.mleko jas sega mu go vovedov jogurtot malku pokasno a cvekloto moze od 5 mes.Poubavo na pocetok vareno
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 20 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воведување дополнителна исхрана!
Вратете се на почетокот 
Страна 20 of 42Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 31 ... 42  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Споменар-
Отиди до: