Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Воведување дополнителна исхрана!

Go down 
+92
mis
maskoe
butterfly
Stefani Vasilkova
Misticia
babysara
anetapp
sanja_
Nataly
tanjasofija
ирена
NatalijaS
D-r Lidija Pazdrijan
BILE-ENA
cacika
kavadarcanka
BiljanaM
TINCE
baby24
Jovana's mom
Mama Ane
Pipolino
elench
dance.bojan
natashan.
mama X
Denicija
MamaMaja
bubamara
Deni
Pravnicka28
Leona's mom
Пандорче
rich_bitch1
lidija29
Sanja_Ivana
sunset
oliverap
Damjana
Dragana
magi
Anika
danielaval
sneze
jana_aerodrom
Sun
marinadi
Bela
Mimi22
sanja-ve
mama
taci
BubeM
bella*
Bjork
Anjuska08
Kikic
verce
tanja_sr
tanja_simon
Ilince
Ves
Juni08_Andrea
vecki
avanturistka
nikolina008
Lili
sonja colakova
Mimi
Svetlana
marina_pp
Sandra_Anja
Viktorija78
Emilija
biljanag
Kinky
sashka26
georgina
sonja28
Monika
elena petkovik
vesna velkova
obicna
Nate_David
eliza
moja Ina
STAR *
Goca
Elena&Angelina
Big Sister
daniela
Emi
96 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 27 ... 42  Next
АвторПорака
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30368
Registration date : 2007-12-29

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty28.01.09 19:25

pa sto znam bube ,pedijatarot mi rece deka moze da i go dadam gorenavedenoto.sepak poveke da ostane ovoj mesec na sokcinja a od nareden na kasicki.plus na adaptirano mleko e ne ja dojam
Вратете се на почетокот Go down
Sun
Полуматурант
Полуматурант
Sun


Female
Број на мислења : 717
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 28686
Registration date : 2008-10-12

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty28.01.09 19:34

rich_bitch1 напиша:
Sun напиша:
bas denes i napraviv sok od sveza mandarina ama i go razrediv so vodicka mi bese strav da i go dadam taka

sum kolkava e mila?i nie doma imame domasni mandarini vo dvor ni rastat pa posto naskoro ke pocneme so sokcinja da znam dali smeam da i davam.i kako go podgotvuvas?
dali iste sokcinja treba da se razreduvaat so voda?
tocno e deka se davaat nad 1 godina,ama jas sum kriva sto ja jadev pred nejze i dusice kako me gledase pa i dadov da lizne od mandarinata i tolku mnooogu i se dopadna i mi bese zal da ne i dadam i zatoa i iscediv mandarince i go razrediv so voda 30ml sok so 30 ml vodicka i si go ispi celo i eve nema nisto do sega nikakva reakcija
Вратете се на почетокот Go down
Bela
Полуматурант
Полуматурант
Bela


Female
Број на мислења : 526
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28357
Registration date : 2008-11-28

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty28.01.09 19:39

Јас имам една брошурка за исхрана на малите, и во неа портокал, лимун, грејпфрут, грозје, лубеница и мандарина се даваат од 8-ми месец.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29064
Registration date : 2008-11-14

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty28.01.09 20:02

значи на различни места различно
а зошто не наведуваат кои се причините што точно од тој месец смее да се дава одредена храна или пак зошто не смее
Вратете се на почетокот Go down
Пандорче
Прваче
Прваче
Пандорче


Female
Број на мислења : 189
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 28218
Registration date : 2008-12-17

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty29.01.09 13:24

Majki da Ve prasam od koga pocnavte da im davate na vasite bebcinja portokal i mandarina???
Nie nekolku vkusovi vekje probavme... i nekoi gi sakame a nekoi ic Smile))
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29754
Registration date : 2008-07-11

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty29.01.09 13:27

После 1 годинка, некаде пишува дека може и после 9 месеци но не би ги дала толку рано.
Вратете се на почетокот Go down
Пандорче
Прваче
Прваче
Пандорче


Female
Број на мислења : 189
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 28218
Registration date : 2008-12-17

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty29.01.09 13:32

Ve prasuvam zasto edna moja drugarka mandarina na svojata cerkicka i dade vo 6 mesec i se bese Ok!
Imam mnogu mesani kasicki (sto mu gi donele na Jovan i vo tie ima i portokal i mandarina) i neznam od koga da pocnam da mu gi davam
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29754
Registration date : 2008-07-11

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty29.01.09 13:35

Не е страшно ако проба, но има деца кај кои предизвикуваат егзема или исфрлање. Можат да бидат и алергени па затоа се препорачуваат со наполнета 1 година.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30175
Registration date : 2008-02-15

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty29.01.09 13:39

Детенцето ти е мало само 4 месеци сега нетраба ни никво друго сокче да пие освен да цица а камо ли мандарина.Ние добивме дозвола од лекарката од 7 месеци дека и ние не сакавме ништо од овошје ама започнавне дури од 10 месеци.Цитрусното овошје како што кажа Емилија може да предизвика алергија.
Вратете се на почетокот Go down
Пандорче
Прваче
Прваче
Пандорче


Female
Број на мислења : 189
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 28218
Registration date : 2008-12-17

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty29.01.09 13:43

verce напиша:
Детенцето ти е мало само 4 месеци сега нетраба ни никво друго сокче да пие освен да цица а камо ли мандарина.Ние добивме дозвола од лекарката од 7 месеци дека и ние не сакавме ништо од овошје ама започнавне дури од 10 месеци.Цитрусното овошје како што кажа Емилија може да предизвика алергија.

Ne mislev za sega, si prasuvam od koga Vie pocnavte Smile))
Pozdrav!
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29907
Registration date : 2008-07-14

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty29.01.09 17:10

Kinky напиша:
Nie posle edna godina pocnavme so citrusi:)

Isto i nie, pleka pocnuvame so se sto ne sme upotrebuvale, samo ne cokoladi, kolaci, torti itn...
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29914
Registration date : 2008-08-26

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty30.01.09 14:51

Nekoi deca imaat genetska predispozicija na alergii, kako Aleksej.
Zatoa cekavme edna godinka, pa i podoglo.
Inace... radi predostroznost se preporacuva taa vozrast, a ete neko probuvaat i porano, na decata ne im e nisto. Odluka na majkata:)

I vo nasata shema pisuva od 9-10 mesec, ama pedijatarot ni rece od 12, i jas ja poslusav.
Mislam deka nema steta ako se poceka, tuku samo ako se izbrza so nekoja potencijalno alergena namirnica. Nikogas ne znaeme kako se izreagira detskiot organzam, bez razlika dali e genetski predisponiran ili ne. Pogotovo ako se naogja vo nekoja osetliva sostojba, nastinka, ili skraja da e infekcija, bolest. Togas bas i ne se preporacuva voveduvanje nesto novo, dodeka ne se oporavi deteto.
Jas cekam sekogas maaalkucka podolgo, za site namirnici. Pa, eve go Aleksej, zdrav prav, so kilaza ko za 3 godisno dete:))) (pu pu:) ).

Mislam deka za doeni deca, najoptimalen pocetok na pocnuvanje so dohrana e 6 meseci, a za bebe na adaptirano mleko, 5. Se drugo ke jadat i pijat cel zivot, samo maminoto mleko dodeka se bebinja. I zatoa ne razbiram zasto nekoi majki brzaat so dohranata.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Прваче
Прваче
Mimi


Female
Број на мислења : 286
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28901
Registration date : 2008-08-01

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty30.01.09 15:28

rich_bitch1 напиша:
vaka ja sega se vrativ od pedijatar i mi go kazaa slednoto:deka moze da pocnam so sok od jabolka,krusa morkov i kasicka od istite ovie produkti plus mozam i banana i oriz da davam.e sega za sokcinja znam kako da i dadam me intresira kasickite dali treba mleko ili voda da im dodavam?i ako da kakvo mleko zs ja ne dojam emi.i uste nesto orizot kako da go spremam?

Кашичките мислам дека е поубаво да ги правиш со млеко. А за оризот, може да купиш мелен ориз за бебиња. Го имаше во Веро. Провери.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30775
Registration date : 2008-05-05

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty30.01.09 15:31

jas kasicki im pravev so melen oriz ke go svarev i vo nego stavav jabolko ili drugo ovosje pasirano a sokovite pocetokot ki razreduvav so voda
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29064
Registration date : 2008-11-14

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty30.01.09 15:39

Ние сега се вративме од педијатар и ни рекоа да почнеме по малку со кашички. Без сокчиња. Мене педијатарот ми препорача јаболко, круша, банана и тиква.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29907
Registration date : 2008-07-14

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty30.01.09 15:45

Bube, da ne ti se mesam, ama mislam deka juznoto ovosje ne se dava kako pocetna ishrana
Kinky напиша:Nekoi deca imaat genetska predispozicija na alergii, kako Aleksej.
Zatoa cekavme edna godinka, pa i podoglo.
Inace... radi predostroznost se preporacuva taa vozrast, a ete neko probuvaat i porano, na decata ne im e nisto. Odluka na majkata:)

I vo nasata shema pisuva od 9-10 mesec, ama pedijatarot ni rece od 12, i jas ja poslusav.
Mislam deka nema steta ako se poceka, tuku samo ako se izbrza so nekoja potencijalno alergena namirnica. Nikogas ne znaeme kako se izreagira detskiot organzam, bez razlika dali e genetski predisponiran ili ne. Pogotovo ako se naogja vo nekoja osetliva sostojba, nastinka, ili skraja da e infekcija, bolest. Togas bas i ne se preporacuva voveduvanje nesto novo, dodeka ne se oporavi deteto.
Jas cekam sekogas maaalkucka podolgo, za site namirnici. Pa, eve go Aleksej, zdrav prav, so kilaza ko za 3 godisno dete:))) (pu pu:) ).

Mislam deka za doeni deca, najoptimalen pocetok na pocnuvanje so dohrana e 6 meseci, a za bebe na adaptirano mleko, 5. Se drugo ke jadat i pijat cel zivot, samo maminoto mleko dodeka se bebinja. I zatoa ne razbiram zasto nekoi majki brzaat so dohranata.

Celosno se soglasuvam so ova, istoto i nie go praktikuvame. Ne znaci ako momentalno nema nikakva reakcija na nesto, deka posle nema da se pojavi, pa da se cudime od sto e. A, se e od ishranata
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29019
Registration date : 2008-12-07

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty30.01.09 16:03

Jas denes bev na pedijatar, Damjana ke polni sega 5 meseci. Mi vika - sto jadete? I vikam sokcinja po malku od jabolko, morkov i krusa - kolku da gi uci vkusovite. A, vika 4 meseci ima? Ne vikam, 5. Aaaa pa kasno ste pocnale, sega trebase i zelencuk da jade. Sega veke mozete i supa od meso pilesko i telesko ... Mozete se' osven zelka (normalno i brokula, karfiol, prokelj). Meso ke pocneme od sleden mesec, a vo 7-mi zolcka i riba. Neli e malku izbrzana sema ovaa?
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
taci
Полуматурант
Полуматурант
taci


Female
Број на мислења : 589
Age : 45
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 28330
Registration date : 2008-11-25

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty30.01.09 16:14

И мене ми го рекоа тоа Дамјана, кога бев пред неколку дена. Ме праша педијатарот што јадете а јас и викам само цицање и по малку сокче од јаболко, а таа ми вика аууу требало веке да почнете со дохрана, од 6 месец се воведува месо. Искрено многу се изненадив, инаку моево бебуле има 5 и пол месеци.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29754
Registration date : 2008-07-11

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty30.01.09 16:23

Банана може за почеток
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29475
Registration date : 2008-06-14

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty30.01.09 16:35

И нас ни рече докторката дека може да почнеме со месо.Ама мене некако стварно ми е многу рано?!Па уште немаме пробано зеленчук....
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29064
Registration date : 2008-11-14

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty30.01.09 17:00

I jas se iznenadiv. Ja nosam na redovna kontrola na 5 meseci i se slucuva istoto kako sto napisavte. Sto jadete me prasuva Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 121539 Vikam: Ilina mleko, a za mene da ne nabrojuvam Smile I mi rece da pocneme Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 121539Ај сега фати го крајот. Па нели до 6 месеци само млеко. Јас ќе си ја дојам. Или ај да размислам ..... Не е фер вака. Па нели на сите ни викаа до 6 месеци исклучиво доење, а сега од еднаш на сите ни викаат да почнеме со дохрана....
Вратете се на почетокот Go down
taci
Полуматурант
Полуматурант
taci


Female
Број на мислења : 589
Age : 45
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 28330
Registration date : 2008-11-25

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty30.01.09 17:05

А може ли некој од вас да ми каже какви се овошните кашички на ХИПП, дали некој од вас ги употребувал тие што се во тегличка и оние во кутија?
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28605
Registration date : 2009-01-04

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty30.01.09 17:09

Najcesto mu davam od kasickite na Hipp.Sum davala i od tie vo teglicka i od tie vo kutija i super se a i najgolem izbor imaat.
Вратете се на почетокот Go down
Bela
Полуматурант
Полуматурант
Bela


Female
Број на мислења : 526
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28357
Registration date : 2008-11-28

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty30.01.09 17:11

Колку што имам читано се препорачува да се почне со дохрана некаде од 4 до 6-ти месец. Мене педијатарот ми препорача да почнеме во 4 месец и така направивме, па не гледам некаков проблем во тоа. Сепак педијатарот е лекар специјалист, па сега или верувај му или смени го, барем тоа е денес лесно.
Вратете се на почетокот Go down
taci
Полуматурант
Полуматурант
taci


Female
Број на мислења : 589
Age : 45
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 28330
Registration date : 2008-11-25

Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty30.01.09 17:13

Е па тоа мене ме зачудува Бубе, некако сум збунета, со Филип по друго беше и тогаш знам дека го доев до 6 месеци, некаде околу 7 месеци почнав да му давам дохрана. Мислам дека околу 6 месец почнавме и со сокчиња ама знам дека со кашичка некаде околу 7 месец. А и на докториве неможеш крајот да им го фатиш, еднаш викаа до 6 месец само доење а еве сега требало да се почне до дохрана.
Во секој случај и јас ке продолжам со доењето, еве му купив на Ангелче овошна кашичка од јаболко на ХИПП па ке видиме сокчето го прифати пие, е сега ке видиме и со кашичката. Инаку Филип и покрај тоа што го хранев и го доев до 2 години.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 12 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воведување дополнителна исхрана!
Вратете се на почетокот 
Страна 12 of 42Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 27 ... 42  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Споменар-
Отиди до: