Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Јадења со пилешко месо

Go down 
+20
kiki-riki
marina****
Mila87
adi
jasmina,mina
biljanag
sunset
soledad
caci
lia
anetapp
fibimk
mirecv
kokice
Emi
marina_m
lela
avanturistka
hormonce
sonja colakova
24 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28598
Registration date : 2008-09-14

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty06.11.08 22:47

Најомилено јадење со пилешко месо ми е пијана кокошка, што ја спрема мајка ми. Еве го рецептот
1кг копанчиња
200гр чадна сланина
1 тегла шампињони
500мл црвено вино
1 крем супа од печурки
сол, црн пипер, ловоров лист
Запржете ја сланината и извадете ја од тава, во маслото испржете ги копанчињата, вратете ја сланината и додајте ги печурките и виното. Додека ова се вари на страна во водата од печурите растворете ја крем супата и додадете во јадењето,зачинете . Нека се вари 20 мин.
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28808
Registration date : 2008-08-31

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty06.11.08 23:21

Јас спремам пилешки стек во кари сос.
Потребни состојки
- три парчиња саламурен пилешки стек
- 1 неутрална хопла ( 500 гр)
- зачин кари
- маслинов зејтин
Во тава се нанесува маслинов зејтин (немојте како за помфрит) и исецканиот пилешки стек се пржи додека да зацрвени. Потоа се додава хоплата и една лажичка кари. Се намалува тт на 180 С и се меша уште 10-ина минути ,
Bon apettite!!!
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29135
Registration date : 2008-10-02

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty06.11.08 23:29

hormonce ova mi zvuci mn.vkusno,ke go probam.
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28808
Registration date : 2008-08-31

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty06.11.08 23:30

Да, ама малку е тешко за јадење. Кога го гледаш мислиш дека се ќе изедеш,ама после тоа ...Инаку, брзо се спрема и не е многу скапо за подготовка.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31462
Registration date : 2008-09-14

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty07.11.08 0:31

Jas pravam selsko od pilesko,i koga e gotovo dodeka e zesko mu stavam pavlaka kisela.Probajte super e.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28769
Registration date : 2008-10-30

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty07.11.08 12:42

пилешки прсти
Потреби состојки ....... Пилешко бело месо ( стек ) јајца, мелен двопек( презла) сусам ( по желба)

се сецка стекот на ленти ( преферирам исчукано да е месото да се потенки и побрзо да се пржи ) се премачкува во садот со претходно изматените јајца ... па се ваљаат во презлата и сусамот и се ставаат во сад со претходно вжештено масло ...( преферирам маслиново .. ) се пржат додека не добијат „прстите“ златно црвенкаста боја и се вадат во сад по желба, ... по желба се посолуваат .. претпочитам лимун ... на се што е во презла ...
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty07.11.08 22:54

lela напиша:
Jas pravam selsko od pilesko,i koga e gotovo dodeka e zesko mu stavam pavlaka kisela.Probajte super e.

како напиши
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31462
Registration date : 2008-09-14

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty08.11.08 1:21

Selsko od pileski stek

Stekot go seckam na kocki i go stavam da se przi na tivko,da se dinsta,so povremeno dodavanje na voda.Od zacini jas stavam obavezno origano,vegeta i biber,i crna sol.Se secka kromid i se dodava.Otkako se isprzi i kromidot,i vodata seta ispari,dodeka e uste na ogan se dodava 1 kisela pavlaka,mozi i 2 zavisi kolku meso spremate,se promesuva seto dobro i se zaprzuva 1-2min.
Ova so pavlaka i samo meso svinsko da e przeno i da se dodade pavlaka e mnogu vkusno.
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28598
Registration date : 2008-09-14

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty20.11.08 19:31

Ова и јас го правам само додавам и кикирики и моркови., со повеќе павлака како сос и го јадеме како додаток на ориз.
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28598
Registration date : 2008-09-14

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty22.11.08 23:08

Во земјена тава по можност со капак ставете 800гр пилешки стек, посолете , ставете црн бибер и исечете неколку компири внатре колку да се наполни тавата, Сето тоа прелијте го со корма сос(индиски сос го има во Веро) и печете во рерна околу 2 часа. Јадењето е вкусно, малку необично за нашите простори ама вреди да се проба.
Вратете се на почетокот Go down
kokice
Прваче
Прваче
kokice


Female
Број на мислења : 186
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28233
Registration date : 2008-11-26

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty19.12.08 13:30

Мене ова јадење ми е ептен вкусно и кој го пробал го бендисал.
1кг. пилешки стек
1 тегла шампињони
2 павлаки
2 лажици сенф
1 чаша бело вино
1 лажиче буковец
сол,оригано
Месото се сецка на ситни парчиња и се става да се пржи, се додаваат шампињоните, па сенф, сол, оригано,буковец, па се пропржува,потоа се додаваат павлаките, па се пропржува уште малку околу 2мин, и се става виното. Се остава да крчка на тивко додека се свари месото.
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29404
Registration date : 2008-08-02

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty23.03.09 12:40

овој Царски Мињон го правам доста често и е стварно многу вкусно!
1 кг.пилешки стек се чука ептен малку,се мачкаат со сенф,кари вегета, масло,бибер и се киснат 2 часа.
Фил:4 јајца се матат како за торта и се додава:1 лажица вегета,1/2 тегла печурки,2 лажици брашно,1 лажица презла 200мл.пиво и 200 гр.рендан кашкавал.
Во тава се реди стекот па горе филот и се печи на 180c.точно 1 час,пред 15 мин да е готово редам обарен и на путер загреан зеленчук и се врака да се допечи,
Добар апетит!
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29014
Registration date : 2009-02-25

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty23.03.09 22:53

Jas pravam Zilien:pileski stek 3-4 parcinja se vari,se sitni.Se proprzuva kromid,se redat seckani pecurki 500 gr.,i na kraj se dodava pileskoto mesoi zacini.Se pravi besamel sos:puter pola se topi,se stavaat 2-3 lazici brasno i mleko da se napravi gusta smesa.Vo tava se redi red fil so meso,pa red beasmel i se renda kaskaval,pak red fil od meso,red besamel i najzgora kaskaval.Se pece da zacrveni i zapece kaskavalot...nekade okolu 30 min.Prijatno jadenje!!
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28103
Registration date : 2009-02-04

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty23.03.09 22:58

Јас правам пилешка тава со печурки и одозгора и рендам кашкавал одлична е
Вратете се на почетокот Go down
lia
Прваче
Прваче
lia


Female
Број на мислења : 169
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ke me bide
Поени : 27897
Registration date : 2009-02-26

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty23.03.09 23:00

jas mnogu sakam i pileska kasa,a ja spremam koga ke ni ostanat delovi od kokoskata,oti ni e mnogu na dvajcata,pa sobiram se i go przam mevceto so mi ostanuva rendam morkov kromid i luk i go przam zaedno so mesoto potoa stavam voda i okolu pola saat go varam,posle toa nastrana zaprzuvam brasno i sega ako nekoj saka moze i crven piper ama jas poveke ja sakam bela samo so brasno
Вратете се на почетокот Go down
caci
Прваче
Прваче
caci


Female
Број на мислења : 241
Age : 38
Локација : italy
Расположение : dobro
Поени : 27966
Registration date : 2009-01-27

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty13.05.09 9:37

pilesko meso ili stek go stavam vo tava edna casa voda malku zacini i se pece otkoga ke se ispece go polivam so pana(pavlaka)i otkako ke se zapeci go vadime mnooooogu e vkusno probajte,samo vodicka da ima otkoga ke ja stavete pavlakata da ne ja snema.
Вратете се на почетокот Go down
soledad
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1063
Age : 35
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 27976
Registration date : 2009-04-08

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty01.06.09 23:14


пиле со јуфки

1 пиле со тежина околу 1 кгр.
250 гр. јуфки
200 гр. маст
2 главици кромид
магданос
црвен пипер
сол

Исчистете го пилето и ставете го да се вари со сол. Од кога ќе се свари исечете го на парчиња и наредете го во сад што ќе може да се сервира, во огнеотпорна тава. Околу пилето ставете искршени јуфки. Кромидот исечкајте го ситно и испржете го, сипајте го во водата каде се варело пилето, па со тоа прелејте го месото и јуфките. Поросете го со ситно сечкан магданос и црвен пилер. Печете го во рерна околу 20 минути. Готовото јадење не треба да биде ни мноry гyсто ни многу ретко. Ова јадење се прави на ист начин со јагнешко и овчо месо.
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28571
Registration date : 2008-10-29

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty11.08.09 11:36

Pileska bajadera

potrebno:
500 gr pileski stek
300 gr suvi vrat
300 gr kaskaval
2 cesninja luk
senf
1 jajce
1 pavlaka

Stekot se cuka malku i posoluva,pa se redi vo podmackano tavce,odozgora se macka so senf i se stavaat 2 cesninja luk sitno iseckani.Vrz nego se renda kaskaval,pa se redi suviot vrat i toj se premackuva so senf pa odozgora se redi kaskaval isecen na listovi.Se mati jajceto so pavlakata i se posipuva odozgora.Se pece na 200 stepeni,moze da se sluzi toplo kako nas za rucek ili pak ladno iseceno na kocki kako bajadera za meze
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 44
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30462
Registration date : 2008-01-27

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty11.08.09 13:36

пилешко поховано маринирано
стекот го сечам на парчиња и го чукам му ставам сол зачинал кари зачин за пилешко зејтин и стои барем пола саат после во смеса погуста од палачинки а направена од јајца и брашно со малку сол го поховам -пржам
истото маринирано е многу убаво за на скара
мммммммммммммммммммммммм
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30069
Registration date : 2008-07-29

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty04.10.09 17:06

вчера ја правев и ја обожавам пилешка салата
потребно
1 кг пилешки стек
1 тегла печурки
1 тегла краставички
4 јајца
пола тегла мајонез
три павлаки и сол,бибер по вкус
подготовка ептен едноставно,се вари пилешкиот стек па потоа се цепка месото,се додаваат сецкани краставичките,печурките и јајцата,на крај се мешаат со мајонезот и павлаката и се зачинува!ептен е убава и лесна!
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27146
Registration date : 2009-08-31

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty04.10.09 18:48

500гр.пилешки стек
го посолуваме и ги пржиме парчињата во маслинов зејтин(ако немате може и сончогледов), го вадиме прженото пилешко и го сецкаме.
На преостанато масло пржиме 1 главица исечкан кромид,кога ќе омекне додаваме 3 чешниња лук.Посолуваме,ставаме црн бибер,1лаж.црвен пипер,300гр.грашок.300гр.кечап или доматно пире и 100мл.бело вино.Го додаваме исецканото пилешко и оставаме додека течноста да испари.

Со ова може да се приготват крокети или гарнир по ваша желба.
Еве една слика од ова пилешко фрикасе кое го приготвуваше маж ми........
Јадења со пилешко месо Abcd0004x.th
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28379
Registration date : 2009-02-16

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty16.10.09 0:59

Женски сакам да направам пилешки прсти(знам како), но со некој сос да одат. Ми се смачи од пржени компири. Е сега ги исчитав вашите рецепти, но не сакам да е кари сос, туку нешто со печурки, павлака...... незнам само како и што се да измешам???? Ве молам за совет Јадења со пилешко месо 767433
Вратете се на почетокот Go down
marina****
Прваче
Прваче
marina****


Female
Број на мислења : 304
Age : 35
Локација : Germanija
Поени : 27590
Registration date : 2009-04-27

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty23.10.09 0:03

znae li nekoj dа mi kаze recept zа pileski pukаnki??
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27020
Registration date : 2009-09-29

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty23.10.09 0:20

Mila87 напиша:
Женски сакам да направам пилешки прсти(знам како), но со некој сос да одат. Ми се смачи од пржени компири. Е сега ги исчитав вашите рецепти, но не сакам да е кари сос, туку нешто со печурки, павлака...... незнам само како и што се да измешам???? Ве молам за совет Јадења со пилешко месо 767433
јас пропржувам шампињони, потоа додавам брашно, откако ќе се зрумени додавам млеко (како бешамел), после додавам кисела павлака (количински ставам од око) многу е убаво со коцка за супа од кнор ама не оние ((румунски или бугарски) туку оригинал
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29593
Registration date : 2008-06-02

Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty23.10.09 0:21

hormonce напиша:
Јас спремам пилешки стек во кари сос.
Потребни состојки
- три парчиња саламурен пилешки стек
- 1 неутрална хопла ( 500 гр)
- зачин кари
- маслинов зејтин
Во тава се нанесува маслинов зејтин (немојте како за помфрит) и исецканиот пилешки стек се пржи додека да зацрвени. Потоа се додава хоплата и една лажичка кари. Се намалува тт на 180 С и се меша уште 10-ина минути ,
Bon apettite!!!
Јас правам нешто слично, со тоа што не користам саламурен стек, туку свеж. Првин го варам, а после го пропржувам на обичен зејтин, додавам хопла и вегета и кари. По некогаш ставам и печурки. Прсти да изедеш Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Јадења со пилешко месо Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадења со пилешко месо   Јадења со пилешко месо Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Јадења со пилешко месо
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: