Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници

Go down 
+68
BiljanaKK
MajaS.
MAMA JULE
Annabel
volsebnicka
Emilija
mirjanka
tatko11
Mama Vase
Biljana
redsonja
pepa
bubamara***
sofi47
Vesna Blazevska
Deni
bica
Ana.b
nnatasa
JaNiTa
Mirka
nale
Kate***
babysara
olgica-mila
Iva Jovanovska
sasa
zoc
ирена
Sestricka
svetlana76
karolina
D-r Lidija Pazdrijan
mini
persa
Damjana
vecki
bella*
mama viki
Mimi
MamaMaja
Sara
kokice
Mande
Sandra
AIDA
Irena Trajkovska
Laura
tanjus
Lottie
sneze
vedrana
Mama Ane
Elsa
hormonce
Anika
maskoe
bani
lila_mk
ZeleniCka
avanturistka
georgina
Sandra_Anja
Ves
Kikic
baby24
bobica
Kinky
72 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16
АвторПорака
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30384
Registration date : 2009-03-04

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty02.10.09 8:28

Annabel neznam za drugi,jas za sebe ke kazam...Maliot go operirav privatno i taman da gi odnesam dokumentite da mi refundira fondot sredstva,dojde edna moja prijatelka i dobronamerno mi kaza:nemoj Lide,samo zivci ke skines...Ke se utepas od cekanje ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 249973 i na kraj nema nisto da dobies.Samo papirologija i gubenje vreme ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 57915 Ima zakon i da si go procitas....Taka nejze i rekle. ne znam
Вратете се на почетокот Go down
MAMA JULE
Почетник
Почетник
MAMA JULE


Female
Број на мислења : 36
Age : 42
Локација : VELES
Поени : 27583
Registration date : 2009-04-13

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty02.10.09 8:52

Кога се оперирав во Систина после одбивањето поднесов жалба и ми вратија околу 70%од парите,сега за пораѓајот исто се породив во Систина првен ме одбија ,сега поднесов жалба и се надевам дека повторно ќе ми вратат дел,мислам дека е важно само да се запази рокот околу жалбите за да се поднесат во предвидениот рок од 8 дена
Вратете се на почетокот Go down
redsonja
Прваче
Прваче
redsonja


Female
Број на мислења : 154
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 27370
Registration date : 2009-06-22

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty12.11.09 12:29

Поздрав друштво

Еве, најдов нешто добро во врска со темава. Уставен суд изгледа ќе ја оправи работата. Дури вчера решавале за враќањето на парите на пациенти што се лекувале во приватни ординации со кои Фондот нема договор. Ама, решиле да покренат постапка.

Еве ја веста

Уставниот суд поведе постапка за одредба од Законот за здравствено осигурување

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка и изрази сомнение за една одредба од Законот за здравствено осигурување, со која се предвидува задолжителното здравствено осигурување осигурениците да можат да го остваруваат само во здравствените установи каде Фондот за здравствено осигурување обезбедил вршење на здравствените услуги на негов товар.

Доколку Фондот не склучил договор со некоја приватна здравствена организација, а здравствениот осигуреник кој плаќал придонеси за здравствено осигурување се јави во таква здравствена установа или ќе мора да ја плати самиот услугата што ќе ја добие или треба да се откаже од примање на таа услуга во таа установа и да оди во друга со која Фондот има склучено договор.

Поведувањето на постапката е затоа што со Уставот на Република Македонија е загарантирано правото на заштита на здравјето на граѓанинот, при што во рамките на тоа право граѓанинот има право и да избере лекар на кој ќе му го довери нарушеното здравје, односно на кој најмногу му верува, и тоа во ситуација кога тој плаќал придонеси и издвојувал средства за своето осигурување во случај на болест. Непостоењето на договор меѓу Фондот и здравствената установа во однос на средствата што како придонес ги уплатил осигуреникот не може да биде пречка осигуреникот да ја прими таа услуга во било која здравствена установа по негов избор.

Причина за сомневањето, според Судот, е тоа што граѓанинот - осигуреник со редовното плаќање на придонесот обезбедил сигурниост во заштита на своето здравје, која не може да зависи од постоење на договор меѓу Фонд и здравствена установа, бидејќи тоа би било ограничување на изборот на осигуреникот околу неговото лекување.

Конечната одлука за оваа одредба за која денеска поведе постапка, Уставниот суд треба да ја донесе најдоцна за два месеци.
..............................................................
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29442
Registration date : 2008-09-16

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty12.11.09 12:34

Ubavi vesti , ( pravedno ) , no za zal onie koi ne podnele zalba po prvoto odbivanje , nisto ne pravat .Ova mi go kazaa site advokati kaj koi se obrativ .Ima li sepak nekakov nacin ?
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29442
Registration date : 2008-09-16

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty12.11.09 12:43

D-r Lidija Pazdrijan напиша:
Annabel neznam za drugi,jas za sebe ke kazam...Maliot go operirav privatno i taman da gi odnesam dokumentite da mi refundira fondot sredstva,dojde edna moja prijatelka i dobronamerno mi kaza:nemoj Lide,samo zivci ke skines...Ke se utepas od cekanje ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 249973 i na kraj nema nisto da dobies.Samo papirologija i gubenje vreme ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 57915 Ima zakon i da si go procitas....Taka nejze i rekle. ne znam
Vaka i na mm mu rekle i vo fondot i faleniot advokat koj prv go prasal ,Sega poso nepodnesuvanjeto na zalba bide edinstvena pricina/ precka niv da gi tuzime... 
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29123
Registration date : 2008-07-29

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty13.11.09 12:55

Ves напиша:
,Sega poso nepodnesuvanjeto na zalba bide edinstvena pricina/ precka niv da gi tuzime...
Da go tuzite fondot na toa mislis? I so ti garantiraat eve ako odis na taa varijanta ke bide li nesto vo tvoja korist ili zaludno frlanje pari po advokati ?
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29442
Registration date : 2008-09-16

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty13.11.09 13:07

baby24 напиша:
Ves напиша:
,Sega poso nepodnesuvanjeto na zalba bide edinstvena pricina/ precka niv da gi tuzime...
Da go tuzite fondot na toa mislis? I so ti garantiraat eve ako odis na taa varijanta ke bide li nesto vo tvoja korist ili zaludno frlanje pari po advokati ?
baby24,  Jas ova vo afekt  go vikam ama mislam deka kako sto se e mozno vo drzavava , ako covek sedne da mozga , moze i od toa nesto , no sepak problemot e toj , Ubavo si pisuva vo resenieto -Dokolku ste nezadovolni da se podnese zalba vo rok od 15 dena , e sega nikoj od Fondot nema da rece , jas im rekov dzabe ke podnesuvaat. ....
Вратете се на почетокот Go down
MajaS.
Почетник
Почетник
MajaS.


Female
Број на мислења : 17
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 27530
Registration date : 2009-04-20

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty15.11.09 22:46

Izvinete jas se izgubiv niz muabetive. Znaci koj moze da mi kaze sto se slucuva sega so refundiranjevo. Jas se porodiv na 26.08.2009.
Sega prasanjeto mi e kako odi postapkata za refundiranje na parite?
I sto so originalnite fakturi dali ostanuvaat vo FZO i ako ostanuvaat dali posle celata postapka so tuzenje e moze da se izvede zatoa sto gi nemame originalnite fakturi?
Ili da napravam jas verno na originalot kaj notar pa da imam sto e sigurno sigurno.
Ajde ve molam pisete za vasite iskustva. Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29442
Registration date : 2008-09-16

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty16.11.09 0:32

Originalnite gi podavas vo FZO ( kopii cuvas sekako ) prvenstveno te  odbivaat od pricina sto nemaat skluceno dogovor so privatnata ustanova i.t.n. , no otkako go dobivas resenieto ako podneses zalba vo navedeniot rok i si ja teras postapkata nataka po red nemas problem ,se ke si odi so originalnite dokumenti.Nasite seuste se vo fondot , stojat vo papka vo arhiva , nejasen mi e malku vraboteniot tamu , znae deka ne podnesuvavme zalba , a sepak mi kaza neka gi da vidime do odlukata t.e.izmena na zakonot . 
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30384
Registration date : 2009-03-04

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty16.11.09 4:52

Е сега и мене ме фати инат...Ке гледам во тек на идната недела да одам до фондот и поднесам документи...Ке одев и оваа,ама прва смена сум flower
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaKK
Почетник
Почетник
BiljanaKK


Female
Број на мислења : 11
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 26865
Registration date : 2009-08-29

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty24.11.09 14:00

Дали некој може да ми даде информација дали ова важи и за поодамнешни породувања?
Јас се породив во Ре-медика на 05.10.2006 и имав слушнато за тоа дека може да се побараат назад пари од фондот, но кога прашавме една познајничка која работи во фондот (лани во Декември) таа ни рече дека имало промени во законот и дека веќе не исплаќале, демек кој го фатил возот го фатил веќе не важи ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 121539 ...
Може некаде е напишано и ова ама немам време сите 16 страници од темава да ги листам, фала на разбирањето.... ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 73775
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28434
Registration date : 2009-01-27

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty24.11.09 14:04

BiljanaKK напиша:
Дали некој може да ми даде информација дали ова важи и за поодамнешни породувања?
Јас се породив во Ре-медика на 05.10.2006 и имав слушнато за тоа дека може да се побараат назад пари од фондот, но кога прашавме една познајничка која работи во фондот (лани во Декември) таа ни рече дека имало промени во законот и дека веќе не исплаќале, демек кој го фатил возот го фатил веќе не важи ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 121539 ...
Може некаде е напишано и ова ама немам време сите 16 страници од темава да ги листам, фала на разбирањето.... ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 73775

Имаш право до 5 години по породување да поднесеш барање, тоа знам, а за друго не ми е ни мене најјасно...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29112
Registration date : 2008-08-31

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty13.12.09 22:21

сакам да знам, на пријателката моја и е првородено дете во систина - некаде прочитав дека за сите што имаат друго дете враќаат пари
таа инаку е вработена осигурана се во ред тие документи
да и кажам за ова ќе и рефундираат или да не се мачам

би читала по темава да барам одговор ама премногу е долга
фала ви
Вратете се на почетокот Go down
kalina
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 13
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 26353
Registration date : 2009-12-10

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty14.12.09 9:44

Zdravo na site. Ke ve zamolam da mi odgovorite nesto. jas se porodiv na 24.09.2009 vo Remedika. I slusnav deka fondot refundiral nesto i mojot soprug otide da prasa i mu rekle deka ima izmena vo zakonot i ne vrakaat pari. Dali e ova vistina ili samo go izlazale. Dali nekoja od vas ima sega skoro dadeno dokumenti pa ako ima ve molam kazete mi i jas da si podnesam. Pa sto vratat vratat sve e kar.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29442
Registration date : 2008-09-16

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty14.12.09 12:27

Ако немате добар познајник во ФЗОМ кој истовремено е во тек со настани и закониSmile подобро и не прашувајте таму оти ним им одговара да не ја терате постапката за рефундирање . Прашајте правно лице - тие најправилно ќе ве насочат : Никола Чокревски, Вања ,i.t.n.
Вратете се на почетокот Go down
anence
Почетник
Почетник
anence


Female
Број на мислења : 91
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 27332
Registration date : 2009-06-13

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty18.12.09 13:23

Ima li vistina deka privatnive bolnici vrsat poroduvanje so plavi kartoncinja, vcera mi spomna sestra mi nekoj i kazal vika prasaj , javi se , epa nekako sram mi e da se glupiram tamu ke recat so i e na ovaa nezdravava, pa si vikam mozebi nekoja od vas znae??????????
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29872
Registration date : 2008-07-14

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty18.12.09 13:25

Jas kolku sto znam vo Re Medika i Sistina ne rabotat so sini kartoni, a nema ni da rabotat.
Вратете се на почетокот Go down
pacuvce
Почетник
Почетник
pacuvce


Female
Број на мислења : 29
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 26372
Registration date : 2009-12-09

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty18.12.09 13:28

Jas se porodiv vo Re-medika i tamu ni kniska ne ti baraat...Samo pari...A ova za vrakanjeto pari visi vo vozduh...Edni vikaat moze,drugi vikaat ne moze...Pa sega toa ti e...Za zal...
Вратете се на почетокот Go down
anence
Почетник
Почетник
anence


Female
Број на мислења : 91
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 27332
Registration date : 2009-06-13

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty18.12.09 13:30

pojma nema zatioa prasav znaci samo prazni muabeti ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Icon_neutral
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29190
Registration date : 2008-10-02

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty18.12.09 14:41

Da poroduvaat vo privatnive so sini kartoni,navalica ke bide. ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Icon_biggrin
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 16 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници
Вратете се на почетокот 
Страна 16 of 16Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: