Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници

Go down 
+68
BiljanaKK
MajaS.
MAMA JULE
Annabel
volsebnicka
Emilija
mirjanka
tatko11
Mama Vase
Biljana
redsonja
pepa
bubamara***
sofi47
Vesna Blazevska
Deni
bica
Ana.b
nnatasa
JaNiTa
Mirka
nale
Kate***
babysara
olgica-mila
Iva Jovanovska
sasa
zoc
ирена
Sestricka
svetlana76
karolina
D-r Lidija Pazdrijan
mini
persa
Damjana
vecki
bella*
mama viki
Mimi
MamaMaja
Sara
kokice
Mande
Sandra
AIDA
Irena Trajkovska
Laura
tanjus
Lottie
sneze
vedrana
Mama Ane
Elsa
hormonce
Anika
maskoe
bani
lila_mk
ZeleniCka
avanturistka
georgina
Sandra_Anja
Ves
Kikic
baby24
bobica
Kinky
72 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Next
АвторПорака
tatko11
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 1
Age : 53
Локација : Скопје
Поени : 26916
Registration date : 2009-08-16

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty16.08.09 22:22

Ме интересира дали е точен насловот?

Конкретно, ме интересира дали некој земал пари од Фондот за здравство ОВАА ГОДИНА (2009) за породување, ако се пораѓал во приватна клиника (конкретно во Систина) и каква е процедурата?
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29437
Registration date : 2008-09-16

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty16.08.09 23:35

Mislam deka od Nova godina navaka , znaci 2009, Sistina ima potpisano dogovor so FZOM ,(mozete da gi prasate ) inaku vo pravilnikot porano si stoelo deka se vrakaat sredstva (participacija od FZOM ) bez razlika dali ima ili nema dogovor so privatnata ustanova .
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29185
Registration date : 2008-10-02

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty17.08.09 0:45

Ves напиша:
Mislam deka od Nova godina navaka , znaci 2009, Sistina ima potpisano dogovor so FZOM ,(mozete da gi prasate ) inaku vo pravilnikot porano si stoelo deka se vrakaat sredstva (participacija od FZOM ) bez razlika dali ima ili nema dogovor so privatnata ustanova .
da ima potpisano dogovor so niv.bas sega vo cetvrtokot koga bev da plakam na pultot imase soopstenie.
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28684
Registration date : 2009-01-02

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty17.08.09 11:03

Sistina ima dogovor so FZOM samo za in vitro, poroduvanjata se na tovar na pacientot, za niv nemaat dogovor so fondot i spored postoeckiot zakon ne se refundiraat poroduvanjata, osven mozebi so tuzba ili ako eventualno ne se smeni na ustaven sud ponatamu, citam ovde na forumov deka e povedena inicijativa. Vo momentov e vaka.
Izmenata na zakonot e od 16.07.2008, eve go linkot od sluzbeniot vesnik, na strana 68, clen 2
http://80.77.144.32/2008/13568395EC523946BDCF3E9CF98BCA1C.pdf
Вратете се на почетокот Go down
mirjanka
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 19
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 26945
Registration date : 2009-08-14

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty17.08.09 14:05

devojki a kako e so remedika ,dali nekoj ima povrateno pari od poroduvanje mislam za 2009 ,
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28684
Registration date : 2009-01-02

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty17.08.09 14:08

Istoto vazi i za Remedika sto go napisav pogore za
sistina
Вратете се на почетокот Go down
redsonja
Прваче
Прваче
redsonja


Female
Број на мислења : 154
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 27365
Registration date : 2009-06-22

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty15.09.09 13:08

redsonja напиша:
Поздрав

Јас, како што ви кажав претходно, ги поднесов документите за рефундирање на торшоците некаде во мај. Ми кажаа дека писмено ќе ми одговорат за месец и пол. Но, досега не ми одговориле ништо. На трансакциската сметка пред две недели ми стигнаа некои пари од Министерство за финансии, околу 9.700 денари.
Се породив во август 2008 во ремедика, значи после рокот до кој враќале пари за породување.
Јас сум сигурна дека досега сите пари за породилното отустсво, односно платите што ми следуваа, си ги добив на време. Овие 9.700 што ги добив дополнително, според мене, не може да се ништо друго освен рефундација за породувањето. Но, ме чуди што не добив писмено известување дали ми одобриле, дали ме одбиле.
Како и да е, ако досега не сте поднеле докумети затоа што сте мислеле дека ќе ве одбијат, сепак поднесете. Еве и јас не верував дека нешто ќе добијам, но пари стигнаа. Сега не знам за што точно се, но верувам дека се за породувањето.
Немав никакви врски, ништо. Најнормално регуларно си го поднесов барањето и документите во архива и чекав.

Поздрав до сите и фала ви за темава, оти имаку немаше да знам дека враќаат пари.
uzivanje

Да се дополнам.

Значи во јули добив на сметка 9.700 денари од Фондот, односно од Министерство за финансии, па во август добив уште 9.000. Сега веќе пари не ми стигаат. Верувам дека донеле решение да ми рефундираат, ама јас не добив никакво известување по пошта. (Можеби е и поштарот виновен, не знам) Просто само добив околу 19.000 денари на сметка, на две рати. Без врски, без ургенции, а породена после јули 2008.

Поднесете си документи ако не сте го сториле тоа досега.

Поздрав
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29118
Registration date : 2008-07-29

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty15.09.09 13:45

A koga podnese dokumenti vo FZOM koj mesec bese ja isto sum porodena 2008 oktomvri i dokumentite gi podnesov krajot na noemvri ama me odbija i toa za toa ostana .
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty15.09.09 13:52

Samo sto se javiv vo FZO. Mi rekoa deka nema dogovor za refundiranje za poragaj, samo za in vitro ima skluceno dogovor so privatnite bolnici.

ima besplaten telefon na FZO 080033222 za informacija.
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28684
Registration date : 2009-01-02

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty15.09.09 21:54

Јас колку сто сум информирана се што е после 16.07.2008 не се рефундира регуларно, за со тужба не знам, веројатно може
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29437
Registration date : 2008-09-16

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty16.09.09 0:43

Во ФЗО секогаш ист одговор -не за породувања по 16.07.2009
Кај Чокревски ми кажуваат едно те исто Залудно тужба кога не си поднела жалба откако те одбиле -Значи прескокната е една постапка .
Има ли некој инфо за други адвокати кои се занимаваат со ова ?
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29437
Registration date : 2008-09-16

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty16.09.09 0:45

грешка имам ,мислев 16.07.2008... Ех , оваа ненаспаност !
Вратете се на почетокот Go down
redsonja
Прваче
Прваче
redsonja


Female
Број на мислења : 154
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 27365
Registration date : 2009-06-22

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty17.09.09 12:56

Еве јас се породив после посочената дата, значи во август 2008, во мај 2009 поднесув документи во ФЗОМ, а во јули и во август си добив по околу 9.000-10.000 денари на сметка. Ми вратија околу 19.000 денари на две рати. Ни врски, ни адвокати, ни ништо. А не добив ни известување по пошта дали е одговорено позитивно или негатовно, но за тоа веројатно е крив поштарот.
Пишував и погоре на темава за ова. И кој не си поднел документи, без разлика кога се породил, нека си поднесе, оти, еве, и покрај сите нивни одвраќања, јас поднесов барање и добив пари назад.
Вратете се на почетокот Go down
volsebnicka
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 22
Age : 47
Локација : Skopje
Поени : 27415
Registration date : 2009-05-13

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty17.09.09 13:02

redsonja напиша:
Еве јас се породив после посочената дата, значи во август 2008, во мај 2009 поднесув документи во ФЗОМ, а во јули и во август си добив по околу 9.000-10.000 денари на сметка. Ми вратија околу 19.000 денари на две рати. Ни врски, ни адвокати, ни ништо. А не добив ни известување по пошта дали е одговорено позитивно или негатовно, но за тоа веројатно е крив поштарот.
Пишував и погоре на темава за ова. И кој не си поднел документи, без разлика кога се породил, нека си поднесе, оти, еве, и покрај сите нивни одвраќања, јас поднесов барање и добив пари назад.
Redsonja vo koja bolnica se porodi. slusnav navodno od sistina gi refondirale,od remedika ne.Neznam kolku e tocna informacijata.
Вратете се на почетокот Go down
redsonja
Прваче
Прваче
redsonja


Female
Број на мислења : 154
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 27365
Registration date : 2009-06-22

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty17.09.09 14:12

Поздрав
Во ремедика, природно.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29185
Registration date : 2008-10-02

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty17.09.09 16:47

redsonja напиша:
Поздрав
Во ремедика, природно.
znaci da si proveram na transakciona moze mene mi stignale,stom ne izvestuvaat.
Вратете се на почетокот Go down
babysara
Полуматурант
Полуматурант
babysara


Female
Број на мислења : 554
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28213
Registration date : 2009-03-21

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty17.09.09 19:28

i kaj mene nema nisto novo, seuste cekam
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29437
Registration date : 2008-09-16

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty17.09.09 23:08

slusnav navodno od sistina gi refondirale,od remedika ne

Од каде оваа информација ? Нема логика....
Вратете се на почетокот Go down
babysara
Полуматурант
Полуматурант
babysara


Female
Број на мислења : 554
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28213
Registration date : 2009-03-21

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty18.09.09 0:06

nema vrska, gluposti od kaj pa sega ova?
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29118
Registration date : 2008-07-29

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty18.09.09 12:51

Dobro a uspeal li nekoj da si gi povlece dokumentite od fzom ,dali gi vrakaat dali znaete ?Razbrav deka preku posta treba da gi vratat megutoa mene nisto ne mi stigna dosega a eve veke 10 mes pominaa.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29437
Registration date : 2008-09-16

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty18.09.09 13:27

Васе , јас ги барав оригиналните да си ги земам ,но еден познајник кој работи таму ми ги покажа во папка -потпишани , во архива како ги чуваат, и ми реше дека сеедно било , кога ги имам дома копиите , му реков дека ќе ги барам назад зш ќе поведам судска постапка , тој ми рече дека ако се смени одлуката на управен суд за периодов после јули тогаш ќе може да се надевам ако не ништо ., и така ги оставив таму ..
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29118
Registration date : 2008-07-29

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty18.09.09 13:46

Kako na nekoi im refundiraat a se porodeni posle juli a na nas koi isto sme porodeni posle taa data em podneseni dokumenti koi gi imaat na uvid ne odbivaat, stvarno ne mi e jasno ako pocnale da davaat na site ete citam na dve rati zosto nas koi sme odbieni togas ne ne izvestat sto e so nasiot slucaj.Stvarno nekoi raboti ne im se osmisleni kako so treba i jas veke neznam kade da se obratam za vakvi slucaevi bidejki poveke od ocigledno deka Cokrevski nemoze da ni pomogne iako se zanimava so ovaa problematika.
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28684
Registration date : 2009-01-02

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty18.09.09 21:01

redsonja напиша:
Еве јас се породив после посочената дата, значи во август 2008, во мај 2009 поднесув документи во ФЗОМ, а во јули и во август си добив по околу 9.000-10.000 денари на сметка. Ми вратија околу 19.000 денари на две рати. Ни врски, ни адвокати, ни ништо. А не добив ни известување по пошта дали е одговорено позитивно или негатовно, но за тоа веројатно е крив поштарот.
Пишував и погоре на темава за ова. И кој не си поднел документи, без разлика кога се породил, нека си поднесе, оти, еве, и покрај сите нивни одвраќања, јас поднесов барање и добив пари назад.
Mnogu mi e drago sto ti se refundirale parite ama nesto ne mi e jasno. Kako prvo dokolku e doneseno resenie za refundacija parite ke ti bidat isplateni naednas, a ne na rati (barem taka treba da bide), kako vtoro ne moze da ti se isplati bez izgotveno resenie. E sega vistina moze se zagubilo vo posta, no sepak dali si sigurna deka tie pari se od fond za zdravstvo, taka li ti stoi na izvod od smetkata, i dali se za refundiranje na poroduvanjeto??? I jas sum zbuneta od ova sto go citam oti mene mi rekoa nema sansi da se refundira nikakva zdravstvena usluga posle 16.07.2008 napravena vo privatni bolnici (osven mozebi so tuzba)
Вратете се на почетокот Go down
redsonja
Прваче
Прваче
redsonja


Female
Број на мислења : 154
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 27365
Registration date : 2009-06-22

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty30.09.09 12:37

Поздрав Пепа,
Јас навистина не сум сигурна дали се за рефундација за породувањето, оти, како што кажав, решение по пошта не добив. На изводот од сметката во банка ми пишува дека парите ми ги префрлува Министерство за финансии, исто како што пишуваше Министерство за финансии кога добивав надоместок при породилното боледување. И мене ми е чудно што е на две рати и што не добив известување. Претходно за сите девет месеци од породилното редовно ми исплатуваа плата, така да не може овие пари што дополнително ги добив да се за породилното боледување. Може да се само за рефундација за породувањето. Или, ете, ми ги испратиле по грешка, во што не верувам.
Си се мислев едно време да се јавам во Фондот и да прашам зошто добивам пари, а не добив решение. Едно време вртев, таму никој не ми се јавуваше, а после ден по ден, помина време ијас не се јавив. Така да, не знам за дефинитивен одговор да каќам што точно е во прашање.
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27034
Registration date : 2009-09-27

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Рефундирање на средства за пороѓај извршен во приватна болница   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty02.10.09 2:24

ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 739460 Здраво девојки,
Ве молам, ако некоја од вас има информација да ми каже, дали се врши рефундација на средства за пороѓај извршен во приватна болница и во кој износ?

Ви благодарам однапред,
Поздравче
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници   ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници - Page 15 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
ФЗОМ ги рефундира парите за породување во приватните болници
Вратете се на почетокот 
Страна 15 of 16Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: