Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Салами, виршли, чадено месо...

Go down 
+30
Kat
Viki J.N.
kokice
Sandra_Anja
Mama Vase
Deni
Luna
Damjana
sunset
Monika
Mama Ane
verce
Ves
georgina
Ilince
Emilija
Emi
Kinky
Misticia
sonjamfk
vesna83
biljanag
aleksandra
sashka26
marija.talevska
sunshine
STAR *
Goca
ZZ
Big Sister
34 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty25.09.08 9:22

пржено се мисли и на јајце пржено пиперка пинџурче со патлиџанчиња?
или пржено кобасици или др сувомеснаато
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty25.09.08 9:49

Se misli na se sto se przi vo zejtin, zaradi stetnite masti koi pritoa se sozdavaat.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty25.09.08 10:24

Додека можам нема да им давам, е сега кога само ќе побараат зарем да ги сопреш. Ги избегаваме во секој случај и кога ги нема во фрижидер барем имаш и изговор да не им дадеш. Петар уште нема пробано ништо од салами и сл.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty25.09.08 12:45

незнам јас сум против салами, сувомеснати.....ама пример пржено јајце пробала, и пинџур да сум и мацнала, ама не би и дала пржена роштиљ кобасица сигурно!!!
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty25.09.08 12:49

Pretezno mu davam posebna salama od "Soleta" za drugo ne mu branam ama ne mu ni davam mnogu.A vo pica,tost ili nekoj druga brza hrana se trudam poretko da jadi ama ne mozam ni da mu zabranam oti saka da jadi.
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty28.09.08 9:21

Ех, ќерката до година и пол немаше пробано ни чоколадце па камо ли пушено или салами или пржено. Но кога отиде во градинка, првиот ден им дадоа за појадок пржени лепчиња. Јас реков ама она тоа не го јаде, и ми рекоа дека тука ќе јаде што јадат сите, и попуштив. Таму научи да јаде и пржени лепчиња, и салами и благо и еурокрем , и некакви намази од риба и мајонез, се што јас дома не давав. Тоа е и да сакаме не можеме да ги заштитиме децата од се, наше е да ги поучиме што е добро а што е, а тие сами ќе си одчучат што ќе сакаат да јадат.
Од сето тоа во градинка ќерка ми сега јаде само пилешка шунка, еурокрем и кечап, а мајонези, виршли пушено, не јаде.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty28.09.08 11:01

Se plasam od denot koga Aleksejko ke trgne vo gradinka.
Nikade vo svetot na decata ne im davaat virsli i pasteti, samo vo nasava balkanska mizerija. Za sto li im plakjame!
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty28.09.08 11:14

незнам за вакво нешто, кај Милена во градинка го читам секојдневно менито и за поголемата група а нигде не сум сретнала салама, пачтета, виршла.....
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty28.09.08 11:53

Досега не сум прочитала на менито во градинка да даваат паштета, виршла, мајонез или шунка. Прават намаз од путер и жолчка или урда и жолчка. Пржени лепчиња да, им даваат и еурокрем.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty28.09.08 12:02

И јас се зачудив, Георгина за која градинка зборуваш??
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty28.09.08 15:47

Во Неготино. Не реков паштети, туку намаз од риба со мајонез. Така ми рече негувателката , Јас и реков ќерка ми не јаде мајонез, и она ми рече ќе видиме. Ќерка ми до ден денес не јаде мајонез, и кажувам сега и во училиште ако по грешка на сендвичот и стават мајонез да не го јади и таа така прави.
А им даваат мислам и виршли со пире. Паштета не им даваат. Ќерка ми до пред две години одеше во градинка, сега можеби имаат ново мени.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty28.09.08 16:16

Pa isti gjavol ti e, i virsli i pasteti, od isto se pravat.

A kakov e toj namaz od riba? Prv pat slusam za ova.
Ako im davaat kupecki majonez, uzas.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty28.09.08 23:17

нема врска дали е мајонезот купечки, или домашен за мали деца не е добар, а тој намаз од риба ти е исто како паштета само колку што знам ние продаваме такво нешто во делот за здрава исхрана, баш ќе видам кои состојки ги содржи??
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty29.09.08 9:42

Domasniot majonez e, ajde taka da se izrazam:), pozdrav od kupeckiot.
Stavas jajce, maslo, senf... sto drugo...
A vo kupeckiot ke iznapikaat konzervansi za boja, trajnost, zacini za vkusot, vestacki aromi i stotijaznam drugi aditivi.

Inace, jas majonez ne jadam, nikakov, i ne go preporacuvam za deca, no ako veke mora da se bira, togas barem neka ne bide kupecki.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty29.09.08 9:59

Во градинките скоро се прават. Ако даваат мајонез верувам дека сами ќе го направат освен ако не е донација од некоја фирма или го земале на компензација. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty29.09.08 10:29

Во нашата градинка буквално се се прави, дедоми таму работи и сигурно нема да ме лаже, буквално се што јадат децата е наменето за нивна возраст, а за намаз од риба прв пат слуша и се чуди.
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty29.09.08 16:01

Што знам пак јас грешка да не сум разбрала.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty02.11.08 2:31

Ја потпишувам Кинки во тоа што напиша дека педијатарот ги советувал до 3 год. без многу зачини , никако сувомесни и.т.н.
Бубрезите се многу нежни да прифатат сол и други работи . Чадено месо и др. сувомеснати производи многу тешко и долго се варат .Жално е што овде во државните градинки ги игнорираат мајките кога ќе речат моето дете не сакам да јаде тоа и тоа .
Кај нас се и секогаш се јаде па ништо не ни фали нели , и затоа сите страдаат од песок на жолчка , од камен, од ова она .
Многу треба да се внимава, знам една мајка кај која дневно мени е секогаш паштети, колбаси, салами ( исклучиво рефус -поевтино за да и останат нејзе пари за цигари) пржена храна и.т.н . Жалосно е што сите и зборуваме за штетноста и веќе педијатарот ја предупредил дека поголемото 6 годишно има шекер ,индикации за холестерол уште сега , ама таа една недела ќе се придржи на советите и пак продолжува по старо.Ќе разберам некој да нема , скапа е здравата храна ,ама имаат бавчи и овоштарници полни со непрскано овошје и зеленчук.Мислам кај нас да функционираат од социјалното ко на запад мајката е за пријавување. Во Англија една мајка беше испратена на семинар на кој и презентирале цели процеси за нездравата храна во организмот на децата и и давале часови по готвење здрава храна .
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty02.11.08 10:00

Свеки ми кажа (работела порано во градинка) ако на менито има напишано паштета или мајонез не е тоа купечко туку е правено. Матат маргарин, јајце(варено), урда и ете мајонез, риба, маргарин и ете паштета. И тоа го мачкаат на леб. Убава храна имаат по градинките
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty02.11.08 11:16

се согласувам Емилија, навистина имаат убава храна во градинките
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty17.12.08 19:06

Za Hristijan mnogu ne bev informirana za suvomesnatite proizvidi i mu dvav da jade posle godinka,jadese i kecap i majonez ama od toa se po malku za da ima raznovidna ishrana.Podocna pocnav da citam poveke za ishranata i izbenuvam da mu davam a i sam ne bara si rucka se.
E sega ovava malata i taka e maandzika ne jade nisto ama sega jadese krem sir namaz i sumka.Dosega i nemav davano a sega vide deka nije jademe i bas i se dopadna ,ubavo si se narucka.Od 2 god moze po malku da i davam?Barem ke se narucka inaku nesaka nisto.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty18.12.08 14:26

Verce, mene mi rekoa pred tri godini nikakvi salami, virsli i cadeno meso. Nie i onaka retko gi kupuvame, osven cadenite pecenica, svinski vrat, a drugoto mi e odvratno ko ke mi tekne od sto se pravi.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty18.12.08 14:29

Марија моја обожава посебна пилешка салама, и стално се расправаме, не ја купуваме дома ама она кога иде со бабите да пазарува обавезно во корпа ја става, иако им е забрането. Маж ми стално вика де бе Марија од уши е правена таа саламаSmile па малово сега се научило сакам уши Smile
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty18.12.08 14:33

И ние дома ретко купуваме сувомеснати производи, и незнам кога ќе почнам да и давам на Мила. Кога ќе ни сака душичката купуваме само пршута поскапа е ама многу ми е вкусна.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty18.12.08 14:45

Mama Ane напиша:
Марија моја обожава посебна пилешка салама, и стално се расправаме, не ја купуваме дома ама она кога иде со бабите да пазарува обавезно во корпа ја става, иако им е забрането. Маж ми стално вика де бе Марија од уши е правена таа саламаSmile па малово сега се научило сакам уши Smile
Lele:))))))))))
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Салами, виршли, чадено месо...
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: